E-bike, elektro kolo, elektro bicykel a veci okolo toho...

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 9. 2022, 10:15

filla píše: 8. 9. 2022, 8:25 musis vydrzet, ted se resi usb v telefonech
Už aby ! Minulý týden jsem koupil novou blikačku na kolo a ejhle - další typ USB konektoru. Doufám, že se nejdéle do 10 let podaří uvést do života EU směrnici která stanoví jaký typ USB konektoru je od roku 2054 v EU legální.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

9. 9. 2022, 6:41

No a práve Bosch ide opačným smerom. Na nových ebike motoroch "Smart system" zaviedol nový nabíjací konektor, ktorý nepasuje do predchádzajúcich verzií.

Čo sa týka bateriek ako tu píše Mex, na druhej strane rozmýšľam na čo ešte by som baterku z ebiku mohol použiť. Má 36V, 25Ah, a asi 4kg ... to by utiahlo aj nejakú kosačku, záložný zdroj na kotol, či synovu motokáru...
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

1. 10. 2022, 7:43

Keďže sa dni krátia a tma prichádza skoro, rozhodol som sa investovať do dobrého predného svetla. Po zvážení mojich potrieb a financií som sa rozhodol pre Moon Storm pro.

Pre niekoho kto zvažuje nákup svetla dám pár info. Napájanie je li-ion 2x 3300mA (veľkosť 18650 ale obidva póly ma na jednej strane). Výkon max je 2000 lumenov v režime turbo. Dve ledky, každá s odlišnou optikou. Jedna je rozptylová, druhá bodová. Môžu svietiť - prvá, druhá alebo obidve. Na každej úrovni sa dá plynule nastaviť sila jasu. Má to aj nejaké blikacie módy. Nabíjanie USB-C.

Uchytenie na riaditka je objímkou so skrutkou, takže sa svetlo nepretáča ani v drsnejšom teréne. Svetlo je možné natočiť mierne do strán. Tá objímka sa dá kúpiť aj samostatne.
Má to aj káblové diaľkové ovládanie, čo spohodlňuje ovládanie a zapája sa do usb konektora.
Sila svetla je veľmi dobrá, zvládlo vpohode nasvietiť zjazd lesom po zotmení. Jedinou nevýhodou je že niesú podsvietené tlačitka ovládania a tak v tme ich nevidno, no nebol problém ich nahmatať.
Ovládanie sa treba naučiť z návodu!!!

Pri silnom móde 1750 lumenov udáva vyrobca 2,5hod svietenia. Na stredný mód 1100 lumenov 4,5hod. Na nízky 120 lumenov až 43 hodín.... na nízky mód je jazda po meste vpohode.
Ma to matrixový ledkový indikátor stavu batérie pre orientáciu.
Škoda že ebike ponúka usb konektor len s 500mA prúdom, ale aj tak to môže pomôcť predĺžiť čas svietenia.

Za 57 eur od mzáka to vyzerá ako dobrá voľba. Na fotke tam majú staršiu verziu ale prišla táto.


Už dlhšie používam zadnú červenú blikačku Moon Nebula a je skvelá. Doporučujem
Přílohy
20221001_080053.jpg
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 10. 2022, 8:02

Děkuji za kvalitní recenzi.
Ta zadní blikačka má také USB C ? Ten sortiment nabíjecích kabelů mne prudí.

Případně němá někdo tip na kvalitní zadní blikačku s USB C ?

Na těch eshopech se s tím neobtěžují zabývat a kamenném obchodě vědí prd a navíc dělají xichty když chceš aby se teda podívali.

díky Milan
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

1. 10. 2022, 9:12

vsimam si, ze svetla na kolo jsou bud brutalne drahy, nebo hrozne tezky, proto je moc cyklistu nema, gratuluji, ze ses zaradil mezi ty zodpovedne, kde nekteri sviti i vedne
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 10. 2022, 10:38

filla píše: 1. 10. 2022, 9:12 ... gratuluji, ze ses zaradil mezi ty zodpovedne, kde nekteri sviti i vedne
No to svícení i ve dne je fakt důležité ! Jezdím hodně // autem // přes les a tady je v létě cyklistů jako much. A když se ti na okně míhají stíny od stromů střídavě s oslněním sluníčkem, tak by ten cyklista opravdu šel snadno přehlédnout. Už pár let svítím taky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 10. 2022, 11:09

Nijak nezpochybňuju, co jsi napsal.
Jen jsem měl po ruce zrovna kalkulačku, tak jsem počítal:

Hodně dobré LEDky dají 100 lm/W. Takže pro 1100lm to bude brát kolem 11W.
Baterky mají 2 * 3.3Ah * 3.7V = 24.4Wh
Takže polovičku toho, co by odpovídalo udávaným údajům.

