Duchodové připojištění

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2022, 9:11

Pchať peniaze do kadejakých mŕtvych fondov je nezmysel. Peniaze treba neustále točiť a tak si zarobiť na budúcnosť.
BalazKovo.sk
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 12. 2022, 12:53

Když investovat, tak do vlastního zdraví, bydlení, vzdělání, dětí.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2022, 3:23

jergus.balaz píše: 24. 12. 2022, 9:11 Pchať peniaze do kadejakých mŕtvych fondov je nezmysel. Peniaze treba neustále točiť a tak si zarobiť na budúcnosť.
https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame ... ko-1358120
takhle to měl třeba tchán když makal, zaměstnavatel nabízel každému přispívat přesně tolik, kolik si sám do PF spořil on sám (chemický průmysl), bylo to do max. 3k měsíčně, takže tchán 3k+3k zaměstnavatel + nějaký malý hrachy tam byl příspěvek státu, různí zaměstnavatelé k tomu asi přistupují jinak, každopádně on měl 100procent zhodnocení, takže kdo si to nezaložil, tak byl sám proti sobě, do výplaty to nedostal.... :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2022, 3:42

Milan199 píše: 24. 12. 2022, 12:53 Když investovat, tak do vlastního zdraví, bydlení, vzdělání, dětí.
To posledné by som aj spojil, vzdelanie deti.
BalazKovo.sk
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 12. 2022, 3:43

tumlik píše: 24. 12. 2022, 3:23
jergus.balaz píše: 24. 12. 2022, 9:11 Pchať peniaze do kadejakých mŕtvych fondov je nezmysel. Peniaze treba neustále točiť a tak si zarobiť na budúcnosť.
https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame ... ko-1358120
takhle to měl třeba tchán když makal, zaměstnavatel nabízel každému přispívat přesně tolik, kolik si sám do PF spořil on sám (chemický průmysl), bylo to do max. 3k měsíčně, takže tchán 3k+3k zaměstnavatel + nějaký malý hrachy tam byl příspěvek státu, různí zaměstnavatelé k tomu asi přistupují jinak, každopádně on měl 100procent zhodnocení, takže kdo si to nezaložil, tak byl sám proti sobě, do výplaty to nedostal.... :wink:
Z mého úhlu pohledu to žádné terno není. I u nás bych mohl mít něco takového. Jenomže pro mě je lepší prostě do toho těch X CZK nedát i za cenu, že stejných X CZK nedostanu jako příspěvek od zaměstnavatele. Protože já od těch X CZK neočekávám zhodnocení jen 100%, ale v horizontu desítek let mnohem více.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 12. 2022, 3:48

jergus.balaz píše: 24. 12. 2022, 9:11 Pchať peniaze do kadejakých mŕtvych fondov je nezmysel. Peniaze treba neustále točiť a tak si zarobiť na budúcnosť.
Tohle je ale taky nesmysl. Plno lidí jsou zaměstnanci nikoliv podnikatelé, takže to nemají v čem točit. A i když je někdo podnikatel tak jedna věc je, jestli je vůbec prostor pro nějakou další expanzi. A druhá věc je, že vše pořád dál a dál točit jen ve vlastním podnikání je riziko – prostě diverzifikace 0 a když se na tom něco podělá tak výsledek taky 0.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 12. 2022, 4:02

Milan199 píše: 24. 12. 2022, 12:53 Když investovat, tak do vlastního zdraví, bydlení, vzdělání, dětí.
To je sice hezké lidové moudro, ale jak si to jako představuješ prakticky?
- Do zdraví nemusíš nic investovat. Stačí s o sebe starat, nejíst sajrajty (finančně to vychází v samém důsledku na stejno jestli jíš sajrajty nebo zdravě).
- Co je podle tebe investice do bydlení? Já prostě platím nájemné a nepovažuju to za investici stejně tak jako nepovažuju za investici zaplacenou elektriku. Doufám, že tím nemyslíš hypotéku, kde hlavně cpeš peníze bance??
- Udělal jsem si SŠ a VŠ. Z toho teď těžím. Školné platil, a i stále platí stát. Pár korun za skripta nepočítám, spíš to byl investovaný čas. Do nekonečna platit další a další nějaké kurzy kde čeho nemá smysl. Navíc když nutně nepotřebuješ certifikát, tak se dnes dá se ledacos naučit zadarmo. Co jsem potřeboval po VŠ, tak jsem si nastudoval sám bez nějakých školení. Ano, musíš do toho investovat čas.
- Děti. No abys uživil solidně rodinu, tak se na to hodí mít právě nějaké pasivní příjmy. Třeba právě z investic ...
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2022, 4:08

