Zdražování elektřiny

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 8. 2021, 3:54

Kam až si soudruzi dovolí zdražil elektřinu? Příští 2 roky to bude o 50%, zaslech jsem nějaký plány i 1000%, tedy 10x než platím dneska. To nám nejspíš rozjede pěknou inflaci. Velkej podíl z cen elektriky platíme za CO2. To náboženství zelenejch nám ten život pěkně prodražuje.
To by chtělo udělat referendum o tom, zda věříme že CO2 vypouštěné člověkem způsobuje globální oteplování a když výsledek bude ne, tak eurosoudruhy s povolenkama poslat do prde.... Vždyť tohle ekošílenství je víra a ústava nám říka, že si víru můžeme svobodně vybrat. A mě tu jejich víru nutí platit. Jako vyznavač jiný víry, že člověk za globální oteplování nemůže mě to hluboce uráží a vyzívám souvěrce ke svaté válce. :D :D :D Ale když to tak promýšlím, nešlo by založit církev odpíračů globálního oteplování? Neměli by jste chuť stát se členy?

Přemejšlím, že se letos pustím do male FVE, abych alespoň pokryl to zdražování. Na úplnou soběstačnost bohužel neschrastím kapitál. Taky sousedi by nebyli rádi, kdyby mi přes zimu vrčela venku elektrocentrála (přeci bych si ten kravál nedal do baráku). Nenapadaj vás podobný plány? Už druhý den pročítám Mypower forum. No jsem z toho ťumpachovej. DC AC jsem si pamatoval ještě ze školy, ale co je to DS? No distribuční soustava. To je novinka.
Pak další typ, má člověk počítat s 48V a ne s 12V. Zatím tedy nevím čeho ale prý to člověka chytne, 12V prodá a kupuje 48V komponenty či co. Pak jsou prý nejlepší polymorfní panely. No a teď študuji hybridní měniče, mikropřetoky do DS a že z toho může být problém u distributora. No je to celá věda. Ale snad se tím prokoušu. Trubka hodně pomáhá, ty komentáře pod videem taky.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2021, 4:07

Když nic nevyrábíš tak žádnou elektriku skoro nepotřebuješ ,přeškol se na genderového vyvažovače a nebo sociálního inženýra a máš vystaráno .

Když jsem řešil klimatizaci do dílny tak mě překvapil čínský výrobce který dodává klimatizace s fotovoltaickými panely ,kompresor je 48V pokud si dobře pamatuju ,tak že čím víc svítí a slunce tím víc dávaj panely a jedeš klímu zadarmo ,samozřejmě umí i topit tak že v přechodném období je to zajímavé řešení za zajímavej peníz.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 8. 2021, 4:12

A kolik panelů to mělo? Já plánuji nejprve osadit dva balkony. A tam mi vyjde plocha tak na 2 kWp.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2021, 4:17

Mohl sis vybrat podle podle výkonu klimatizace a toho jak moc jsi chtěl bejt nezávislej na distribuční soustavě.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 8. 2021, 4:21

Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2021, 4:23

Jo tenhle způsob ,jen musíš najít výrobce a né překupníky.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2021, 4:28

Jo myslí že by bylo lepší kdyby to byla verze co má chladivo R32 (pokud mě z toho někdo nevyvede).
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2021, 8:48

Já šel cestou ukládání el. energie ze solárních panelů do vody. Ohřívám si tím vodu v bojleru. Ten jsem napojil i na etážový kotel na dřevo a mám tak horkou vodu skoro celý rok. Plynový kotel, co to nahříval doposud, se zapne minimálně. Co jsem loni ušetřil za plyn, mi skoro zaplatilo ten nový bojler. :D
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 8. 2021, 9:20

bobik píše: 8. 8. 2021, 3:54 To náboženství zelenejch nám ten život pěkně prodražuje.
Naší jedinou šancí jsou Francouzi.
Nikdo neumí tak dobře stávkovat a demonstrovat.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2021, 9:26

