zplyňovací kamna

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 1. 2022, 7:21

kinedryl píše: 22. 1. 2022, 4:25 ... Aky vykon by ste navrhli na miestnost 7 x 8 x 2,5 m, ...

... Teraz to bezproblemov fukam ventilatorom 4,5/9kW na prvom stupni, ...
Vrtá mi hlavou ta otázka, co vlastně chceš zjistit.
Teď používáš elektrické topení 4.5kW, a je to podle tvých slov dobré.
Tak co chceš vědět víc? Jak ti může někdo jiný poradit něco zázračně jiného?
Ty elektrické kW jsou stejné jako peletkové kW.
A každá profi kamna snad mají uveden topný výkon.
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

22. 1. 2022, 11:20

Lebo ten ventilator je velky, hlucny + draha elektrika. Mam tam natahane velke audio a kutim pri hudbe. Mne ide skor o to pocitanie vykonu podla parametrov objektu. Ci by mohlo stacit 4kW, 5kW, alebo 6kW atd.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 1. 2022, 11:40

Já ti přece netvrdím, že tam máš nechat ten elektrický.

Ale když máš elektrický, který tam hrne 4.5kW tepla, a je to tak akorát ... tak přece víš, že potřebuješ 4.5kW.
Co na tom chceš počítat?
Prostě kup peletová kamna a výkonem minimálně 4.5kW a je vymalováno.

Pokud si myslíš, že by stačilo míň, tak si s tím chvilku pohrej.
Pusť elektriku na 4.5kW vždy třeba na 30 sekund, pak zase na 30 sekund vypni a tak pořád dookola. Pokud i tak (při polovičním výkonu) to bude stačit, tak i peletová kamna budou stačit menší.

Elektrické topení je jediný stroj, který má 100% účinnost. Takže pokud si přesně změříš spotřebu toho elektrického topení, tak máš přesně zjištěný topný výkon.
Jestli je pochybnost o přesném výkonu/příkonu toho elektrického topení, tak na chvilku vypni ostatní spotřebiče, nechej jen to topení a na elektroměru odečti přesnou spotřebu. Samozřejmě pokud nemáš nějaký měřič spotřeby, se kterým by to bylo ještě jednodušší.

Takto změřený výsledek bude určitě přesnější než nějaký odhad podle velikosti a materiálu stavby.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

23. 1. 2022, 7:08

Jen podotknu, ze muze byt rozdil v pocitu z tepleho vzduchu rozhaneneho vetrakem a salaveho tepla z kamen.

Vykonove ztraty objektu, nebo tak nejak se jmenuje to, co tazatel hleda.
Pokud vim, byl vzorec, nebo i kalkulacka nekde na TZB. Blbe je, ze potrebujes znat soucinitele pro matros, ze ktereho to je postavene, pro okna atp. Pro polys to najdes, ale ostatni materialy jsou dost ducharina. Aspon mi to tak prislo, kdyz jsem se snazil spocitat, jestli se mi vyplati zateplit barak.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
kinedryl
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 8. 2013, 10:29

23. 1. 2022, 12:02

Presne tak. Velky ventilator, ktory v podstate kuri hned naplno a salavy zdroj sa neda porovnavat. Preto sa len pytam, ci to uz niekto z miestnych nema nasadene. Mam tu aj zalozny naftovy bufik 5 cinskych kW, ale ten nema sancu. Ked je von okolo 0-ly , ledva to vo vnutri vytiahne na 12 stupnov a bezi stale naplno (inac bez kurenia sa dnu stale drzi tych 8 - 10). To je vhodne tak na miestnost 3 x 3m.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

23. 1. 2022, 1:47

Nikdy jsem neviděl, že by v dílnách typu stodola měli lidi kamna jen tak bez ventilátoru. Vždycky se tam ten vzduch nějak snáží honit, aby nebyl jenom hyc u stropu a dole zima.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 1. 2022, 3:56

kinedryl píše: 23. 1. 2022, 12:02 Presne tak. Velky ventilator, ktory v podstate kuri hned naplno a salavy zdroj sa neda porovnavat. Preto sa len pytam, ci to uz niekto z miestnych nema nasadene. Mam tu aj zalozny naftovy bufik 5 cinskych kW, ale ten nema sancu. Ked je von okolo 0-ly , ledva to vo vnutri vytiahne na 12 stupnov a bezi stale naplno (inac bez kurenia sa dnu stale drzi tych 8 - 10). To je vhodne tak na miestnost 3 x 3m.
Jen tak mimochodem - jakou má ten bufík reálnou spotřebu?
Nafta má nějakých 10 kWh na litr. Tak topnému výkonu 5 kW by odpovídalo řekněme nějakých 0.7 litrů nafty za hodinu. Bere to tolik?

