Zdražování elektřiny

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

25. 5. 2023, 4:39

Já zrovna předělávám koupelnu a na rovinu, do Sika bych nešel ani smykem. Vana se zástěnou, umývadlo, obklady a další mě stálo skoro dvojnásobek co tebe, ale nelituji. K tomu šikovný řemeslník za 3000 na den a pískám si, jak levně jsem pořídil.
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

25. 5. 2023, 4:53

Třeba v USA proti tomu skladování dílů jde sama vláda. Na skladové zásoby čehokoliv napálila poměrně vysokou daň, která se platí za každou položku každý rok. Proto v USA ve výrobě prakticky čehokoliv se používá systém just in time.
U nás je to podobné jen ta daň je rozložena na více věcí nepřímo.
Ale to snad existuje už teď? Náhradní díly se dají sehnat na kde co, jen to není tak levné jak by si lidi občas představovali. Jenže ona i drobná položka, kterou si při montáži jen takhle vezmu z krabice, nabývá někde na druhém konci světa úplně jinou cenu. Já úplně chápu, že třeba řídicí deska do sporáku stála tři a půl tisíce a nový sporák pět. Tu desku musí někdo vyrobit, léta skladovat, potom zpracovat objednávku, vyskladnit, individuálně vyfakturovat, poslat nestandardní cestou se všemi riziky komplikací které asi všichni známe atd. To si raději koupím nový sporák, než o trošku levněji opravit a získat tak přístroj který má patnáct let životnosti už za sebou.
Ad ty topenářské věci. Kvalita se nechá koupit za velice příjemnou cenu v Německu. Známý majitel středně velké montážní firmy nakupuje topenářské věci a věci na vzduchotechniku v německém velkoobchodě. Cena bývá většinou lepší než u běžného sortimentu tady v čechách. Dopravné stojí úplně stejně jako PPL po čechách.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

25. 5. 2023, 5:00

prochaska píše: 25. 5. 2023, 2:43 Možná jsem to trochu přehnal s tím, že se změnou klimatu se nedá nic dělat. Dá. Na strachu lidí se může přiživit spousta prodejců pochybných produktů ba i extrémistických politických hnutí. A také že se notně přiživuje. A v důsledku marného boje se změnou klimatu se plýtvá kapacitami na nesmysly, které by bylo lepší nechat plavat a raději řešit věci které jsou opravu řešitelné, jako nové zdroje energie, vylepšování těch starých, efektivnější využití energie :-)
Vono jde hlavně o bussines - podívej se třeba na floutka jménem Al Gore. Ten na ekologismu vydělal balík peněz.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

25. 5. 2023, 5:03

Charon píše: 25. 5. 2023, 3:15
jean píše: 25. 5. 2023, 3:09 V tomto je pre mňa úplne top bojler s digitermostatom. To potrebujem, teplotu nastavenú presne na stupeň :lol:
To je ještě dobrý, už jsem viděl bojler termostat s wifi :lol:
Asi si myslej, že si každý den měním teplotu bojleru
Ty asi ne, ale ja mam boiler nahrivany plynovym kotlem a mam ho napojeny na ridici system bytu. Byvam casto nekolik dnu i tydnu pryc, takze se boiler v nepritomnosti nenahriva vubec, je tam obcasna automaticka desinfekce vyssi teplotou zavisla na case, pouzivani boileru apod., i kdyz jsem doma pravidelne, tak mam vetsinou urcity denni rezim, takze je uplne zbytecne nahrivat boiler pres den kdy si potrebuju jen sem tam umyt ruce, nebo v noci. Nahreje se jen v podvecer kdy si dam obvykle sprchu a po zbytek dne se udrzuje na nejakych nizkych hodnotach, coz snizuje tvorbu vodniho kamene, tepelnych ztrat apod. Da se to nastavit po 1/4hodinach. Mam tam nastavene ruzne hysterze spinani termostatu v ruznych obdobich, takze kotel nemusi hned startovat kdyz teplota spadne o 2 stupne v dobe kdy to neni potreba. A je tam moznost i te wifi, i kdyz ne primo v boileru. Kdyz predpokladam nejaky vetsi odber teple vody v netypickou dobu, rychlym tuknutim na tlacitko v mobilu ji zvednu a boiler se povelem z ridiciho systemu bytu za par minut nahreje na 70C.

