Zadlužování

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2021, 5:31

Problém je i o přístupu úřadů obecně.
Pokud firma přináší do městské kasy prachy tak by měl být cíl neprudit, spíše naopak.
Jenže za poslední dobu znám hromadu dobrých firem které si adresu přehlašovali (nejčastěji na Prahu). Úředník na místním úřadě neměl co dělat a tak stále pořádal kontroly a prudil až to majitel nedal. Obec přišla o firmu, potažmo i kraj. Takže kdyby stát pochopil že jde o marketing, má si firmy hýčkat a úředníci se chovali jak mají tak podnikatelé nebudou mít takovou potřebu všechno obcházet. Bohužel je to zatím utopie.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

9. 6. 2021, 5:59

bobíku, viděl jsi někdy za poslední roky výplatní pásku nějakého zaměstnance? V tom, co píše Milan199, chybí jeden malý detail. Jak správně cituje nějakého taky Milana, zaměstnanec odvede do sociálního systému 6,5% z hrubé mzdy. Ale tady je ten malý chybějící detail - za zaměstnance sociální odvádí i zaměstnavatel nějakým procentem ze superhrubé mzdy. Když si to hodíš do nějaké internetové kalkulačky, vyjde ti, že zaměstnanec s průměrnou mzdou státu vyplivne necelých 2500 Kč, zaměstnavatel dalších 9 tis. Suma sumárum je u člověka s průměrnou mzdou odvod na sociálním zhruba 11500 Kč měsíčně. Těch 936 tis (číslo, které uváděl Milan199) tedy zaměstnanec má odvedených za necelých 7 let, nikoli za 40 let. takže jestli je pravda, že OSVČ odvede 1,2 milionu (moc tomu nevěřím, čekal byh vyšší číslo), tak ale průměrný zaměstnanec odvede 5,5 milionu. A teď už ta čísla vypadají o dost jinak.
Krom toho já jsem psal o těch, co mají daňový paušál. Ti na sociálním platí 2 976 Kč měsíčně. Pokud by částka byla po 40 let stejná, zaplatil by takový člověk 1,43 mil.

A teď mi tedy řekni - zaměstnanec - 5,5 mil vs OSVČ s paušálem - 1,43 mil. Kdo odvádí více?

V žádném případě se nechci dotknout ani jedné skupiny, jak jsem psal, zaměstnanec si může vyzkoušet být OSVČ, stejně tak OSVČ s tím může seknout a může se nechat zaměstnat.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

9. 6. 2021, 6:07

Cjuz píše: 9. 6. 2021, 5:31 u znám hromadu dobrých firem které si adresu přehlašovali (nejčastěji na Prahu).
jak píšeš - přehlášení na Prahu se dělá běžně. On je rozdíl být na malém okrese, v malém městečku, kde na určitou oblast je určitý počet úředníků, nebo být ve 100 x větším městě, kde ale není 100x větší počet úředníků. V Praze se firmy "schovávají", protože je menší pravděpodobnost, že na ně vletí kontrola. Spousta firem má sídlo v Praze, i když mají jen jednu provozovnu a ta je někde v "Horní Dolní"

Nevím, jestli už se to stalo, ale pro Prahu mělo přibýt hodně lidí, kteří by kontroly prováděli, aby se srovnalo skóre v jednotlivých oblastech. Pak by se ani firmě z Horní Dolní nevyplatilo přehlašovat sídlo do Prahy, protože pravděpodobnost, že by přišla kontrola, by byla stejná.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2021, 6:42

milan.83 píše: 9. 6. 2021, 5:59
V žádném případě se nechci dotknout ani jedné skupiny, jak jsem psal, zaměstnanec si může vyzkoušet být OSVČ, stejně tak OSVČ s tím může seknout a může se nechat zaměstnat.
Vyzkoušel jsem oboje ,jako zaměstnanec pohoda žádnej stres 8,5hod a padla ,problém nudná práce .
Jako OSVČ je všechno na mě a když něco poseru tak si to opravím nebo zaplatím ,beru práci která mě baví ale pokud si nevydělám nikdo mi nic nedá .

