Povinné datové schránky

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 11:38

elbarto píše: 6. 1. 2023, 9:37 ...Pokud někdo arumentuje, že podnikající důchodci s tím mají problém, potom je snad lepší už se na podnikání v senilitě vykašlat. ...
Dostihne te to mozna driv, nez se nadejes :lol: . A pycha predchazi pad ... :lol:
Trosku mi z toho cisi arogance tech, co si mysli, ze jsou mladi a nic se jim nemuze stat :lol:.

Shodou okolnosti mam v posledni dobe nekolik zkusenosti se "senily" (neni to v rodine, aby si nekdo nemyslel, ze placu nad necitelnosti okoli) a okolnosti jsou velmi prekvapive - jak vekem postizenych, tak i jejich puvodni profesi a puvodni mentalni/intelektovou (ne intelektualni, at se nekomu nejezi kladiva, hned jak to slysi) vykonnosti ... je to fakt loterie ... co si vytahnes ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 12:07

t256 píše: 29. 12. 2022, 3:25 Alespon ze uz na zaklade jakehosi soudniho verdiktu neni nutne prodluzovat platnost casovych razitek, urady musi brat jako relevantni i zpravu s proslym.
Mas odkaz na ten rozsudek?
Nedari se mi to najit a prislo by mi to ponekud dejme tomu ... puvabne ...
Ten rozsudek by asi sel ponekud proti smyslu/principu platnosti digitalni validace (podpis / pecet / razitko) ... (pecet je neco jako ekvivalent dig. podpisu pro pravnicke osoby) - ale mohu se mylit ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

6. 1. 2023, 5:03

Bohuzel nemam, jen jsem to nekde cetl ale uz netusim kde. Melo tam snad jit o pripustnost dukazu z datovky s proslym razitkem kde protistrana pozadovala vylouceni takovych dukazu, ale soud rozhodl ze je bude povazovat za relevantni. Rozsudek se netykal primo datovky, tohle tam bylo zmineno jen okrajove a taky netusim jestli je to 100% pravda, protoze jsem si to dal neoveroval. Ale nebylo to ze zdroju typu parlamentni listy, to bych to sem ani nedaval.

Uvadi to i ministerstvo vnitra na svych strankach https://www.mvcr.cz/clanek/nejvetsi-omy ... nkach.aspx
Udajne pry je mozne v rozhrani datove schranky prerazitkovat zpravy i s proslym razitkem :-)
Logiku mi to tedy prilis nedava, ale logiku u uredniku jiz davno nehledam. A taky netusim jestli je to pravda, nezkousel jsem to.
Pro jistotu jsem si uvedenou stranku ulozil a kdyby doslo na lamani chleba, budu opreovat s "dobrou virou" :-)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 5:16

A urednik použije mantru, neznost zakona neomlouvá, a jsme v pi... :mrgreen:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 5:26

Charon píše: 6. 1. 2023, 5:16 A urednik použije mantru, neznost zakona neomlouvá, a jsme v pi... :mrgreen:
Znas nejaky zakon, ktery by byl něžný? Já tedy ne ...
Sorry :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 5:39

t256 píše: 6. 1. 2023, 5:03 Bohuzel nemam, jen jsem to nekde cetl ale uz netusim kde.
....
Uvadi to i ministerstvo vnitra na svych strankach https://www.mvcr.cz/clanek/nejvetsi-omy ... nkach.aspx
Udajne pry je mozne v rozhrani datove schranky prerazitkovat zpravy i s proslym razitkem :-).
.....
Hmm, ten odkazovany dokument je z roku 2009. Toho bych se poněkud bál.
Ale život po 1.1.2023 ukáže asi více - ovšem to vystoupení ředitele odboru eGovernmentu v TV mne moc nepřesvědčilo (jak jsem psal 4.1.).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

6. 1. 2023, 5:53

No, ale visi na strankach porad.

