E-bike, elektro kolo, elektro bicykel a veci okolo toho...

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2022, 3:59

fmodel píše: 26. 5. 2022, 1:45 Mě spíš děsí představa jezdit na kole v dnešním provozu.
Však oni nás různí Scheinherrové donutí :-)
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 5. 2022, 6:37

Zcela nekonstruktivní poznámka:
Když jsem ještě sportoval, tak jsem nikdy nedopoval ani si nesnažil zkrátit trasu. Tak nebudu dopovat Temelínem ani teď.
Možná tak od 90 let výš.
Už jsem měl e-kolo půjčené víckrát, má ho třeba i švára. Vždy jsem ho rychle vrátil, protože jsem se začal bát. Bát, že se mi to zalíbí tak, že zlenivím už úplně.
Takže velmi doporučuju si e-kolo raději ani nepůjčovat.
Jinak jsem celoroční (i zimní) cyklista. A do těch 90 mi chybí míň, než je mi milo.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2022, 6:53

Jsem zvědavej jestli budeš mít za pár let stejnej názor na viagru :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2022, 7:14

Cha! ...a můžu trochu změnit téma? Víte možná kde se dá koupit nějaký pohon od Shimana, Boschem Brose nebo Yamahy? Pokoušel jsem se o to, ale marně. Dodnes nemám EP8 od Shimana a to jsem registrovaný výrobce elektrokol, protože jinak nemám šanci.
Je to celkem peklo. Něco sehnat.

Díky
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 5. 2022, 7:19

fmodel píše: 26. 5. 2022, 6:53 Jsem zvědavej jestli budeš mít za pár let stejnej názor na viagru :mrgreen:
Je to sice v tomto vlákně dost OT, ale máš pravdu, je to podobný problém.
Na kole jezdím proto, že si chci zasportovat. Tak mi uniká motivace, abych za sebe nechal sportovat Temelín. Pokud chci jen mít vysoké číslo na měřiči kilometrů, tak je snažší cesta nastavit si tam uměle vyšší průměr kola. A kilometry budou naskakovat rychleji.
Chápal bych to tehdy, kdybych se za každou cenu chtěl dostat někam, kam už na vlastní síly nedojedu a jinak než na kole to nejde. Nebo kdybych musel jet s nějakou partou nabušenců a jinak bych jim třeba nestačil. Ale ani jedno není můj případ.

S tou viagrou to bude podobné. Já sexuju rád. Jsem možná sobec, ale sexuju kvůli sobě.
Tak když mě ta ženská baví a chce se mi, tak mi houpne sám, nepotřebuju na to nějaký medikament.
A když se mi nechce - proč bych tomu měl uměle pomáhat? Kvůli té ženské? Nebo abych se neshodil?
Tuhle etapu, kdy jsem měl potřebu ženským něco dokazovat, tu už mám dávno za sebou.
Jsem v tomhle laik, nikdy jsem to nezkoušel a tak to opravdu nevím.
To funguje tak, že i když se mi nechce a nejsem vzrušený, tak pak budu? A baví to pak toho chlapa nebo si jen něco dokazuje před tou babou?
Podobně, jako když na e-kole vyjedu strmý kopec a jsem frajer, že jsem ho vyjel (tj. že ho vyjel Temelín)?
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 5. 2022, 7:33

Myslieť si že ebike je o lenivosti je dosť úzkoprsé. Ja rád zjazdujem po lese a ten ebike mi umožní vyšlapať obľúbený kopec 3x miesto 1x a dobre si zajazdim na traily za jedno poobedie po práci. Je to relax. Tá námaha je úmerná jazde na običajnom bajku, rozdiel je tá vzdialenosť.

Niekomu zase pomôže prekonať nejaké zdravotné problémy, niekomu umožní sa odviezť do potravín po mlieko a niekoho to vo vyššom veku zase vráti do prírody.


Večšinou stretávam dôchodcov čo si fičia po kopcoch-minule mi jeden vravel že si vyšlape v lete na obľúbené miesta na huby. Je to pre neho lepšie ako sa motkať po dedine. Naviac aj niektorí vraveli že sa zbavili auta keď si kúpili e-bike. Vpodstate stretávam pohodových ľudí čo sú radi v prírode...

