E-bike, elektro kolo, elektro bicykel a veci okolo toho...

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 5. 2022, 7:27

Zdravím Vás.
Dovolil som si založiť túto tému, lebo doba sa mení a elektrobicykle sú čím ďalej bežnejšou súčasťou nášho života. Mohli by sme si tu zdielať nejaké skúsenosti, postrehy, rady pri výbere či používaní elektrokola. Všimol som si že je tu jedna staršia téma o výbere motora, ale túto novú tému by som prevažne smeroval na elektrokolo kúpené už už ako celok. Prípadne sa môžme podeliť aj o nejaké zážitky či fotografie. Verím že táto téma bude ladená pohodovo a prospešne pre členov čo majú o to záujem.

Ešte pred mesiacom ma téma ebiku moc nezaujímala, až do chvíle, keď sa mi o 5 rokov mladší kamoš (42) dal povoziť na hodinu na jeho celoodpruženom ebiku. Jedným slovom to bolo neskutočné. Na ebiky som pozeral vždy jedným okom ako na pomôcku pre starších, ale rýchlo som vytriezvel.
Môžem povedať že som v dobrej fyzičke a na horskom biku trávim dosť veľa času ale toto bolo neskutočne úžasné. Váhu ebiku som na najmenšej výpomoci ani necítil, protivietor zrazu nevadil a do kopca to pomáhalo tak že som mal pocit že idem po rovinke. 20km som urobil ako nič.

Tak som sa namotal, že som obehol pár predajní a kde sa dalo, som si nejaký e-bike vyskúšal. kamoš má stredový Bosch motor gen.4. Vzhľadom na môj rozpočet som musel ísť na kompromis a motor Bafang M500 sa zdá ako stredná cesta. Tak som vyberal a zvažoval a nechápal ako tie ebiky z obchodov miznú ako teplé rožky...
Nakoniec na svoje požiadavky cykloturistu som si vybral ebike s uvedeným motorom Bafang, kolesá 29", vzduchová predná vidla a vzhľadom na podtatranský terén som sa rozhodol pre momentálne najsilnejšiu baterky v seriových ebikoch - 36V, 25Ah. Značka je český Crussis, model e-largo. Keďže túto kombináciu mal už na sklade len insportline, bral som to hneď od nich s vyzdvihnutím na predajni Košice. Ebajk mi po dohode na predajni zložili a nastavili a nabili. Potom som si po neho prišiel z Popradu vlakom. Celkom fajn výletik, dokúpil som stojan (hneď mi ho namontovali) a nejaké drobné veci a odfrčal som s ním do mesta. Tam som najazdil pár km a šiel na vlakovú stanicu. Do vlaku som ho síce dostal, ale nie tak ľahko ako som chcel. Zavesiť ho vo vlaku do toho stojanu šlo celkom vpohde, ale trčal do pol dverí, tak som ho dal dole a len tak oprel.
Jazda na ňom je vcelku zábava, prekvapnie ma čakalo keď som po zhruba 100km trasy v rôznom teréne šiel ebike nabiť. Nabíjačka nerobila to čo mala a naviac pípala. Sakra. Na druhý deň som volal reklamačné a tí mi zabezpečili skoré vyzdvihnutie tovaru a po 5 dňoch od zadania reklamácie som mal novú doma. Takže ebike mám všeho všudy 3 týždne, nabehaných 230km.
Osobne by bol pre mňa lepší celoodpružený s lepšími brzdami na traily, ale tento je taký dobrý kompromis.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 5. 2022, 7:58

A teraz nejaké postrehy.
Ebike je dobré kúpiť v nejakej dobrej veľkej blízkej predajni, kde nemajú problém s reklamáciami a servisom. Posielať komponenty, prípadne celý e-bike hore-dole poštou, či doručovať do vzdialenej predajne môže byť časovo aj finančne náročné.
Baterku si volte podľa toho čo s ebikom chcete robiť. Ja som volil tú najsilnejšiu aj z dôvodu náročnosti terénu, ktorý si vyberám aj s ohľadom na nižšie prúdové zaťaženie jednotlivých článkov pri bežnom používaní, ako aj väčšieho dojazdu na jedno nabitie. Mať tú rezervu energie naviac stojí za tú nepatrnú hmotnosť batérie naviac (ide to ale do peňazí). Určite by som však ebike s baterkou pod 15Ah nebral. Ani pre ženu.
Ak máte dosť peňazí, volte Bosch motor - je hodne dobre vyladený. Strednú cestu zaručí spomínaný Bafang M500, dá sa rozobrať a opraviť aj doma, ND sú dostupné online.
Kúpil som si 3m gumy v Obi, priemer asi 1cm. Skladá sa z viacerých tenších gumičiek vo vnútri a má nejaké opletenie. Dva uzly na konci. Ťahám na tom syna (9r) na bicykli do strmších kopcov, či proti vetru. Samozrejme že musí šlapať a tak to má iba ako prípomoc. Keď je niečo, tak cinkne na zvonček. Je to paráda. Tá guma by kľudne mohla byť aj tenšia, predĺženie nieje nejako výrazné - max tak do pol metra.
Zatiaľ jazdím s cykloruksakom - ten je dobrý do lesa a na zjazdy, ale taký fajný rýchloupínací nosič na sedlovku by bol vhod na kľudnejšie túry s rodinou.
Zatiaľ som spokojný. Dostanem sa vpohode tam kde by som sa s obyčajným bikom umoril. Prípadne by som musel brať auto aby som sa priblížil bližšie k zaujímavej lokalite. V kombinácii s vlakom či električkou sa dojazd ešte viac zvýši. Mám výlet, relax a super výhľady o ktorých v Tatrách nieje núdza.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 5. 2022, 8:56

