Naše armáda

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

7. 11. 2020, 2:22

RaS píše: 7. 11. 2020, 1:57 škoda, že se tak nepřemýšlelo již dřív, války by nebyly neboť by ty zbraně nikdo nevyrobil.. :D
Je taky trochu jiná doba a heslo "nas mnóga" je u kulturnějších národů neakceptovatelné. Ano, někteří státníci a velitelé si váží životů svých vojáků a nemají trestní oddíly, které střílí vlastní do zad. Dnes je distance v boji daleko větší, než je dosah cepu. A to chce kvalitní a spolehlivé zbraně. Ty však stojí více. Houfnice, která netrefí napoprvé či nejhůře napodruhé, napotřetí už nevystřelí, protože protivník ji zničí. Nesynchronizovaný kulomet a opláštěná vrtule na dvouplošníku je mnohem, mnohem levnější, než palubní kanón na stíhačce....
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2020, 5:05

Na margo hlavní, v 2017 som sa stretol na iwe s obchodným zástupcom firmy lothar walther, hlavňovina priemer 40, dĺžka 600, za studena pretlačovaná, tepelne upravená vhodná na nitridáciu, vhodná na použitie v armádnych zbraniach v kalibri 308 s vysokou kadenciou, pri objednaní 1000ks cena pod 200€.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2020, 5:17

tak to je seriovka, mala a kterou mrskaj denne
to v uherskym brode sezenes za 100 eur a taky kvalitni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Sined
Příspěvky: 67
Registrován: 15. 10. 2018, 8:28

7. 11. 2020, 5:56

Hele ono dneska asi už nezduvodnis to že mi ze spagina lítají hlizny úplně rovné jako kdybych střílel 9 mm Luger, masová výroba ala 2 světová je už pryč. A hlavňovinou kterou koupíš za pár korun v metráži určitě neoslnis přejímací techniky kterékoliv armády. Bobíku ty by jsi chtěl vyrábět zbraň na které závisí životy lidí? Já teda určitě ne, vzpomeň si jen jak si vyráběl brýle na nějakou motorku, taky si z toho neměl dobrý pocit. A tato zbraň je určena na podporu vojáků co jdou" do předu" a zároveň na hodně důležitou obranu postavení, závisí na ní lidské životy.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

7. 11. 2020, 5:59

https://www.armadninoviny.cz/ceska-cz-b ... rmadu.html
Zajímavý, že se maďarům "vyplatí" si naše Breny vyrábět a ne od nás nakoupit. Když to tak počítám, tak mi vychází licenční poplatek v průměru 13 500Kč na zbaň. Bren stojí kolem 60 000Kč, tak to je 22% z ceny zbraně. Je v tom myšmaš, v ceně 100 melounů euro jsou i pistole a jiné věci, tak ten licenční poplatek na breny může být větší. Řekl bych, že madarská vláda myslí více na svůj průmysl, než ta naše. I když nejspíš nic neušetří, část peněz zůstane doma.
Sined
Příspěvky: 67
Registrován: 15. 10. 2018, 8:28

7. 11. 2020, 6:05

V principu ti rozumím, byl bych taky rád kdyby ty peníze zůstaly v naší domovině, a lidé by měli na chleba, moc rád...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

7. 11. 2020, 6:15

Ještě ty maďaři vytvoří jen 200 pracovních míst. Zdá se to málo, ale během těch předpokládaných 10 let jen na daních a svojí spotřebou zaplatí zaplatí nějakých 20-30% z toho licenčního poplatku. A se vsadím, že tam bude zapojeno i několik externích firem, takže určitě si na svý přijde více než 200 lidí.
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

7. 11. 2020, 6:20

jergus.balaz píše:
Keďže sme na strojárenskom fóre, je ešte zaujímavé, že ZB 26 v skúškach dosiahol životnosť hlavne cca 10 tisíc výstrelov čo sa im zdalo nedostačujúce. Preto ZB požiadala Huť Poldi Kladno o vývoj špeciálnej oceli na hlavne. S novou oceľou dosiahla nová hlaveň v skúškach životnosť 40 tisíc výstrelov.
Akorát, že to není pravda. 40 000 výstřelů nevydrží ani dnešní kulometné hlavně. Přitom sám jen o pár řádků výše píšeš o obyčejných kovaných hlavních LW. Jejich chrom-molybdenové hlavně jsou sice celkem dobré, ale na full auto aplikace se hodí max. do útočné pušky. Třeba jako je HK 417. Kulomety ne e. Hernstal si nechává dělat materiál na kování hlavní dle svých specifikací. To v obchodě nekoupíš :)

Bobik píše:
Jako 216 000Kč za náhradní hlaveň? Hm, tak to jo.
Bobiku, to jsi vzal kde? Že hlaveň stojí 200 000 kč? :shock:
Já jen, že to není pravda.

Píšu to po třetí a naposled. Cena samotné zbraně z té zakázky je 1/4. Zbytek je příslušenství a logistika. Je dobře, že vzpomínáte licenční výroby, zvláště když licenci na Minimi má kde kdo. Ale zdá se mi nesmyslné kvůli 950 kulometům kupovat licenci a zavádět výrobu. A bude to stále jen licence na zbraň, tedy 1/4 objemu peněz z avizované zakázky. Za příslušenství k nim a logistiku stejně zaplatí armáda ten zbytek, 3/4 ceny.
Sined
Příspěvky: 67
Registrován: 15. 10. 2018, 8:28

7. 11. 2020, 6:23

Já mám jenom obavu že kdybychom zbraň vyráběli u nás v České republice aby nebyla ještě dražší a méně spolehlivá než v kontraktu zmíněná
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

