Povinné datové schránky

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 1. 2023, 9:27

Uvedeny pripad je z doby asi tak prvniho roku provozu datovych schranek. Zda se od te doby neco zmenilo netusim, zas tak moc tu "servisni" vrstvu datovych schranek nesleduji. Uroven pracovniku na prepazce navic nepochybne bude zalezet na lokalite, nekde tam delaji lidi roky a nekde se to strida nejpozdeji k ukonceni zkusebky takze musim dotycnemu "napovidat" kam ma kliknout. Zkus si nechat autorizovane konvertovat nejaky expirovany dokument....
O urovni by mohlo vypovidat napriklad i to kdyz mi pani na prepazce Czech Pointu v lete omylem nauctovala o 250 korun vic a snazila se mi vysvetlit ze to prece nevadi, ze si to "jako firma odectu z dani tak o co mi jde".

Osobne mam s datovkami uplne jine "problemy".

o Podání prostřednictvím datové schránky vůči orgánu veřejné moci (§ 18 zákona o elektronických úkonech) je učiněno okamžikem dodání datové zprávy do schránky orgánu veřejné moci. Rozhodný tak není okamžik odeslání nad kterým má uživatel kontrolu ale okamžik doručení, přičemž prodleva není předvídatelná, ona není ani zaručena v maximální době. Existuje dokonce názor Nejvyššího soudu z odůvodnění z roku 2010 že "informační systém datových schránek není ani držitelem (zvláštní) poštovní licence ani orgánem, který má povinnost datové zprávy odesílané prostřednictvím datových schránek doručit. Obdobně jako např. elektronické podatelny pro podání učiněná v elektronické podobě prostřednictvím veřejné datové sítě (e-mailová podání) je i informační systém datových schránek pouze technickým prostředkem, jehož využitím dochází k přenosu datové zprávy od odesílatele k příjemci (adresátovi)."
zdroj : https://sbirka.nssoud.cz/cz/rizeni-pred ... p2005.html
- jaký může mít případný technický problém na trase mezi odesílatelem a příjemcem (v systému nad kterým nemá kontrolu uživatel, ale pouze orgán veřejné moci důsledky si každý může zvážit sám.
- uvedený judikát je už dnes poměrně starý, ale nevím o tom že by se v tomto směru udála nějaká změna. Například že by toto někdo úspěšně napadnul, ale rád se nechám poučit. Občas se situace vylepšuje, jako treba kdyz financni sprava letos prestala (s odporem a nedobrovolne) za den doruceni fikci povazovat vikendy.
PS: Není to tak dávno co někdo po letech vyhrál spor o to zda na soud dorazila nebo nedorazila jeho zpráva, kterážto dle soudu nikdy nepřišla ale přesto její kopii zvládnuli založit do spisu.

o Pristup statni spravy - my rozhodneme, protoze sami vime co je pro obcana dobre. A obcane ty se koukej naucit s tim pracovat.
- pritom by to slo mnohem lepe, staci aby datove schranky byly neco co opravdu setri cas, penize, ovladani je intuitivni a jasne. Pak by si to jiste vetsina zridila i dobrovolne. S tim souvisi nasledujici body.

o Ovladani pochazejici z pocitacoveho praveku. Coz je teda tak nejak poplatne dobe vzniku a "mirnemu pokroku v mezich zakona".
- jakýkoliv free emailový klient je uživatelsky příjemnější než tohle.
- při přihlašování přes bankovní identitu vidím všechny mé schránky. Pokud stát považuje pravidelné vybírání zpráv za důležité (zjevně ano) proč v tom přehledu nevidím zda ve schránce náhodou nečeká nová zpráva ?

o dostupnost zprav omezena na 90 dnu a pokud chces mit ulozeno dele, vysol 6 korun za kazdou zpravu kazdy rok.
- kde to jsme ? V dobe kdy kapacita ulozist stoji tak malo ze se statni spravy snazi ukladat kde co vcetne obsahu internetu, verejnou spravou provozovane kamerove systemy ukladaji video zaznamy ze vsech kamer atd. chtit po tech co celou tu srandu plati jeste poplatky za to ze si ulozi papir od uradu ? Hlavni motivaci statu je stejne usetrit na papirech tak proc jeste presouvat halirove polozky timto zpusobem ?
Nevidim jediny duvod proc by system nemohl ponechat datove zpravy dostupne deset let automaticky (termin zvolen pro shodu s povinnosti archivovat napriklad danove doklady). Ok, klidne v nejakem omezenem mnozstvi typu 1000 zprav nebo 100 MB, to je pro malou firmu nebo zivnostnika az az. Velka firma si pravdepodobne stejne zaplati nejake komercni reseni.
- Jako nesmyslne se to jevi i proto ze urad ma povinnost vetsinu techto zprav archivovat takze stejne nekde ulozene byt musi.

