Zadlužování

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 6. 2021, 8:08

Mart76 píše: 8. 6. 2021, 7:37
V době krize může jít stát do deficitu, ale musí mít na tento deficit vyděláno z let prosperity. Pamatuju na to, jak opozice vytýkala Babišovi deficitní rozpočty v dobách růstu a jak se jim smál, že je všechno v pohodě, že si deficitní rozpočet můžeme dovolit, protože i přes deficit je růst HDP takový, že se procentuální zadlužení státu snižuje.
A pak přišla Corona.
coz je pro spoustu vlad klika, protoze jinak by se naplno rozjel propad ekonomiky ktery uz vykazovaly posledni kvartaly roku predcovidoveho.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 6. 2021, 8:15

od fmodel » 08 čer 2021 20:47

Mart76 píše: ↑08 čer 2021 20:37

Protože na důchody a zdravotnictví přispívají hlavně zaměstnanci. OSVČ odvádí minimum, protože si zoptimalizuje daně. To zaměstnanec udělat nemůže, za něj daně spočítá mzdová účtárna.
Pak si takový OSVČ zažádá o důchod a vypočítají mu 6000,- Kč. Ale to je v pohodě, Maláčová prohlásí, že za to se nedá žít (a má pravdu) a tak se prosadí minimální důchod 15 tisíc.
A nejvíc mě sere takový OSVČ, který se chlubí, jak ten stát na daních ojebal a pak řve, že si u bavoráka urval kolo na silnici, protože ten posraný stát tu silnici neopravil.

Ty jseš chytrej jak ta Venezuela Maláčová ,že nepodnikáš když jseš tak dobrej
Jo, nikdo ti nebude bránit platit vyšší sociální a zdravotní jestli s tím máš takový problém a jejich nízkost je ta hlavní překážka, proč nepodnikat.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

8. 6. 2021, 9:24

fmodel píše: 8. 6. 2021, 7:47 Ty jseš chytrej jak ta Venezuela Maláčová ,že nepodnikáš když jseš tak dobrej :mrgreen:
Já nepodnikám, protože dělám specifickou práci ve specifickém oboru.
Pokud bych chtěl dál dělat to co dělám, tak jedině jako OSVČ pro mateřskou firmu. A jak psal bobík, neměl bych 25 dní dovolené, neměl bych nemocenskou a neměl bych jistotu "stálého" zaměstnání. Ale zase bych měl každý měsíc o cca 25 litrů čistého víc. Chtěl jsem do toho jít, ale pak jsem dostal možnost plného home office, takže hlavní důvod mého přechodu na OSVČ (tzn. určitá časová volnost) tím padl.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2021, 9:34

Aris píše: 8. 6. 2021, 7:06 Chápu to správně, že navrhuješ rušení stávajících škol podle současné obsazenosti? A co bys chtěl potom dělat, až přijdou na střední školy děti ze silných ročníků z let 2009-2011? Opět nahodit zrušenou celou školu, nabrat kantory, celé to rozjet znovu a za 4 roky to opět zrušit, protože se ti zdá, že je ve třídě málo studentů?

