když se nedaří :-(

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

18. 7. 2022, 12:39

Vsadim se, ze pak by arduinisti stejne kupovali tu bez ochran, protoze je o kacku levnejsi a protoze ostatni na youtubku rikaji, ze ta s diodou je pro blbce, coz zadny arduinista samozrejme neni. :-) Aby se vyhnuli komentarum pod videem se svym zazrakem, nikomu z nich by hrdost stejne nedovolila tu s ochranou pouzit.
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

19. 7. 2022, 1:24

Mex píše: 18. 7. 2022, 12:27 Výrobce by mohl dělat dvě verze. Jednu pro techniky, druhou pro Arduinisty.
Ta pro Arduinisty by měla navíc sériovou diodu na vstupu.
Druhou možná ještě na výstupu, když někdo prohodí vstup a výstup.

PS. Tím ale rozhodně nechci říct, že je Jova z kategorie "Arduinista".
Jeho práci naopak obdivuji a oceňuji.
Chyba z nepozornosti se stane snadno.
Výrobce nemá žádný důvod vyrábět verzi s diodou. Výrobce vyrobí, to co si obchodník objedná. A obchodník objedná, tak aby prodal a vydělal :)
A na aliexpressu si většinou obchodníci objednávají kopie toho, co navrhli američané a prodávají to třeba na sparkufun, adafruit a podobně.
Druhá věc je, že ta ochranná dioda na vstupu docela solidně zabijí účinnost. A složitější ochrana je zbytečně drahá a velká.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 7. 2022, 4:39

Selic píše: 19. 7. 2022, 1:24 Výrobce nemá žádný důvod vyrábět verzi s diodou. Výrobce vyrobí, to co si obchodník objedná. A obchodník objedná, tak aby prodal a vydělal :)
A na aliexpressu si většinou obchodníci objednávají kopie toho, co navrhli američané a prodávají to třeba na sparkufun, adafruit a podobně.
Druhá věc je, že ta ochranná dioda na vstupu docela solidně zabijí účinnost. A složitější ochrana je zbytečně drahá a velká.
Lehký nesouhlas.
Píšu proto, že začínám být trochu alergický na názory, že Číňané jsou jen bezhlaví a tupí kopírovači. A že když něco nevymyslí Američané, tak to Číňani nemají. Nebýt Američanů a velkých brambor, tak by Číňani museli jíst jenom malé brambory.

Třeba zrovna tenhle DC-DC měnič je postavený s chipem Xlsemi, což jsou (podle mě, nikomu to nenutím) výborné obvody. Čínské.
Používám je nejenom jako takové hotové moduly, ale použil jsem je už i ve vlastní konstrukci, dokonce do průmyslu.

Ochrana na vstupu něco stojí. Ostatně jako každá ochrana. Ale pokud se měnič použije se vstupním napětím 12V nebo víc (na nižší napětí to většinou nedává moc smysl, pokud to není Step-Up), a pokud na diodě bude někde kolem 0.5V, tak to sníží účinnost o nějaká 4-5%. Pro většinu Arduino-aplikací zřejmě zanedbatelné.

A prodejce by mohl mít zájem tam nějakou ochranu mít, aby se mu nevracely reklamované kusy. Do Číny to asi nikdo zpět posílat nebude, ale reklamovat to po koupení u nás není tak nereálné. Pokud se otevře kondenzátor i chip, tak to asi prodejce neuzná. Ale kdyby to bylo jenom jedno z toho, tak by těžko dokazoval zákazníkovi, že to vzniklo jeho chybou a nikoli vadnou součástkou.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 7. 2022, 5:23

sorry
na té desce je na svorkách jasně označeno + a -
jestli se někdo chce zabývat elektrikou byť i na velmi kutilské úrovni, tak tohle je snad naprostý základ
ten modul za pár dolarů je v podstatě taková součástka, počtem vývodů srovnatelná třeba s tranzistorem
Chcete aby výrobce tranzistorů (součástek) dělal nějakou ochranu aby elektrokutil této úrovně neproházel vývody u tranzistoru?
Nebo u diody aby ji náhodou někdo nezapojil obráceně?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 7. 2022, 5:38

Nekdo musi ty ostatni "chranit", vis co by se stalo kdyby lidi zacali myslet?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 7. 2022, 6:41

testone píše: 19. 7. 2022, 5:23 sorry
na té desce je na svorkách jasně označeno + a -
jestli se někdo chce zabývat elektrikou byť i na velmi kutilské úrovni, tak tohle je snad naprostý základ
ten modul za pár dolarů je v podstatě taková součástka, počtem vývodů srovnatelná třeba s tranzistorem
Chcete aby výrobce tranzistorů (součástek) dělal nějakou ochranu aby elektrokutil této úrovně neproházel vývody u tranzistoru?
Nebo u diody aby ji náhodou někdo nezapojil obráceně?
Chudák Jova.
Ten to teď dostal...

Snad to tady nečte jeho manželka. To už by si ho nikdy nemohla vážit.
;-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 7. 2022, 7:00

Mex píše: 19. 7. 2022, 6:41
testone píše: 19. 7. 2022, 5:23 sorry
............il obráceně?
Chudák Jova.
Ten to teď dostal...

