Povinné datové schránky

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

30. 12. 2022, 1:17

R - stick píše: 30. 12. 2022, 12:28
t256 píše: 30. 12. 2022, 11:54 To opravdu jde, zridit si jednu datovku jako OSVC a jednu jako bezny smrtelnik? Ja mel za to, ze jedna osoba = jedna schránka.
Je to dokonce nutnost. Je totiž velký rozdíl, zda komunikuješ s úřady jako fyzická osoba, nebo OSVČ. Navíc málokdo o tomto ví a je tedy hodně rozšířený omyl, že stačí jedna schránka. Proto se také stává, že některé úřady posílají papírové zprávy, i když máš datovou schránku. Je totiž potřeba rozlišovat, zda s tebou komunikují jako s fyz. osobou, nebo OSVČ.
No tvl, to je gulas zase, ceska klasika. U pravnickych osob to ma logiku, ale u fyzickych je to zas jen zmatek a nevedel jsem o tom ani ja a to se nepovazuju za pocitacove negramotneho. Osobne mam jako fyzicka osoba jeste jakousi podivnou registraci jako nejaky zemedelec ci co kdysi z pocatku 90 let. Zalozil jsem to jen kvuli financnim machinacim v te dobe, nic takoveho jsem nikdy nedelal a nebyt obcasneho pruzeni statistickeho uradu, bych o tom ani nevedel. Ale ma to jine ICO nez pouzivam bezne v podnikani (pravnicka osoba to neni). Tak jen doufam ze nebudu muset mit dalsi datovku i na tohle :-)
Naposledy upravil(a) t256 dne 30. 12. 2022, 1:19, celkem upraveno 1 x.
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2022, 1:18

robokop píše: 30. 12. 2022, 12:35 tohle je vec ktera my prijde zrovna uplne zbytecna
osvc je preci vzdy fyzicka osoba, proc tedy dve schranky
Ak sa mýlim, opravte ma.
Existujú povolenia, ktoré ako fyzická osoba nemôžeš dostať, ale ako OSVČ (SZČO) dostaneš vďaka viazanej (koncesovanej) živnosti.
BalazKovo.sk
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

30. 12. 2022, 1:24

To urcite, ale osoba z masa a kosti ses prece porad jen jedna.
Dokazu si predstavit situace, kdy bude neasne jestli mam komunikovat jako zivnostnik nebo jako nepodnikatel, pak se urednici budou vymlouvat ze jsem to poslal ze spatneho druhu schranky ze vsemi nasledky, bude se cekat na rozsudky spravniho soudu o jednotlivych pripadech apod. Proste chaos nad chaos.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2022, 1:49

Zmatenec :( :
Takze kdyz mi ted zridi urad datovku ze zakona - tak bude pro OSVC, pac mam pozastavenou zivnost?
Takze danove priznani (DP) i pres vlastnictvi datovky klidne dam zase papirove, protoze datovka je na OSVC?
Z OSVC nemam prijmy poslednich X let - makal jsem jako zamestnanec.

Nebo je to uz jinak a musim DP vyhradne datovkou, pac mi ji 1.1.2023 vnutili?

Neresim vyhodnost/nevyhodnost datovky - porad jsem zastance nazoru, ze papir s razitkem (urednim) je tezko diskutovatelny ... z jejich strany ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2022, 1:55

lapa píše: 30. 12. 2022, 1:49 Takze danove priznani (DP) i pres vlastnictvi datovky klidne dam zase papirove, protoze datovka je na OSVC?
Z OSVC nemam prijmy poslednich X let - makal jsem jako zamestnanec.
DP podá za teba zamestnávateľ, nie?
BalazKovo.sk
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2022, 1:58

jergus.balaz píše: 30. 12. 2022, 1:55
lapa píše: 30. 12. 2022, 1:49 Takze danove priznani (DP) i pres vlastnictvi datovky klidne dam zase papirove, protoze datovka je na OSVC?
Z OSVC nemam prijmy poslednich X let - makal jsem jako zamestnanec.
DP podá za teba zamestnávateľ, nie?
No, pokud mas jine prijmy (trebas z pronajmu), tak ne. Nebo jsem tak nikdy nedelal, daval jsem si sam. To at se vyjadri jini.
A priste nerozsiruj otazku, tam kam si prejes ty :lol: . Ja zamestnavatele vubec nezminoval :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2022, 2:15