Mam to cele hlavne kvuli tomu vodnimu kameni protoze mame hodne tvrdou vodu, ale zas mam velkou stropni sprchu 50x50cm ktera boiler s nizkou teplotou velice rychle vyprazdni.

Proste vsechno ma sve vyuziti. I ta wifi. A mimochodem, po vypadku proudu zadne 00:00 nevidim, boiler ma integrovany GPS prijimac a cas si bere z nej. :-) Je to kupodivu softwarove i hardwarove mnohem jednodussi nez se drbat s vyrobou tlacitek a tvorbou nastavovaciho interface pro klasicke RTC.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5237
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 5. 2023, 5:23

t256 píše: 25. 5. 2023, 4:28
Charon píše: 25. 5. 2023, 11:34 Bohuzel to je blbost, dneska ani za draho nekoupis opravdu kvalitni vyrobek
ano na 20 leteho karchera koupim skoro vsecho a opravim si, ale novy i ten nejvyssi a nejdražší model neprezije tech dvacet, co blbnu deset, mozna let...
Garantuju ti, ze kdyz jsem kupoval zmineny stroj pred 30 lety, tak to same tehdy rikali taky :-)
Karcher moc neznam, mam od nich jen myci stroj na podlahy do bytu a ten zatim funguje. Ale pokud chces wapku, doporucim ti ze svych zkusenosti Karcher. Model ktery pouzivam uz samozrejme nevyrabi, ale je vykonove srovnatelny s timto strojem https://www.kranzle.cz/vysokotlaky-cist ... escription A ted si vyslechnem tirady o zlodejich a ze si pujdes radeji koupit do lidlu parkside za 15 stovek a udelas s nim stejnou praci, protoze to rikal Pepa v samosce :-)

Co se tyka stoupacek to opravdu neporadim, ale rekl bych ze to bude podobne. Kvalita koupit pujde, otazka jen jestli jsi ochoten ji zaplatit. Kdyz uz jsme u te vody, nedavno jsem rekonstruoval koupelnu a napriklad kvalitni kovani https://www.dortechnik.cz/bf-112?sid=d2 ... a77960d2a0 na sprchovy kout 90x90cm se dvema skladacimi sklenenymi stenami vyslo na cca 36k. Podotykam ze je to jen kovani a par plastovych tesneni, bez skla a montaze. Ale je to uplne jina liga nez ty vaklave pantiky co prodavaji v Siku, ac vypadaji na prvni pohled podobne. Verim ze tohle mne prezije. A tak je to se vsim.
Asi mě neznáš, nikdy jsi u mě nebyl co nakupuju, ale soudíš :|
Mám karchera HD asi za čtyřicet, předtím netucha typ, ale přesně přežil 25 let bez poruchy a šel z domu protože se rozsypal plast pláště a kamarád s tím trošku nebezpečným holátkem asi dodnes meje auto, tak mi nepodsouvej parkside :( Ale vím že to ten novej nedá, jen síla použitého materiálu to nedovolí. A to jsem na karchera profi vyráběl plc řízení pro myčky...

