ZKL Klasterec

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2019, 1:00

Dnes jsem mel to stesti, ze jsem se po znamosti mrknul do nastrojarny a toho, co z puvodniho ZKL zbylo. Jako kancelarsky clovek proste mam rad fabriky, stroje a tu vuni oleje a kovu, ktera je na dilne :) Pro mne uzasny zazitek. Videl jsem stroje, ktere jsem znal pouze z obrazku. No a krome toho jsem mel sanci promluvit s strarymi fachmany. Videt vyrobu lozisek byl taky zazitek, i kdyz kulickarna je minulosti a rozsah vyroby je zlomek toho, co bylo.
Kazdopadne jsem byl zase svedkem upadku remesla. Na dilne jsou vetsinou starsi pracovnici a dlouha rada ponku pro mechaniky je prazdna. Mistr si jen povzdechl, ze o to nikdo nema zajem. Nektere stroje stoji.
Vim, je to vsude stejne. Sam jsem prikladem toho, ze jsem se pred lety rozhodl pro humanitni obor a ted se slozite zkousim naucit to, k cemu mam tak nejak prirozeny vztah.
Timto chci vyjadrit svoji uctu vsem, kteri nadale udrzuji remeslo i navzdory problemum.
brutal
Příspěvky: 600
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

20. 9. 2019, 1:06

pěkné... nějaké fotky z místa asi nemáš že?
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2019, 1:10

Bohuzel. Hltal jsem kazdou vterinu a vzit mobil mne ani nenapadlo. Snad priste. Rozhodne se tam chci vratit :)
Ale pamatuji si kazdy kousek. Byly tam uzasne kousky jako napriklad stara americka souradnicova vrtacka s odmerovanim v palcich :) Stare brusky na kulato snad jeste z valky.
Spousta lisu na loziskove klece. Jednoucelove soustruhy. Brusky na drahy axialnich lozisek. No proste pohadka.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

2. 12. 2019, 7:29

mstreicher píše: 20. 9. 2019, 1:10 Bohuzel. Hltal jsem kazdou vterinu a vzit mobil mne ani nenapadlo. Snad priste. Rozhodne se tam chci vratit :)
Ale pamatuji si kazdy kousek. Byly tam uzasne kousky jako napriklad stara americka souradnicova vrtacka s odmerovanim v palcich :) Stare brusky na kulato snad jeste z valky.
Spousta lisu na loziskove klece. Jednoucelove soustruhy. Brusky na drahy axialnich lozisek. No proste pohadka.
Maji tam i novou cast dilny na kterou dostali dotaci z EU. Dve masiny bohuzel s Fanukem.
Problem teto pobocky dnes je, ze jsou vazali Brna. Brnensky reditel (plat pres 120 tis/mes) byl nazoru, ze jejich platy jsou umerne mistu kde se fabrika nachazi. Nebral v uvahu, ze par km je jina firma co nabizi dvojnasobny plat. Kdyz jsem se bavil s chlapama na dilne tak nevedeli co poradne delat(malo prace). Jeden z obsluhy cnc byl zrovna ve vypovedi , kdyz jsem tam byl na navsteve, a rekl mi svuj nazor.

Kdyz jsem byl v technologii mistniho ZKL. Technolog mi vysvetloval jak tvori vyrobni casy. No hruza. Ma tabulku v excelu a strasne se mi divil, kdyz jsem mu rekl, ze mosaz se obrabi hur nez automatovy dural. Tak se strasne divil :roll: . U mosazi je tepelne pnuti materialu.

Konstrukter tu byl clovek co vi o cem mluvi. Opravdovej odbornik s kterym jsem si dobre pokecal. Jen skoda, ze jej nuti do Crea. Solidworks by mu lepe vyhovoval.

Pokud jde o strojni vybaveni - s tym by se dala udelat pekna prace. Taky mi srdicko zaplesalo, kdyz jsem tyto stroje videl. Jen dratek jsme jim jeden sebrali do Brna, ted uz maj jenom dva.

Co rici na zaver? Reditele konecne vymenili, par obchodaku proputili, ale nekteri, co brzdi vyrobu, tam stale jsou - hlavne v Brne.
Snad jim opravi aspon strechu , at jim na dilnu nezatika. :wink:

PS: zaslechl jsem, ze v Brne postavi vedle velina navou halu a cely Klasterny provoz prestehuji do teto haly. Ale to bylo za minuleho reditele.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“