Anténní rozbočovač

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

23. 5. 2022, 8:11

Jak funguje takovej rozbočovač?
rozbocovac.jpg
Signál na vstupu se rozdělí do dvou větví na polovic. Ale co když připojím jen jeden výstup? Podle mě půjde do něj to, co vstupuje do rozbočovače, za podmínky, že druhý výstup zůstane nepřipojený. Takže ne útlum 3,5-4 dB, ale jen průchozí útlum 0,5-1 dB.
Je to tak, nebo má moje logická úvaha chybu?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

23. 5. 2022, 9:31

Akorát tohle je ten nejhorší šmejd co je k mání. Takže skutečnost bude závislá na tom, jak to čínské děti kolem druhé v noci vyrobili :lol: Ale logická úvaha je teoreticky správná, jestli to chceš přesně, můžu ti půjčit měřák
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

23. 5. 2022, 10:06

No nevím, zda by se neměl ten nevyužitý výstup rozbočovače impedančně zakončit, ono to někdy nezakončené může dělat odrazy na vedení a pomršit signál. Pokud z něj půjde jen jeden výstup, potom rozbočovač ztrácí smysl, jen způsobí zbytečný útlum a je určitě lepší propojit to přímo bez něj...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

23. 5. 2022, 10:09

Toho jsem se bál, že někdy vytáhne odraz na otevřeném vedení :) .
Když to impedančně přizpůsobím, bude se to dělit na poloviny.
Mě jen zajímalo, kdyby se někdo odpojoval a připojoval na druhém výstupu, jak by se to poznalo na tom prvním (a zda vůbec).
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2022, 10:22

pokud k tomu budes mit impedancne prizpusobenou antenu a ne kus dratu, tak bych to neresil. proste tam budes mit nejaky utlum
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

23. 5. 2022, 1:38

pavlík píše: 23. 5. 2022, 10:06 No nevím, zda by se neměl ten nevyužitý výstup rozbočovače impedančně zakončit, ono to někdy nezakončené může dělat odrazy na vedení a pomršit signál. Pokud z něj půjde jen jeden výstup, potom rozbočovač ztrácí smysl, jen způsobí zbytečný útlum a je určitě lepší propojit to přímo bez něj...
Zrovna u toho předmětu :mrgreen: je to celkem asi úplně jedno - neb doporučuji to kuchnout a podívat se dovnitř.
Pokud možno na lačno :lol: - aby nevznikl velký problém s kontaminací okolí.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 5. 2022, 2:41

Nejsem VF analogář, je to na mě moc velká duchařina.
Ale ty rozbočovače fungují jako trafo. Aby do dané zátěže daly proud odpovídající napětí, tak při rozdělení signálu a tedy i výkonu musí na výstupu tím transformátorem snížít výstupní napětí proti napětí vstupnímu.
Takže i když ten druhý výstup nezatížíš, tak na výstupu bude míň než na vstupu.

Protože platí zákon zachování energie, tak se ten problém na výstupu (nezatížený výstup) asi musí nějak přenést i na vstup. Kdy pak ten rozbočovač bude mít vyšší impedanci než jmenovitou. Což přinese problémy v nepřizpůsobení anténě a vstupnímu rozvodu, pokud je trochu delší.

Proto rozvody, kde se počítá s tím, že jsou často nezakončené (například rozvody STA v bytovkách) používají nesymetrické odbočovače, kde průchozí útlum je minimální, ale ten odbočný je velký. Takže ve stejném poměru se budou transformovat i problémy s nezatíženým výstupem. Tj. projeví se jen velmi málo.

Jinými slovy - pokud ten druhý vstup nepotřebuješ, rozbočovač bych tam nedával.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2673
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

23. 5. 2022, 3:13

No, už je to jedno, protože moje jednoduché řešení nebude fungovat tak, jak jsem myslel. Takže teď už je to opravdu jen otázka teorie.
Já jsem to přirovnával k vodovodu; co tam přiteče, musí někam odtéct. Když se pustí jeden jen vývod, teče to všechno do něj. Ale pak tam kdosi zamotal odraz vlny na nezakončeném vedení .... :cry:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 5. 2022, 3:15

Tady si to představ jako vodovod, kde je přívod 3/4" trubka, a je to rozdělené na dvě 1/2" trubky.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“