Omyl kolem 3D tisku

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 7. 2019, 7:48

Poslední dobou koukám na ty naučné debaty s Cílkem, Staňkem a Robejškem atd. Páni mají docela dobrý obraz o světě, přehled o světovém dění a u nás.
Rád je poslouchám, obzvláště Cílka. Bohužel, jak musí vstřebat celkově dost informací, tak vstřebají i úplné blbosti. Věří tomu, že dnes máme 3D tiskárny, co jsou schopny vytisknout sami sebe, tedy samoreplikující stroj. Což je jen reklamní slogan výrobců tiskáren, kde ta tiskárna vytiskne jen pár dílů. Tady je vidět, že i chytrý lidi ale bez technického vzdělání jsou schopni šířit úplný bludy. A nikdo z těch posluchačů se neozve, všichni to berou jako fakt. Pak samozřejmě filozofují o tom, jaké to bude, když každý bude mít doma 3D tiskárnu a všechno si vytiskne, jaký to bude mít dopad na společnost atd.
Co myslíte, budou sebereplikující stroje ještě v tomto století?
Naposledy upravil(a) bobik dne 21. 7. 2019, 8:04, celkem upraveno 1 x.
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2019, 7:53

Ano aj v suvislosti s industry 4.0 sa dost hovori o tom ze 3d tlac je buducnost vsetkeho. Budu sa vraj vyrabat len individualizovane kusove komponenty a bude sa toacit proste vsetko, aj suciastky do aut, takze na obrabanie vraj mame zabudnut :D
A mozme to vobec nazyvat 3d tlac ked tlaciarne robia stale len 2d vrstvy?
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 7. 2019, 8:14

Ano, u industry 4 také mají dojem, že je to záležitost pár let a budeme tu mít plno robotizovanejch továren.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2019, 8:16

Jaké debaty? To je v televízi? Cílek se dobře poslouchá když mluví o geologii nebo něčem co s tím souvisí.
Aleš Procháska
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2019, 8:42

My mame Petra Staněka, ten ma vcelku zaujimave a dost kriticke nazory na ekonomiku a spolocnost a buducnost ludstva...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 7. 2019, 8:52

bobik píše: 21. 7. 2019, 8:14 Ano, u industry 4 také mají dojem, že je to záležitost pár let a budeme tu mít plno robotizovanejch továren.
Ten hype Průmysl 4.0/Industry 4.0/Industrie 4.0 je nádherně prázdný pojem. Pěkná ukázka toho, jak o něčem, co nic neznamená, všichni mluví. Je to skoro jako císařovy nové šaty.
Společnost se dělí na dvě skupiny. Na ty, kteří zasvěceně mluví o 4.0, pořádají na to téma velké konference, kde se to jen hemží slovy jako "výzva" a sežerou přitom tuny chlebíčků. Vše z dotací na modernizace atd.
A pak je druhá skupina, která skutečně dělá automatizaci. Dělala ji už dávno před nějakým hype, a bude ji dělat i když se objeví zase nějaký nový hype. Bez dotací.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

21. 7. 2019, 9:07

Mex píše: 21. 7. 2019, 8:52
bobik píše: 21. 7. 2019, 8:14 Ano, u industry 4 také mají dojem, že je to záležitost pár let a budeme tu mít plno robotizovanejch továren.
Ten hype Průmysl 4.0/Industry 4.0/Industrie 4.0 je nádherně prázdný pojem. Pěkná ukázka toho, jak o něčem, co nic neznamená, všichni mluví. Je to skoro jako císařovy nové šaty.
Společnost se dělí na dvě skupiny. Na ty, kteří zasvěceně mluví o 4.0, pořádají na to téma velké konference, kde se to jen hemží slovy jako "výzva" a sežerou přitom tuny chlebíčků. Vše z dotací na modernizace atd.
A pak je druhá skupina, která skutečně dělá automatizaci. Dělala ji už dávno před nějakým hype, a bude ji dělat i když se objeví zase nějaký nový hype. Bez dotací.
Kdysi takto řešili modernizaci a vědecko-výzkumnou činnost straničtí funkcionáři, kteří o tom neměli samozřejmě vůbec žádnou páru a taky sežrali chlebíčky, popili vodky na různých konferencích a sjezdech za peníze dělného lidu. No a vlastní práci dělali anonymní lidé, kteří se o ty stranické žvásty moc nezajímali. Jaké to už tenkrát bylo nadčasové. :lol:
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2019, 9:16

No já jsem skeptik a popravdě když jsem poprvé zjistil že Průša svý strojky vyrábí za pomocí farmy tiskáren poklepal jsem si na čelo. Když si vezmu čas tisku dílů na tiskárnu, asi bych to uřezal a vyvrtal rychleji a asi i levněji... Už když jsem byl kluk tak nás strašili továrnama kde nebudou proacovat lidé a všechno budou dělat roboti. Pak nám ty výrobky prodají, ale co budeme dělat my a čím je zaplatíme to do teď nikdo nevysvětlil.
Per aspera ad astra
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 7. 2019, 9:31