Tiskovy mluvci MV nekdy loni na podzim uvedl toto:
"Dokument přijatý do datovky má stejnou platnost jako listinná podoba a nemá omezenou časovou platnost. Datové zprávy s vypršenou platností časového razítka jsou i nadále platné, včetně zachování možnosti autorizované konverze (podobně jako u listinných dokumentů). Např. platnost originálu datové zprávy (její autenticitu a integritu) si může uživatel v rámci Klientského portálu datových schránek bezplatně kdykoli ověřit i po vypršení platnosti časového razítka, vysvětlil pro server Měšec.cz Jiří Korbel z Tiskového oddělení Ministerstva vnitra s tím, že archivované datové zprávy je dále možné si v prostředí Klientského portálu datových schránek bezplatně „přerazítkovat“ a platnost časového razítka si prodloužit."

Mozna jsem naivni, ale doufam ze pokud bych u soudu operoval s tou dobrou virou, uvedenim v omyl apod, ze bych vyhral. Z logiky veci by ale samozrejme mely byt takove dokumenty neplatne, to je mi jasne. Mozna by nebylo od veci, poslat cas od casu pres datovou schranku oficialni dotaz na MV jak to s tim vlastne je a pokud by zacli tvrdit ze jsou zpravy s proslym certifikatem neplatne, pak je od te doby prerazitkovavat.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 1. 2023, 7:47

t256 píše: 6. 1. 2023, 5:53 Tiskovy mluvci MV nekdy loni na podzim uvedl toto:
....
Nepamatuji se kdy/kde to bylo, ale uz se stalo, ze "... to byl nazor tiskove(ho) mluvci, nikoliv oficialni stanovisko/vyklad/vyjadreni .. (tehdy dotcene instituce) ... ".
Doufejme, ze se to nebude opakovat :) .

Ale to jeden z duvodu, proc vlastne existuji tiskovi mluvci ... :lol: ... neco jako delegovani nezodpovednosti (to je "terminus technicus politicus", ne muj vymysl ...)
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2023, 9:19

nechal jsem si udelat vypis
shodou okolnosti prez datovku

nevsimnul jsem si ze je v paticce "vypis ma pouze informativni charakter a nemusi byt aktualni"

bohuzel na aktualnosti tech informaci dost zalezelo

takze neni informace od statu jako informace od statu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 1. 2023, 9:57

To lapa: není to o aroganci, je to o vnímání reality. Budu li senil a opravdu už to přijde brzy, nebudu si hrát na podnikatele ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

8. 1. 2023, 10:06

elbarto píše: 7. 1. 2023, 9:57 To lapa: není to o aroganci, je to o vnímání reality. Budu li senil a opravdu už to přijde brzy, nebudu si hrát na podnikatele ...
OK, beru.
Ale napsals to tak, ze podnikajici duchodce je automaticky senil ... takze nestastna formulace ... v politice by ses tim totalne odrizl ... :lol: ...
"... Pokud někdo arumentuje, že podnikající důchodci s tím mají problém, potom je snad lepší už se na podnikání v senilitě vykašlat ..."

Ostatne vlastne kdekoliv, kde by s tebou o tom nikdo dale nediskutoval (jako my dva ted) a vzal by tve vyjadreni jako tak, tak jsi ho rekl ... :D
Jenom bys premyslel, proc se zmenila atmosfera ... :(
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 1. 2023, 10:22

t256 píše: 6. 1. 2023, 5:53 No, ale visi na strankach porad.

Tiskovy mluvci MV nekdy loni na podzim uvedl toto:
"Dokument přijatý do datovky má stejnou platnost jako listinná podoba a nemá omezenou časovou platnost. Datové zprávy s vypršenou platností časového razítka jsou i nadále platné, včetně zachování možnosti autorizované konverze (podobně jako u listinných dokumentů). Např. platnost originálu datové zprávy (její autenticitu a integritu) ...."
Jestli tam nebude zakopany pes napriklad v tom ze se to tyka dokumentu ktere jsou v datove schrance, ev. v placenem datovem trezoru (tam bych mel i pochopeni pro to ze integritu a autenticitu zarucuje prave server systemu datovych schranek a nikoliv pouze certifikat.

Kazdopadne to ze mi zridi dalsi datovou schranku kdyz uz mam jednu jako fyzicka osoba me prekvapilo...