U nás s vlakmi a bicyklami nieje problém. Dokonca maju mnohé vozne vyslovene miesto ma bike - hlavne závesné a môžem ostať na jednoduchom sedadle pri ňom.V rýchlikoch treba kúpiť okrem lístka aj miestenku. V osobakoch len extra listok a koriguje to sprievodca. Nikto však za vás ten bicykel nenaloží. Jeden chlapík vravel že vyberie baterku a tak ten bike ľahšie naloží.
Milan199
Příspěvky: 2925
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

26. 5. 2022, 9:04

shaolin píše: 26. 5. 2022, 7:33 Myslieť si že ebike je o lenivosti je dosť úzkoprsé.
Niekomu zase pomôže prekonať nejaké zdravotné problémy, niekomu umožní sa odviezť do potravín po mlieko a niekoho to vo vyššom veku zase vráti do prírody.
Naprosto přesné !

Občas vytáhnu "silničku" a jedu nalehko jako zamlada. Ale Ebike mi umožnil vyrazit zase bez obavy, že mne ty nohy nazpátek nedovezou.

Tak bych se přimlouval vrátit se spíše k technickým aspektům a to proč někdo jezdí Ebike nechat na něm. Zas tak moc to ty druhé neobtěžuje.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2022, 6:21

Rychlá recenze pohonu Shimano Steps E6100

Mám to na Azubu Ti-Fly X, což je tříkolka (lehokolo)
https://azub.eu/recumbent-bikes-and-tri ... /ti-fly-x/
Po asi 500km začaly rupat kliky. Vyčistil, promazal ale rupaly dále. Pedály dobré, rám čistý, prostě něco na ose. Poté Shimano uznalo, že mají nějaký problém s hřídelí motoru a preventivně vyměnili.
Ais při 1000km se zřejmě uvolnil pastorek na motoru a pohon zdechnul. Podle zvuku bych řekl, že to byl právě pastorek, který se začal protáčet na motoru a tak to šlo na prázdno. Nevím co to bylo ve skutečnosti, protože pohon byl znovu vyměněný.
Mám třetí, už novější model a zase rupe a kvičí. Jinak funguje poměrně dobře.

Možná je to fyzikou, protože když se zapřu zády do sedačky, tak vyvinu větší moment než pouhým šlapáním s vlastní váhou (ve stoje asi 70Nm), takže možná proto ty kliky a hřídel více trpí, ale kdo ví.
Rychlost se dá pomocí jedné aplikaci upravit tak, že se změní region z EU na USA. Mi se odpojuje při 33,5km/h. Mám nastaveno větší kolo o 5% a ubáno na tachometru o 5% (korekce zobrazované hodnoty rychlosti) a tak to ukazuje podle navigace přesně a motor se odpoji ještě o něco později než v legálních 32km/h. Samozřejmě nemůžu tak v EU na cesty. Je to ale v souladu s výrobcem a nejedná se o tuning. Umí to udělat každí servisní centrum.

Již 8měs čekám na EP8 pro svou vlastní tříkolku, ale stále nic. Shimano neumí dodat. Není kapacita. Bosch nebo další se se mnou ani nebaví. Takže snad to někdy dorazí.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 5. 2022, 10:05

tady někdo prodává festový pohon na bike

https://sport.bazos.cz/inzerat/15092591 ... o-sada.php
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

5. 6. 2022, 5:07

Tak v sobotu ráno - teda čo s načatým dňom keď je 5h ráno... trasa z T. LOMNICE na chatu pri Zelenom plese. Je to síce značený cyklochodník, ale toto som nečakal. mal by byť označený čiernou farbou-pre šialencov. Zhruba v2/3 cesty je v úseku asi 1km cesta vysypaná okrúhliakmi a v kombinácii s pôvodnými balvanmi to pripomína jazdu vyschnutým korytom tatranského potoka. Ostalo jedine tlačiť.
Nebyť toho že som si povedal že to dám, otočil by som to. Ale tá scenéria je úžasná. Stihol som to ako tak. Až po ceste dole ma chytil dážď. Nielen že kamene boli mokré a šmykľavé, ale sa aj hodne pohybovali a spod kolies doslovne utekali.
Na chate prebieha rekonštrukcia a je obohnaná lešením, takže nepôsobí Tatransky a oddychovo. Ale jazero je super.
Přílohy
20220604_071858.jpg
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 6. 2022, 2:21

