Omyl kolem 3D tisku

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 7. 2019, 4:08

t256 píše: 22. 7. 2019, 3:58 Dil o velikosti cca 0,5x0,5x1cm mi z vosku tiskli cca 8 hodin :-)
A to byla klasická FDM technologie?
Já jsem kdysi viděl voskovou tiskárnu u firmy Bibus, měli to na veletrhu. A jelo to srovnatelnou rychlostí jako běžný FDM tisk z plastu.
V posledních letech už to na veletrhy nevozí, i když jiné zajímavosti tam mají pořád už mnoho let (třeba ten padající kvádr a na něm postavenou skleničku vína).
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

22. 7. 2019, 4:22

Ja ten stroj nevidel, ale co si vzpominam mam pocit ze chlap rikal ze to bylo spis neco na zpusob inkoustove tiskarny.
Vrstva byla velice tenka, nejake setiny mm, protoze se vec dal odlivala a chromovala.
Hotovy model odlity ze stribra stal kolem 2.5k, pokud si dobre pamatuju, z cehoz cena tisku byla cca 80%.
Pouzivaji to zlatnici kdyz se jim nechce tepat ty sve vytvory ruco.
Zadna charita to teda neni, ale porad to vychazelo levneji nez prasek ve srovnatelne kvalite povrchu.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

22. 7. 2019, 9:00

Mex píše: 22. 7. 2019, 3:20 Na 3D tisku mě v praxi překvapují 2 věci: jak málo se používá (nebo se o tom aspoň málo mluví) kombinace 3D tisku a klasického obrábění. Já nejsem tiskař, občas si něco jen příležitostně vytisknu. Ale protože tisk dělá hnusný povrch, tak velmi často to pak zkombinuju s frézováním nebo jiným klasickým obráběním. Takže ve výsledku tomu dám slušný povrch a celkem přesné rozměry (samozřejmě přesné vzhledem k plastu).
Nevím, jestli je to, co mas na mysli, ale je to par let, co na videu bylo "centrum", kam vlozili predbezny obrobek (kovovy, mozna to byl i presny odlitek), ktery se nasledne klasicky obrabel (soustruzeni / frezovani), pak se (asi) plazmaticky dodal na obrobek kus kovu, ten se zase klasicky obrobil, zase se dotavil potrebny material atd. porad dokola.
Docela pekny pohled :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

22. 7. 2019, 9:14

To myslim maju DMG mori taku srandu ale financne to musi byt palka...

https://youtu.be/wOrUahat-K0

Este som videl nieco na sposob navarania MIG metodou ale to mi pride dost "spinave" keby som mal na centre zvarat+obrabat
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

22. 7. 2019, 9:33

Taky mám jednu "konkurenci" co si myslí, že 3D tisk je jasná budoucnost a patlá převodovky do železničních modelů na nějakým tom tiskovým aparátu. Vypadají šíleně, přesnost asi žádná sláva, ale je to holt v módě ... Jestli je kvalita těch plastů taková jako mnoho dnes kupovaných výlisků co se po dvou či třech letech začnou rozpadat, tak se asi mají zákazníci na co těšit.
Mimochodem mnoho známých si tu tiskárnu koupilo a vesele doma tisknou klidně i přes noc někde u postele. Jsem zvědavej co se bude dít, až se za pár let ukáže, že ty výpary z tavenýho plastu jsou karcinogenní nebo minimálně hodně nezdravý, aby Průša i jiní potom nedopadli jako někteří výrobci cigaret co před třiceti či padesáti lety zapomněli kuřákovi sdělit, že by na to mohl umřít. :lol:
Jinak taky už jsem kvůli 3D tisku o nějakou práci hlavně v oblasti RC modelů aut a autodráhovek přišel, nicméně kvalitně fungující ozubený kola ještě dlouho nikdo nevytiskne, takže to ve finále není takový drama a je fakt, že v malý sérii u nějakých složitějších dílů se tomu někdy těžko konkuruje, protože to je obráběním nevyrobitelný a nebo to chce přípravky, dlouhý ladění výrobního postupu atd. ..
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

22. 7. 2019, 11:31

Engineer píše: 22. 7. 2019, 9:33 Mimochodem mnoho známých si tu tiskárnu koupilo a vesele doma tisknou klidně i přes noc někde u postele. Jsem zvědavej co se bude dít, až se za pár let ukáže, že ty výpary z tavenýho plastu jsou karcinogenní nebo minimálně hodně nezdravý, aby Průša i jiní potom nedopadli jako někteří výrobci cigaret co před třiceti či padesáti lety zapomněli kuřákovi sdělit, že by na to mohl umřít. :lol:
Ale to už se ví - ABS, HIPS - obecně vysokoteplotní emitují více a snad ještě větší problém jsou nanočástice, které se emitují při tisku (zase i teplotní závislost).
A zase jako obvykle závisí dost výrazně na celkové době působení - ta závislost na čase je obecně obvykle exponenciální, takže nás staříky, co to máme na stará kolena na hraní dostihnou ty již známé rakoviny - tohle ohrožuje spíš děti a mladé dospělé ...
Ale to je jako s kouřením a alkoholem a např. pěkně propečeným bůčkem :) - informací je hromada,ale dotyční (konzumenti) to začnou řešit, až když je pozdě :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“