Malá levná elektrická strunová sekačka

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 7. 2019, 8:46

Úplně ne-CNC dotaz.
Máte někdo prosím tip na nějakou šikovnou malou a levnou elektrickou strunovku?
Nebo ještě lépe - nemáte prosím někdo doma strunovku z Lidlu?

Moje požadavky na daný stroj:
- naklápěcí hlava
- teleskopický držák
- vyměnitelná sekací hlava
- cena pokud možno dost hluboko pod 1000 Kč

Výkon motoru a tedy i průměr záběru není moc kritický, je to na malou zahradu.

Pěkně by vyhověly třeba tyhle produkty z Lidlu:
https://www.lidl-shop.cz/PARKSIDE-Elekt ... p100254243
https://www.lidl-shop.cz/Gude-Strunova- ... p100014125
Navíc s jejich produkty Parkside mám dobré zkušenosti a mám jich spoustu, od Gude mám cirkulárku a taky spokojenost.

Jenže nemůžu nikde najít informaci, jestli některá má sundatelnou sekací hlavu. A u té Parkside ještě informaci, jestli se dá nějak zablokovat automatické prodlužování struny.
Jde o to, že jsem už viděl spoustu zničených sekaček, a prakticky vždy odejde nevyměnitelná sekací hlava. Navíc bych si rád udělal svou hlavu s kovovou strunou pevné délky.

Docela úchylné mi přijde automatické vytahování struny u té Parkside. Má to fungovat tak, že po každém STOP/START to strunu povytáhne (nepíšou o kolik). Když sekám něco v blbém terénu pod stromy, tak běžně sekačku vypínám a startuji každých 5-10 sekund. To bych zřejmě vyjel celou strunu za jedno sekání. Přitom když sekám fakt velkou zahradu u rodičů velkou bezínovou sekačkou, tak ji většinou celou zvládnu na jednu strunu, bez dodatečného vytažení.

Díky za případné info nebo tip.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 7. 2019, 11:12

Proboha, co s tím chceš sekat? 350W, to je tak na opravení nedodělků po velké sekačce okolo plotů a záhonků. Tím žádnou šponu nezabereš. :( Já když seču pod stromy, tak raději na křoviňáku používám hvězdici a když je tráva větší, tak ukazováček je na doraz (na plynu). Trávu jde pěkně shrabat a nezůstane tam spousta šrotu, jako po struně. To se pak nemusí švestky (my tomu říkáme trnky) toliko čistit, než putují do bečky. :)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 7. 2019, 11:30

Já mám trávu jenom pod stromama. Je toho málo a blbě přístupné (stromy jsou velmi nízké).
Takže tam je malá sekačka akorát. Když se tráva rozšmelcuje, tak to se mi naopak hodí.

V nějakých testech si lidi pochvalovali, jak pěkně jim seká nějaký Bosch s 250W motorem. Tak i ten 350W by to zřejmě měl dávat použitelně.
Nakonec potřebný výkon se dá ladit délkou a průměrem struny.
Z těch dvou, co jsem linkoval, se mi vzhledově víc líbí to Gude. Ale má menší záběr a slabší motor.
Ten Parkside by už výkonově vyhověl určitě, ale to automatické dávkování struny mi přijde na palici.
Ale hlavní a zásadní je, jestli to má sundatelnou hlavu. A to právě potřebuju zjistit.
Lidl-shop je sice fajn, ale dotaz tam není komu položit. A pokud to není zrovna v akci a tedy na krámě, tak to nevyzkouším. V akci to měli bohužel v dubnu.

Kdysi jsem zkoušel elektrický křoviňák právě s tím kovovým 3-prstem. Překvapilo mě, jak blbě to fungovalo. Možná jsem dělal něco špatně (měl jsem to jen na pokus), ale proti struně na stejném stroji byl výkon toho sekání zlomkový.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 7. 2019, 11:38

Na velkou trávu používám raději čtyřpaprskovou hvězdu. Nenamotává se tráva a hlavně to mám vždy ostré! Potom to jde parádně. Já ještě sekal louky klasickou kosou, takže dobře vím, jaký je rozdíl ostré a tupé náčiní. To samé mám s noži v kuchyni. Musí být vždy velmi ostré, pokud to nespraví dva tahy po ocílce, nastupují kameny.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 7. 2019, 12:10

Ten křoviňák, co jsem měl, byl fungl nový. Já jsem ho jenom vybalil a otestoval. Tak bych si myslel, že čepele budou ve stavu vhodném pro sekání. Myslím, že tam byl jenom 3-prst.
Ale tvrdit to nemůžu, bylo to předminulé léto, a to už mezitím něco z toho sebral Alzheimer.

