Odbourání plastů z přírody

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 6. 2022, 1:59

Keď už sme pri tej zavratnej škodlivosti. Ako konkrétne plasty škodia v širokom meradle prírode, ak vynecháme to, že sú pohádzané kade tade a tým pádom ich požierajú veľryby a kadejaké morské vtáky? Drvivá väčšina plastov je inertná a tým pádom z hľadiska inej ako fyzikálnej interakcie neškodná. Problém niesú plasty, iba neschopnosť a neochota ich rozumného druhotného využitia. Vyrobiť nový je totiž o dosť lacnejšie ako recyklovať. A samozrejme že väčšina plastov ako PP, PE, PS by mohla slúžiť ako výborný a napodiv celkom ekologický zdroj energie. Medzi benzínom, naftou a igelitom je rozdiel iba v dĺžke reťazca molekuly 🙂
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

25. 6. 2022, 3:29

Nektere mikroplasty projdou krvi (podle poslednich vysledku jsou nalezany i v krvi) i pres hematoencefalickou bariéru a pravdepodobne pusobi neurotoxicky ... no prece na mozek ... :lol:
Ale podle zdraveho selskeho rozumu je to vsechno nesmysl, tak proc tim ztracet cas, ze :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 6. 2022, 6:01

Šak ona si příroda poradí. Po naší civilizaci zbude geologická vrstva několik mm tlustá a ta se za pár set milionů let stejně roztaví ve svrchním plášti. Se všemi škodlivinami, co dokážeme vyprodukovat.
Vemte si, že stačí 20let a po ropné havárii není ani stopa. Kromě nekonečných článků ekologů, jaký je ten člověk svině a co způsobil. Příroda si poradí i s námi vyprodukovanými plasty.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 6. 2022, 6:27

filla píše: 25. 6. 2022, 9:28 to uz vymysleno, patentovano a postaveno https://reportermagazin.cz/a/iytw6/taje ... e-vysledky
Docela drsné čtení, řekl bych. :(
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 6. 2022, 6:32

bobik píše: 25. 6. 2022, 6:01 ... Vemte si, že stačí 20let a po ropné havárii není ani stopa...
Ale to se doho nesmí srát ekologisti.
Když boural Exxon Valdez na Aljašce, tak ekologisti řvali, že se to musí okamžitě řešit.
Tak se parou pokoušeli smývat tu ropu z pobřeží.

Když to pak po několika létech zkoumali, tak zjistili, že kde se tomu nechal volný průběh, tak si s tím příroda poradila sama.
Nejhorší to bylo tam, kde to čistili tou parou. Pára ropu natlačila do hloubky půdy a pod šutry, takže její degradace pak trvala několikásobně déle, než když by byla bez zásahu jen na povrchu.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 6. 2022, 6:42

pravdepodobne...
Alkohol pôsobí neurotoxicky celkom preukázateľne a máš pocit, že je to nejaká strašidelná katastrófa? Akože vďaka tomu zemeguľa za tuším 4000 rokov popíjania alkoholických nápojov zblbla? V širšom kontexte v medixcíne, biológii a hlavne experimentálnej práci je všeličo dosť relatívne.
Tu je ale problém úplne inde ako pri mikroplastoch. V priemysle a výrobe nanočastíc. Je to tuším 6. najväčší priemysel na svete. Živé organizmy nemajú mechanizmy, ani regulácie na zmysluplné zaobchádzanie s nanočasticami, pretože ich veľkosť je na molekuly veľká a na častice malá. V prírode prirodzene prakticky neexistujú. Tam až začína sranda.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 6. 2022, 6:51

Za rok prý člověk sežere tolik plastů jako je kreditní karta.
Toho trochu bojím.
Dovnitř to ještě jde, hubu dokážu otevřít dost.
Plasty jsou nestravitelné, takže co jde dovnitř půjde ven.
A představa, jak pak ta kreditka leze ven mě docela děsí...
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 6. 2022, 7:02

Mex píše: 25. 6. 2022, 6:51 A představa, jak pak ta kreditka leze ven mě docela děsí...
Až raz tvoj zažívací trakt dokáže spojiť ten ročný príjem plastov do funkčnej kreditky aj s pinom, ešte budeš celý rád, že lezie von :lol: . No a nakoniec tú kartu môžeš použiť u nejakej ženskej. Tie vraj majú dakde na tele na tie karty čítačku :wink:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 6. 2022, 9:17

zverodoktor píše: 25. 6. 2022, 7:02 No a nakoniec tú kartu môžeš použiť u nejakej ženskej. Tie vraj majú dakde na tele na tie karty čítačku
Na tom něco bude. Jednou už jsem viděl nahatou ženskou na obrázku, heč.
A fakt to vypadalo, že tam tu čtečku má.
Ale nikde jsem tam neviděl klávesnici na zadávání PINu.
Jenom nějaké takové 2 čudlíky. Že by se to muselo zadávat v morseovce?
Třeba se mi povede se někdy s nějakou ženskou skamarádit natolik, že mi to řekne.
Ale to musím napřed osmělit, já jsem stydlín a jsem hrozně plachej.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

25. 6. 2022, 10:57

zverodoktor píše: 25. 6. 2022, 6:42 Akože vďaka tomu zemeguľa za tuším 4000 rokov popíjania alkoholických nápojov zblbla?
A ty ten pocit nemas? Ubavite vas k smrti ... :lol:
zverodoktor píše: 25. 6. 2022, 6:42 Živé organizmy nemajú mechanizmy, ani regulácie na zmysluplné zaobchádzanie s nanočasticami, pretože ich veľkosť je na molekuly veľká a na častice malá. V prírode prirodzene prakticky neexistujú. Tam až začína sranda.
Jo jo, s jednim nano evangelizatorem jsem se snazil diskutovat - byl u nas v firme na prednasce.
Same nadseni, sama pozitiva - natery/omitky na zdech pozabiji vsechny cloveku nezdrave "organismy" (snad uz od virove urovne :lol: ) a pod ... jen mi nejak neumel odpovedet, jak ta nanocastice rozpozna ten nezdravy od toho prospesneho ... :lol:
Takze se potichoucku resi problem pruchodu skrz bunecne steny a podobne - to, o cem v podstate pises ...
Takze v podstate vsechny ochranne mechanimy, co priroda vyvinula vuci organismu cizim latkam, nejak ztraci ucinnost - a to v podstate bleskove v porovnani s rychlosti adaptacnich mechanismu organismu ... :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 6. 2022, 11:33

Presne. V porovnaní s týmto sú mikroplasty nič. Iba ďalšia zásterka, ako vyťažiť ďalšie a ďalšie dotácie na nezmyselné "ekologické" projekty do ktorých dnes nalejeme miliardy a o 5 rokov nalejeme ďalšie do toho, aby sme ich zrovnali zo zemou, pretože sa napodiv ukáže, že to bol iba ďalší rýchlokvasený nezmysel. A okrem toho získať peniaze na megadôležité sympóziá, na ktorých účastníci za 3 dni zožerú niekoľko desiatok chlebíčkov samozrejme z ekologického hospodárstva a odporúčajú sa zase domov. Ale budú sa tváriť, že už iba krôčik im chýba k vyriešeniu celého problému, ale treba VIAC peňazí.
Celé je to založené na podobnom princípe, ako tá reklama ktorá vás presviedča, že najväčší problém vašej domácnosti s mega dopadom na zdravie všetkých jej členov sú zákerné baktérie, ktoré bývajú pod okrajom hajzlovej misy a na nič iné nečakajú, iba ako skočiť na váš zadok. Spoza toho rohu misy samozreme.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“