Garáž

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 7. 2018, 10:43

milan.83 píše: 15. 7. 2018, 7:58
testone píše: 15. 7. 2018, 7:53 milan83
namaluj si tři stejné sinusovky posunuté o 120st a graficky si je sečti
v kterémkoli okamžiku :D
psal jsi o zapojení tří jednofázových spotřebičů. A tam opravdu je kravina malovat si sinusovky posunuté o 120°. Tam totiž použiješ pouze jednu sinusovku pro každý spotřebič. Tam se ten tvůj obrázek opravdu nepoužije. A co ti tam pak vychází? Ještě jsem neviděl elektrický spotřebič připojený na jeden vodič, který by fungoval. Pokud takový máš, honem kontaktuj patentový úřad a nech si to patentovat :)
ano, ale rozebíráme situaci ve společném nulovém vodiči 3f rozvodu
a tam ty fázové posuvy jsou
elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhej zpátky (někdy tři :D )
psal jsem o připojení tří stejných jednofázových spotřebičů připojených současně na třífázový rozvod, pak se "zpětné" proudy v bodě spojení nulových vodičů vektorově sečtou a společným nulovým vodičem zpět ke zdroji nepoteče nic
jinými slovy "zpětný" proud jedné fáze se z bodu spojení nulových vodičů ke zdroji vrátí částečně druhým a částečně třetím fázovým vodičem, u ostatních stejně, výsledkem je nulový proud ve společném nulovém vodiči
psal jsem, že ten nulový vodič by tam TEORETICKY ani nemusel být, prakticky ano, kvůli vyrovnání nesymetrického zatížení atd
u třífázového spotřebiče typu motor taky není, je přitom jedno, jestli jsou jeho vinutí zapojena D nebo Y
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2018, 11:49

Tady je to jasný ,kdo si tam nastrká hřebíky vyhoří a začne od píky .
https://www.youtube.com/watch?v=E1bpJVVJtg0
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

16. 7. 2018, 6:16

testone píše: 15. 7. 2018, 10:43
milan.83 píše: 15. 7. 2018, 7:58
testone píše: 15. 7. 2018, 7:53 milan83
namaluj si tři stejné sinusovky posunuté o 120st a graficky si je sečti
v kterémkoli okamžiku :D
psal jsi o zapojení tří jednofázových spotřebičů. A tam opravdu je kravina malovat si sinusovky posunuté o 120°. Tam totiž použiješ pouze jednu sinusovku pro každý spotřebič. Tam se ten tvůj obrázek opravdu nepoužije. A co ti tam pak vychází? Ještě jsem neviděl elektrický spotřebič připojený na jeden vodič, který by fungoval. Pokud takový máš, honem kontaktuj patentový úřad a nech si to patentovat :)
ano, ale rozebíráme situaci ve společném nulovém vodiči 3f rozvodu
a tam ty fázové posuvy jsou
elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhej zpátky (někdy tři :D )
psal jsem o připojení tří stejných jednofázových spotřebičů připojených současně na třífázový rozvod, pak se "zpětné" proudy v bodě spojení nulových vodičů vektorově sečtou a společným nulovým vodičem zpět ke zdroji nepoteče nic
jinými slovy "zpětný" proud jedné fáze se z bodu spojení nulových vodičů ke zdroji vrátí částečně druhým a částečně třetím fázovým vodičem, u ostatních stejně, výsledkem je nulový proud ve společném nulovém vodiči
psal jsem, že ten nulový vodič by tam TEORETICKY ani nemusel být, prakticky ano, kvůli vyrovnání nesymetrického zatížení atd
u třífázového spotřebiče typu motor taky není, je přitom jedno, jestli jsou jeho vinutí zapojena D nebo Y
testone píše: 14. 7. 2018, 8:58 když dáš na 3 fáze 3 stejné jednofázové spotřebiče, tak ti společným nulákem poteče 0, ne 3x16=48
teoreticky by tam ani nemusel být
Jasně, při zapojení třífázového motoru do trojúhelníku se proudy vektorově sečtou, s tím souhlasím. Teoreticky vzato, i v tomto zapojení použiješ střední vodič, i když si to ani neuvědomuješ. Pravda je, že přes něj v bezporuchovém stavu nic nepoteče. Ten střední je totiž obsažený v PEN vodiči. A kdo PEN na kostru nezapojuje, to je čirý blázen :)
Původně jsi psal, že teoreticky "nulák" není potřeba ani při zapojení tří stejných jednofázových zařízení, že se ti proudy vektorově sečtou, na to celou dobu reaguju. To pravda prostě není. Každý z těch jednofázových spotřebičů prostě potřebuje minimálně dva dráty. Zkus si to nakreslit. Tvrzení "teoreticky by tam nemusel být" je nesmysl.
Vezmu to po elektrikářsku, protože slovo nulák je mi těžce proti srsti, i když jsem se zpočátku chytil zdejšího názvosloví a jel v něm taky. V jednofázovém rozvodu potřebuju vždycky vodič L (fáze) a vždycky tam potřebuju minimálně PEN (ochranný vodič a střední vodič v jednom), nebo lépe PEN rozdělený před proudovým chráničem na PE (ochranný vodič) a N (střední vodič). Vodič N se standardně nazývá jako "nulák", protože jak píšeš, při třífázovém zapojení přes něj neteče nic. V jednofázovém zapojení přes něj proud teče. A poteče i v případě, že zapojíš tři "stejné" jednofázové spotřebiče na tři jednotlivé fáze. Nevěřím tomu, že by tři stejné spotřebiče měly stejný odběr. To funguje pouze v teorii :) Výsledný proud však nebude trojnásobný, jak tu někdo počítal, ale bude rovný pouze tomu rozdílu v odběru jednotlivých zařízení. Bude se blížit k nule.
Pokud zapojíš na každou fázi jednofázový spotřebič, pak k jeho připojení potřebuješ vždy vodič L a PEN, v lepším případě L, PE a N. Pokud se vrátím k tvému původnímu příspěvku, na který jsem reagoval, potřebuješ při zapojení tří jednofázových spotřebičů na tři fáze minimálně 4 dráty - 3 L a PEN, tedy vodič, který obsahuje jak střední, tak ochranný vodič v jednom. Tedy má v sobě ten "nulák" a potřebuje ho. To je oč tu běží.