aleshonsa píše: 24. 12. 2022, 3:48 A druhá věc je, že vše pořád dál a dál točit jen ve vlastním podnikání je riziko – prostě diverzifikace 0 a když se na tom něco podělá tak výsledek taky 0.
Kto ti bráni v diverzifikácii podnikania? Taktiež ti nikto nebráni mať viac firiem s rôznym zameraním.
Tu presne platí kto nič nerobí, nič nepokazí akurát aj to nič bude mať.
BalazKovo.sk
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 12. 2022, 4:21

jergus.balaz píše: 24. 12. 2022, 3:42
Milan199 píše: 24. 12. 2022, 12:53 Když investovat, tak do vlastního zdraví, bydlení, vzdělání, dětí.
To posledné by som aj spojil, vzdelanie deti.
To jistě, ale do dětí investuješ to samé co považuješ za dobré pro sebe. Takže děti aby byly zdravé, popíchnout je s bydlením a dokopat je ke vzdělání nežli pochopí co je podstatné.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 12. 2022, 4:39

jergus.balaz píše: 24. 12. 2022, 4:08
aleshonsa píše: 24. 12. 2022, 3:48 A druhá věc je, že vše pořád dál a dál točit jen ve vlastním podnikání je riziko – prostě diverzifikace 0 a když se na tom něco podělá tak výsledek taky 0.
Kto ti bráni v diverzifikácii podnikania? Taktiež ti nikto nebráni mať viac firiem s rôznym zameraním.
Tu presne platí kto nič nerobí, nič nepokazí akurát aj to nič bude mať.
A to podle tebe budou dělat úplně všichni? A kdo pak podle tebe bude v těch firmách dělat??

No vždyť já ale vlastně mam podíly v několika desítkách firem ...
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2022, 5:18

aleshonsa píše: 24. 12. 2022, 4:39 A to podle tebe budou dělat úplně všichni? A kdo pak podle tebe bude v těch firmách dělat??

No vždyť já ale vlastně mam podíly v několika desítkách firem ...
Mne je úplne jedno kto čo kde robí, pre mňa za mňa nech sú aj v obchode pri pokladni za minimálnu mzdu, ale nech nefnukaju že v živote prt majú.

Mať podiely trebárs aj v stovkách firiem je obdoba fondov, tvoje peniaze spravuje niekto iný a ty máš na tú správu minimálny dosah. Teda ak nie si majoritný vlastník.
BalazKovo.sk
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 12. 2022, 5:45

jergus.balaz píše: 24. 12. 2022, 5:18
aleshonsa píše: 24. 12. 2022, 4:39 A to podle tebe budou dělat úplně všichni? A kdo pak podle tebe bude v těch firmách dělat??

No vždyť já ale vlastně mam podíly v několika desítkách firem ...
Mne je úplne jedno kto čo kde robí, pre mňa za mňa nech sú aj v obchode pri pokladni za minimálnu mzdu, ale nech nefnukaju že v živote prt majú.

Mať podiely trebárs aj v stovkách firiem je obdoba fondov, tvoje peniaze spravuje niekto iný a ty máš na tú správu minimálny dosah. Teda ak nie si majoritný vlastník.
Já pořád mluvím o tom, že i jako podnikatel máš v samém důsledku nějaký omezený prostor.

To obdoba fondů rozhodně není. Že nemáš vliv na vedení je sice pravda, nicméně proč v základu vycházet z toho, že představenstva všech těchto a.s. to budou dělat hůř než já.
Nemluvě o další věci. Když třeba koupíš celé S&P 500, tak je to zjednodušeně 500 největších firem. Když to představenstvo některé z nich bude dělat blbě, tak z té těch top 500 vypadne a nahradí jí jiná firma. Samozřejmě asi nebudeš dělat přímou investici do 500ti firem, ale nejspíš to uděláš přes ETF. Stejně tak, jako jsem to udělal já, můžeš vybrat třeba ETF dividendových společností. Takže opět je tam nějaký filtr na aušus.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 12. 2022, 6:01

jergus.balaz píše: 24. 12. 2022, 5:18
aleshonsa píše: 24. 12. 2022, 4:39 A to podle tebe budou dělat úplně všichni? A kdo pak podle tebe bude v těch firmách dělat??

No vždyť já ale vlastně mam podíly v několika desítkách firem ...
Mne je úplne jedno kto čo kde robí, pre mňa za mňa nech sú aj v obchode pri pokladni za minimálnu mzdu, ale nech nefnukaju že v živote prt majú.
Jinak celkově mi tohle přijde dost vyhraněné. Lidi se nedělí na podnikatele a neúspěšné. Lidi se dělí na úspěšné a neúspěšné. A jak úspěšní, tak neúspěšní se pak dělí na zaměstnance a podnikatele.
Já třeba chci dělat to co dělám, protože mě to baví, a i mě to uživí. Dokonce abych to mohl dělat jsem si kvůli tomu udělal konkrétní VŠ. Takže proč bych se cpal do podnikání, že si teoreticky můžu vydělat víc, abych pak nakonec dělal nějaké blbosti, které mě nebudou bavit. Raději si přivydělám tím, že přebytečné peníze investuji někde smysluplně.
On je totiž taky problém, že nejen že plno lidí se na všechno vykašle a pak si stěžuje že jsou na tom špatně, ale že se cpou za každou cenu někam jen proto, že tam jsou největší výdělky. Pak je to nebaví, jsou otrávení, a stanou se z nich zlé lidi co jsou akorát přítěž pro okolí.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2022, 6:21