lapa píše: 30. 12. 2022, 1:58 Ja zamestnavatele vubec nezminoval :lol:
Aha a tých X rokov si zamestnanec kde?
Keď si chces podať DP sám, tak ako fyzická osoba elektronicky (z dátovej schránky na fyzickú osobu) alebo papierovo. Čo je na tom také nepochopiteľné?
BalazKovo.sk
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2022, 2:44

jergus.balaz píše: 30. 12. 2022, 2:15
lapa píše: 30. 12. 2022, 1:58 Ja zamestnavatele vubec nezminoval :lol:
Aha a tých X rokov si zamestnanec kde?
Keď si chces podať DP sám, tak ako fyzická osoba elektronicky (z dátovej schránky na fyzickú osobu) alebo papierovo. Čo je na tom také nepochopiteľné?
Pises za ceskou nebo slovenskou legislativu?
Pokud za slovenskou, tak je to bezpredmetne a dal se nevyjadruj.

A vubec nehraje roli, kde jsem byl zamestnanec X rokov - roli hraje zamestnavatel v poslednim roce, resp. presneji v roce, za ktere podavam DP. Tady te vubec s tim X rokov nechapu ... mozna jen tvoje tvurci rozsireni tematu ...

Nevim cemu nerozumis - budu mit ze zakona zrizenu 1x datovku a to z titulu pozastavene OSVC. Tedy predpokladam, ze to je ta "datovka OSVC".
Vse je z me strany v duchu zminky nekoho (mysim R-stick) zde, ze se rozlisuje "datovka obcanska" a "datovka OSVC".
Nebo to stat vubec neresi :-) a jemu jedno, jaka to datovka je - ta od 1.1.2023?
Vi to nekdo z fora?

Otazka byla, zda musim jako poplatnik, davajici dan pouze ze zavisle cinnosti (a dalsich prijmu - ovsem ne z OSVC), pouzit onu "datovku za OSVC" (pokud je to ona) nebo zda mohu dale davat pouze papirove DP.
Spis bych rekl, ze tys neporozumel zadani - ja v tuto chvili nevim, jaka datovka to bude a zda tedy pujde o cituji "z dátovej schránky na fyzickú osobu".
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

30. 12. 2022, 2:57

Ono je otazka, z jake datovky posilat treba danove priznani kdyz jsi zamestnany a jako bokovku mas zivnost. Posilas ho jako zamestnanec provadejici vyuctovani dane ze zavisle cinnosti tedy z nepodnikatelske DS, nebo jako zivnostnik z datove schranky OSVC? Danove priznani se posila jen jedno a urednik ti klidne muze rict, zes ho poslal ze spatne datovky tedy se spatnou identifikaci odesilatele a k priznani nebudou prihlizet. A ty se pak budes zdlouhave soudit a cekat az soud rozhodne ktera inentita je ta spravna pro tento konkretni ucel. To chce opravdu talent, udelat z tak jednoduche veci jako je poslani mailu takovy gulas.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2022, 3:01

t256 píše: 30. 12. 2022, 2:57 Ono je otazka, z jake datovky posilat treba danove priznani kdyz jsi zamestnany a jako bokovku mas zivnost. Posilas ho jako zamestnanec provadejici vyuctovani dane ze zavisle cinnosti tedy z nepodnikatelske DS, nebo jako zivnostnik z datove schranky OSVC? Danove priznani se posila jen jedno a urednik ti klidne muze rict, zes ho poslal ze spatne datovky tedy se spatnou identifikaci odesilatele a k priznani nebudou prihlizet. A ty se pak budes zdlouhave soudit a cekat az soud rozhodne ktera inentita je ta spravna pro tento konkretni ucel. To chce opravdu talent, udelat z tak jednoduche veci jako je poslani mailu takovy gulas.
No prave - tak asi nakonec podam klasicky papirak, pokud ovsem do te doby to nekdo nevyresi uredne - tj. nejak validne nezverejni, jaka to vlastne bude datovka od 1.1.2023.
Prece nejsme jedini tady, kdo v tom nema jasno ...
Do 31.3.2023 casu dost :lol:

A stat si urcite najde dost drahou externi agenturu nebo advokatni kancelar, aby zjistil, co vlastne provedl ...
Jako velkeho kandidata vidim kancelar JUDr. Nerudy, pokud to vyhraje ta kadidatka :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 828
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2022, 4:42

Koukám, že jsem vám v tom nadělal trochu zmatek ....