Škola jako každý jiný ústav musí mít svoje know how, zaběhlý kolektiv, nějakou kontinuitu aby dobře fungoval. To co navrhuješ je neefektivní a ve výsledku ještě dražší. Nehledě jak už tu někdo psal, méně dětí ve třídě znamená zpravidla lepší efektivitu výuky.
Premietnuté do kapitalizmu: ja mám vo firme držať ľudí pracujúcich na polovičný výkon, pretože za 4 roky budem mať asi nejakú lepšiu zákazku. To je skutočne efektívne :roll:
To že musí mať škola svoje know how je bezpochyby žiadúce, lenže to 95 percent škôl dnes nemá, sú financované na počet študentov, nie na kvalitu vzdelania.
Také reči, že menej žiakov je automaticky kvalitnejšie vzdelanie, je čistá demagógia odtrhnutá od reality. Stredná škola na ktorú som chodil, bola výberová škola kde deti čo mali priemer známok zo základnej školy pod 1,2 išli bez skúšok, deti s priemerom 1,21 - 1,49 robili prijímacie skúšky, deti čo mali mali priemer nad 1,5 sa nemohli na školu hlásiť. Z nášho ročníka išlo 10 bez, 20 robilo. Realita po 21 rokoch, keď máme to úžasné kvalitné školstvo s 12 deťmi v triedach (čo je úplne to najlepšie na svete), na tú istú školu už nie sú žiadne kritériá, môže sa tam hlásiť hoc kto, prijímacie skúšky už nie sú a v ročníkoch majú ledva 15 študentov. Tak presne toto je ten výsledok, čo hovorí o všetkom.
Pred 4mi rokmi v bývalom zamestnaní som robil pohovor s 26 ročným strojárskym inžinierom, ktorý sa hlásil na miesto cnc cam programátora. Nevedel rozdiel medzi frézou a výstružníkom, nevedel čo je to rezná rýchlosť a ani ako sa počíta, nevedel rozdelenie ocelí podľa žiadnej normy. Tak to je výsledok toho úžasného školstva.
BalazKovo.sk
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

8. 6. 2021, 9:53

jergus.balaz píše: 8. 6. 2021, 9:34 Pred 4mi rokmi v bývalom zamestnaní som robil pohovor s 26 ročným strojárskym inžinierom, ktorý sa hlásil na miesto cnc cam programátora. Nevedel rozdiel medzi frézou a výstružníkom, nevedel čo je to rezná rýchlosť a ani ako sa počíta, nevedel rozdelenie ocelí podľa žiadnej normy. Tak to je výsledok toho úžasného školstva.
Tak kde asi bude v tom školství chyba?
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 6. 2021, 10:08

Mart76 píše: 8. 6. 2021, 7:37 ...
Protože na důchody a zdravotnictví přispívají hlavně zaměstnanci. OSVČ odvádí minimum, protože si zoptimalizuje daně. To zaměstnanec udělat nemůže, za něj daně spočítá mzdová účtárna.
...
Marte promiň, ale jsi docela mimo.

OSVČ si žádné daně neoptimalizuje, pravidla jsou jasně daná. Zrovna tak účtárna není nijak motivována zaměstnanci strhnout co nejvíce. Klidně si vyžádej podklady a můžeš si daňové přiznání podat sám i jako zaměstnanec.
Přímé daně jsou zcela zanedbatelné u obou skupin. Nezdanitelný základ je shodný pro OSVČ i zaměstnance.
Odvody na sociální, zdravotní a nemocenskou jsou téměř shodné.
Nepapouškuj vše co slyšíš od politiků v televizi.
Hlavní příjem státu jsou DPH a spotřební daně.

Kdysi jsem se bavil s úředníkem // vysoce postaveným // z finanční správy :
Na moji otázku PROČ nemůže být OSVČ sám svým zaměstnancem // ... tady jsou tržby firmy, tady jsou náklady na materiál, nástroje, mzdy, odvody ... // nedokázal najít fundovanější odpověď nežli "protože by s tím vyjebával".