Držím ti palce se sprcháčem, tohle je třeba značkový filtr po třech letech provozu...
A teda nejsem vodař
Přílohy
f01.jpg
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

25. 5. 2023, 5:41

Mirku, čuměl jsem jak péro z gauče, když mi montovali TČ a že prý neexistuje konopí u filtrů a ventilů. Materiál je prý tak ošizený, že když to napakovali konopím a ono nabobtnalo, tak to roztrhalo všechny mosazné věci. Já to nečetl, ale výrobce prý zakazuje použití konopí na tyto věci.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5237
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 5. 2023, 5:47

Britt píše: 25. 5. 2023, 5:41 Mirku, čuměl jsem jak péro z gauče, když mi montovali TČ a že prý neexistuje konopí u filtrů a ventilů. Materiál je prý tak ošizený, že když to napakovali konopím a ono nabobtnalo, tak to roztrhalo všechny mosazné věci. Já to nečetl, ale výrobce prý zakazuje použití konopí na tyto věci.
Jardo presne tak, resim vymenu v baraku, bohuzel jsem ten vůl predseda svj, reklamace neprůchodná, standart kvalita :shock:
Vím že existují tvarovky z červeného bronzu, ty by měly být kvalitnější, nerez si nemůžu dovolit, to by mě sežrali za " plýtvání " prostředky
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2023, 6:01

jean píše: 25. 5. 2023, 3:50profi spotrebiče majú stále manuálne ovládanie, len sú zväčša veľké a nie moc pekné.
Taky mám rád profi spotřebiče, ale někdy to nejde je použít. Co se týká plotýnek, já už jednou okusil indukci a od toho se už nedá couvnout :-) Vím, že i indukce existuje v profi verzi, ale to by znamenalo předělávat kuchyň a to už trochu moc.
Aleš Procháska
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

25. 5. 2023, 6:05

Charon píše: 25. 5. 2023, 5:47
Britt píše: 25. 5. 2023, 5:41 Mirku, čuměl jsem jak péro z gauče, když mi montovali TČ a že prý neexistuje konopí u filtrů a ventilů. Materiál je prý tak ošizený, že když to napakovali konopím a ono nabobtnalo, tak to roztrhalo všechny mosazné věci. Já to nečetl, ale výrobce prý zakazuje použití konopí na tyto věci.
Jardo presne tak, resim vymenu v baraku, bohuzel jsem ten vůl predseda svj, reklamace neprůchodná, standart kvalita :shock:
Vím že existují tvarovky z červeného bronzu, ty by měly být kvalitnější, nerez si nemůžu dovolit, to by mě sežrali za " plýtvání " prostředky
Mirku, já jsem zastavil montáž a letěl jsem pro kvalitní materiál. Cenový rozdíl kupodivu nebyl tak hrozný, ale mám jakousi jistotu, že mi to za pár let nepoteče.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2023, 6:11

Charon píše: 25. 5. 2023, 5:23tohle je třeba značkový filtr po třech letech provozu
Já mám v jedné instalaci stejný, ale v nerezi. PN 63 a měli v nabídce i verzi 1.4571 kdyby nám tekla místo vody kyselina sírová. Myslím, že s životností problém mít už nebudu.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2023, 6:12

Selic píše: 25. 5. 2023, 5:00 Vono jde hlavně o bussines - podívej se třeba na floutka jménem Al Gore. Ten na ekologismu vydělal balík peněz.
Jo, vidíš, toho taky :-)
Aleš Procháska
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

25. 5. 2023, 6:21

Já mám teda asi 3 roky starý dražický bojler a má normální manuální termostat. Je kombi, termostat je na elektrickou patronu a plynový kotel v něm má svoje čidlo.

Taky proto, že je to hloupý bojler jsem ho mohl napojit na tu FVE (systém Oplocký, takže elektronika by to nedala). Dnes jasno celý den. Výroba 10kW z toho 7kW do vody a zbytek jsem po příchodu z práce pouštěl do olejového radiátoru ve "studených" místnostech domu. Ráno tu byly 4°C, takže nějaká akumulace se ještě hodí.