Pokud je to jen lokální sálavý zdroj tepla, tak je jednoduché za něho postavit velký stolní nebo stojací ventilátor a rozehnat to teplo po místnosti.
Ten ventilátor se pak hodí i v létě, když je zase pro změnu vedro. Stojí to pár stovek a v provozu skoro není slyšet.
Pokud by i tak byla spotřeba nafty přiměřená a přesto tam byla zima, tak je to špatnou účinností, kdy ti moc tepla odchází výfukem.
Tak pak bych si tam namontoval nějakého "ježka", jako se dávaly na komínové trubky u kamen na uhlí nebo dřevo.

I v největší vědecké instituci na světě, v CERNu, uznávají, že někdy je lepší měřit než počítat. Přesný výpočet tepelných ztrát členitého objektu z různých materiálů je hodně komplikovaný. A stejně ti neřekne, jak to bude s tepelnou pohodou, která právě bude záviset na proudění vzduchu, různých překážkách atd.
Tak když si to v reálu změříš, určitě dosáhneš přesnějšího výsledku.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 1. 2022, 8:18

asi jsme trochu mimo, na jeden dotaz čtyři stránky diskuze :D bez reakce
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

23. 1. 2022, 9:42

Ty dotazy byly dva.

a) zkušenosti s topidlem na zplyňování dřeva

b) zkušenosti s topidlem na peletky

Pokusím se sděllit své // a vypozorované // zkušenosti

Topidlo na zplyňování dřeva
Dřevoplynem se sice dá pohánět i spalovací motor, ale je třeba mít naprosto špičkové palivo. Tedy drobné kostičky tvrdého dřeva dokonale vyschlé. To "vyschlé" platí i pro topení poleny ! Zapomeňte na nějaké dřevo rok sušené. Proces zplyňování navíc lze jen velmi těžko udržovat v konstantním stavu. Pro nějaké výkony pod 20 kW je to dost diskutabilní i při použití akumulační nádrže, do které se energie ukládá po dobu, kdy výkon rozhořeného paliva je vyšší nežli potřeba.
Zatápění je v podstatě ten samý binčus jako v Petrách a než se zplyňovací komora rozžhaví, tak z komína nic vábného nejde.
Nežli bych se do toho pustil odpověděl bych si na následující otázky :
Mám zdroj levného paliva, aby se mi vyplatilo jeho sušení a manipulace ?
Mám kde uložit palivo na tři zimy ? I při spotřebě 10 až 12m3 za zimu je to ohromná hromada !

Topidlo na peletky
Peletky nejsou levné a cena ještě poroste. Topení je to ale velmi komfortní. Peletky se dodávají v pytlích 15 kg // samosebou i sypaně nebo v Bigbagu ... //.
Topidlo lze většinou naprogramovat na zatopení na určitou dobu. Když tedy přijdete do dílny můžete tam mít již pohodičku, nebo se třeba udržuje přes noc teplota na 16° a před "šichtou" to vytopíte na optimálních 20°. Je to zkrátka plně regulovatelný zdroj tepla. Z toho vyplývá, že výkon lze snížit až na cca 10% nominálu, nebo opakovaně "zatopit". Topidla na peletky jsou i dost vzhledná a je z toho minimum svinčíku. Viděl jsem i topidlo, kam se daly "hodit" polena. Dole se zapálily peletky a od nich se rozhořela polena. Pokud jste nepřiložili, polena vyhořela a topidlo začalo přikládat peletky. Samosebou po dobu hoření polen reguluje topidlo pouze na lambda sondu a topí to třeba moc. Zase ale spálíte třeba prořez z ovocných stromů nebo jiný dřevěný odpad.

Ještě poznámka k předchozí diskusi
To rozfukování tepla po dílně mi není moc sympatické. Pominu rozfukování prachu. Zkuste si v místnosti kde je 20°C // a tedy pohoda // pustit ventilátor. Najednou tam tak nějak divně "táhne". Když třeba dělám na mašině kde si pořád máchám ruce, osvědčil se mi lokální sálavý panel, který si dám za zadek. Dobře poslouží i olejový radiátor.
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

27. 1. 2022, 6:07

Josef píše: 22. 1. 2022, 4:21 Březové proutí se házelo na vývalky při válcování kvůli okujím.
S tím pořádkem v lesích máš recht. Bylo to tak.
Krásný večer přeji
děkuji za odpověď. Jsem z údolí "Březových vysavačů" nebo jak se nám to říká, :) tak mě zajímalo k čemu se ta mladá bříza eště používala.
Ondřej
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

