Plat

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

pan.karel
Příspěvky: 13
Registrován: 13. 5. 2017, 5:15

8. 7. 2020, 9:23

Jsem frezar,mam 8 let praxe v oboru z toho poslednich 5 let na 3osych CNC a 1,5 na 5ti ose,jednodussi programy delam na masine (Heidenhain),prace ve stylu dostanu vykres/3D model - vyrobim kus,nejsou to teda nejake formy,je to bezna nastrojarska vyroba.
Jsem schopny vytvorit i program v CAMu,(modelovani umim lip) tam mam ale nadelano jen pul roku.
Kolik bych si asi tak mel rict nebo cekat plat ?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

8. 7. 2020, 9:42

V tomhle ti neporadim, jsem osvc, ale taky dost zalezi kde. V praze to bude jinak nez v horni dolni. Treba jen pronajem prostoru se muze x nasobne lisit, coz se musi projevit na nakladech zamestnavatele, na a pak na jeho ochote pustit chlup😀
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

8. 7. 2020, 9:49

32.657Kč
pan.karel
Příspěvky: 13
Registrován: 13. 5. 2017, 5:15

8. 7. 2020, 9:59

Charone,to jsi trefil.Reknu to narovinu mam 20k cisteho,v te Horni Dolni,starsi kolegove co tam jsou 10-15 let,maji o neco vic s platem spokojeni taky moc nejsou,ale uz jsou usazeni,zamestnani uz menit nechteji,takze majitele nic moc netlaci zvysit plat.Ovsem ve firme vedle maji na stejne pozici 60k cisteho a hadam,ze asi 3krat vic prace neudelaji,takze to evidentne jde.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

8. 7. 2020, 10:35

No uvidime jak ted v po covid dobe, ale predtim lidi co neco umi a neboji se uspinit moc nebyli. Ono sehnat frezare co ma praxi, chce se ucit a nezku... kazdy druhy kus, o nastrojich nemluve, byl a asi i bude problem. Nizke celo na linku, co do zblbnuti 8 hodin denne utahuje srouby, sezenes rychle, cloveka co se hned postavi k obrabecimu stroji a maka, tezko. Je to jen o dohode mezi vami, jestli by nestalo za to hodit s majitelem rozumnou rec. Hele ja jsem pravicak do morku kosti, odbory jsou pro me sproste slovo, a kdyz mi navigace rekne odbocte vlevo, podeziram ji, ze se dala ke komousum :lol: Ale myslim si, ze ferove jednani je zaklad, kluci co pro me delaji, jo na fakturu, si vydelaji cca 40-55 mesicne, s tim ze vse davam ja, praci, materialm, stroje, naradi. Pokud jedou autem, platim auto. Ale jsou to elektrikari, ne strojari. Tak asi tak.
Jo a ted mam dovolenou, proto pisu vic, a ve dne :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

8. 7. 2020, 10:45

Souhlasím, vidím to stejně (stavebnictví). Člověk který něco umí se dnes pohybuje kokolem 40-45 na OSVČ. Já jim k tomu ještě dávam služebák car a při práci mimo Prahu platím obědy a ubytko. Absence bez omluvy nebo alkohol vyhazov na hodinu.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

8. 7. 2020, 10:55

To bude nějaký troll, absolutně nevěřím, že někde v Česku si CNC obráběč vydělá 60 čistého. Možná o Vánocích s 13. platem a proplacených 100h přesčasu za listopad.
Chceš poradit? Jdi do firmy vedle.
MAS FU2A, TOS SM16A
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

8. 7. 2020, 10:55

Elbarto: Jo to beru jako samozrejmost. Ubytovani maji vzdy v hotylku, nekdy pronajaty byt, domek, spim s nima, takze zadna ubytovna. Obedy necaluju, ale platim diety a snidani v cene ubytovani. Ale jsem svine, u me se nekouri. Proste nikde a nikdo. Tabak, trava, pro rejpaly :evil:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
pan.karel
Příspěvky: 13
Registrován: 13. 5. 2017, 5:15

8. 7. 2020, 12:22

Carl_FM píše: 8. 7. 2020, 10:55 To bude nějaký troll, absolutně nevěřím, že někde v Česku si CNC obráběč vydělá 60 čistého. Možná o Vánocích s 13. platem a proplacených 100h přesčasu za listopad.
Chceš poradit? Jdi do firmy vedle.
Hele,sam jsem tam nedelal tohle vim od kluka co tam byl,vim ze 60k je tady opravdu hodne,mozna je v tom i nejakej prescas a ti borci jsou fachmani (na meneni kusu a serizovani korekci tam ma nekoho jinyho),oni delaji jen obrabeni a ta firma na techhle zamestnancich stoji,proto jim to ten majitel da,jinak mu utecou pres hranici do Rakouska,tak mi to bylo vysvetleno.. Na druhou stranu znamy tam delal x let nazpatek,dostal sluzebni auto koupene na firmu za pul mega takze nemam duvod neverit.
U nas se jeste dela konstrukce,montaz a pak kovovyroba a majitel je proste drzgresle,hlavne co se tyka platu zamestnancu :)
Duvod proc tam nejdu ? Tohle samozrejme neni nastupni plat a pak kolektiv - pry mezi sebe nikoho moc dalsiho nechteji (a vlastne se nedivim).Tohle jen tak na okraj.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

8. 7. 2020, 12:33

No OK, to že kolektiv dalšího mezi sebe nechce, tomu věřím, to jsem zažil.