Já jsem taky odchovaný klasickou kosou. Ještě nedávno jsem velkou zahradu u rodičů dělal právě kosou.
Pro změnu s noži v kuchyni zkušenost moc nemám. Sice je občas ženě brousím, ale prakticky nepoužívám. Duševně nezvládám zabíjet čas přípravou jídla, to raději budu každý den jíst chleba se sýrem. A na krájení toho chleba mám stroj.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 7. 2019, 8:10

na dočištění pod stromy jsem kdysi pořídil baterkovou - jen určitě nebude hluboko pod tisíc - ale absence šňůry je k nezaplacení. Ta stávající má místo struny plastový nožík. Také jsem zvažoval jej udělat kovový - ale nebyl zatím důvod.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 7. 2019, 8:23

... tohle je opravdu super hláška .. "ale tvrdit to nemůžu, bylo to předminulé léto, a to už mezitím něco z toho sebral Alzheimer... "
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

13. 7. 2019, 8:54

Mex píše: 12. 7. 2019, 8:46 Navíc bych si rád udělal svou hlavu s kovovou strunou pevné délky.
Kovová struna do krovinorezu? Stalo sa ti už niekedy, že si kosil okolo pletiva a struna sa doň zamotala? Mne sa to stáva každú chvíľu, keďže v zahrade máme pletiva tak 200m. Keď to oň zachytí, tak to väčšinou namotá strunu o pletivo a celú ju odtrhne. S kovovou strunou asi tiež niečo povolí, ale struna to nebude :lol: Príde mi to ako výborný spôsob na zničenie krovinorezu. Inak používam 1,5kw husqvarnu a je to poriadne slabé, do vyššej trávy je to nepoužiteľné, je to naozaj akurát na dočistenie toho, čo nezoberie kosačka. Neviem si predstaviť 350w.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 7. 2019, 9:06

... pokud někdo miluje marketovky a pokud někomu přijde, že Parkside je super značka není mu rady ani pomoci. To je zkrátka naprosto marné. Ted mám Stihlku benzín 0.8kW a je to slaboučké, proto budu kupovat 2kW. Potom ty hyper silné už stojí rakety. Ona i ta dvojka není zrovna levná. Na doseky podel sten atd. používám elektro akučku, ale je opravdu legrační práce. Stávající Stilka půjde do frcu, pokud máš Mexíku zájem, tak písni do SZ. Bohužel do litru cena určo nebude.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 7. 2019, 7:00

turnigy píše: 13. 7. 2019, 8:54 Kovová struna do krovinorezu? Stalo sa ti už niekedy, že si kosil okolo pletiva a struna sa doň zamotala? Mne sa to stáva každú chvíľu, keďže v zahrade máme pletiva tak 200m. Keď to oň zachytí, tak to väčšinou namotá strunu o pletivo a celú ju odtrhne. S kovovou strunou asi tiež niečo povolí, ale struna to nebude :lol: Príde mi to ako výborný spôsob na zničenie krovinorezu...
Popravdě tohle se mi ještě nikdy nestalo. Že urazím strunu o hranu kachličky, to se mi občas stane (proto chci tu kovovou). Ale že bych ji někam namotal, tak to fakt ještě ne.
Nicméně i na to je myšleno. Ta hlava, kterou chci spáchat, bude hliníkový disk průměr 50mm. Na něm budou štifty (obyčejný šroub M5), na který se nasadí taková malá elipsa, vyfrézovaná z plastu. A na ní bude upevněno ocelové lanko (staré utržené brzdové lanko z kola).
Ten plastový díl bude jako trhací pojistka, ale pořád dost pevná, aby mě nějaký tlustší plevel nerozhodil.
elbarto píše: 13. 7. 2019, 9:06 ... pokud někdo miluje marketovky a pokud někomu přijde, že Parkside je super značka není mu rady ani pomoci. To je zkrátka naprosto marné. Ted mám Stihlku benzín 0.8kW a je to slaboučké, proto budu kupovat 2kW. Potom ty hyper silné už stojí rakety. Ona i ta dvojka není zrovna levná. Na doseky podel sten atd. používám elektro akučku, ale je opravdu legrační práce. Stávající Stilka půjde do frcu, pokud máš Mexíku zájem, tak písni do SZ. Bohužel do litru cena určo nebude.
Ano, mám se spoustou marketových věcí dobré zkušenosti. Ale je fakt, že je to většinou vykoupeno mým časem, protože než si něco takového koupím, tak si o tom snažím něco najít a většinou dost různých marketových napřed osahám, než nějakou koupím.