Ešte nejaké foto
Přílohy
Nad obcou Gerlachov, v pozadí Gerlach
Nad obcou Gerlachov, v pozadí Gerlach
Ebike na Tomášovskom výhľade v Slovenskom Raji
Ebike na Tomášovskom výhľade v Slovenskom Raji
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 5. 2022, 9:23

shaolin píše: 26. 5. 2022, 7:58 A teraz nejaké postrehy.
.........
Zatiaľ jazdím s cykloruksakom - ten je dobrý do lesa a na zjazdy, ale taký fajný rýchloupínací nosič na sedlovku by bol vhod na kľudnejšie túry s rodinou.
na ten nosič na sedlovku bacha
rozlámeš rám, ten konec ze kterého jde sedlovka ven
uvědom si, že ten konec namáháš ohybem svou vahou a ještě to budeš dalším momentem pár kg na 40 cm páce toho nosiče zatěžovat navíc
vaříme to pořád
kombinace nízký rám - dlouhá sedlovka je na pár facek konstruktérovi
ale asi to dobře vypadá
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
zelez
Příspěvky: 115
Registrován: 1. 11. 2012, 8:12
Bydliště: Praha

26. 5. 2022, 10:07

Ahoj,
na e.kole jezdím asi 4 roky do práce.
Asi 40 km denně, pokud není námraza, celoročně.
Když jsem sedl na e.kolo poprvé, s novou baterkou,
připadal jsem si jak na motorce.
Po těch čtyřech letech je už baterka "unavenější", ale stále
dojezd asi 80 km (nová něco přes 100 km).
Najeto celkem ~ 15 tisíc km.
Moje zkušenost - hodně jsem na začátku motoru (přednímu)
pomáhal šlapání a tím jsem asi po 10 000 km zničil spojku.
Nová vyšla asi na 15 000 Kč.
Jak žere opice banány, tak e.kolo s předním motorem "žere" řetězy.
Kupuju kvalitní, ale vydrží tak 1 500 - 2000 km.

Ale e.kolo doporučuji, je to úplně "nová dimenze" cyklistiky :)
Saupe DMT 160x280 & bf20 & 3d PMi2 & SAFAG 118
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 5. 2022, 10:25

snad můj postřeh sem patří ... pár dní jsem šlapal pěšky Beskydy a poznatek - čím větší baterky, tím hlučnější parta cyklistů a tím méně umí pozdravit ...
asi v těch baterkách je něco přimíchaného :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

26. 5. 2022, 12:11

Ad chb:
To bude a uz je klasicky vyvoj - na místa, kam se dostali jen fyzicky alespon trochu disponovani jedinci, se ted dostane kazdy ... ale o to je vetsi borec ... a to i akusticky ... a hlavne malo technicky vybaveni - urazy to davaji uz najevo ...

Obecne:
Jinak ebike nema chybu - ovsem pouzivat ho jako motorku je ponekud degradace sebe sama - doporucuji jen jako chytrou pripomoc a budete utahanejsi nez na "beznem kole" ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

26. 5. 2022, 12:18

Lidská lenost nezná mezí a žádá si vymejšlet takové nesmyslené věci jako je kolo na elektriku.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

26. 5. 2022, 12:27

Modros píše: 26. 5. 2022, 12:18 Lidská lenost nezná mezí a žádá si vymejšlet takové nesmyslené věci jako je kolo na elektriku.
Nesouhlasim - tohle muzes prohlasit uplne o vsem - jde jen o formu/zpusob pouziti ...
Jak starnu, ocenuju ebike (zatim jsem mel jen pujceny) - pristi kolo uz bude ebike ...
Odchazeji plice, obehovy system a svaly - takze pripomoc bude velmi cenena ...

