Zdražování elektřiny

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

7. 12. 2022, 4:42

bobik píše: 7. 12. 2022, 4:22
Mart76 píše: 7. 12. 2022, 3:42 A navíc ČEZ vyrábí pouze cca 70% energie, která se spotřebuje v ČR.
Ceny ostatních výrobců jsou závislé od cen ČEZu. Když ČEZ násobně zdraží, tak oni s radostí také. Když ČEZ zdraží jen v rámci nárůstu vstupních nákladů, tak ostatní výrobci se musí přizpůsobit.
Dále tam máš protimluv, když stát zavede zastropování výrobní ceny, tak stát de fakto si s nějakými minoritními právy akcionářů vytřel prdel. Takže kecy, že to nejde jsou jen kecy.
Stanovení cenového stropu ze strany vlád je legální.
Omezení práv minoritních akcionářů ze strany majoritního akcionáře je nelegální.
Ceny ostatních výrobců nejsou závislé od cen ČEZu. Cenu určuje trh, i když teď se to trochu zvrhlo. Protože ČEZ vyrábí pouze 70% energie v ČR, tak pokud by ostatní výrobci přestali vyrábět, tak jediným výsledkem bude to co vidíme na Ukrajině. Každý odběratel by byl denně 7 hodin bez elektriky (pokud by byly přerušené dráty do zahraničí). Prostě kde nic není, ani smrt nebere.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

7. 12. 2022, 4:47

prochaska píše: 7. 12. 2022, 4:37
bobik píše: 7. 12. 2022, 4:22Dále tam máš protimluv, když stát zavede zastropování výrobní ceny, tak stát de fakto si s nějakými minoritními právy akcionářů vytřel prdel. Takže kecy, že to nejde jsou jen kecy.
Kdybych měl elektrárnu a někdo mi určil prodejní cenu elektřiny, ideálně takovou, že by byla nižší než cena uhlí, tak ji vypnu, kotle prodám do šrotu a nahlásím na sociálce předčasný důchod. Takže takhle ne, to zastropování ceny musí "někdo" zaplatit. Můžeš hádat kdo to bude :-)
A reálný příklad je vidět v Maďarsku. Orbán nastavil cenový strop pod náklady a výrobci a dovozci jim na to hodili bobek a přestali do Hungárie vozit paliva. A MOL to sám nevytrhne, protože nepokrývá 100% spotřeby. Takže v Maďarsku začal být nedostatek benzínu a nafty. Takže to skončilo tím, že Orbán byl nucen cenové stropy zrušit.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2022, 5:21

Čoveče Mart76 co máš za vzdělání ,a nebo pracuješ na velmi vysokém postu v energetice ??když se snažíš nám vysvětlit že o problematice víš víc než bývalý šéf ČEZu a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl ?? No asi bych poslouchal někoho s praxí na vysokém postu v oboru než od někoho kdo o tom četl v nějakém stranickém plátku ,a je jedno které strany .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

7. 12. 2022, 6:46

fmodel píše: 7. 12. 2022, 5:21 Čoveče Mart76 co máš za vzdělání ,a nebo pracuješ na velmi vysokém postu v energetice ??když se snažíš nám vysvětlit že o problematice víš víc než bývalý šéf ČEZu a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl ?? No asi bych poslouchal někoho s praxí na vysokém postu v oboru než od někoho kdo o tom četl v nějakém stranickém plátku ,a je jedno které strany .
Tak mi sem hoď odkaz na Jaroslava Míla, ať si přečtu (poslechnu) jeho pohled na tuto problematiku.
Dík.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2022, 7:01

Někdo takhle dobrej umí dát do vyhledavače jméno.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

7. 12. 2022, 7:12

Dát jméno do vyhledávače umím, ale rád bych použil stejné zdroje jako ty.

Míla jsem sledoval v době, kdy brojil proti Rosatomu v Dukovanech a šel tak proti Havlíčkovi, což se mu nakonec vymstilo a byl odejit. V poslední době jsem od něj nic nečetl.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

7. 12. 2022, 7:15

prochaska píše: 7. 12. 2022, 4:37
bobik píše: 7. 12. 2022, 4:22Dále tam máš protimluv, když stát zavede zastropování výrobní ceny, tak stát de fakto si s nějakými minoritními právy akcionářů vytřel prdel. Takže kecy, že to nejde jsou jen kecy.
Kdybych měl elektrárnu a někdo mi určil prodejní cenu elektřiny, ideálně takovou, že by byla nižší než cena uhlí, tak ji vypnu, kotle prodám do šrotu a nahlásím na sociálce předčasný důchod. Takže takhle ne, to zastropování ceny musí "někdo" zaplatit. Můžeš hádat kdo to bude :-)
Nikdo po nikom nechce, aby provozoval svoje podnikání bez zisku. Kdybys měl prosperující elektrárnu a tvoji konkurenti zvýšili najednou ceny tak bys také zvyšoval. To je jasný. Nebo taky ne, jako jeden z majitelů, krerý si nejspíš uvědomil, že lépe je vydělávat sice méně ale furt, než pár let rejžovat a pak to zavřít pro nedostatek zákazníků. Průmysl pryč a většina domácností na FVE nebo odpojená a při svíčkách.
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2022, 7:45