bobik píše: 8. 8. 2021, 3:54 .......Přemejšlím, že se letos pustím do male FVE, abych alespoň pokryl to zdražování. Na úplnou soběstačnost bohužel neschrastím kapitál. Taky sousedi by nebyli rádi, kdyby mi přes zimu vrčela venku elektrocentrála (přeci bych si ten kravál nedal do baráku). Nenapadaj vás podobný plány? Už druhý den pročítám Mypower forum. No jsem z toho ťumpachovej. .....
Asi před třemi lety jsem nad tím uvažoval taky. Mám střechu na jih kam bych mohl dát možná i 20kw v panelech, pochopitelně je to otázka financí a na takovou instalaci bych je nejspíš neměl. Jenže pak jsem začal trochu počítat, životnosti, doba svitu (letos je to se sluníčkem v mý lokalitě fakt o hovně), potřeba elektřiny především v zimě, kde ten zisk ze solárů za moc nebude stát, popř. večer a v noci. No prostě došel jsem k tomu, že při ceně za kilowatthodinu, kterou aktuálně mám se to absolutně nevyplatí. Hranice kdy to možná začne mít trochu smysl mi vyšla někde okolo 7-8 korun za kilowatthodinu, ale i tak problém, co v zimě.
Asi nejzajímavější by mohla být nějaká malá kogenerační jednotka na spalování biomasy (listí, tráva, drť z větví, možná i nějaký odpad, atd.), ale obávám se, že taková jednotka asi ani není na trhu a pokud bude, tak to nejspíš nebude moc ekonomicky vycházet.

Jinak ale naprostej souhlas s tím co jsi napsal .... ještě se z těch zelenejch mozků posereme. :twisted:
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

9. 8. 2021, 7:11

Pokud nechceš primárně akumulovat do baterií, tak se podívej na gridfree měniče.
Jinak kolega má na baráku 16 panelů. 8 do baterek, 8 do vody. Před instalací roční spotřeba cca 4,5 MWh, po instalaci cca 0,8 MWh.

Já budu letos dávat 8 panelů směrem na jih, 4 na východ a 4 na západ a budu mít pokrytou spotřebu baráku po celý den.
Kolega bude dělat na baráku kompletně novou instalaci pod zelenou úsporou a všechny komponenty i s panely mě nechá za čtvrtinový peníz.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 8. 2021, 8:58

Jen si chlapci uvedomte, ze horici barak s fotovoltaikou nechaji hasici shořet, vypnout to nejde, panely polite vodou se celkem rozprsknou. A az na to pojistovny prijdou, jako ze prijdou, bud barak nepojistite, nebo za tolik, ze se nedoplatite.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 8. 2021, 9:19

Zdražování elektřiny ... tisíc procent ... krapet šíření paniky. Žrádlo letí každý měsíc a o kravce, slépkách, kralicííí či koze nikdo nepíše. Neříkám, že to je fajne, ale panely nic neřeší, protože ruku v ruce s tím jde zminované jídlo, palivo, plyn, daně, stavební materály, atd. Jako logičtější cestu vidím dorovnání vlastního příjmu a dobrým příkladem jsou stavební materiály. Výrobce Ytongu neřeší elektřinu, protože průběžně zdražil o 200 procent.
Současně mám pocit, že majitelé panelů trošku kecají sami sobě a příkladem je letošní léto. Slunce nic moc, za chvilku zima a zase nebude nic. Ano, pokud to budu mít na střeše haly s xx tis. m2, potom už to je jiná kávička.
Dopady o kterých píše Cháron ještě možná lidem nedocházení, stejně tak jako doposud nevyřešená likvidace elektro aut v masovém měřítku, atd.atd ...
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 8. 2021, 9:27

Charon píše: 9. 8. 2021, 8:58 Jen si chlapci uvedomte, ze horici barak s fotovoltaikou nechaji hasici shořet, vypnout to nejde, panely polite vodou se celkem rozprsknou. A az na to pojistovny prijdou, jako ze prijdou, bud barak nepojistite, nebo za tolik, ze se nedoplatite.
Já mám v panelech tavné pojistky na tuším 120° a ty by to měly rozpojit na bezpečné napětí. Jenomže to ti hasiči nebudou vědět :) .

Ona je otázka zda barák, kde už plameny lezou střechou ven není lepší nechat dohořet.
Kámošce chyt ten dřevobarák od infrasauny. Hasiči přijeli rychle a profesionálně to uhasili.
Jenže jak se říká, třetina škody požár - dvě třetiny hasiči. Co nesmrdělo a nebylo ohořelé bylo rozmáchané. Firma co tu dřevostavbu dělala, dílčí opravy nedělá. Pojišťovna se tvářila že toho zas tak moc neshořelo. Takže to šlo pryč až na základovou desku a kámoška splácí hypotéky dvě.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 8. 2021, 9:32

elbarto píše: 9. 8. 2021, 9:19 ... stejně tak jako doposud nevyřešená likvidace elektro aut v masovém měřítku, atd.atd ...
Schválně se zkus zeptat // třeba ve Škodovce //, že chceš koupit Eauto a co bude s likvidací.
Ne v masovém měřítku - velký problém bude i malém měřítku. Navíc 5 let staré auto s dojezdem 60 km, fakt neprodáš.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“