Kovosvit MAS

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 9. 2020, 12:33

soustružník píše: 1. 9. 2020, 9:31
Mart_68 píše: 30. 8. 2020, 5:44 .... Na strojní průmyslovce jsi neměl možnost udělat si svářečák ! Neměli tam ani kovo soustruh, za to na fušky v dílnách měli dřevovýrobu.
Myslel jsem, že v minulosti byly jednotné učební osnovy pro školy stejného druhu, ale vždy mě překvapí, že některé SPŠ strojní neměly vybavení a někde údajně ani dílenská výchova nebyla. Svářečák u nás tedy také udělat nešel, na to byly učební obory. Zkusili jsme si ale více věcí než řada vyučených se kterými jsem mluvil. Byla tam kovárna - 2 dvojvýhně, kovadliny, prorážecí deska, Ajax. Kovali jsme špičku, kramli, lavičník, kovářsky svářeli kroužek, zkusili přitloukat perlíkem a Ajaxe. Vedle ve svařovně jsme zkoušeli svářet autogenem a elektrikou, byl tam předpotopní usměrňovač, Praga P 500 a nějaké trafo. V zámečnické dílně jsme rýsovali pravítkem a jehlou a pak nádrhem na desce a perfektoru, podle orýsování zkusili něco ručně uříznout a opilovat ve svěráku, ustřihnout ručními, pákovými a tabulovými nůžkami a vyvrtat na stolní, sloupové, stojanové a radiální vrtačce. V brusírně jsme ručně brousili špičku, sekáč a vrták. Zběžně nám spíš ukázali práci na BUA 20, BPH 20, BN 102 a ostření soustružnických nožů. Zkusili jsme strojní pilu PR 20. Soustruhů tam bylo asi 6, Volman, SV 18, polský s digitálním odčítáním, fungl nový S 32, 16i611P. Zkusili jsme pár základních operací, něco navrtat, vyvrtat, osadit, upíchnout podle výkresu. Něco jsme frézovali, ukázali nám práci odvalovací frézky Volman a také tehdy nové CNC frézky. Vodorovnou obrážečku jsme použili, svislou nám asi jen ukázali. V truhlárně jsem moc nepobyl, ale byla tam pásová pila, protahovačka, cirkulárka, spodní frézka, soustruh na dřevo. A také jsme uklízeli uhlí, převáželi cihly na kárce a pod. :D Samozřejmě to bylo jen velmi povrchní seznámení v rámci 3 hodin týdně, ale určitou představu to člověku dalo.
Tak to ti závidím. U nás byly velké dílny - v podstatě taková malá fabrika. Byla tam velká soustružna, frézárna, kovárna, zámečna, truhlárna, svařovna. Pak brusky nástrojová BN102, nějaká hrotová, velká svislá rovinná, magnetka SPC20. Pak tam byl taky šeping velikosti tak HM45, ale ten to nebyl, svislá obrážečka, rámová pila, sloupové vrtačky.
Nicméně jak to vypadalo v reálu - ještě tak jsme si hodně zkoušeli v zámečně a truhlárně. Pak ještě celkem v kovárně, ale tam už to sklouzávalo, že se dělali nějaké věci na kšeft ve velkém počtu ks. Soustružení - to už jsme si snad jen akorát každý vyzkoušel, jak se ustavuje nůž proti hrotu v koníku a pak už se jeli jen kšefty (kvanta nějakých čepů pro kolečka do takových vozíků atd.). Ve frézárně jen teoretizování a pak zase honění kšeftů - já třeba snad celých 1/4 jen dělal rádiusy na nějakých deskách, prostě mě postavili před seřízený stroj a tady toč tuhle kličkou a makej. Na magnetce jsem dělal 1x když po chtěli abych přebrousil nějakou podložku na konkrétní rozměr v mm, stejně tak na šepingu přerovnání nějaké destičky. Svislou obrážečku jsem tam v chodu nikdy neviděl, stejně tak jakoukoliv z těch dalších brusek. Tj. že by nám ukázali něco na hrotové to nehrozilo.
Prostě celé to bylo o tom, že škola sehnala nějaké kšefty - malosériové výroby a ze studentů se tam udělali dělníci. Nebo spíš robotníci protože vyjma blbých keců když někdo něco zkazil (abych byl fér tak ne u každého učitele, záleželo případ od případu) z toho nikdo nic neměl. Vím, že měl někdo dokonce platit zlomený list z té rámové pily. Takže ne jen že nás prakticky nic moc nenaučili, ale ani nic nepředvedli jak se nějaké úkony dělají. Teoretizování jsem slyšel až dost na technologii, ale vidět to je něco jiného.
Asi šlo o to, že to byla nějaká VHčka z kterých měli dílnaři peníze. Akorát byli líní to dělat po pracovní době, tak to přehodili na nás. A samozřejmě každý zkažený kus byl jejich mínus. Co jsem slyšel, tak třeba tuším v Nitře na průmyslovce byly taky VHčka. Akorát že se to dělalo po vyučování a mohl si přijít vydělat každý ze školy kdo chtěl - ne jen učitelé z dílen, ale i ostatní učitelé (jako pochybuju že by tam šla třeba češtinářka) a snad i studenti.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

2. 9. 2020, 11:18

A co kdyby jsme se poskládali, každý uživatel fóra by přispěl částkou třeba 1000kč a vzali si to od těch rusáku zpět :D :D :D
Kovosvit mas, majitel: české fórum strojírenství 8)