Tohle je výňatek z článku pana Milana Chmelíka. Je to asi dva roky staré, ale v principu se nic nezměnilo. Pokud je tam chyba // nebo dokonce desinformace //, tak mne na ni prosím upozorni :
Zkusme se ale na problém podívat (třebaže s velkým zjednodušením) z pohledu konkrétních čísel a platných pravidel.
Průměrná mzda v současnosti představuje částku cca 30 tis. hrubého měsíčně (medián). Z této hrubé mzdy zaměstnanec zaplatí na sociální zabezpečení 6,5 %, tedy částku 1 950 Kč měsíčně. Za 40 let svého pojištění tedy tento zaměstnanec do systému zaplatí 936 tis. Kč (1950x12x40). Jeho základem pro výpočet důchodu nebude ale částka 30 tis. Kč, ale částka zredukovaná (do 15 328 Kč se výdělek započítává ze 100 % a nad tuto hranici pouze z 26 %), tedy cca 19 tis. Kč měsíčně. Po 40 letech pojištění bude procentní výměra důchodu tohoto zaměstnance činit 60 % základu (40 x 1,5 %) tj. 60 % z cca 19 tis., tj. konkrétně 11 485 Kč měsíčně, což představuje po připočtení současné základní výměry důchodu ve výši 3 490 Kč, celkový starobní důchod ve výši 14 975 Kč měsíčně. Tento zaměstnanec tak za průměrnou dobu 24 let pobírání důchodu ze systému obdrží částku 4,3 mil. Kč (14975x12x24).
Jak je tomu u živnostníka? Minimální platba živnostníka činí v současné době 2 544 Kč měsíčně (třetina živnostníků ale platí více). I pokud budeme vycházet jenom z této minimální platby, tak za 40 let svého pojištění zaplatí živnostník do systému částku 1,221 tis. Kč (2544x12x40). Jaký bude ale u tohoto živnostníka základ pro výpočet důchodu? Čekali byste logicky, že větší než u zaměstnance z předchozího odstavce – živnostník přece zaplatil více? Velmi se pletete. Vyměřovacím základem tohoto živnostníka pro důchod je pouze částka 8 709 Kč, živnostník neodvádí 6,5 % ze svých mezd, ale 29,2 % z jakéhosi složitě konstruovaného základu! Částku 8 709 již není možné redukovat, protože je menší nežli 15 328, Kč, proto je u živnostníka i základem pro výpočet procentní výměry důchodu, která bude činit po 40 letech pojištění 60 % základu (40x 1,5 %), tj. částku 5 225 Kč. Celkový starobní důchod živnostníka po připočtení základní výměry důchodu ve výši 3 490 Kč tak bude činit pouze 8 715 Kč. Živnostník po 24 letech pobírání důchodu obdrží ze systému částku 2,510 mil. Kč (8715x12x24).
Zdá se vám to spravedlivé? Za mě nikoliv, za mě diskriminační a skandální! Co je však slyšet? Živnostníci by prý měli platit více, musí se jim proto zvýšit výpočtový základ, 4,5x vyšší sazba je zřejmě v pořádku. Jenom pro zajímavost např. v USA je sazba pro OSVČ 12,4 %, tedy pouze 2x vyšší nežli u zaměstnanců. Jinými slovy 2x vyšší základ, proč ne, ale ne se sazbou 29,2 %, ale s poloviční sazbou, tj. i s mnohem vyšším důchodem.
Okamžitě slyším hlasy. Tak to není, zaměstnancům přece platí sociální pojištění ještě zaměstnavatel. To není pravda. Zaměstnavatel sice platí do systému sociálního pojištění platbu ve výši 24,8 % hrubých mezd, tuto platbu ale neplatí zaměstnancům, ale sám za sebe, za to, že při své činnosti využívá cizí práci. Plátcem i poplatníkem této daně (ekonomicky nejde o nic jiného nežli o daň) je proto zaměstnavatel, nikoliv zaměstnanec, a zaměstnanec si tuto platbu nemůže přisvojovat, stejně jako si nemůže přisvojovat jiné daně, které zaměstnavatel platí. Daň do systému sociálního pojištění se také platí jednou částkou, a ne individuálně podle jednotlivých zaměstnanců a na jejich individuální důchodové účty. Přitom zcela stejný odvod platí i živnostník, který je sám zaměstnavatel. To, že zaměstnavatel jako třetí osoba do systému platí, je ale potřebné a ve světě obvyklé, důchodový systém je založen na principu solidarity, jsou také invalidní a vdovské důchody, ne každý odchází do důchodu poté, co odpracoval 40 let, atd. atd.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 6. 2021, 10:23