7. 11. 2020, 6:37

jergus.balaz tady psal, že náhradní hlaveň stojí 8 000 euro. Z toho jsem vypočítal oněch 216 000Kč. Jestli je to pravda jsem nezjišťoval.
Jsme byli a možná že ještě jsme zbrojařská velmoc, snad ještě máme ten výrobní potenciál? Sakra neřikejte mi, že bychom nezvládli nějakej posranej kulomet. To my fakt vytáčí, tenhle neschoptismus a nevíra ve vlastní schopnosti. Já v našem průmyslu vidím ještě nějaký potenciál, jen ta naše státní správa spíše hledí na svou kapsu (krátkozrace) a naše politiky to je hamba mluvit. Korupce to je to, co nás táhne ke dnu. Nejspíš si čím dál víc lidí v řízení téhle země myslí, že tištěním peněz a navýšením zdanění se všechno vyřeší. Že už nepotřebujeme průmysl a vzdělané lidi. No nic. Tady končím. Už se k tomu nebudu vyjadřovat.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

7. 11. 2020, 6:44

bobik píše: 7. 11. 2020, 6:37 ...
Jsme byli a možná že ještě jsme zbrojařská velmoc, snad ještě máme ten výrobní potenciál? Sakra neřikejte mi, že bychom nezvládli nějakej posranej kulomet. To my fakt vytáčí, tenhle neschoptismus a nevíra ve vlastní schopnosti. Já v našem průmyslu vidím ještě nějaký potenciál, jen ta naše státní správa spíše hledí na svou kapsu (krátkozrace) a naše politiky to je hamba mluvit. Korupce to je to, co nás táhne ke dnu. Nejspíš si čím dál víc lidí v řízení téhle země myslí, že tištěním peněz a navýšením zdanění se všechno vyřeší. Že už nepotřebujeme průmysl a vzdělané lidi. No nic. Tady končím. Už se k tomu nebudu vyjadřovat.
Pravda pravdoucí na 100%, bohužel.
Proto montovny, proto maturita bez matiky atd. atp. :roll:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2020, 6:46

ale jo jsou tu firmy co by to zvladli s trochou snahy
maj na to vsechno

problem je ze kdyz jim das vyrobit blbou soucastku na ktere neni nic extra tak to stejne zkur...ej
takze by tomu musel predchazet radnej cajmrsk, trosku to tam personalne probrat

mluvim ze zkusenosti stare nekolik dnu

jinak pred par lety se tam mimo jine pokouseli o pusku a nejakej novopecenej konstrukter tam krom predepisovani nesmyslnych toleranci vymazal z vykresu par radiusu pro snazsi vyrobitelnost, upadavali tomu hlavne cca po trech vystrelech. Neco jako koncentrace napeti nebo vrubova houzevnatost a jine zakladni veci naprosto nechapal. Po 4ech letech a asi tak 200 milionech korun stejne nemaj ani flintu.

v kalirne posles polotovary s popisem jak se maji zachlazovat, stejne to tam hazou halabala
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

7. 11. 2020, 6:55

bobik píše: 7. 11. 2020, 5:59 https://www.armadninoviny.cz/ceska-cz-b ... rmadu.html
Zajímavý, že se maďarům "vyplatí" si naše Breny vyrábět a ne od nás nakoupit. Když to tak počítám, tak mi vychází licenční poplatek v průměru 13 500Kč na zbaň. Bren stojí kolem 60 000Kč, tak to je 22% z ceny zbraně. Je v tom myšmaš, v ceně 100 melounů euro jsou i pistole a jiné věci, tak ten licenční poplatek na breny může být větší. Řekl bych, že madarská vláda myslí více na svůj průmysl, než ta naše. I když nejspíš nic neušetří, část peněz zůstane doma.
Bude sa jednať o skladanie z dielov vyrobených v UB. Presne tak ako sa u nás vyrába Glock.

Slušný lauf na samonabíjačku je kovaný " za studena ".
Chemicko tepelné spracovanie nikto neprezradí. Môžeme sa dohadovať či je to QPQ, tenifer, nitridácia, oxykarbonitridácia, karbonitridácia, boridácia atď.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2020, 7:17

Grad píše: 7. 11. 2020, 6:44 Pravda pravdoucí na 100%, bohužel.
Proto montovny, proto maturita bez matiky atd. atp. :roll:
Já bych neřek, že je to nějaké spiknutí proti občanům. Spíš reakce na nebývalou poptávku po maturitních vysvědčeních a ona velká část z těch 35 % lidí maturitu z matiky prostě nedá. Tak se holt ustupuje v požadavcích. Ono je to zčásti i pochopitelné, když se nějaké "na matiku dřevo" nadrtí nazpaměť vzorečky, tak mu to stejně nic nepřinese - to už je lepší na rovinu deklarovat, že maturitu z matiky nemá.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 11. 2020, 7:26

robokop píše: 7. 11. 2020, 6:46nejakej novopecenej konstrukter tam krom predepisovani nesmyslnych toleranci vymazal z vykresu par radiusu pro snazsi vyrobitelnost, upadavali tomu hlavne cca po trech vystrelech. Neco jako koncentrace napeti nebo vrubova houzevnatost a jine zakladni veci naprosto nechapal.
Nj, chce to úplně změnit přístup ke vzdělání. Taková strojárna třeba se oproti 80. létům v lecčem zlepšila, ale předmět Strojírenské konstruování je pořád degradovaný na hledání v tabulkách uložení a statistické výpočty nad profily drsnosti povrchu :-) To se možná dalo za socíku, když čerstvý konstruktér někde v ČKD dostal od spousty starších konstruktérů vynadáno za tyhle blbosti co dělal, ale dneska, když je hodně malých firem kde žádného senior konstruktéra nenajdeš, to chce učit trošku jinak :D
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“