Výkon motoru je potřeba pro velký záběr (průměr). Jinak to sekání není moc o kroutícím momentu, ale o otáčkách. Dobře udělaná 500W elektrika se správnou strunou a s vhodně zvoleným průměrem (do 30cm) pobere i hodně festovní plevel.
Aku by byla fajn na práci, ale ty výkony tam jsou už i pro mě příliš malé. Takže po těch jsem se ani nedíval. Obecně akunářadí beru jako nouzovku.

Na původní otázku si odpovím sám. Byl jsem si v pauze mezi dvěma slejváky udělat výlet do Bauhausu.
Probral jsem tam všechny malé elektrické strunovky, a sundávací hlavu neměla žádná. Takže šance, že zrovna ta, kterou bych si na blind koupil by ji měla, se limitně blíží nule. :-(
Nepovedlo se mi ze žádné "odborné" obsluhy vymámit informaci, jak je to s tím automatickým výsuvem struny. O kolik se to při každém startu vysune. Neměli tam zrovna žádnou s automatikou a s osazenou cívkou (prý jim ty cívky lidi kradou).

Takže kdyby to někdo měl a věděl o kolik to povyjede, a jestli se to dá nějak nedestruktivně zablokovat, tak bych byl rád.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1175
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

13. 7. 2019, 7:38

Roky rokúce mám Alko 1100w, má všetko o čom píšeš, či je hlava vymenitelná, to neviem.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 7. 2019, 6:11

máš moc nízký cenový limit na to aby to bylo alespoň funkční a něco vydrželo si musíš připlatit osobně ty vyžínače moc nemám rád hlavně když s tím nějqký magor bzůká celé dopoledne pak ještě další den, bo výkonnost je mizerná a co by posekal benzínovou sekačkou za hodinu dělá vyžínačem či křovákem se strunou celý den...
toto nářadí je určené jen na malé plochy a nebo pro lidi co mají jen malý šlic trávy před garáží...stejně pak musíš zametat všechno to zasviní okolo...tady je nějaký vyžínač který bude jistě fungovat víc než sezónu ale do tvého limitu se nevejde
https://www.kamody.cz/gardena-akumulato ... gJmj_D_BwE
prostě nemáš šanci za tu cenu chtít nemožné klidně i to alko a prodlužovák na alko jsou díly za dobrou cenu a je to hodně oblíbené není to bosch a nebo gardena, ale je to levné relativně spolehlivé a jak jsem psal díly za dobrou cenu.
A to tam nemůžeš jezdit sekačkou?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 7. 2019, 6:34

Jak jsem psal - já AKU nářadí nevěřím.
Rychlý výpočet: tahle Gardena má akumulátor 18V/2Ah, tedy 36Wh. Seká 50 minut, takže motor musí mít necelých 45W. A to jsem neuvažoval ztráty.
I kdyby to brali tak, že z té doby jede třeba jenom 50%, tak je to pořád maximálně 100W.
No a přitom se tady všichni ošklíbali nad sekačkou na 230V s motorem 500W.
kenybz píše: 14. 7. 2019, 6:11 A to tam nemůžeš jezdit sekačkou?
Mám stupňovitou zahradu, takže sice by to nějak šlo, ale dost blbě.
Navíc klasická sekačka je velký krám, který doma zavazí. Malou strunovku postavím do kouta nebo pověsím na zeď a ani o ni nevím.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 7. 2019, 7:10

jo máš pravdu až pak jsem si znovu přečetl tvůj dotaz no a co elektrická sekačka ta není o moc težší jak elektrická strunovka a nemusíš to držet v rukách ..stačila by klidně se záběrem 32cm
ještě k té strunovce kdysi se v česku vyráběla strunovka a měla pomocné kola dělalo to sice děsný kravál ale dokázalo to posekat solidní buš nedávno jsem ji zahlédl ve šrotě čoveče to se ještě vyrábí
http://www.garteko.cz/sekacka-ergo-550/
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 7. 2019, 7:12

díly k tomu za pár korun
http://www.garteko.cz/ergo/
tady jsou stránky výrobce koupíš do toho každý šroubek i díly motoru atd...mě to celkem překvapilo že ta firma to pořád vyrábí
http://www.ergo.sro.cz/sekacky/dily?page=2
Naposledy upravil(a) kenybz dne 14. 7. 2019, 7:17, celkem upraveno 1 x.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“