PS: Poznamka pro ty kdo si nepamatuji ty nahodne sekvence znaku pouzivane jako login - lze se prihlasovat napr. pres Bankovni identitu, tam si staci pamatovat jeden bankovni login a nasledne mi system nabidne vsech mych datovych schranek na vyber i s popisem co ktera je.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

8. 1. 2023, 11:38

vvitty píše: 8. 1. 2023, 10:22 ....tam bych mel i pochopeni pro to ze integritu a autenticitu zarucuje prave server systemu datovych schranek ....
Hmm, to znamena, ze server neni nabouratelny?
Tomu bych ani nahodou neveril, protoze ani cely system validace dokumentu neni teoreticky duveryhodny, resp. je duveryhodny pouze po urcitou dobu.

Proc by se jinak resila cela teorie/praxe kolem doby platnosti podpisu/peceti/razitek ... proste se predpoklada, ze s danou slozitosti klicu je system odolny pouze nejakou dobu s nejakou prijatelnou pravdepodobnosti a s nejakou prijatelnou vysi zpusobene skody ...

Zatim se myslim vubec nevyresilo, ze pod dany podpis nelze schovat zcela jiny obsah - jen diky tomu, ze jejich hash hodnota (originalu i falza) bude shodna ... jen se sazi na pravdepodobnost a zejmena vysi nakladu nutnych na vyrobu hashove shodneho falza.
Cili ze toho pujde pouze velmi bohaty podvodnik - coz jsou dnes pouze masivni zlocinecke skupiny, extremne bohati jedinci a samozrejme staty ... plus nahodny vyskyt matem. genia, ktery prijde zcela s necim novym pro nabourani ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

8. 1. 2023, 3:39

lapa píše: 8. 1. 2023, 11:38
vvitty píše: 8. 1. 2023, 10:22 ....tam bych mel i pochopeni pro to ze integritu a autenticitu zarucuje prave server systemu datovych schranek ....
Hmm, to znamena, ze server neni nabouratelny?
Tomu bych ani nahodou neveril, protoze ani cely system validace dokumentu neni teoreticky duveryhodny, resp. je duveryhodny pouze po urcitou dobu.
Nepochybne nabouratelny je, jako kazdy system. Otazkou je (financni) narocnost takove akce a jeji nasledna odhalitelnost.
Ovsem podstatne neni cemu verime my, podstatne je cemu veri statni sprava, resp. zakonodarce. Bohuzel, s ohledem na to ze se se zminovanym soudnim rozhodnutim nemam moznost seznamit (neurcity popis) je debata ciste teoreticka.

PS: Netusim jestli se to nejak zmenilo ale dlouhou dobu byl nejslabsim clankem pracovnik na mnoha prepazkach posty ktery byl mnohdy ochoten overit v podstate cokoliv se v datove schrance nalezalo a neco jako integrita dat, autenticita, casove razitko a jeho platnost bylo zcela mimo jeho myslenkovou kapacitu.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

8. 1. 2023, 3:52

vvitty píše: 8. 1. 2023, 3:39 PS: Netusim jestli se to nejak zmenilo ale dlouhou dobu byl nejslabsim clankem pracovnik na mnoha prepazkach posty ktery byl mnohdy ochoten overit v podstate cokoliv se v datove schrance nalezalo a neco jako integrita dat, autenticita, casove razitko a jeho platnost bylo zcela mimo jeho myslenkovou kapacitu.
Trochu mne desis:
ja myslel, ze zrovna v takovych pripadech nehraje konkretni pracovnik vubec zadnou rozhodujici roli, ze pouze slouzi jako jako "inteligentni" (a levnejsi nez roboticky manipulator) manipulacni jednotka (vyhleda v IT systemu podle pozadavku a identifikace zadatele potrebne dokumenty) a rozhodnuti - je/neni overitelne/platne - kona IT system (na zaklade udaju v nem uvedenych - platnost razitka/podpisu, udaju zadatelem zadanych jako vstupnich a udaju "neovlivnitelnych" jako systemovy cas/datum ... apod).

Spis doufam, ze pletes v uvedenem prikladu - jinak bych smyslu tech CzechPointu a jinych bodu vubec nerozumel ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“