bobik píše: 7. 12. 2022, 7:15 Nikdo po nikom nechce, aby provozoval svoje podnikání bez zisku.
Cca rok dozadu po prvom masívnom náraste ceny plynu a elektriny, sa objavil na nete článok o JE Mochovciach. Autor sa odvolával priamo na obchodné oddelenie a v tej dobe bola vraj predajna cena 16€/MW. Dnes sa o týchto cenách mlčí, jedine čo je zverejnené, že Mochovce už predali 70 percent budúcoročnej produkcie do zahraničia.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

7. 12. 2022, 7:52

https://www.youtube.com/watch?v=KGNS9EUqr0Y
Ten pan Míla utekl mé pozornosti. Řiká tam, že to mimořádné zdanění zisků by mělo jít do faktur na snížení ceny energie. Jestli se tohle stane, tak si hodně opravím moje mínění o tomhle státu. Já si spíše myslím, že se většina prožere a zbytek půjde na žebračenky.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

7. 12. 2022, 8:06

bobik píše: 7. 12. 2022, 7:52 https://www.youtube.com/watch?v=KGNS9EUqr0Y
Ten pan Míla utekl mé pozornosti.....
Tak Míl by ti dal, že jsi z něj udělal Mílu :lol: . Ale možná by ti odpustil, když ho máš za autoritu.
Dělám si srandu, zjevně to není žádnej Klaus ani Dlouhy.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

7. 12. 2022, 8:25

Myslím, že člověk s takovým jménem bude na nějaké malé prznění jeho jména zvyklý. Určitě by mě odpustil. :D
Když to není Klaus, tak je v pořádku? Je možné dle tvého mínění ho mít za odborníka?
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

7. 12. 2022, 8:42

Myslel jsem z hlediska sebestrednosti...

Jestli je odborník, to nepoznám - podle dlouhodobého sledování spíš asi ano.
Ale odbornost posoudí pouze jiný odborník nebo veeeeelmi fundovany laik, za to se nepovažuji.

Jako příklad uvedu vyjadreni V. Ludvíka k tomu, jak to, že v situaci s plynem nedochází a asi ani nedojde ke katastrofe, o které hovořili donedávna plynovi odborníci, pokud skončí ruský plyn .. "... asi to byli Ruskem placení experti...".

Tak si vyber, kdo je odborník...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

7. 12. 2022, 10:33

bobik píše: 7. 12. 2022, 7:52 https://www.youtube.com/watch?v=KGNS9EUqr0Y
Ten pan Míla utekl mé pozornosti. Řiká tam, že to mimořádné zdanění zisků by mělo jít do faktur na snížení ceny energie. Jestli se tohle stane, tak si hodně opravím moje mínění o tomhle státu. Já si spíše myslím, že se většina prožere a zbytek půjde na žebračenky.
Ten pořad je ze 7. června, tj. je půl roku starý. Míl tam říká co by se mělo udělat a to se právě v dnešní době děje. To samé jsem já psal ve svém původním příspěvku a pak se do mě navezl fmodel a předhodil Míla. Ale já souhlasím skoro se vším, co Míl řekl.
V jediné věci s Mílem nesouhlasím. Míl navrhoval udělat smlouvu mezi státem a ČEZem, kdy ČEZ by měl zaručený zisk a stát by pak realizoval obchody na burze a ze zisků na burze by pak kompenzoval náklady na elektřinu lidem a firmám. Myšlenka je to dobrá, ale bohužel není realizovatelná teď a možná ani příští rok, protože ČEZ už má tu elektřinu dopředu prodanou (a bohužel pro ČEZ ne za tržní cenu, ale za 90Eur/MWh). Taková smlouva by byla realizovatelná asi až od roku 2024. Takže do té doby se musí zavést WindFall tax a tržní strop.
A navíc WindFall tax a tržní strop platí na všechny výrobce a ne jen na ČEZ.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2022, 10:38

No ono od Míla není jen jedno video kde navrhuje co se má udělat aby to nebyl tak velkej průser ,ale politici nechtějí slyšet ani tu jejich radu nebo jak se ten orgán jmenuje.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

8. 12. 2022, 6:34

fmodel píše: 7. 12. 2022, 10:38 No ono od Míla není jen jedno video kde navrhuje co se má udělat aby to nebyl tak velkej průser ,ale politici nechtějí slyšet ani tu jejich radu nebo jak se ten orgán jmenuje.
A tohle je přesně ten důvod, proč jsem po Tobě chtěl, aby jsi mi dal odkazy na Míla. Chtěl jsem mít stejné zdroje jako ty.

Protože, co si já pamatuju na jeho názory, tak jsem to měl většinou stejně. Jen jsem chtěl vědět, jestli náhodou někde neotočil a případný důvod změny jeho názoru.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“