Ostatne - proc nepohanis svoje strojky slapanim .... nemyslim pres soustavu generator/motor - ale klasicka mechanicka transmise ... ostatne CNC je taky jen zhyralost - proc nestaci jen rychle toceni klickami ...? :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

26. 5. 2022, 12:33

Modros píše: 26. 5. 2022, 12:18 Lidská lenost nezná mezí a žádá si vymejšlet takové nesmyslené věci jako je kolo na elektriku.
Milý mladý příteli :) . Vzpomeň na svá slova za 20 let.
Já už bych s bolavejma kolenama toho moc nenajezdil.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 5. 2022, 1:02

zelez píše: 26. 5. 2022, 10:07
Ale e.kolo doporučuji, je to úplně "nová dimenze" cyklistiky :)
Takto to presne vnímam aj ja a som rád že to existuje. Je to taká kombinácia pocitu slobody na motorke s celodenným pobytom v prírode. Mne to vyhovuje na 100%.

Čo jazdím od Marca na biku a teraz aj na e-biku, tak som si dokonca odvykol od auta, takže aj výlety s rodinou (pešie túry v Tatrách a na Liptove) kombinujeme vlak/električka/autobus. Deti sú z toho úplne nadšené a žena sa naučila baliť veci na výlety prakticky a v nevyhnutnom rozsahu :)

Inak Slovensko je nevyčerpatelná studnica rovinných a horských cyklotúr, dlhých dolín s cyklotrasami (najviac sa teším na susedný Liptov) či hrebeňových prejazdov. S bežným MTB by som sa na väčšinu trás v horách neodvážil.
Výborným pomocníkom je aj aplikácia Mapy.cz - sú neskutočne skvelé na plánovanie a sledovanie trasy a fungujú aj offline, čo je super hlboko v lesoch.

Možno každý nevie:
Na súčasných ebikoch je limit 25km/hod pokiaľ ešte motor pomáha, potom sa šlape za svoje. Trochu to vadí na rovinných cyklotrasách, kde bežne na biku jazdím tak 30-35km/hod. V teréne sa tento hendikep neprejaví. Vraj sa to dá odblokovať, ale už som si zvykol, tak to neriešim.
Môj Bafang system má USB port pod display-om na nabíjanie rôznych doplnkov -telefón, svetlo, atď, dáva však len 0,5A - čo sa mi zdá na dnešnú dobu málo.
Graf výkonu na display-i pri silnejších záberoch niekedy ukazuje aj vyše 500W (nárazovo do 750w), hoci je motor v kategórii 250w. Takže výkonu je dostatok.
Niektorí ľudia s nízkym IQ si to kompenzujú povýšeneckým sebavedomím a pritom si neuvedomujú že zo seba robia oslov... :)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2022, 1:45

Mě spíš děsí představa jezdit na kole v dnešním provozu.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 5. 2022, 2:54

Mám ekolo už několik let. Stavěl jsem dvě, jedno manželce druhé sobě. Mám větší baterku, ale přijde mi to zbytečné. Pohon je Bafang středový a neměl jsem zatím nějaký technický problém. Z principu konstrukce je pravá noha trochu dál od rámu než levá, ale už jsem si zvyknul. Teď s odstupem času takové ty fíčury jako přehazovačkový asistent a odpojovač brzd prohlašuji za naprosto zbytečné. Důležité je mít šlapacího asistenta, aby pomohl jen když je to potřeba. S elektrickou přípomocí jsma začali jezdit podstatně delší výlety cca 40-50km bez ohledu na terén. Trochu je problémek, že elektrokolo ti nevezmou do vlaku - vlastní zkušenost ze Smíchovského nádraží - a dokonce už spousta autobusů s přívěsem na kola taky dělá problémy. Teď jsem viděl novou středovou přestavbu od němců - je to motor a baterka a jeden kabel. Motor je dělanej tak, aby zůstal vícetác a je tam torzní snímání šlapání. Cenovka je docela masitá, ale jeví se to velice zajímavě.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

26. 5. 2022, 3:28

já frézuju i kličkama...a cnc nemám že bych byl línej tema kličkama točit...a vyvažuju to tím zcela mechanickým kolem

člověk chce pohyb a když je starej tak si stěžuje že ho bolej kolena....tak at pořádně maká a oni přestanou

znám z posilovny spoustu starců a elektrickou čínku sem tam ještě nevidel......lenost...nic víc :D

edit....dobře....ty staré lidi s ebikem chápu...ale že tě v lese málem přejede 30ti letej blbec...tak to už lenost je
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2022, 3:56

zelez píše: 26. 5. 2022, 10:07 Jak žere opice banány, tak e.kolo s předním motorem "žere" řetězy.
Kupuju kvalitní, ale vydrží tak 1 500 - 2000 km.
A co ozubený řemen? Já ho mám na šlapacím bicyklu a naprostá spokojenost.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“