Ben Ash píše: 21. 7. 2019, 9:16 ...
Už když jsem byl kluk tak nás strašili továrnama kde nebudou proacovat lidé a všechno budou dělat roboti. Pak nám ty výrobky prodají, ale co budeme dělat my a čím je zaplatíme to do teď nikdo nevysvětlil.
Práce je nekonečně mnoho. Není žádné omezené množství práce, aby platilo, že když nám ho vezmou roboti tak na nás už nezbude.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2019, 9:46

Mex píše: 21. 7. 2019, 9:31
Ben Ash píše: 21. 7. 2019, 9:16 ...
Už když jsem byl kluk tak nás strašili továrnama kde nebudou proacovat lidé a všechno budou dělat roboti. Pak nám ty výrobky prodají, ale co budeme dělat my a čím je zaplatíme to do teď nikdo nevysvětlil.
Práce je nekonečně mnoho. Není žádné omezené množství práce, aby platilo, že když nám ho vezmou roboti tak na nás už nezbude.
Zatím jsem si myslel že aby tento finanční systém fungoval je třeba aby lidé proacovali ve výrobě a zpracování, protože pokud budeme všichni dělat jen office a politiku... Asi to vidím moc jednoduše
Per aspera ad astra
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2019, 9:49

Ben Ash píše: 21. 7. 2019, 9:16 No já jsem skeptik a popravdě když jsem poprvé zjistil že Průša svý strojky vyrábí za pomocí farmy tiskáren poklepal jsem si na čelo. Když si vezmu čas tisku dílů na tiskárnu, asi bych to uřezal a vyvrtal rychleji a asi i levněji...
Tohle mi taky není moc jasné. Ty díly jsou fakt vytištěné :-) Přitom na takhle jednoduché díly v tomhle počtu by forma nebyla nějak drahá a imho by se mnohonásobně vyplatila. Možná to souvisí s tím že autor nemá strojařské vzdělání a nechce rozvrtat něco co sice složitě, ale přeci jenom funguje :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2019, 10:24

Jde o hračkové tiskárny a stalo se motem firmy že tiskárna tiskne tiskárnu .
Když začal s filamentem tak snad taky tvrdil že se jeho filament nebude chladit vodou aby byl kvalitnější než konkurenční ,no a stačí se podívat na ty koryta s vodou kde se chladí :wink: je pravda že někteří hobbíci na vrtákovejch extrudérech chladí zapnutým ventilátorem samozřejmě při nějakejch 2m/min :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

22. 7. 2019, 12:40

Ben Ash píše: 21. 7. 2019, 9:16 No já jsem skeptik a popravdě když jsem poprvé zjistil že Průša svý strojky vyrábí za pomocí farmy tiskáren poklepal jsem si na čelo. Když si vezmu čas tisku dílů na tiskárnu, asi bych to uřezal a vyvrtal rychleji a asi i levněji... Už když jsem byl kluk tak nás strašili továrnama kde nebudou proacovat lidé a všechno budou dělat roboti. Pak nám ty výrobky prodají, ale co budeme dělat my a čím je zaplatíme to do teď nikdo nevysvětlil.
No já Ti to povím co budeš dělat :lol: .... budeš se snažit vypěstovat si nějaký jídlo abys nechcípnul hlady, tedy pokud budeš tím šťastnějším, co má aspoň kus svýho pozemku.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 7. 2019, 1:45

Ben Ash píše: 21. 7. 2019, 9:46
Mex píše: 21. 7. 2019, 9:31
Ben Ash píše: 21. 7. 2019, 9:16 ...
Už když jsem byl kluk tak nás strašili továrnama kde nebudou proacovat lidé a všechno budou dělat roboti. Pak nám ty výrobky prodají, ale co budeme dělat my a čím je zaplatíme to do teď nikdo nevysvětlil.
Práce je nekonečně mnoho. Není žádné omezené množství práce, aby platilo, že když nám ho vezmou roboti tak na nás už nezbude.
Zatím jsem si myslel že aby tento finanční systém fungoval je třeba aby lidé proacovali ve výrobě a zpracování, protože pokud budeme všichni dělat jen office a politiku... Asi to vidím moc jednoduše
Z celospolečenského hlediska zde není výroba proto, aby generovala peníze. Smyslem je uspokojování potřeb, tj. výroba nějakého zboží.
Co jsou to peníze? Jen číslo, kterým poměřujeme náš vklad do dané výroby v poměru k hodnotě daného výrobku.
Pokud by hypoteticky nějaká továrna vyráběla zboží zcela sama, bez účasti lidí, tak pak to zboží, které se tam vyrobí, bude mít nulovou cenu. Do jeho výroby nemuselo být vložené žádné lidské úsilí, která jako jediné má smysl poměřovat penězi. Takže lidé budou uspokojeni tím, že si ho vezmou zdarma.

Teď trochu odbočím. Je to podobné, jako to mnohde funguje v Africe. Lidi si tam něco dělají nebo nedělají, jak libo. A pak přijede kamion s "humanitární pomocí", a ten jim rozdá zboží zdarma. Tedy jako by ho vyrobila nějaká zcela automatizovaná fabrika, kde žádný Afričan nemusí pracovat.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 7. 2019, 5:51

chlapci, ten problem penez uz mladi bolsevici vyresili, jmenuje se to nepodmineny prijem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“