o urad ocekava (a vymaha) v podstate neodkladnou reakci na svoje zpravy a za SMS upozorneni si uctuje 3 Kc.
- ano, je to v zasade pakatel. Ale proc, kdyz realne naklady jsou halerove a jako rozsirene zabezpeceni tento zpusob pouziva kde kdo - pokud by v dnesni dobe prisla banka s tim ze si za autorizacni SMS pri prihlaseni do uctu zacne uctovat 3 Kč tak se dvere klientu odchazejicich k jine bance ani nestihnou zavirat.

o dle vyjadreni MVCR "lze k datovym schrankam pristupovat i z mobilniho zarizeni za par korun, neni nutne porizovat pocitac. Akorat na to jaksi neexistuje oficalni appka.
- ano, vim ze existuji ruzne komercni nebo i free verze (napr. od nic.cz). Pri detailnejsim studiu licencniho ujednani vypadne pokazde noticka o zreknuti se odpovednosti za chyby a skody.

o prvni prihlaseni muze byt "eine horror".
- ve dvou z deseti pripadu byl alespon jeden znak hesla "nerozlustitelny" a "zamenitelny". Prihlaseni se povedlo zhruba na desaty pokus.



Ve finale ma datova schranka podle me daleko k necemu co by mel kazdy chtit. Ma to nezpochybnitelna pozitiva (napr. to odstranuje doruceni fikci pri vyuziti papiroveho dopisu dorucovane organizaci Ceska Posta jejiz mistni spolehlivost vyznamne kolisa), ma ale take negativa o kterych se moc nemluvi. Jako neco dobrovolneho je to jiste fajn ale ze bych podporoval povinne zavadeni, to ani nahodou. Ostatne, kdyby to urad dostatecne "osladil" motivacnimi odmenami tak si tu datovku zridi kdekdo.
Zatim se v te pozitivni motivaci objevuji jen prvni vlastovky, jako napriklad OZSBM kde v pripade papiroveho podani dokladate kolek 200 Kč zatímco datovkou je to zdarma.
Naposledy upravil(a) vvitty dne 8. 1. 2023, 9:35, celkem upraveno 1 x.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

8. 1. 2023, 9:33

Ad vvitty:
Diky, ani se mi nechce verit, ze to je jeste vetsi hruza nez jsem byl ochoten pripustit ...
Klasika: dabel je skryt v detailu ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2023, 9:55

Asi bychom se shodli na tom ze kdyby se to dotahlo k dokonalosti, byl by to skvely nastroj u ktereho by byl pramaly duvod ho nenasadit plosne. Ale je to produkt ceske vlady a stejnetak jako vse od vlady. K dokonalosti to ma daleko.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 1. 2023, 11:51

lapa: jen tak naposledy nez pujdu spat, je to akorat deset let co se menila organizacni struktura Financni spravy. Znamenalo to vytvoreni 14 krajskych financnich uradu, zatimco do te doby stavajici okresni financni urady byly papirove zruseny a prevedeny na "uzemni pracoviste". Primarne slo o papirove premalovani struktury, dusledkem ovsem bylo ze datove schranky byvalych okresnich uradu byly k 1.1. znepristupneny. a nahrazeny novymi.
Hodne uzivatelu kteri podali danove priznani nebo jine dokumenty v poslednich dnech roku tak 1.1. obdrzeli "potesujici" informaci citovanou nize. To je neco co si urcite nechces precis misto novorocni gratulace...
Informujeme Vás, že datová schránka XX byla zpětně znepřístupněna a Vaše datová zpráva číslo YY se tímto stala nedoručitelnou.
Duvod je prosty, byly svatky, nikdo z uradu se do datove schranky neprihlasil a v okamziku znepristupneni byly vsechny nevyzvednute zpravy smazany.

Tenkrat se to nastesti tykalo relativne velkeho poctu subjektu, takze se to "vyresilo" tak ze financni sprava pozadala prislusne subjekty aby podani ucinili znovu. Jak by to dopadlo pokud by se to tykalo pouze Franty a Pepy z Horni Dolni protoze doslo pouze ke zruseni uzemniho pracoviste v Dolni Horni jest otazkou. Zrejme by jim pristal automaticky vymer na pokutu a mohli by se branit soudne, nebo to proste zaplatit a neutracet za pravniky.
Kazdopadne toto je vec kterou tenkrat urednici _mohli a meli_ predvidat, ale to bych v tomto state chtel moc. Ono se to tak nejak vedelo, ze ke zruseni schranek dojde, jenze adresare nebyly zrovna spravne aktualizovane a navic ty puvodni schranky byly platne az do konce roku, neni jediny duvod proc by nemely.

robokop: vecne spravnejsi by bylo "je to produkt ceske byrokracie", vlady ty "drobne" detaily nemaji moc sanci pobrat.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 1. 2023, 11:58

... ono to dorucovani povetsinou funguje prakticky okamzite. Ale obcas se mi taky stane ze dostanu "dorucenku" se zpozdeni v radu desitek minut a to uz muze znamenat prosvihnuti nejakeho terminu.
Namitka ze se veci nemaji delat na posledni chvili neobstoji protoze
o nikde neni zarucena doba doruceni a viz vyse ani samotna povinnost dorucit
o neni jediny pravni duvod na zaklade ktereho by urad mohl zkracovat lhutu pro doruceni podani o "nahodnou reakcni dobu systemu ktery je podavajici ze zakona povinen pouzit".
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

9. 1. 2023, 6:50

vvitty píše: 8. 1. 2023, 9:27 - ano, vim ze existuji ruzne komercni nebo i free verze (napr. od nic.cz). Pri detailnejsim studiu licencniho ujednani vypadne pokazde noticka o zreknuti se odpovednosti za chyby a skody.
Ty znas nejaky software pro PC kde tomu tak neni?