A pro ty, kteří tvrdí, že mají motory do hvězdy bez "nuláku" můžu napsat jedno.. Hoši, nevrtejte se v tom, nebo Vás to brzy zabije. Nevíte, co máte zapojené. Výše jsem to ve stručnosti popsal. Střední vodič je ve hvězdě vždycky!!! Bez něj by to opravdu nejelo. Sice přes něj "nic neteče", ale být tam musí. A pokud někdo máte zapojení pouze s fázovými vodiči, pak nemáte zapojení do hvězdy, ale do trojúhelníku. Mrkněte do svorkovnice motoru, jak ji máte proklemovanou. V případě TN-C rozvodu máte střední vodič sdružený s ochranným a je zelenožlutý, tak o tom ani nevíte, že tam je a pak píšete bludy. Zkuste si namalovat hvězdu a jasně vyjde, že tam 4 dráty musí vést vždy. Co byste měli v tom "uzlu" uprostřed, kdyby tam nebyl střední vodič? Střední vodič je tam tedy vždy buď jako modrý (pětivodičové zapojení TN-S), nebo jako zelenožlutý, sdružený s ochranným (čtyřvodičové zapojení TN-C).
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 7. 2018, 6:18

opravdu se mylis
dostuduj si to

predpokladam ze se tu celou dobu bavime pouze a jen o pracovni nule
prosim tedy nezamotavat ochrannou, predpokladam ze mezi rozumnymi lidmi se nemusime bavit o tom zda je ci neni pripojena na kostru spotrebice atd...

jinak zde nazornej obrazek
sice k paralelnimu zapojeni traf ale tu druhou pulku obrazku si odmysli
takhle je to na mistnim trafu nekde v polich
na tech 22kV zadny nulak netreba, nic by jim neteklo, mezi temi baraky se to zatizeni na jednotlive faze prumeruje takze CEZ usetri za med

stejnetak kdyz bys pouzil spolecny N vodic pro tri okruhy z tri ruznych fazi a zatizil to absolutne stejne tak ti do rozvadece nepotece tim N zadny proud, podel mezi jednotlivymi odbery ano ale do rozvadece nedotece. Paklize bys to na jedne fazi zatizil o 100W vic potece ti proud do rozvadece odpovidajici tem 100W nevyvazku jinak vsechno potece tema fazovejma
Přílohy
Paralelní+chod+transformátorů.jpg
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

16. 7. 2018, 7:02

Milane, hezky sis to nastudoval, ale mezery máš pořád... A testoneho příspěvek na který nemoudře reaguješ se týkal třífázového přívodu k rozvaděči, všichni ostatní jsme to pochopili.