Mart76 píše: 8. 6. 2021, 9:53
jergus.balaz píše: 8. 6. 2021, 9:34 Pred 4mi rokmi v bývalom zamestnaní som robil pohovor s 26 ročným strojárskym inžinierom, ktorý sa hlásil na miesto cnc cam programátora. Nevedel rozdiel medzi frézou a výstružníkom, nevedel čo je to rezná rýchlosť a ani ako sa počíta, nevedel rozdelenie ocelí podľa žiadnej normy. Tak to je výsledok toho úžasného školstva.
Tak kde asi bude v tom školství chyba?
Problém není ve školství, ale ve společnosti !
Klesající úroveň odborných i všeobecných znalostí absolventů škol je asi neoddiskutovatelná. Jenomže vzdělávací systém odpovídá na společenskou poptávku. Školy jsou financované "na žáka". Takže škola přijme žáka na maturitní obor // přestože žák nevykazuje předpoklady //, pak ho tam čtyři roky se skřípěním zubů drží a nakonec ho u maturity "udolá". Výsledek je tristní. Společnost zaplatí studium, žák je bez vzdělání a hned na startu do života podkopnut a znechucen...
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

8. 6. 2021, 11:34

Milan199 píše: 8. 6. 2021, 10:08 Marte promiň, ale jsi docela mimo.
OSVČ si žádné daně neoptimalizuje, pravidla jsou jasně daná. Zrovna tak účtárna není nijak motivována zaměstnanci strhnout co nejvíce. Klidně si vyžádej podklady a můžeš si daňové přiznání podat sám i jako zaměstnanec.
Daňové přiznání si dělám sám, protože mám i jiné příjmy. Takže dostanu z účtárny papír a z něj to přepíšu do růžového formuláře a doplním svoje další čísla. A odešlu na FU.
Tou "optimalizací" u OSVČ myslím třeba to, že prostě na některé služby nedostaneš papír. Jak do účetnictví zanese šéf malého autoservisu moji tisícovku, co mě stála nutná oprava brzd? A na kterou jsem nedostal papír? Asi jsem ho měl vyžadovat, ale já hlavně řešil, že mám před sebou ještě 200 km domů.
Mám v rámci širší rodiny pár lidí OSVČ a vím, že ve výsledku mají mnohem větší obraty než jaké oficiálně vykazují. Ale nejsem schopen posoudit, jestli je to ze strany FU vůbec dohledatelné.

Ano, dle toho výňatku z článku si "přisvojuji" i platbu sociálního a zdravotního, co odvádí firma. Asi je to podle toho článku chyba.
Ale beru to tak, že já stojím firmu měsíčně určitou částku. Část jde mě, část odvede za sebe firma státu jako zdravotní a sociální a ještě za mě odvede zálohy. Pokud bych ale byl OSVČ a firma mi proplatila tu samou částku za provedenou práci, tak firmě je to jedno, protože pro ni to jsou stejné peníze. Ale já jako OSVČ zaplatím měsíčně novou paušální daň jen 5469,- Kč. Jen by nesměl přesáhnout příjem 1 mega/rok.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 6. 2021, 5:55

No taky po precteni tveho prispevku o nas osvč co jak jsi to shrhul podvadej, jsem te chtel poslat do prdele, aby jsi si to zkusil, ale uz to udelali prede mnou. Promin houmodis je fakt parada, pokud na dalku kouzlis s cisly, ale zkus si objednat instalatera ze ti tece odpad a on ti rekne ze ti posle postou tesneni a hasak s návodem protoze on ma houmofis. To se budes divit ze?
Jo mozna platim mensi dane z prijmu, ale zase platim jine jako treba silnicni dan, musim mit ucetni, ty si to das na kalkulacce z toho co ti zamestnavatel predzvejka, ja ne.
Ja od statu nic nechci, nikdy mi nic nedal, takze mu dam to minimum co musim a tim to hasne. Nezapominej ze tu sedou ekonomiku zakladate prave vy zamestnanci, kteri v tom servisu daji litr nacerno a hlavne se staraji aby to bylo bez dph.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