Jestli můžu poradit, nešel bych si říct o zvýšení platu bez papíru, buď s výpovědí nebo se smlouvou/nabídkou do druhé firmy. To jsou pak argumenty na stole, nejde jen říct že vedle platí více. A tu výpověď klidně podat a stáhnout až po zvýšení. Samozřejmě je to i o tom, co ten člověk umí a jak je nahraditelný, na nějaké stesky že vše zdrahlo majitel reagovat nebude, jemu zdrahlo taky. Je to jak v pokru. :lol:
MAS FU2A, TOS SM16A
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

8. 7. 2020, 1:16

Jestli můžu poradit, nešel bych si říct o zvýšení platu bez papíru, buď s výpovědí nebo se smlouvou/nabídkou do druhé firmy. To jsou pak argumenty na stole, nejde jen říct že vedle platí více. A tu výpověď klidně podat a stáhnout až po zvýšení. Samozřejmě je to i o tom, co ten člověk umí a jak je nahraditelný, na nějaké stesky že vše zdrahlo majitel reagovat nebude, jemu zdrahlo taky. Je to jak v pokru. :lol:
Kdyz uz tu plkame... Ja si s nabidkou odjinud sel pro zvyseni platu jen jednou (a bylo to skoro o 50 %), jinak jsem vzdy vystacil s rovnym jednanim, typu "Myslim, ze delam dobre, umim to a to, tohle delam lip nez ostatni, muzes se na me spolehnout, tohle umim jen ja, myslim, ze si zaslouzim zvysit plat, zvaz to, libilo by se mi asi tolik a tolik". Stesky, ze je vsude draho opravdu nikoho nezajimaji. Na druhou stranu nesnasim vydirani a kdyby za mnou nekdo, kdo neni klicovy, takhle prisel s podanou vypovedi, tak take odejde. Z toho plyne, ze je dobre nestavet vse na jednom zamestnanci/podrizenem. A hodne zalezi na vztazich mezi mnou a tim, kdo ty penize dava...
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

8. 7. 2020, 2:10

Já si nikdy říct o přidání nešel, jen dával výpověď 🤣 ale zažil jsem bezpočet kolegů co šli a argumentovali právě jako že dobře pracují a neuspěli! Jednomu poctivcovi se narodilo čtvrté dítě a ani 500Kč mu nepřidali. Často šli pak pryč a po nich přišel nový, dostal větší peníze a nic neuměl. Jeden pracoval 3 dny, pak exšéfovi ukradl peníze, kreditku a mobil, za měsíc pak chtěl ještě výplatu. Ovšem moje zkušenosti jsou ovlivněny MS krajem a tady je stát ve státě.
MAS FU2A, TOS SM16A
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2020, 2:41

Tak to je zase taka tema onicom, u nas v okoli MT je moc vela cnc firiem malych aj velkych, a zaraba sa co viem od 6-15€/hod v hrubom takze si vyber...
zalezi od tej-ktorej firmy ake produkty robia, aka je tam pridana hodnota, narocnost prace, a kopec inych faktorov...
Ako zamestnavatel ti poviem jednu vec, ak tam niesi spokojny tak chod prec, neni jednoduchsie riesenie a usetris tym kopec stresu.

Z pohladu nezaujateho myslim ze 20tis. je za samostaneho cloveka pri centre smiesne malo, to maju aj obrusovaci vypalkov, ale to zase zalezi aky kraj...
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

8. 7. 2020, 2:55

Určitě jít pryč, dle profilu 28 let, ještě asi nemá hypotéku, ani ji s 20k nedostane, děti možná taky ne, osobně bych frnknul do toho Rakouska. U mě v MSK těch 20k čistého berou lidi u klasiky, CNC se znalostí i něco programovat mají k 30 já teda dělám jiný obor, ale s tou výrobou mám sem tam kontakt.
MAS FU2A, TOS SM16A
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2020, 3:25

Carl_FM píše: 8. 7. 2020, 2:55 Určitě jít pryč, dle profilu 28 let, ještě asi nemá hypotéku, ani ji s 20k nedostane, děti možná taky ne, osobně bych frnknul do toho Rakouska. U mě v MSK těch 20k čistého berou lidi u klasiky, CNC se znalostí i něco programovat mají k 30 já teda dělám jiný obor, ale s tou výrobou mám sem tam kontakt.
Tak realne produkcia na cnc byva cca 30-50€/hod taky standard, samozrejme obcas je to 25 a niekedy 150€/hod. takze v globale tych 40€/hod ked je v priemere tak je dobre.
A z toho by malo vyjst na toho chlapa co to nastavuje a udrziava produkciu v chode urcite 10€/hod v hrubom (ak napr ma na starosti viac strojov a vecsie pocty kusov mu menia pomocne sily atd. )
Ale tych faktorov co do toho vstupuju je tolko ze sa neda povedat konkretna jedna suma...

Ked tam budes mat chlapca co to ma v p... a bude robit "pomale" programy tak ta normohodina nevyjde, a zase ked to nastavi tak ze ti vymlati vercajku 2-3x viac ako by bolo zdrave tak to tiez nikto nevyhra...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“