Jinak by se s tim dalo asi souhlasit. Myslenka dobra, provedeni priserne. I to byl jeden z duvodu, proc jsem si to zavedl az ted, i kdyz certifikaem podepisuju snad uz 20let.

Delal jste nekdo tu papirovou konverzi na poste? Jak to vlastne vypada? Da do vytisteneho pdf baba jen postovni razitko, nebo tam jsou vytiskle i skutecne udaje o odesilateli zpravy? Kdyz jsem si pred casem nechaval delat na poste overene kopie, baba placla razitko na papiry ktere jsem ji prinesl, jen je letmo projela ocima. Pokud by se text prilis vizualne nelisil, potvrdila by cokoliv.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

9. 1. 2023, 10:07

Zrejme jsem ohledne apppky nebyl zcela presny. Ano, podobny problem je i na PC. Rozdil je v tom ze zatimco na PC je stale pomerne bezne poustet si aplikace v prohlizeci tak na mobilech je naopak standard mit appku uz i na utreni pr....
Bezpecnou zalezitost tam ocividne napsat jde, nebo jsem si aspon nevsimnul ze by napriklad u bankovnich aplikaci viselo zreknuti se zodpovednosti ze strany poskytovatele. Ale mozna jenom prehlizim nejakou skrytou noticku nekde.
S tim ze lze datove schranky pouzivat i na levnem chytrem telefonu navic prisla statni sprava, pokud tim chteli rict ze "to jde pustit na cemkoliv co rozbehne prohlizec" tak neni potreba sahat k takovym prikladum, dneska browser rozjede i PC vytazeny z elektroodpadu.

Ale jinak spolu v zasade souhlasime, lze to oznacit i lehce upravenym Cimrmanovskym
"Nápad jistě dobrý. Provedení není dobré."

Přitom se to dá udělat tak aby uživatelé sami aktivně měli zájem tohle využívat a nekomplikovalo to život.

PS: dalsi "drobnosti" jsou napriklad nemoznost rozlisit v typu datove zpravy zda urcene OVM zda jde o zpravu typu "podani, reakce na dozadani" nebo zda jde o zpravu typu "obchodni sdeleni, faktura apod.". I kdyz se zda ze je to nepodstatny rozdil tak to napriklad ovlivnuje okamzik kdy je zprava povazovana za dodanou - v prvnim pripade je to okamzikem doruceni do schranky, v druhe v okamziku vyzvednuti pracovnikem zpravy. Proto je potvrzeni ktere chodi do datovky takove neurcite a nechava posouzeni zda byla zprava dorucena na odesilateli.

Proste je tam spousta "drobnych detailu" ktere za 13 let nikdo nejen nevyresil, ale vlastne ani resit nezacal.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 1. 2023, 12:01

To lapa: politik nejsem, proto si můžu psát co chci. Nikoho neurážím sám jsem důchodce. Je dobré, když si člověk umí říct "už zkrátka dost". Starší pán mi psal revizi na komín... neuměl používat mobil, neuměl používat PC, neuměl používat email, obden měl doktory.. a celá ta spolupráce byla dost peklo. Ja už jsem třeba soudný a realně si přiznávám, že v 60 letech není sex už nutný 3x denně :-)
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

9. 1. 2023, 1:51

elbarto píše: 9. 1. 2023, 12:01 ... v 60 letech není sex už nutný 3x denně :-)
Je, ale uz tak snadno neni mozny ... az na ruzne nadsamce ... :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 6. 2023, 7:50

Tak na rozdíl od většiny stěžujících jsem spokojený uživatel DS. :lol: Možná je to mými 69 roky a senilitou, ovšem za mě docela dobré. První DS jsem si založil před lety dobrovolně začal jsem posílat dokumenty a žádný problém. Teď, když naši soudruzi rozhodnuli, že jako "podnikatel" musím mít druhou mě samozřejmě nasra....l..i Vyhodnotil jsem to jako požadavek duplicitní a obtěžující a proto tu povinnou ignoruju. Sice jsem se zaregistroval, dal jsem si tam SMS info a to je vše. Opět všechny doklady a daňová přiznání jsem i letos odeslal ze své osobní DS a všechno opět proběhlo bez jediného problému. Dokonce i FU mi odpověděl na mou soukromou DS.

Jistě tohle je pohled drobného živnostníka, kterej si tím ušetří docela dost času a sem tam i peníze :D Třeba nákupka na zbraň je přes DS zdarma a většinou ještě týž den. Velké nebo specificky zaměřené firmy můžou mít samozřejmě požadavky vyšší, ale co byste chtěli když je to zadarmo.
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“