28. 1. 2022, 10:26

oOvOo píše: 27. 1. 2022, 6:07
Josef píše: 22. 1. 2022, 4:21 Březové proutí se házelo na vývalky při válcování kvůli okujím.
S tím pořádkem v lesích máš recht. Bylo to tak.
Krásný večer přeji
děkuji za odpověď. Jsem z údolí "Březových vysavačů" nebo jak se nám to říká, :) tak mě zajímalo k čemu se ta mladá bříza eště používala.
Ondřej
Jo tak, slyšel jsem, že si tam někdo u vás nechal patentovat stroj do kterého se z jedné strany strčí březa a z druhé vyleze 20 metel a jedno oje. :)
Jinak vitaj krajane. :lol:
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

29. 1. 2022, 11:31

Dovolím si nadviazať na diskusiu :
v obývačke mám krb, doteraz skôr na parádu a večerné ohrievanie nôh pri ležaní na gauči.
Pôvodne som nechcel teplovzdušný rozvod po baráku, ale vzľadom na predikciu cien plynu a elektriny by som ho asi rád začal využívať na seriózne kúrenie v baráku.
Rád by som pokecal s niekým kto to má v baráku nainštalované , aké sú skúsenosti.
Zaujímalo by ma, aký typ potrubia zvoliť, priemer, aké vyústenie do izieb na poschodí , mriežky, klapky atd..

díky za rady
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

29. 1. 2022, 12:28

V baráku mám krb, vložka Blažek 600 (myslím že je to 5,5 kW), vzduchový rozvod do dvou místností v patře. Zbytek patra vytápěn přes schodiště. Barák je řadovka, cca 8x11 m. Přízemí s krbem je celé otevřené, krb je ve vstupní hale, ze které vede otevřené schodiště do patra. Topím smrkem, když je venku pod nulu, tak přidávám dub nebo dubové brikety. V nejvzdálenější místnosti v patře si v noci vypomáham olejovým radiatorem, vezme za noc cca 2 kWh. V baráku je ústřední plynové topení, ale naposledy běželo v roce 2006.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

29. 1. 2022, 12:40

Romanf, to sa dáva podľa dlžky potrubia, vykurovanej plochy a tak... to ti takto bez informácií nejde radiť. Ale v princípe - aj napiču spravené to kúriť bude :D
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

29. 1. 2022, 12:49

oOvOo píše: 22. 1. 2022, 3:48 Krásný den přeji
vvitty: já mám s lesy teda jinou zkušenost. Ale asi záleží kdo tam hospodaří. Jsem prd pamětník, ale takový "binec" (potencionální živiny) jako teď si v lese nepamatuju. Jo někde sou kopy krkoší na štěpkování, ale není to všude. A znám i kopy štěpky nafoukané do lesa. A když si vzpomenu, jak sem jako malý s prarodiči lítal do lesa pro každou krkošku, otépku chábí a každý vrch co tam byl. Sbíraly se i šišky. A bábi s dědou ti dřív chodili do lesa na brigády, chystat tyto zbytky, aby si to mohli potom odkoupit. Do lesa se chodilo i hrabat listí, aby bylo co pod kravku. Olamovaly se zaschlé větve na smrkoch ... když to srovnám jak vypadá les teď, třeba po prořezávce. To se nedá ani projít. Tím rozhodně nechci tvrdit, že sou dnes lesy v dobrém stavu a dělá se vše pro jejich zdraví!!!
Ale chtěl sem se zeptat, vyprávěl mně borec, že když vyřezávali kdysi v lese mladé břízy, tak se to sbíralo a vozilo se to snad do oceláren na něco. Nic víc o tom nevěděl. Nevíte prosím k čemu to sloužilo?
Ondřej
(pardon za příspěvek mimo téma)
Důležité je co sbírali - jestli větve (malé) a nebo silnější větve a malé kmeny.
Slabé - to už tu zaznělo - při válcování - ale to bylo vždy objemově celkem malé množství.
Hlavní užití u těch silnějších (tj. typicky kmeny rozumné velikosti) byla vždy hutní rafinace mědi - odplynění ("vyleštění").
Používal se i buk, ale ten funguje podstatně hůř - bříza je svým způsobem (při klasické rafinaci) nenahraditelná.
Teď se už to samozřejmě dělá jinak - ne březovými kmeny, ale obvykle plynem.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“