To by pak ty naše routry nabraly trochu jiný rozměr (a jinou tonáž :lol: )
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

3. 9. 2020, 5:45

myslím, že když Rus přeplatil Germána, tak mu šlo spíš o to zaparkovat někam "děnky" a prodávat hned tak nebude, dokonce si myslím že mu ani tak nejde o to vyrábět stroje. Búh ví jaký účel taková transakce měla a kdo vlastně komu a za co zaplatil :D
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 9. 2020, 5:00

Meki píše: 2. 9. 2020, 11:18 A co kdyby jsme se poskládali, každý uživatel fóra by přispěl částkou třeba 1000kč a vzali si to od těch rusáku zpět :D :D :D
Kovosvit mas, majitel: české fórum strojírenství 8)

To by pak ty naše routry nabraly trochu jiný rozměr (a jinou tonáž :lol: )
Myslím, že by se našla podstatně levnější metoda Harakiri.
Jinak to, že se to prodalo tam kam a komu se to prodalo bylo překvapením akorát pro lidi mimo obor.
Naopak pro místní (a znalce situace) bylo jediným překvapením, že to trvalo tak dlouho.
Jinak té slévárny je škoda, no ale co se dá dělat, běh života bohužel zastavit nejde.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2566
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 9. 2020, 8:47

milan584 píše: 30. 8. 2020, 1:58 ono ani není třeba chodit tak daleko - už dost velká tragedie je taky když neběží ynternet a teenager si namůže vygooglovat jak se ten předmět https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default ... 0dba0c.jpg používá. QR kód na sirce není, přiložené DVD s linkem na youtube taky ne, instalačky software MakeFire taky někde v kloudu.
No, ale on si ten predmet
Obrázek
kdyz uz mu poprve konecne zafunguje, schova napriste ... A to je to nestesti ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

6. 9. 2020, 12:11

citace:
„Proč, proboha, neučíme historii na hodinách historie? Černoch vynalezl žárovku. Žádný běloch jménem Edison. Je toho tolik. Věděl to někdo?“ řekl Joe Biden.

doplňuji:
..a taky se říká: " Je černý jak telefon" , takže ne Bell, ale černoch vynalezl telefon.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2020, 12:15

Debil ,on neví že jí vymyslel Jára Cimrman.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

6. 9. 2020, 12:29

Až na to, že tu žárovku vymysleli v Rusku ;) . Lodygin...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2671
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

6. 9. 2020, 12:30

Jojo, a Albert Einstein byla žena!
(Sexmise) :)
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

6. 9. 2020, 3:36

ale Tesla měl už v té době zářivku, pokud ji ovšem neukradl nějakému černochovi
asi tak:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zapa ... 2009061443
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 9. 2020, 4:28

Mart_68 píše: 6. 9. 2020, 12:11 citace:
„Proč, proboha, neučíme historii na hodinách historie? Černoch vynalezl žárovku. Žádný běloch jménem Edison. Je toho tolik. Věděl to někdo?“ řekl Joe Biden.

doplňuji:
..a taky se říká: " Je černý jak telefon" , takže ne Bell, ale černoch vynalezl telefon.
Táta mi jednou říkal, že se mu kdysi dostala do ruky nějaká komunistická knížka, kde psali, že všechno vynalezli Rusové v SSSR a to že to ostatní, kdo to údajně měl vynalézt, jsou lži.

Jaké voliče che ten blbec Biden vlastně oslovit? Černochů je v USA asi 12%. Proč by ho měli volit Hispánci nebo Asiati, když na ně nepokrytě kašle. Někde jsem četl, že největší problém dostat se na univerzitu v USA mají Asiati - prostě nikoho nezajímají a podporovat je není in a naopak musí uvolnit místo protěžovaným černochům. A že by zbytek voličů tvořilo dostatečné množství smažek z Antifa a jiná neomarxistická verbež co tohle možná osloví????
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2020, 6:09

Kniha se jmenuje: Vyprávění o ruských vynálezcích a objevitelích. 1954.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

6. 9. 2020, 6:48

Jaké voliče che ten blbec Biden vlastně oslovit? Černochů je v USA asi 12%. Proč by ho měli volit Hispánci nebo Asiati, když na ně nepokrytě kašle. Někde jsem četl, že největší problém dostat se na univerzitu v USA mají Asiati - prostě nikoho nezajímají a podporovat je není in a naopak musí uvolnit místo protěžovaným černochům. A že by zbytek voličů tvořilo dostatečné množství smažek z Antifa a jiná neomarxistická verbež co tohle možná osloví????
to on sám neví..ráno mu vyměmí plýnu, dostane scotské střiky, píchnou mu nějaký živatobudič, pak mele a mele no a pak mu zase nasadí roušku. V podstatě protikandidát kovboj Trump nemusí nic dělat, je zcela vklidu když toto vidí.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2020, 7:32

GeeSnake píše: 6. 9. 2020, 6:09 Kniha se jmenuje: Vyprávění o ruských vynálezcích a objevitelích. 1954.
věru, to bych si rád pročetl, nemá to někdo ke stažení :wink: :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2020, 8:48

tumlik píše: 6. 9. 2020, 7:32
GeeSnake píše: 6. 9. 2020, 6:09 Kniha se jmenuje: Vyprávění o ruských vynálezcích a objevitelích. 1954.
věru, to bych si rád pročetl, nemá to někdo ke stažení :wink: :D
Jsou v antikvariátech k dostání, ma to tak 500-600 stran, prostě bichle.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“