9. 6. 2021, 6:50

Charon píše: 9. 6. 2021, 5:55 No taky po precteni tveho prispevku o nas osvč co jak jsi to shrhul podvadej, jsem te chtel poslat do prdele, aby jsi si to zkusil, ale uz to udelali prede mnou. Promin houmodis je fakt parada, pokud na dalku kouzlis s cisly, ale zkus si objednat instalatera ze ti tece odpad a on ti rekne ze ti posle postou tesneni a hasak s návodem protoze on ma houmofis. To se budes divit ze?
Jo mozna platim mensi dane z prijmu, ale zase platim jine jako treba silnicni dan, musim mit ucetni, ty si to das na kalkulacce z toho co ti zamestnavatel predzvejka, ja ne.
Ja od statu nic nechci, nikdy mi nic nedal, takze mu dam to minimum co musim a tim to hasne. Nezapominej ze tu sedou ekonomiku zakladate prave vy zamestnanci, kteri v tom servisu daji litr nacerno a hlavne se staraji aby to bylo bez dph.
Já nepsal, že všichi OSVČ podvádějí. Já psal, že mají možnost podvádět. To zaměstnanec nemá, protože to má předžvejkané od zaměstnavatele. Nemám problém zaplatit v autoservisu za opravu s papírem. Jaktože v tom jednom autoservisu si vůbec dovolí mi "naúčtovat" opravu bez papíru a v pneuservisu, co mám přes ulici, mi včera majitel tiskl doklad i na blbý ventilek za 30,- Kč? Co ho k tomu vede? Já do toho pneuservisu jezdím pravidelně přezouvat a nemám problém mu tam těch cca 500,- Kč s papírem za přezutí dát.
Prostě někteří OSVČ podvádí a někteří ne.
Píšeš, že dáš státu to minimum co musíš, ale pak ať se bobík (a ostatní) nediví, že na účtu pro výplatu důchodů je minus. A pak se musí brát odjinud. Třeba k dubnu je na důchodovém účtu minus 10 miliard.
Ok, od státu nic nechceš, takže až ti bude hořet barák a přijedou hasiči, tak jim řekneš "Hoši v klidu, nic nehaste, já od státu nic nechci".

Asi se shodnem se na tom, že náš stát je špatný hospodář a za Babiše se to sere extrémně.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

9. 6. 2021, 7:20

bobik píše: 8. 6. 2021, 3:06 v době krize by měl stát schopen udělat vyrovnaný rozpočet a ne prožírat naši budoucnost.
Zkus nastínit, jak chceš udělat vyrovnaný rozpočet během krize, když toho vlády za 30 let byly schopny jen párkrát, a to jen v době bez krize a taky díky tomu, že rozprodaly vše, co se rozprodat dalo.
Docela by mě zajímalo, která země zasažená současnou krizí, je na nule.
V hospodě u piva se to krásně plánuje, ale realita je složitější.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

9. 6. 2021, 7:29

Moje teze, čím více stát vybere peněz nad nějakou mez efektivity, tím je horší hospodář. Otázkou je, jaká je minimální zdanění, ve kterém stát může začít fungovat a jaké je zdanění kdy je nejvíce efektivní. To nevím, ale tuším, že tu mez efektivity jsme dávno překročili.
Za odvedené daně očekáváme nějaké služby. Obranu před vnějším nepřítelem, bezpečí domova, majetkovou a právní stabilitu. Ochranu integrity národa a národních zájmů. Tady se mnou globalisté a vítači souhlasit nebudou. Sociální a zdravotní , doprava to už je navíc. Ale dejme tomu, tady se mnou nebude souhlasit určitě většina.
Chtělo by to novou společenskou smlouvu.
1. K stávající ústavě doplnit finanční ústavu. Ne ten paskvil, co je teď. Kde by bylo definována ta hranice efektivního zdanění, jaké daně se budou platit a jejich pevná sazba. Skryté zdanění zakázat. Vyrovnaný rozpočet. Definovat maximální procentuální zastoupení úřednictva....
2. Národní zájmy musí mít přednost před mezinárodními závazky a ne naopak, jak je to teď.
3. Počet zákonů a slov v zákoně musí být omezen a musí je být schopen pochopit průměrný obyvatel. Na každý prd nemusí být zákon. Novelizace zákonů až po 10 letech. ...
.
.
.
ostatní by jste mohli doplnit případně mé návrhy rozcupovat.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 6. 2021, 7:44