Ano zaměstnanec je drahej tak že radši investovat do strojů a automatizace než řešit zaměstnance a obzvlášť když je výběr jakej je.
Jo mimochodem superhrubá mzda je zrušená.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

9. 6. 2021, 6:45

A teď mi tedy řekni - zaměstnanec - 5,5 mil vs OSVČ s paušálem - 1,43 mil. Kdo odvádí více?
Otázkou je zda ta platba od zaměstnavatele se započítá do tvého důchodu či kam se vůbec započítá.
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 6. 2021, 7:24

milan.83 píše: 9. 6. 2021, 6:07 Nevím, jestli už se to stalo, ale pro Prahu mělo přibýt hodně lidí, kteří by kontroly prováděli, aby se srovnalo skóre v jednotlivých oblastech. Pak by se ani firmě z Horní Dolní nevyplatilo přehlašovat sídlo do Prahy, protože pravděpodobnost, že by přišla kontrola, by byla stejná.
Takhle zjednodušeně bych to až neviděl. Ono mnohdy nejde jen o ty kontroly. Já jsem měl za těch skoro 20 let OSVČ finančních kontrol několik. Musím říci, že byli korektní a velmi profesionální. Jako osnovu kontroly měli výpisy plateb DPH a kde byl nějaký výkyv, rozklíčovávali jednotlivé faktury a jejich oprávněnost a spárování s fakturovanými položkami. Určitě si neumím představit, že by jim ušly nějaké nákupy kuchyněk a tak - jak tady zaznělo. Třeba průmyslový vysavač // eko-šimko // chtěli vidět.

Na druhou stranu kamarád měl kontroly jako na běžícím pásu. Říkal - opravím fasádu na baráku a jak tak jdou ráno okolo nasraní úředníci a čumí, tak už vím že kontrola bude. Koupil jsem nové // ojeté // auto a už tu byli. Tak sídlo firmy přesunul o 50 km jinam a měl klid.

Osobně vidím jako největší problém legislativní binčus, s možností výkladu "jak jsem se ráno vysral". Kupa kontrol skončí pokutou // za kterou dostane dotyčný odměnu //, ale z těch co se brání je 80% stornováno ještě finanční správou. A to co jde k soudu je tak 50/50. Dotyčný odměnu ovšem nevrací.

Do těch OSVČ šije kdekdo, jako by to byl stěžejní problém tohoto státu. Ale nikdo mi zatím neodpověděl, proč se tedy podmínky nesjednotí. Ani jsem nezaznamenal, že by to někdo vážně navrhoval. Klidně bych začal s tím, že OSVČ bude zaměstnanec se vším všudy a dosavadní zaměstnanci by třeba mohli ručit veškerým majetkem za své kiksy. Co ty na to ? :)
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 6. 2021, 7:29

bobik píše: 9. 6. 2021, 6:45 Otázkou je zda ta platba od zaměstnavatele se započítá do tvého důchodu či kam se vůbec započítá.
Nezapočítá se nikam. Je to prostě odvod / daň. Za ni se třeba pořídí "lavička Václava Havla za 850k" nebo 15cm cyklostezky co nikam nevede.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2021, 7:38

Milan199 píše: 9. 6. 2021, 7:24 dosavadní zaměstnanci by třeba mohli ručit veškerým majetkem za své kiksy. Co ty na to ? :)
Dej to jako volební program ,a ode mě máš hlas.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 6. 2021, 7:55

Kde bere urednik provizi z pokuty? jdu tam..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

9. 6. 2021, 7:56

fmodel píše: 9. 6. 2021, 6:42 Jo mimochodem superhrubá mzda je zrušená.
Superhrubá mzda byla šméčko na zaměstnance, protože se jim tvrdilo, že mají daň 15%, ale ve výsledku to bylo kolem 20%. Když se kdysi za ODS zaváděla superhrubá mzda, tak se vlastně snížila daň z příjmu všem kromě zaměstnanců, kteří zůstali v podstatě na původním danění.

Příklad:
100 000,- Kč - hrubá mzda zaměstnance (aby se to dobře počítalo)
24 800,- Kč - odvod firmy sociální pojištění za zaměstnance (24,8% z hrubé mzdy)
9 000,- Kč - odvod firmy zdravotní pojištění za zaměstnance (9% z hrubé mzdy)
133 800,- Kč - superhrubá mzda (100 000 + 24 800 + 9 000)
20 070,- Kč - měsíční záloha daně (15% ze superhrubé mzdy)

Po zrušení superhrubé mzdy se počítá zaměstnanci měsíční záloha daně 15% z hrubé mzdy, tj. 15% z 100 000,- Kč, tzn. 15 000,- Kč. Tzn. že po zrušení superhrubé mzdy vzroste zaměstnanci s hrubou mzdou 100 000,- Kč jeho čistá mzda o cca 5 000,- Kč.