Tak někde je něco špatně.
Buď to nebude svítit na střední stupeň 4.5h, nebo to bere a tedy i svítí míň, nebo tam je nějaká kosmická technologie s parametry 2x lepšími než je obvyklé.
Nebo jsem se já (případně má kalkulačka Cannon za 50 Kč z tržnice) spletl.

Teď mě dodatečně napadlo: když to prodává ten zelený mimozemšťan, tak na té kosmické technologii možná něco bude.

Samozřejmě s dobrým osvětlením zcela souhlasím. Jen je fajn, když někdy majitel to kolo někomu půjčí a zkusí jet na jiném kolem nebo v autě proti němu nebo chvíli za ním.
Oslnění proti možná není tak kritické. Než protijedoucího minu, je to chvilka, dají se přivřít oči.

Ale když jsem ještě hodně jezdíval brusle, tak jsem často končil dost za šera. A když tam třeba jel nějaký cyklista s vyšťaveným a nahoru svítícím zadním světlem (případně ještě blikajícím), tak to byl často dost hrozný zážitek.
Neskromně řeknu, že brusle umím a jezdím rychle. Ale kolo má přece jen trochu jiné možnosti. A když jsem se snažil toho cyklistu předjet, tak ten měl pocit, že ho chci potupit a zabral. Takže mi nezbylo než jen za ním. Nebo zpomalit, a tím si zhoršit čas (soutěžím sám se sebou, tj. proti stopkám).
Výsledek byl, že na konci trasy jsem prakticky neviděl, viděl jsem jenom rudá kola.
A když jsem mu pak říkal, že mu to svítí děsně ostře a dost blbě, tak ještě hrdě prohlásil "dobré světlo, co?".

A ještě drobnost: u světla oceňuju možnost snadného sundání. Používám kolo jako základní dopravní prostředek, takže se občas nevyhnu ho někde nechat na veřejném místě. A dobré světlo láká.
Je to snadno sundatelné, případně nějak zamykatelné?
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

1. 10. 2022, 3:03

Milan 199 - to zadné červenésvetlo Nebula má mikro usb konektor, je k nemu aj nabíjací káblik. Svetlo sa da rýchlo odpojiť. Má režim denného blikania-také dva silné záblesky. Má viacero režimov...aj taký čo slabo svieti a bliknutím zosilnie. Toto svetlo má viacero úchytov v balení a držiak je štvorcový, takže sa v ňom dá svetlo otáčat vždy o 90 stupňov. Ja som uprednostnil veľkosť a funkcie pred typom konektora. Mne to nevadí.
Ak chceš C-éčko, pozri Moon Cerberus. Montuje sa výhradne zvislo na sedlovú rúru. Vidno ho svietiť aj zboku.

Mex.... neviem posúdiť výpočet, možno miesto 3.7v tam má byť 4.2v plne nabitej batérie..... tie lumeny merajú asi pred hotovým svetlom, takže asi nejaké zosilenie svietivosti diód urobia tie paraboly...


To predné svetlo má cca 240g, takže je fajn aj na sebeobranu. Svetlo v držiaku sedí tesne a jeho odpojenie je otázka sekúnd. Súčasťou je aj adaptér na prilbu

Ešte sa mi páčil Moon rigel pro, je však o polovicu slabší a nemá taký pevný držiak na riaditka.

To moje predne svetlo bude pre večšinu rekreačných cyklistov overkill ale mne vyhovuje veĺa svetla a váhu neriešim lebo bude prevažne na ebiku.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 10. 2022, 6:36

shaolin píše: 1. 10. 2022, 3:03 ...
Mex.... neviem posúdiť výpočet, možno miesto 3.7v tam má byť 4.2v plne nabitej batérie..... tie lumeny merajú asi pred hotovým svetlom, takže asi nejaké zosilenie svietivosti diód urobia tie paraboly...
Samozřejmě hlavní je, že ti to světlo vyhovuje.
Jen technické poznámky:
- ne, v tom výpočtu nemá být 4.2V, ale 3.7V (případně 3.6V, podle typu baterek)
- ne, parabola svítivost nezesílí, jen paprsek vytvaruje
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 10. 2022, 6:47

shaolin píše: 1. 10. 2022, 3:03 ... Ak chceš C-éčko, pozri Moon Cerberus.
Děkuji za tip.

