Jak jste připraveni na krizi

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 10. 2022, 11:35

bobik píše: 19. 10. 2022, 10:16 .....
Tak i ta komunitní elektrárna bude muset mít technické řešení, které zajistí aby nenastal stav, co popisuješ. Otázkou je zda je možné nějakou komunitní elektrárnu vybudovat, zda administrativně to není tak náročné, až je to nemožné. Protože já nemůžu žádnou komunitní elektrárnu u nás najít. Ale možná díky vysokým cenám elektrické energie začnou vznikat, že zatím to byl ekonomický nesmysl. A nebo se prostě ani na té nejmenší vesnici lidi nedomluví, i kdyby to bylo pro ně ekonomicky výhodné, tak pro Frantu od vedle by to taky bylo výhodné a to já nechci. :D
Jinak i komunitní elektrárna by musela mít elektroměry, zálohy a vše s tím spojené. Jen by měla tu výhodu v tom, že je nepostihne blackout a skurvený povolenky se jim vyhnou když zůstanou u čistých zdrojů.
jasně, idea je to krásná
potíž bude v tom, že v tomhle případě budou jednotkové náklady na vyrobenou kWh pravděpodobně výrazně vyšší, než u nějakého velkokapacitního řešení
už jen kvůli kolísání zátěže a tím nutnosti řešení soudobosti odběru
aby to nedopadlo jako v Číně za Velké kulturní revoluce
na příkaz Velkého Maa v každé vesnici uplácali z hlíny vysokou pec a vyráběli železo
na úrovni doby kamenné
kvalita produktu atd odpovídala použitým prostředkům
....
aby bylo jasno
nejsem zásadně proti
jen jako technik starý bílý muž vidím na rozdíl od aktivistů dopředu i potíže, se kterými je nutno počítat
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 10. 2022, 11:47

No když se vyplatí mikrozdroje na baráku, tak by se už měla vyplatit i ta komunitní elektrárna. Bohužel stát selhal v jednoduchém ekonomickém pravidlu, že hromadná výroba produkuje levnější jednotky zboží, než malosériová a když budu uvažovat u rodinné FVE, tak kusová výroba. Holt je trh hodně pokřivený, když tak základní pravidlo nefunguje.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2022, 11:49

testone píše: 19. 10. 2022, 11:35 jen jako technik starý bílý muž vidím na rozdíl od aktivistů dopředu i potíže, se kterými je nutno počítat
Nj, oni mají aktivisti víc nadšení než technických plánů. Jasně, každé nespálené kilo uhlí se počítá a když budou místo psaní manifestů betonovat základy větrné elektrárny, tak se taky nic nestane :-) ale trochu realistického uvažování by jim neškodilo.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2022, 11:51

prochaska píše: 19. 10. 2022, 7:12
fakt existují lidé, pro které nemá svoboda žádnou cenu

líp než já co je pro mě dobré, byla peklo na zemi :-)
A proto se ženíme :mrgreen: :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

19. 10. 2022, 11:52

bobik píše: 19. 10. 2022, 11:01
Thomeeque píše: 19. 10. 2022, 10:22
bobik píše: 19. 10. 2022, 10:16 A nebo se prostě ani na té nejmenší vesnici lidi nedomluví, i kdyby to bylo pro ně ekonomicky výhodné, tak pro Frantu od vedle by to taky bylo výhodné a to já nechci. :D
Zajímavé, jak ty motivace umíš hezky otočit. Testone ti napsal velice rozumné důvody, proč není dobrý nápad jen tak se začít o zdroje se sousedy dělit a ty z toho uděláš zášť a nepřejícnost.
Sorry, já ty rozumný důvody nepochytil, já měl za to, že jsou to dotazy. A vesnici, kde je 5 rodin a žádná spolu nemluví, tu znám. Ale taky vím, že za války spolupracovali perfektně, ukrývali slepice v lese, dělali společný zabíjačky ve sklepě. Nikdo nikoho neudal. To vím z vyprávění babičky. Takže myslím, že když bude ouvej, lidi se přeci jen domluví.
Napsal jsem to blbě, beru zpět.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

19. 10. 2022, 12:01

Ja makroekonomike nerozumiem, ale tento rok bola cena elektriny na trhu niekoľko krát vyššia ako elektrina produkovaná dieslovou centrálou. Na trhu sú malé centrály na plyn, ktoré tiež produkujú elektrinu lacnejšie, ako bola cena na burze. Takže niekde je jednoducho niečo strašne pokazené, ked sa oplatilo robiť elektrinu z nafty, ktorá je zdanená ešte aj spotrebnou daňou. Mám pocit, že v tých špičkách to dokonca vychádzalo lepšie aj pre benzín. A to ešte treba platiť distribučné poplatky... Samozrejme, že reálne je to nezmysel, lebo tá centrála nemá životnosť nekonečno, ale aj tak, je to akoby vojak Kefalín povedal, absurdné.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2022, 12:05

bobik píše: 19. 10. 2022, 11:47 No když se vyplatí mikrozdroje na baráku, tak by se už měla vyplatit i ta komunitní elektrárna.
Jistě, jen nevím z jaké fotovoltaiky mám v noci dělat elektriku na chod menší firmy ,leda zrušit všechny firmy co něco vytábí( protože s výrobou jde ruku v ruce uhlíková stopa )a dělat něco přes home office,což je sen každého ekologa. Jen mě napadá když nic nevyrobím za co dostanu peníze ?? :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