Jinak už jsem zkusil všechny hloupé spotřebiče a vše maká - fritéza, toustovač, topinkovač, remoska, rychlovarná konvice, vláknová žárovka (ještěže nic nevyhazuju). Taková víkendová snídaně, sluncem ohřátá voda na kafe a upečený toasty nemají chybu. :D
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

25. 5. 2023, 6:25

Jo, ale zapni sporák a jsi v řiti. Mě dnes TČ spotřebovalo 0,94 kWh a vyrobilo 2,34 kWh na ohřev TUV.
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

25. 5. 2023, 6:26

Charon píše: 25. 5. 2023, 5:23 Asi mě neznáš, nikdy jsi u mě nebyl co nakupuju, ale soudíš :|
Mám karchera HD asi za čtyřicet, předtím netucha typ, ale přesně přežil 25 let bez poruchy a šel z domu protože se rozsypal plast pláště a kamarád s tím trošku nebezpečným holátkem asi dodnes meje auto, tak mi nepodsouvej parkside :( Ale vím že to ten novej nedá, jen síla použitého materiálu to nedovolí. A to jsem na karchera profi vyráběl plc řízení pro myčky...
Ja temi levnymi kramy nemyslel konkterne na tebe, ale na chovani vetsiny beznych spotrebitelu. Oni proste maji zkreslene predstavy o zivotnosti, kvalite a cene tech vyrobku, proto taky pisu ze mnohem uzitecnejsi nez nejake priblble a nesmyslne narizeni o "pravu na opravu" ze ktereho se stejne vsichni jednoduse vykrouti by bylo dat povinnost uvadet zivotnost a delku servisovani vyrobku, teda kdyz uz chteji urednici porad neco narizovat.

Ja netvrdim ze mi ta wapka Kranzle jede 30let bez zavad, jsou tam samozrejme opotrebitelne dily jako pisty, manzety, ventily, gumicky..., ale u tehle firmy neni problem je objednat i na hodne stary stroj. Nemusim vypisovat objednavky ci provadet jine papirovani, staci kdyz chlapovi ve skladu nadiktuju pas cisel podle rozstrelu stroje v manualu a za 2 dny to mam ve firme. U nich to funguje prekvapive dobre. Jede mi to ve dvousmennem provozu, takze se podobne veci vymenit obcas musim. Kdyz jsem pod vlivem 2lete zaruky koupil stroje z OBI, tak se rozsypaly behem jednotek dnu provozu, takze jsem si po reklamaci asi dvou nebo tri cerpadel nechal vratit prachy. Nikdo tam nebude kazdy tyden behat pro novou.

S plasty na stroji se vubec netrapim, bylo akorat k vzteku je porad primontovavat a odmontovavat. Nemam tam uz ani original motor, moji blbosti shorel, mistni previjec rikal ze ho neumi previnout a novy se mi nechtelo kupovat. Tak jsem ho odrizl, svaril prirubu a dal tam asynchronak ktery se mi povaloval v regale. Moc to nevypada, ale stroj byl za par hodin znovu funkcni. Pokud to mas na profi pouziti, Kranzle dela i samostatna cerpadla ke kterym si muzes pridelat svuj motor, s hydraulickym pohonem apod. https://www.kranzle.cz/vysokotlaka-cerpadla/s75.htm Proste uz to neni takova "lepsi spotrebka" jako Karcher.
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

25. 5. 2023, 6:34

Britt píše: 25. 5. 2023, 6:25 Jo, ale zapni sporák a jsi v řiti. Mě dnes TČ spotřebovalo 0,94 kWh a vyrobilo 2,34 kWh na ohřev TUV.
No jo no, projekt baráku je z roku 2018, to stál plyn 600kč/MWh (dnes mám kolem 3000kč/MWh) a jeho největší dodavatel ještě otevřeně genocidu nikde nepáchal. Tenkrát TČ nemělo pro mě smysl, když jsem za první rok protopil 7000kč (včetně ohřevu TUV).

Dneska na něj nemám, tak jsem dal alespoň tu malou elektrárničku. A díky za tip, musím manželce pořídit plotýnkáč. :lol:
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“