Mart76 píše: 8. 6. 2021, 11:34
Daňové přiznání si dělám sám, protože mám i jiné příjmy. Takže dostanu z účtárny papír a z něj to přepíšu do růžového formuláře a doplním svoje další čísla. A odešlu na FU.
Tou "optimalizací" u OSVČ myslím třeba to, že prostě na některé služby nedostaneš papír. Jak do účetnictví zanese šéf malého autoservisu moji tisícovku, co mě stála nutná oprava brzd? A na kterou jsem nedostal papír? Asi jsem ho měl vyžadovat, ale já hlavně řešil, že mám před sebou ještě 200 km domů.
Mám v rámci širší rodiny pár lidí OSVČ a vím, že ve výsledku mají mnohem větší obraty než jaké oficiálně vykazují. Ale nejsem schopen posoudit, jestli je to ze strany FU vůbec dohledatelné.

Ano, dle toho výňatku z článku si "přisvojuji" i platbu sociálního a zdravotního, co odvádí firma. Asi je to podle toho článku chyba.
Ale beru to tak, že já stojím firmu měsíčně určitou částku. Část jde mě, část odvede za sebe firma státu jako zdravotní a sociální a ještě za mě odvede zálohy. Pokud bych ale byl OSVČ a firma mi proplatila tu samou částku za provedenou práci, tak firmě je to jedno, protože pro ni to jsou stejné peníze. Ale já jako OSVČ zaplatím měsíčně novou paušální daň jen 5469,- Kč. Jen by nesměl přesáhnout příjem 1 mega/rok.
Mě se líbí jak je každý rozhořčen, že nedostane daňový doklad od OSVČ za provedenou práci. Já teda u automechanika, zubaře i notářky // OSVČ co jsem za poslední rok potřeboval // dostávám papír bez říkání. Když mi chcípl bojler, volal jsem instalatérovi a ten měl volno až za 14 dní. Na pokrývače jsem čekal rok a zedníky jsem mámil dva roky. Od obou jsem dostal doklad bez říkání a to se s nimi znám.

Dokud jsem dělal jako OSVČ, tak výhradně pro firmy a na fakturu. O nějaké "svařmihrábě" jsem fakt nestál. Ta samá firma u které jsem byl pravidelně "zkoušen" jak je to možné, že za cestu k nim si účtuji hodinu // za cestu 68 km // a kilometry, dnes platí firmě čtyřnásobek mé původní hodinové sazby za mou práci.

Možná si zkus hodit do kalkulačky jaký důchod ti bude vyměřen z té paušální daně a bude ti jasné proč je o ni takový "zájem".

Hodně lidí neustále omílá, jaký nebetyčný problém představují OSVČ z hlediska příjmů státu. Kupodivu jim nevadí desetitisíce zbytečných úředníků, mladí co ve třiceti ještě o žádnou práci nezavadili atd ...

A bude hůř. Asi před dvěma roky jsem se bavil s kolegou z učiliště. Říkal, že mají v prvním ročníku 1 // slovy jednoho // pokrývače.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