Mám v plánu na "silničku" upgradovat osvětlení. Zároveň bych chtěl, aby to bylo kompaktibilní s Etrekem. A tam zase chci aby to krmila baterka pohonu.

No a když bude čas /zdraví,chuť .../ tak mne ukrutně lákají ty tříkolky co tady občas prezentuje Mrosconi. :D
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

14. 10. 2022, 6:52

Tak sa podelím zase o nejaké skúsenosti s výberom doplnkov.
Pri turistických výjazdoch hodne neznášam vláčiť na chrbte ruksak, tak som sa rozhodol si zaobstarať nosič. Moje výlety sú jednodňová, takže nejaký velký nosič s kapsami mi nebolo treba. Mám rád univerzálnosť, tak so hľadal niečo rýchlo odmontovatelné a odpojitelné.

Voľba padla na nosič Topeak. Cenovo to nieje najlacnejšie. Je to hliníkový nosič na rýchloupínanie na sedlovku. Vybral som ten druh, aby upnutie nosiča bolo čo najnižšie a namáhanie sedlovky čo najmenšie. Nosnosť je 9kg, Na samotnom nosiči je taký gmový popruh, ktorý vpohode uchytí nejakú mikinu či vetrovku priamo na nosič. Zospodu je v strede na nosiči priečne privarená taká predĺžená matica M6, ktorá by sa mohla použiť na prípadné uchytenie zvislých podpier nosiča ak by si to situácia vyžadovala. Pôvodne tá matica slúži na uchytenie koncového krátkeho blatníka, ktorý sa predáva samostatne.
Najväčším plusom tohto systému je rýchloupínanie brašne cez kolajničky. Proste zasunúť a klik. Toť vsjo. Hoci brašňa má logicky trochu vôľu v nosiči, dá sa to ľahko vymedziť. Som s tým veľmi spokojný. Deklarovaný max objem je 12 litrov, pocitovo má jasne že menej.

Naviac som si zaobstaral blatníky, lebo lesné cesty mi dokázali zašpiniť celý bike aj mňa. Teraz je to lepšie. Zadný blatník som natvrdo našruboval na hliníkový nosič. Blatník som vyberal skôr podľa tvaru aby mi tam sadol, kde ho potrebujem a aj podla ceny (nevedel som či ho vzadu dobre dopasujem. Je celoplastový. Tie rozšírenia na konci niesú gumové ako u drahších blatníkov.

Kupoval som to všetko v miestnom obchode, kde mi urobili cenu lepšiu ako na odkazoch. Takže tie sú len pre ilustráciu. Nosič mám tento typ len môj je priemy.

https://www.alza.sk/sport/topeak-nosic- ... 177162.htm
https://www.alza.sk/sport/topeak-mtx-tr ... 331626.htm
https://www.alza.sk/sport/force-ward-24 ... 832262.htm
Přílohy
20221008_070801.jpg
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

14. 10. 2022, 8:20

Tieto silné svetlá milujem, bodové svetlo a kopa čurákov to má dvihnuté, aby ich bolo dobre vidno. Že ja v protismere potom vidím prd, ich zjavne nezaujíma...
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2022, 11:40

jean píše: 14. 10. 2022, 8:20 Tieto silné svetlá milujem, bodové svetlo a kopa čurákov to má dvihnuté, aby ich bolo dobre vidno. Že ja v protismere potom vidím prd, ich zjavne nezaujíma...
Mne sa zase paci ze ma na bajku auta obiehaju ako keby ma nevideli a niesom tam :D
Pritom mam aj zadne svetlo stale zapnute a neonovo zltu bundu :D
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

14. 10. 2022, 11:40

Svetlo sa ešte dá prežiť, ale keď to vpredu prepnú na blikanie s 1500 lumenmi, tak to je potom zábava ... :)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“