když se nedaří :-(

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 1. 2023, 10:43

Mylan píše: 22. 1. 2023, 10:08 Dorazil nožík od Aliho a po upnutí do držiaka sa ukázalo toto.IMG_20230122_104005.jpgIMG_20230122_104117.jpg
protože ty nože jsou asi určený pro upnutí v Multifixu nebo v něčem takovém co umožňuje seřízení výšky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

22. 1. 2023, 11:06

Výška nie je problém, len ten sklon u pozitívnej doštičky sa mi zdá dosť veľký. Edit. Tak som pozrel na iscar a má tam -4°.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 1. 2023, 12:22

lubbez píše: 22. 1. 2023, 10:30 Byl jsem docela překvapenej, že někdo používá stříbření na plošňáky. Každé stříbro po čase zčerná, dokonce i kusové. Barevnej povrch je teplem a fakt se to nedá letovat. Jinak stříbro se letuje hůř než měď a samozřejmě cín. Co se týká cínovací lázně, současné cca rok staré je změněná technologie opět kvůli ekologii a udržitelnosti ... Proto se taky v profi výrobě používá pouze žárové nanášení. Ještě za hluboké totality jsem si nechal tišťáky kadmiovat. :lol: Ale to už se taky nesmí
Mohl bys prosím trochu rozvést tu změnu složení cínovací lázně?
A chápu to správně, že se v tomto oboru nějak angažuješ? Nebo je to jen informace, která se k Tobě nějak náhodně dostala?
Díky.

Já mám s chemickým cínováním takový průběh zkušeností:
- Kdysi dávno to po namíchání fungovalo skvěle. Tlustá, rovnoměrná vrstva, dobře pájitelná. Lázeň na bází chloridu cínatého a thiomočoviny.
- Životnost lázně cca 6 měsíců, po 8 měsících už je nanesený povrch velmi špatně pájitelný. S tím se dalo žít, prostě každého 1/2 roku namíchám novou.
- Později už i po namíchání nové lázně to cínovalo čím dál tím hůř.
- Bral jsem to tak, že chlorid cínatý má i mimo lázeň omezenou životnost a mění se na na nějakou jinou krystalickou formu, vlivem reakce se vzdušnou vlhkostí.
- Tak jsem koupil síran cínatý a namíchal lázeň z něho. Ten síran je dražší a hůř dostupný, ale lázeň by měla mít delší životnost. Jenže ona i nově namíchaná stoji za prd.

Takže mám podezření, že časem nějak změnila vlastnosti i thiomočovina. I když ta by měla mít teoreticky téměř neomezenou životnost.

Tak jsem si koupil na pokus stříbřící lázeň. No a opět tragédie.

Takže jediné vysvětlení je, že mě nějaká uhranula. Použila na mě černou magii.

Jinak k tomu stříbření: já desky zásadně kryju maskou, takže stříbro je odkryté jen na pájecích ploškách. A ty se následně při osazení pokryjí cínem.
SMD plošky se při přetavení pocínují hned. Ale plošky pro TH prvky projdou procesem přetavené bez krytí cínem, a ty pak dělají problém.
Tak až bude čas, udělám pár pokusů. Včetně toho, že bych i na TH plošky nadávkoval pastu, která ale udělá jen cínovou vrstvu, nebude nic pájet.

Mám nějaké postříbřené dráty, a ty se pájí výborně. Tak jsem se stříbření nebál (jak vidno, tak neoprávněně).
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

22. 1. 2023, 1:00

Mylan píše: 22. 1. 2023, 11:06 Výška nie je problém, len ten sklon u pozitívnej doštičky sa mi zdá dosť veľký. Edit. Tak som pozrel na iscar a má tam -4°.
Mne to z fotky pripada jako cca 7° coz by byl spravny uhel hrbetu pro nejbeznejsi drzaky SCLCR. Jestli je to v realu vic, tak by to mohl byt SCLPR, ktery ma mit uhel hrbetu 11° (nebo 10° , nevim jiste).
Jestli mas obavy o veliky negativni uhel cela, tak to se uz odviji od tvaru resp. skutecneho uhlu britu konkretni pouzite desticky.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

22. 1. 2023, 1:37

Mylan píše: 22. 1. 2023, 10:28 Néé. Pojde na frézku a horná ploška na telese noža sa prefrézuje. Len neviem či platnička má biť presne vodorovne.
Vodorovne nemôže byť, pretože má malý uhol chrbta. Teda mohol by byť vodorovne, no mohol by si ho používať až od priemeru otvorov nejakých 25-30mm a viac, čo je zase blbosť, lebo tam už vojde masívnejší držiak.
Špička plátku- rezná hrana- by mala byť v strede toho upínacieho priemeru, ak je držiak 16 mm, rezná hrana by mala byť 8 mm od spodu.
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

22. 1. 2023, 3:57

Držiak je 14, tak tam nastavím 7 a zmeram uhol.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