aleshonsa píše: 24. 12. 2022, 6:01 Pak je to nebaví, jsou otrávení, a stanou se z nich zlé lidi co jsou akorát přítěž pro okolí.
Áno súhlasím, a je to ako u zamestnancov, tak u SZČO, podnikateľov. V princípe ľudia nepochopili jednu základnú vec, že do práce chodím zarábať peniaze a musím urobiť všetko preto aby som v tom bol čo najlepší. Nepochopím ľudí čo nie sú spokojní a roky robia to isté bez zmeny.
BalazKovo.sk
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 12. 2022, 6:45

aleshonsa píše: 24. 12. 2022, 4:02
Milan199 píše: 24. 12. 2022, 12:53 Když investovat, tak do vlastního zdraví, bydlení, vzdělání, dětí.
To je sice hezké lidové moudro, ale jak si to jako představuješ prakticky?
- Do zdraví nemusíš nic investovat. Stačí s o sebe starat, nejíst sajrajty (finančně to vychází v samém důsledku na stejno jestli jíš sajrajty nebo zdravě).
- Co je podle tebe investice do bydlení? Já prostě platím nájemné a nepovažuju to za investici stejně tak jako nepovažuju za investici zaplacenou elektriku. Doufám, že tím nemyslíš hypotéku, kde hlavně cpeš peníze bance??
- Udělal jsem si SŠ a VŠ. Z toho teď těžím. Školné platil, a i stále platí stát. Pár korun za skripta nepočítám, spíš to byl investovaný čas. Do nekonečna platit další a další nějaké kurzy kde čeho nemá smysl. Navíc když nutně nepotřebuješ certifikát, tak se dnes dá se ledacos naučit zadarmo. Co jsem potřeboval po VŠ, tak jsem si nastudoval sám bez nějakých školení. Ano, musíš do toho investovat čas.
- Děti. No abys uživil solidně rodinu, tak se na to hodí mít právě nějaké pasivní příjmy. Třeba právě z investic ...
Moc nesouhlasím.

Do zdraví investuješ od mládí. Nejen co jíš, jestli si dbáš o zuby a tak. Jde taky o to se nedotřískat při nějakých adrenalinových sportech - ono se to k stáru všechno sečte - nebo spíše umocní.

Mojí povaze spíše vyhovuje bydlet ve vlastním, a to je sakra investice. Taky přemýšlet, že jednou budu starý a na nájem nemusím mít. Taky si nepořídit barák jako kráva a pak živořit v jedné místnosti. No a zvážit kolik schodů vyjdu třeba v osmdesáti.

Za vzdělání tedy určitě nepovažuji za absolvování škol, kurzů ... Vzdělání je schopnost vnímat nové informace,zpracovat je a použít. To bohužel mnoho "škol" naprosto míjí. I absolvování SŠ/VŠ stojí nejen čas, ale i dost peněz. Zeptej se rodičů. :)

Investice do dětí není o tom je nakrmit a ošatit ! Musíš se jim věnovat, číst jim pohádky, vzít je do bazénu, divadla, na kolo ... Stojí to spoustu času a mnohdy úsilí, aby děti ani náhodou nepocítily, že tě to unavuje nebo obtěžuje. Děláš to na úkor třeba práce, nebo svých zábav. Solidně je uživit - to fakt nepovažuji za nákup nového ifouna nebo je vzít k moři.

A k jiným příspěvkům. Investovat můžeš i do vlastního "podnikání". // Nemám rád slovo podnikatel ! Nějak to navozuje představu člověka co má doma sudy a občas s nimi jezdí na Orlickou přeradu. // Já jsem investoval do dílny a vybavení. Vždycky jsem se snažil abych měl zákazníky z různých odvětví a nikdy jsem nepodlehl svodům věnovat se pouze tučné zakázce od jednoho zákazníka a ostatní hodit přes palubu. Taky jsem nikdy nemusel práci shánět a zaplaťpámbu jí i nyní je dost. Investuješ nejen do strojů, měřidel ... Ta nejdůležitější investice je do důvěry. Já třeba nedělám cenové nabídky. Vždycky jsem zákazníkům tvrdil, že je to pitomost. Stejně bych si to cucal z prstu a ve finále bych to vynásobil tak 2 až 3x. Prostě jim na fakturu napíšu co stála práce a co materiál. Příště buďto přijdou nebo taky ne. Zatím se vracejí. :)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“