19. 10. 2022, 12:07

Fmodel, zanechaj toto spiatočnícke myslenie. Načo máme mať v Europe neekologické továrne? Veď ak niečo budeme potrebovať, tak si to kúpime v obchode!
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2022, 12:09

Aha věděl jsem že někde dělám chybu :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

19. 10. 2022, 12:12

Zdá sa mi že väčšina ľudí tu dáva socializmus a komunizmus do jedného vreca a reaguje na socializmus argumentami ktoré patria skôr komunizmu. Aj ja som to tu tiež dal par krát spolu. Takže som stále myslel socializmus ako ideológiu

Vzájomná pomoc je cesta k budúcnosti a k duchovnému rastu ľudskej duše. Bohužial ten rast často vedie cestou utrpenia...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 10. 2022, 12:13

fmodel píše: 19. 10. 2022, 12:05
bobik píše: 19. 10. 2022, 11:47 No když se vyplatí mikrozdroje na baráku, tak by se už měla vyplatit i ta komunitní elektrárna.
Jistě, jen nevím z jaké fotovoltaiky mám v noci dělat elektriku na chod menší firmy ,leda zrušit všechny firmy co něco vytábí( protože s výrobou jde ruku v ruce uhlíková stopa )a dělat něco přes home office,což je sen každého ekologa. Jen mě napadá když nic nevyrobím za co dostanu peníze ?? :mrgreen:
Holt bude ekonomika šlapat jen za Sluníčka. Taková Sluníčková ekonomika. :D Toho volnýho času, co budeme mít. :D
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

19. 10. 2022, 12:27

bobik píše: 19. 10. 2022, 11:47 No když se vyplatí mikrozdroje na baráku, tak by se už měla vyplatit i ta komunitní elektrárna. ...
No, jako clen dlouhodoby clen SVJ mam silne vyhrady k presvedceni, ze se lidi domluvi :lol:, pripadne budou respektovat pravidla ...
A to vsichni ziji ve spolecnem objektu ... atd. a nezucastneny clovek by rekl, ze spolecny zajem .... je trebas stmeli ...

Problem je v tom, ze takova komunita vznikla zcela nahodne (prvotnim stehovanim, pripadne narozenim se tam a pod ...) a to fakt neovlivnis ... a totez je predpokladam v obcich a vesnicich u majitelu soukromych domu ...

Trebas vymena starych vytahu dlouho visela na tom, ze par rodin odmitalo nove vytahy, protoze "jsou prilis naslapane elektronikou" a tedy se jim neda verit.
A pritom jezdi auty, kde bez elektroniky ani pomalu neodemknes, pripadne nenastartujes ... a samy takovy ten "asistent", kteremu dennodenne sveruji zivoty ... :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2022, 12:33

shaolin píše: 19. 10. 2022, 12:12 Zdá sa mi že väčšina ľudí tu dáva socializmus a komunizmus do jedného vreca
Jj, to já taky :-) Oboje jsou nepřirozené ideologie, které neberou v úvahu jak lidi fungují. Aneb jak říkají jejich vyznavači, mysleli to dobře, ale lidi jim to zkazili.
Aleš Procháska
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 10. 2022, 1:32

Komunitní FVE je chujovina. Při dnešních cenách naprosto všeho co je s FV alespoń trochu spjaté by vycházela cena jedné kWh několikrát víc než od distributora. FVE generuje nejvíc elektriky ve chvíli, kdy není prakticky pořeba :lol: . Jediná vyjímka je klimoška poháněná FV panely - je sluníčko - je teplo - je elektrika, to dává smysl. Při současných cenách se na "NULU" s nákladama dostanu za cca 20 let.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

19. 10. 2022, 1:54

lapa píše: 19. 10. 2022, 12:27
bobik píše: 19. 10. 2022, 11:47 No když se vyplatí mikrozdroje na baráku, tak by se už měla vyplatit i ta komunitní elektrárna. ...
No, jako clen dlouhodoby clen SVJ mam silne vyhrady k presvedceni, ze se lidi domluvi :lol:, pripadne budou respektovat pravidla ...
A to vsichni ziji ve spolecnem objektu ... atd. a nezucastneny clovek by rekl, ze spolecny zajem .... je trebas stmeli ...

Problem je v tom, ze takova komunita vznikla zcela nahodne (prvotnim stehovanim, pripadne narozenim se tam a pod ...) a to fakt neovlivnis ... a totez je predpokladam v obcich a vesnicich u majitelu soukromych domu ...

Trebas vymena starych vytahu dlouho visela na tom, ze par rodin odmitalo nove vytahy, protoze "jsou prilis naslapane elektronikou" a tedy se jim neda verit.
A pritom jezdi auty, kde bez elektroniky ani pomalu neodemknes, pripadne nenastartujes ... a samy takovy ten "asistent", kteremu dennodenne sveruji zivoty ... :lol:
:lol:
no a teď si to promítneme na jiný společný objekt a bydlení - Zeměkouli...

Jeden jediný russ teď pracuje na tom, že v nejbližší době (hodiny až dny) na jihu Ukrajiny hodla rozpoutat jadrové peklo na Zemi. :twisted:
Nikdy bych se tak rád nemýlil jako v tomto...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“