A mám pro tebe další tip pro samostudium který se ti bude v diskuzích hodit, "nulák" je slangový název pro "nulový vodič", ale ta nula v názvu tam není protože jím nic neteče, tak googluj... Napovím ti, týká se to napětí...
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

16. 7. 2018, 11:05

To je smutné, taková pěkné diskuze a hezky se člověk bavil. Mohlo to vydržet ještě pár stránek... A najednou robokop a kominík to vysvětlí polopaticky a je po diskuzi. :shock:
Krása pomíjí, blbost je věčná
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

16. 7. 2018, 11:31

Sisi: já už se radši do těhle diskuzi jako u vrtačky V20 nezapojuju. Nemá to smysl.

fmodel: nedávno jsem dělal nabíječku na auto kamarádovi. Místo pojistek kus vázacího drátu :) Vevnitř řídící elektronika škvarek. Trafo a tlumivka to přežily.

Taky se zeptám.

Jinak, jestli tady z Vás někdo dělal podlahu, co jste doní dávali? Armatura, podklad atd.

Nedávno jsem viděl, jak jeden kluk kousek ode mě dával pod 12 tunovou horizontku elektrikářské sloupy. Cca 30 cm od sebe, mezi to štěrk (makadam), přes to kari sítě a nevím kolik betonu.

Další věc. Má v dílně někdo portál ? Jak máte ukotvený pojezdová Íčka? Na sloupech nebo ve zdi? Chtěl bych to udělat tak, že bych vyzdil 44 cm zeď po věnec. Íčka bych položil třeba na 20 mm plotny třeba po metru a nechal 30 mm koukat dovnitř - omitky ... a i k těm profilům přivařil armaturu věnce. Z venku klasika dutá příčkovka, kvůli promrzání nebo polystyren. Pak zalít betonem jako klasický věnec. Chtěl bych nosnost tak 1,5-2 tuny. Mezi pojezdama 6,5-7 metrů. Šlo by to takhle udělat? Nechci dávat ocelové sloupy, překáží to.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 7. 2018, 12:11

taky se do toho nemontuju ono je to těžko takové internetové debatování..stačí když někdo napíše ne zcela jasně znějící text, který se dá chápat různě a už to jede...staníku nepleteš si portálový jeřáb s mostovým?
kolik kg plánuješ nosnost?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

16. 7. 2018, 12:24

Chybička se vloudila. Jasně, že mostový. Tak do dvou tun.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 7. 2018, 12:28

no to už je dost to bych si nelajzl postavit na zděnou stěnu
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 7. 2018, 12:35

jen pro představu tady máš dodatečně montovaný mostový jeřáb na 3,5 tuny a docela to hebko pruží, když tam ty tři tuny pověsíš
docela sranda byla jak ten jeřáb dávali na kolejnice v pozadí je vidět i pomocná konstrukce která je na vidlích ještěrky...celé to pak zvedli a nasadili na koleje
ještě je tam vidět chlapík ležící na kolejnici aby nasměřoval kola na kolejnici a taky je tam vidět i starý portálový jeřáb
Obrázek

Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 7. 2018, 12:55

na tu dílenskou manipulaci s obrobky a pod. je asi nejlepší elektrický nebo plynový vzv složíš materiál z náklaďáku zajedeš těsně ke stroji prostě to má lepší využití v nástojárně mají dokonce ten still ručně vedený co je vidět na fotce a k němu mají
hák a x let tak manipulují...co jsem bral v jedné větší zlínské firmě brusku na vrtáky tak tam jezdíl vozíčkář s elektrickým a nezatavil se a to měli skoro u každé mašiny otočný jeřábek možná taky z důvodu mnoha revizí je neměli v provozu nevím
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

16. 7. 2018, 1:51

Musím to v práci pořádně okouknout. Tam je ale trochu větší tonáž - jsou tam dva nosníky a mezi jezdí kočka. My to máme na těch betonových prefabrikátech. Kočku mám vzduchovou na 1,6 t. Jen příčný pojezd bude mechanický. Nechci do toho nějaký mikropojezdy atd. Jen občas vyndat motor, hodit něco těžšího na frézku nebo soustruh. Jeden prasklej sval v břiše a těch pár operací mi stačilo ;)
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

16. 7. 2018, 9:23

stanik84 píše: 16. 7. 2018, 1:51...hodit něco těžšího na frézku nebo soustruh. ..
podľa mňa to bude lepšie s mikrozdvihom. ak nejaký ťažší diel hodíš na stôl frézky, tak môžeš poškodiť stroj.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

16. 7. 2018, 9:40

Tak zrovna s frézkou je to dobrý. Necháš to v nějaký výšce a dojedeš k tomu stolem. Takhle sundavám i hlavy. Na stůl dřevo - fošnu a dojedu k hlavě stolem a pak povolím.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“