Si MAGOR :lol: , mnohokrát jsem to šel s báglem na zádech (má oblíbená lezecká oblast), ale na kole to musí být masakr.
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2022, 5:33

tiez moja oblubena chata. Ci uz v lete alebo aj v zime. A z podobneho dovodu, ako Lubbez :)
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

7. 6. 2022, 9:42

Magor musí byť ten čo to označil ako cyklotrasu... :) ja som tam bol celkovo prvýkrát. Každopádne poslednýkrát na bicykli. Inak na chate v predsieni boli tiež dva bicykle, ale obyčajné horské iba s prednou odpruženou vidlou a vzadu nosiče batožiny ... asi tam spali... tí tiež museli nadávať.

Inak krásna dolina ... najbližšie pôjdem taký okruh - na Brnčalku a potom cez kopec na skalnaté pleso a hrebienok ... pravdepodobne pešo.


Poznatky:

Už vidím že som s mal priplatiť za celo odpružený ebike. Využil by som ho.
Dôchodcovia zase vravia že je to super na chrbát a odľahčuje im boľavé kríže.

Bafang M500 má takú zvlášnosť v riadení motora. Ak rýchlo šlapnem do pedálov a prestanem krútiť tak asi 0,5 sekundy ešte ťahá a potom sa vypne. Je to super po rovinke a udržuje to kontinuitu prípomoci pri prehadzovaní a tak podobne.
No v strmých stúpaniach či prechádzaní cez prekážky je to veľká zrada, pretože ma to párkrát postavilo na zadné koleso a bicykel bol mimo kontrolu. Taktiež pri kľukatých trailových zjazdoch s tým musím dopredu počítať, inak vyletím zo zákruty. Bude to nejaká softvérová špecialita. Kamošov Bosch také srandy nerobí.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

17. 6. 2022, 7:25

V stredu popoludní po práci. Poprad-Sliezsky dom-Svit-Poprad. 14.15 - 18.00, trasa 45km, prevýšenie necelých 1000m. Spotreba baterky 58%. Použitá pripomoc 1,2 a občas 3 (z 5tich). Prevody niekedy aj na najľahšom.

Makačka aj s e-bajkom, no neskutočne super na vyvetranie hlavy. Cesta je z T.polianky fajn asfaltová niekde lepšia a niekde horšia. Chytil som hore ešte slnko, takže paráda.
Nazad je to 12km čistého zjazdu až za obec Gerlachov.

Pravdu povediac sa mi táto cykloturistika páči. A najviac to že sa môže človek vybrať na večšie túry aj cez týždeň po práci.
Tam hore je ozaj krásne, škoda že to preháňajú s tými medveďami. Pešie túry sú čoraz riskantnejšie...
Přílohy
20220617_081309.jpg
20220615_155454.jpg
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

28. 6. 2022, 6:03

Len taký poznatok.

Nabíjaní batérie mám za sebou 7. Večšinou v rozpetí 20-100%. Subjektívne to vyzerá, že batéria získala akúsi tvrdosť a je silnejšia ako na začiatku. Vidno to hlavne na nižšej rýchlosti poklesu napätie v rozmedzí 50-100% pri rovnakom nájazde km v podobnom teréne.

Cykloturisti na e-bikoch sú zhovorčivejší a v takej inej pohode ako bežní cyklisti. Nikam sa neponáhľajú. Radi zdieľajú skúsenosti s cyklotrasami čo absolvovali. A to je super. Ide to aj bez wi-fi :)

Levočské vrchy sú tiež výborný zdroj cyklotrás. Prešiel som Kežmarok-Levoča. Časť cesty je asfalt, časť kamienková cesta.

Jánska dolina za Liptovským Jánom je krásna cesta. Úzka nádherná dolina, asfaltová cesta až po horáreň pred Bystrou, vysoké stromy a chladný potok vedľa cesty. Boli sme s rodinou na obyčajných horských bicykloch, tak ďalej na Svidovské sedlo sme nešli. Tá trasa bude ďalšia pre ebike.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“