22. 1. 2023, 7:06

Takto ma rafla synova sucka, ked som sa jej v plnych nervoch rehotal do ksychtu... Drazdit baby sa nevyplaca :D
Přílohy
image.jpeg
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 1. 2023, 9:58

to Mex: Dělal jsem léta ve fabrice, kde se pokovovalo všechno možné, šéf chemické laborky byl můj kamarád a sám jsem se o chemii taky zajímal. Protože jsem tehdá dost ulítával na vf, tedy tak do 150MHz, musel jsem motat cívky a tam začalo to stříbro. Na cívce to byla pohoda, vyleštil jsem drát, namotal nahrubo doladil mechanicky a nalakoval. Pokus na plošňák vcelku dobrý, ale tehdá jsem neměl až takové nároky.
Teď je to jiné, cca před rokem jsem si koupil tutéž lázeň co ty a měl s ní podobné zkušenosti. Samotné pájení na čerstvém pokovení bylo horší než na čistou měď a bylo tam kromě jiného i pár SMD součástek. Protože jich bylo jen pár (smd prakticky nepoužívám, tedy pokud to jde), tak jednotlivé pájecí plošky máznu pastou ručně.
Pastu ale mám svou. Starý olovnatý cínový prach rozmíchaný v kalafuně a toluenu. Naťukám to špičatou špejlí, počkám pět minut a přilepím součástky. Fakt to perfektně drží. Za hoďku na to dejchnu teplou pistolí a hotovo.
A i mě se po aplikaci tepla stříbro zabarvilo. Večer, když jsem šel z dílny, potkal jsem u baráku souseda, který má velkou firmu na dodávky chemických ingrediencí. Z asi hodinové diskuze vyplynulo, že z EU přišel několika stránkovej (samozřejme závaznej) pamflet o nešetrnejch chemikáliích, které se musí stáhnou z výroby. Protože jsem nečekal takovou informační smšť, dost mi toho z hlavy vypadlo. Můžu se Rudy zeptat detailně až ho potkám, ale určitě to není otázka týdne.
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

23. 1. 2023, 10:42

Co že Tě to raflo, synova filcka? :lol:
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

23. 1. 2023, 10:54

jenicek píše: 23. 1. 2023, 10:42 Co že Tě to raflo, synova filcka? :lol:
Sučka/suka neboli fenka/fena - to nerozumis slovensky :) ?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

23. 1. 2023, 10:58

Jako snažim se, ale todle sem něvěděl, díky :wink:
Tuhle mě rozsekal jeden slovák elektrikář z Mochovců, kterej si na poradě přes Teams (6 slováků + 2 češi) vyžádal aby všichni mluvili anglicky, protože nám čehunům nerozumí. Takže pak už to bylo jenom oukej a nou a nic se nevyřešilo :mrgreen:
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

23. 1. 2023, 11:01

jenicek píše: 23. 1. 2023, 10:58 Jako snažim se, ale todle sem něvěděl, díky :wink:
Ale zname "sukin syn" je prece univerzalni v kazdem jazyce, tos musel znat :lol:. Asi se ti to nespojilo :).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

23. 1. 2023, 11:30

jenicek píše: 23. 1. 2023, 10:58 Jako snažim se, ale todle sem něvěděl, díky :wink:
Tuhle mě rozsekal jeden slovák elektrikář z Mochovců, kterej si na poradě přes Teams (6 slováků + 2 češi) vyžádal aby všichni mluvili anglicky, protože nám čehunům nerozumí. Takže pak už to bylo jenom oukej a nou a nic se nevyřešilo :mrgreen:
Myslis, ze echt Valach a echt Chod (nahodne priklady, no flamewar please) by si rozumeli :lol: ?

S tim Slovakem elektrikarem byl problem v jazyku nebo v odbornych terminech?

A mluvili jste (obe strany) obecnymi/beznymi verzemi jazyku (o spisovstinu jste se asi nepokouseli), nebo narecimi?
Nechci vubec rypat, jen mne to zajima.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

23. 1. 2023, 12:18

Mluvili sme stejně jako mluvim normálně asi s dalšíma 50 slovákama :lol:
"sukin syn" teda slyšim prvně, znám "zku*vysyn", ale to je sprostý slovo a to se neříká :D
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

23. 1. 2023, 12:23

jenicek píše: 23. 1. 2023, 12:18 Mluvili sme stejně jako mluvim normálně asi s dalšíma 50 slovákama :lol:
"sukin syn" teda slyšim prvně, znám "zku*vysyn", ale to je sprostý slovo a to se neříká :D

Ale cubci syn znas, ne? To je synonymum :lol: .
Sukin syn ted asi hodne zni na Ukrajine a to v obou taborech ...

čubka
(zoologie) samice psa, fena, čuba
(vulgarizmy) promiskuitní žena, coura, běhna, šlapka, poběhlice
(vulgarizmy) obecná vulgární nadávka směřovaná ženě
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“