Snad to tady nečte jeho manželka. To už by si ho nikdy nemohla vážit.
;-)
jasně
ona ta moje reakce nebyla na Jovu
jednak ho neznám, nemám potřebu ho hejtovat a už vůbec nevím nic o jeho elektro znalostech
i já mám hromady záseků nejrůznějšího typu
nic nezkazí jen ten, kdo nic nedělá
.....
spíš to byl povzdech nad diskusí o tom, zda by na podobné součástce měla vůbec být nějaká ochrana proti blbosti
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

19. 7. 2022, 7:12

testone píše: 19. 7. 2022, 7:00
Mex píše: 19. 7. 2022, 6:41
testone píše: 19. 7. 2022, 5:23 sorry
............il obráceně?
Chudák Jova.
Ten to teď dostal...

Snad to tady nečte jeho manželka. To už by si ho nikdy nemohla vážit.
;-)
jasně
ona ta moje reakce nebyla na Jovu
jednak ho neznám, nemám potřebu ho hejtovat a už vůbec nevím nic o jeho elektro znalostech
i já mám hromady záseků nejrůznějšího typu
nic nezkazí jen ten, kdo nic nedělá
.....
spíš to byl povzdech nad diskusí o tom, zda by na podobné součástce měla vůbec být nějaká ochrana proti blbosti
Chce to brát z té lepší stránky. Zkušení vývojáři jistě znají:
"Zkušenost roste nepřímo úměrně počtu zničených přístrojů."
"Funkce polovodičových součástek je založena na dýmu. Dým unikne - přestane to fungovat :)"
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 7. 2022, 7:50

testone píše: 19. 7. 2022, 7:00 .....
spíš to byl povzdech nad diskusí o tom, zda by na podobné součástce měla vůbec být nějaká ochrana proti blbosti
Vyrobit cokoliv blbuvzdorné je nemožné, protože blbci jsou ohromně vynalézaví.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

19. 7. 2022, 8:34

testone píše: 19. 7. 2022, 5:23 sorry
na té desce je na svorkách jasně označeno + a -
jestli se někdo chce zabývat elektrikou byť i na velmi kutilské úrovni, tak tohle je snad naprostý základ...
Kazdy chybuje, to takhle nemuzes brat. Mnohokrat se mi stalo, ze jsem napajel vodice cerna/cervena naopak a pak uz jen kour... A to nejsem ani kutil a ani myslim debil.
Tyhle moduly se drzi referencniho zapojeni toho XL4015, kde zadna ochrana prepolovani proste neni. Ale jeste asi dva roky nazpet se prodavaly na Ali i takove moduly, ktere mely bezubytkovou ochranu prepolovani pomoci P MOSFETu s odporem, zenerkou a kondenzatorem v jeho gatu. Jenze misto 2$ staly 3$ a asi se dobre neprodavaly, protoze je tam dnes uz nenajdes. :D
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2022, 7:16

Jasně že to tu čtu a bavím se. :D
Tahle rubrika je, pokud vím, zaměřená hlavně na ukázky chyb a je jedno zda ta chyby vznikne vadou materiálu, špatným naprogramováním CNC, nebo vlastní blbostí... Proto jsem to sem dal.
Jen pro vysvětlení, ten obvod šel do rozvaděče hodin a jeho úkolem je, po sepnutí 24V magnetu, přepnout na jeho nižší napětí (cca12V), aby se magnet nehřál. No a při jeho zapojování jsem se klasicky ve spěchu přehlédl a zapojil jeho přívody na obráceně pólovaný přívod. Nic víc v tom z mojí strany nehledejte.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

20. 7. 2022, 8:18

Já těmhle věcem říkám zkouška bleskem a neznám nikoho z kutilů, kdo by něco takového neprovedl. :) Znám i jednoho profíka, který dokáže upálit šroubovák, když se hrabe v rozvaděči a když mu to aspoň jednou nebouchne, tak prý stojí práce za prd. Lidi si ho berou, ale já tolik odvahy nemám, když jsem ho viděl vykouknout z hlavního rozvaděče, šroubovák mu svítil a on byl jako mouřenín.
Mám s ním ještě jednu historku. Kámoš stavěl barák a tenhle doveda mu tahal a zapojoval elektriku. Otevřel si plány, flašku rumu a začal to študýrovat. Když tu flanděru vyzunknul, prohlásil "teď už je mi to všechno jasný a jdu na to". Já jsem zbaběle prchnul, ale kámošovi barák stojí a elektrika mu taky funguje.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2022, 8:55

testone píše: 19. 7. 2022, 7:00
jednak ho neznám,
Znáš ze srazů, je tam skoro vždycky a většinou má na ukázku pidi kolečka které se při troše neopatrnosti dají vdechnout :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 7. 2022, 9:13

někdy to ani nemusí zadýmit
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 7. 2022, 9:19

pravý a nebo levý závit ???
jasně podle návodu je tam levý lup a už to bylo :D
to je tak když němec překládá do angličtiny.
A přitom stačilo zjistit jakým směrem se šnek otáčí že a špička se při těch otáčkách utahuje, takže opačně se povoluje.
stejně byl ten šnek na výměnu polštář šel do nuly, plastifikace trvala dlouho...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“