Výše uvedená záloha daně 20 070,- Kč (15% ze superhrubé) je z hrubé mzdy cca 20%.
Takže když všichni kolem měli zdanění 15%, tak zaměstnanci měli vlastně zdanění 20%.

Zrušením superhrubé mzdy se tak narovnala nerovnost mezi zaměstnanci a ostatními ve zdanění příjmů. Negativem zrušení superhrubé mzdy je propad měsíčního příjmu státního rozpočtu o cca 10 miliard.

Berte to jako modelový příklad. Doufám, že jsem se někde neseknul.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2021, 8:05

RaS píše: 9. 6. 2021, 7:55 Kde bere urednik provizi z pokuty? jdu tam..
No máš na výběr buď lepší osobní ohodnocení za vypruzení ,nebo to otoč a provize za nepokutování ,tam ti ale hrozí že to někdy nevýjde a budeš slavnej v TV
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

9. 6. 2021, 8:10

fmodel píše: 9. 6. 2021, 7:38
Milan199 píše: 9. 6. 2021, 7:24 dosavadní zaměstnanci by třeba mohli ručit veškerým majetkem za své kiksy. Co ty na to ? :)
Dej to jako volební program ,a ode mě máš hlas.
Jako zaměstnanec mám náhradu škody do 4,5 násobku hrubé mzdy.
Pokud by škoda vznikla úmyslně nebo v opilosti, tak jde za mnou v plné výši.
U nás teď jeden týpek splácí firmě 450 000,- Kč.

A když je takový problém to ručení celým majetkem, tak proč nejdete do s.r.o. ?
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2021, 8:15

Protoze nasobne vetsi legislativni zatez
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

9. 6. 2021, 8:45

Hlavně si nastudujte, jak se počítá výplata zaměstnanců, kdo a kolik odvádí na jednotlivé položky. Pak taky pravdivě uveďte, kolik zaplatí zaměstnanec + zaměstnavatel a kolik zaplatí OSVČ při stejném hrubém příjmu. Tím nechci shazovat ani jednu skupinu, jen si to porovnejte.
Naposledy upravil(a) Josef dne 9. 6. 2021, 9:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

9. 6. 2021, 8:51

fmodel píše: 9. 6. 2021, 7:38
Milan199 píše: 9. 6. 2021, 7:24 dosavadní zaměstnanci by třeba mohli ručit veškerým majetkem za své kiksy. Co ty na to ? :)
Dej to jako volební program ,a ode mě máš hlas.
To je nesmysl, když nějakému slaboduchému zaměstnanci někdo nařídí, aby něco udělal, často nedomyslí co se stane (ani nemůže).
Pak je problém a kdyby vše šlo za ním vždy tak bys nikoho nedonutil nic dělat, aby náhodou něco nepokazil.
Prostě většinou je to selhání více lidí nebo pravidel, než toho kdo stisknul to tlačítko.

Pak bys mohl chtít registr průšvihů a říkat si: hele tenhle týpek udělal škodu za XY a zvrtal tolik věcí, toho neberu
Jenže právě proto že toho tolik zvrtal dobře ví co nedělat a nakonec udělá méně škody než ten kdo ještě neboural.

Na kiksy jsou pojistky, podle akce to u živnostníků požadujeme, firma má pojistku běžně.
Ne proto abychom si kryli zadek, ale aby dotyčný neskončil na dlažbě.

A jeden příklad za všechny:
- Stavěla se plastová kabina na lakování.
- Pod kabinou rozvody a zákazník tam chtěl něco dodělat.
- Mladý klučina to dostal za úkol a šel svařovat.
- Bohužel souhra okolností způsobila že povrch kabiny poškodil teplem (možná by chybu udělal i profík, byla to blbá situace)
- Výměna celého korpusu asi 2,5mKč
- Kdyby neměl pojistku, tak chudák ještě dneska splácí a to jen proto, že poslechl vedoucího, který chtěl vyhovět zákazníkovi.
A jestli mě někdo bude tvrdit že když si dám pozor tak bude vše na 100% :lol:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“