zplyňovací kamna

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

29. 1. 2022, 1:17

jean píše: 29. 1. 2022, 12:40 Romanf, to sa dáva podľa dlžky potrubia, vykurovanej plochy a tak... to ti takto bez informácií nejde radiť. Ale v princípe - aj napiču spravené to kúriť bude :D
OK tak :
vložka BEF 10kw v obývačke s kuchyňou cca 50m2
plán je vytiahnuť to cez strop na poschodie do 3 spální a kúpeľne, jedna izba je priamo nad krbom a dve susedia. Izby cca 20, 16 a 25m2 , vedenie do kúpeľne by bolo cca 12-15m dlhé tam by končilo.
edit: niečo som prečítal, a vraj nad 4m vodorovnej trasy je potrebné použiť ventilátor, mne to vychádza na min 9m , tak neviem

Otázka :
hliník, nerez?
izolované / neizolované?
priemer ? 100, 150, 200 ?
vývody radšej pri podlahe alebo pod stropom ?
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

30. 1. 2022, 7:08

Ventilátor chceš určite, ja nemám a tak nejak politicky mi to bez neho nefunguje. Potrubie stačí izolované hliníkové, zas také teploty tam nie sú. Prieduchy by mali byť pri podlahe, ale ja mám hore a ked som do toho tlačil ventilátorom, tak to aj tak kúrilo. Bohužial, ja som krb postavil ako vec radosť a nejak som nepočítal s tým, že to môže byť aj užitočné, takže rozvody som neriešil a bola to chyba :D Konce prieduchov si daj také, ako sú v tomto odkaze, nerobí to prievan a hluk https://www.palomino.sk/anemostaty-standard A má to ešte výhodu, že ak nebudeš počítať prietokové odpory potrubí, tak s tým anemostatom si to priškrtíš tak, aby to všade fungovalo rovnomerne.
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 456
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

30. 1. 2022, 10:18

Po koupi domu po byvalych majitelich mame krbovou vlozku jotul harmony 10kw.
Kdyz jsem delal rekonstrukci v patre ( skvara ven, prilozky, osb atd). Rozvod vzduchu jsem vytrhal a zrusil. Ten bordel co v tom je neni mozny nijak vycistit. Bylo bez ventilatoru a fungovalo to. Sle lital z toho bordel. V lete budu rusit a menit za krbova kamna. Duvodem vymeny je bordel co se drzi v prostoru za vlozkou. Jen premyslim zda to na pojit na okruh radiatoru.
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

30. 1. 2022, 11:49

Sancho Panza píše: 29. 1. 2022, 12:49
oOvOo píše: 22. 1. 2022, 3:48
Důležité je co sbírali - jestli větve (malé) a nebo silnější větve a malé kmeny.
Slabé - to už tu zaznělo - při válcování - ale to bylo vždy objemově celkem malé množství.
Hlavní užití u těch silnějších (tj. typicky kmeny rozumné velikosti) byla vždy hutní rafinace mědi - odplynění ("vyleštění").
Používal se i buk, ale ten funguje podstatně hůř - bříza je svým způsobem (při klasické rafinaci) nenahraditelná.
Teď se už to samozřejmě dělá jinak - ne březovými kmeny, ale obvykle plynem.
Krásný den přeji
myslím, že řeč tehdy byla o malých stromcích, ale opravdu jen takových šlahouncích. Bavili jsme se o tom u prořezávky, kde jich bylo, že to byl problém položit na zem mimo sadbu. Říkal, že dřív za těma co to vyřezávali, šly bábi, které to hromádkovaly a pak se to sváželo a posílalo do Ostravy.
Děkuji za další info o využití břízy ve slévárenství.
Ondřej
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“