Takže jednotlivé typy datových schránek jsou zde:
https://www.datoveschranky.info/chci-da ... h-schranek

Dobrovolně si každý subjekt může zřídit schránku pro fyzickou osobu, podnikající fyzickou osobu, nebo obě dvě schránky.

Od 1.1.2023 dojde ke změně - že datovka pro podnikající fyzickou osobu už nebude dobrovolná, ale povinná. To znamená, že každý, kdo má zaregistrovanou nějakou živnost ji dostane ze zákona. Je naprosto irelevantní, jestli podniká, nebo ne, či má živnost pozastavenou. Pokud by se tomu chtěl někdo vyhnout, tak by musel živnost zrušit.

Komunikace směr úřad - fyzická osoba se řídí vždy typem datové schránky a typem komunikace - tzn pokud např FÚ posílá výměr nedoplatku daně, tak ho doručuje do schránky podnikající fyzické osoby - ale nedoručuje ho do schránky fyzické osoby. V tomto případě to posílá doporučeným dopisem.

Komunikace směr fyzická osoba - úřad je trochu volnější - úřad je povinen přijmout komunikaci z obou typů schránek, ale odpovídá už podle konkrétního typu schránky. Pokud tedy podnikající osoba nevlastní schránku podnikající fyzické osoby, ale vlastní schránku fyzické osoby, tak jde komunikace od úřadu většinou papírově.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2022, 4:54

R-stick:
Diky za zpresneni, je (mi) ponekud vice jasno.

Ale protoze se situace ohledne vnucenych datovek z hlediska uradu menila vickrat, tak pockam na v aktualni dobe prave platnou verzi - obvykle to byva ta posledni ... :lol: (ale podle Pysne princezny plati i "... odvolavam, co jsem odvolal ....").
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 12. 2022, 5:01

Tak a teď jsi mi v tom udělal úplnej bordel. Mám datovku na jméno, používám jí vcelku bez problémů jak pro účely čistě soukromé - nákupka na zbraň, podání vysvětlení za špatné parkování. Krom toho jí naprosto běžně používám i pro podnikání - všechny typy daňových přiznání, komunikace s FU. Předpokládal jsem, že datovka pro občana je stejná jako pro občana podnikatele, protože občan podnikatel (živnostník) není firma, ale opět pouze občan.
Jinak jak mi vysvětlovala paní na FU, hlavní důvod je, že už nebudou papírová daňová přiznání brát, protože se stále zvyšují náklady na archivaci dokumentů. To beru jako vcelku pochopitelný důvod, protože i já musím skladovat účetnictví 10 let dozadu a je to pěknej oser.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

30. 12. 2022, 5:05

lubbez píše: 30. 12. 2022, 5:01 Tak a teď jsi mi v tom udělal úplnej bordel. Mám datovku na jméno, používám jí vcelku bez problémů jak pro účely čistě soukromé - nákupka na zbraň, podání vysvětlení za špatné parkování. Krom toho jí naprosto běžně používám i pro podnikání - všechny typy daňových přiznání, komunikace s FU. Předpokládal jsem, že datovka pro občana je stejná jako pro občana podnikatele, protože občan podnikatel (živnostník) není firma, ale opět pouze občan.
Jinak jak mi vysvětlovala paní na FU, hlavní důvod je, že už nebudou papírová daňová přiznání brát, protože se stále zvyšují náklady na archivaci dokumentů. To beru jako vcelku pochopitelný důvod, protože i já musím skladovat účetnictví 10 let dozadu a je to pěknej oser.
Ahoj
tady vraž ičo a zjistíš jestli ti ji hodný stát nadělí podruhé :lol:

https://www.mojedatovaschranka.cz/sds/
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

30. 12. 2022, 5:10

lubbez:
Hezke - jestli neni pocatek bordelu v tom, ze hlediska nejake legislativy (obecne receno) jsi obcan (CR), ale z hlediska FU jsi fyzicka osoba a muzes byt FO (proste nijak nepodnikas) a FOP (podnikajici).
V tom aby se prase vyznalo ...
A pak jeste, jaky mas danovy domicil .... :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“