9. 6. 2021, 8:06

Charon píše: 9. 6. 2021, 5:55
Ja od statu nic nechci, nikdy mi nic nedal, takze mu dam to minimum co musim a tim to hasne. Nezapominej ze tu sedou ekonomiku zakladate prave vy zamestnanci, kteri v tom servisu daji litr nacerno a hlavne se staraji aby to bylo bez dph.
Názor, že "státu dám minimum co musím, a dál mě nezajímá", je super. Jasně, nic po státu nechceš. Takže předpokládám, že nějaký chod obce, kde žiješ, je ti ukradený. Vlastně vůbec nepotřebuješ, aby ti svítila večer na cestu z hospody lampa. Ani nepotřebuješ obecní úřad, který ti zajistí, aby ti někdo vyvezl popelnice, dětem vybudoval dětská hřiště. Asi levituješ nad zemí, protože nepotřebuješ, aby obec budovala chodníky, nepotřebuješ mít žádnou obecní cestu pro příjezd k domu. Ty tu obec nepotřebuješ, viď? Úřady? Jasně, nepotřebuješ.. Tak si vzpomeň, až budeš chtít vyměnit řidičák, že tě ten úřad nezajímá, a nechoď tam. Výměna občanky? To samé.. A o cestovním pasu si nech jen zdát. Nějací hasiči? Jasně, v životě to potřebovat nebudeš. Policie? Jasně, nepotřebuješ. A jako podnikatel jsi nespíš nemusel nikdy využít živnostenský úřad. Tohle všechno bereme jako samozřejmost, proto nás ani jednoho nenapadne, že se to nějak musí financovat. Nebo myslíš, že tyhle všechny úřady tu jedou jen proto, že tam sedí dobrovolníci, co to dělají zadarmo na vlastní výpočetní technice? Ne, to se musí financovat z daní. Když dáš "to minimum", myslíš, že ty úřady se někdy ufinancují? No samozřejmě, ale za cenu díry do státní kasy, nebo za cenu, že se najde pitomec, co bude platit daně.

A promiň, myslím, že na šedé ekonomice se podílíme všichni. Jen někteří podnikatelé v šedé ekonomice nejedou takovou mírou, jako většina lidí. Dělají to lépe. Na všechno si sice nechají napsat papír, ale opravdu na všechno. Potřebuješ předělat doma kuchyň? Ok.. A šup s tím do účetnictví, vždť i v práci je kuchyňka, tak se tam ta linka za sto litrů ztratí. Potřebuješ provést větší stavebí práce? Není problém.. A nejen, že máš přestavěnou provozovnu za 15 mega, ale zároveň jsi ze svých úspor v té samé době stihl s tou samou firmou postavit barák. Manželka potřebuje nové auto? Není problém, tak jí koupíš Superba, zaměstnáš si ji na dohodu a ještě si toho služebního Supa odečteš z daní, včetně paliva. Netvrdím, že tohle dělá každý, ale takoví koumáci jsou, u jednoho jsem pracoval.

Když má někdo dojem, že jako podnikatel je neskutečný chudák, protože ho stát drbe, má možnost se na to vykašlat a nechat se zaměstnat. Když zase zaměstnanec má pocit, že je nedoceněný a podnikatelé se mají jako prasata v žitě, může jít také podnikat a okusit to z druhé strany. Všecho má svá pro a proti. Jen je pravda, že jako zaměstnanec nemáš tolik možností podvádět. Jako podnikatel je máš, a je jen na tobě, jestli je využiješ.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

9. 6. 2021, 8:09

bobik píše: 9. 6. 2021, 7:29 Moje teze, čím více stát vybere peněz nad nějakou mez efektivity, tím je horší hospodář.
....
Obecně s tebou souhlasím.
Asi bych nesouhlasil s těmi národními zájmy vs mezinárodní závazky, ale asi by se muselo podívat jakého rázu ty mezinárodní závazky jsou (třeba kvóty na migranty nebrat).

Nicméně problém našeho zadlužování je hlavně v tom, že podle mne špatně nadefinovaná tzv. "dluhová brzda" v Ústavním zákoně o rozpočtové zodpovědnosti, která teď umožňuje Babišovi rozhazovat neskutečným způsobem. Jenže když se definovala, tak nikdo s Babišem nepočítal.
Podle mne měla být nejenom definovaná jako 55% HDP, ale i jako procentní nárůst oproti předchozímu rozpočtu.
Dnes je to tak, že Babiš může rozhazovat plnými hrstmi a ten kdo přijde po něm to schytá naplno a bude muset utahovat opasky.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“