Co to pro nás EU připravuje?

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Zamčeno
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

16. 1. 2023, 5:17

Díki. Otázka času kým bude Glonas nepodporovaný. Tak ako sa vyradí zbytok sovietskej výzbroje vystrielaním na Ukrajine. Nevidím dôvod byť závislí na nepriateľskej technológií.

@t256: presne ako píšeš, 5. kolóna. Za ich skvelých čias bolo treba povolenku od svazarmu aj na blbé rogalo.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

17. 1. 2023, 8:11

Grad píše: 16. 1. 2023, 11:11 Tak vzhledem k tomu, že je zde i názor přímo z branže, nelze ani očekávát střelbu do vlastních řad a tak nezbývá než do negatív a hrozeb uvést omezení přístupu ke Glonasu, ale jsem to možná pouze nepochopil. :)

Tak vzhledem k dotazům uvedeným zde viewtopic.php?p=468657#p468657 je to podle mne poněkud málo.
Zase ale tomu rozumím, že není zájem prozrazovat o co tady vlastně jde, což by nedej bože mohlo ovečky znepokojit natolik, že by se proti tomu mohli nakonec i ozvat.
Chápu, kšeft je kšeft, ať to jiné stojí cokoliv... :wink:

EDIT
Něco názornějšího jako příklad, pro ty co si tu budoucnost nedovedou zcela jasně představit.
Tamní vyjádření "odborníka z oboru" jaksi nepřekvapí a zcela odpovídá tomu, s čím počítá a jak v komunikaci o tom co připravuje a jak také ve věci postupuje EU :
"Všichni si zvykneme", nabízí se dodat a zbývá nám něco jiného?
ANO, OZVAT SE!
Od času cca 11:15 zde
https://www.ceskatelevize.cz/porady/103 ... 058120003/

Vůbec nechápu, jak někdo nemůže vidět hrozby pro jeho osobu, které jsou naprosto jasně uváděné v těch dvouch reportážích...
Jasně další konkrétní hrozba je popsaná v příspěvku níže. Že bude mít přístup k datům RUS je mega průser, ale přiznejme si pravdu, neplatí rovněž, že čim méně dat (tím spíše o mém zdraví) bude mít o mne stát, tím lépe? :wink:
Permonik píše: 16. 1. 2023, 4:59 ...
V praxi třeba drony na přepravu léku nemohly být mít přijmáč třeba na Glonass, protože by jeho Data mohlo Rusko zneužit.
Nebo třeba EU od nějaké doby nepovolí certifikaci dronu s přijímačem Glonass.
...
Myslím, že bylo 20. procent. Česmad beči, že nejsou řidiči. A ten zbytek se se rekvalifukuje. Navíc pro mlade bude aktraktivnější pilot dronů než řidič kamionů.
K těm řidičům, to je sice pravda, ale těžko se to bude vysvětlovat třeba těm před důchodem, že se mají rekvalifikovat jinak končí, tak to raději nebudeme zmiňovat? Jo a budou to robotické = autonomni drony, takže kolik těch pilotů bude potřeba pouze jako dohled nad celým rojem, dle mne 0,00nic ?

Jinak moc děkuji za vysvětlení jak bylo myšlení toto prohlášení "hrozba - omezeni přístuptu k Glonassu" bez toho vysvětlení to zní přesně tak, jak to mysleli ti dva viz. níže... Po osvětlení u mne byla slyšet děsná rána, jak mne upadl ten balvan. :wink:

Ten zbytek nemá cenu ani komentovat, ale pobavil jsem se hned 2x.
-prvně než mne došlo, že to bude nejspíš cíleno na mne
-druhak jak málo stačí někomu k rychlým soudům, "trochu" povrchní myslím :lol:

Inu někomu stačí k osočení z kolaborace s RUSem, jenom to, že nepřijíma vše co příjde z EU s bezbřehým nadšením. :lol:

Jo a ještě k tomu rogalu.
Světe divte se všichni, i dnes je potřebné na rogalo povolenka a říká se jí pilotní průkaz.
https://duckduckgo.com/?q=pilotn%C3%AD+ ... alo&ia=web
Tím ale neobhajuji dobu minulou, pouze vyvracím zavádející fakta.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2023, 10:34

Mě by konkrétně zajímalo jak může někdo (třeba Rusko) dostat přes čistě pasivní navigační systém (uživatel má jen přijímač) nějaká data, která pak zneužije. Děkuji :-)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

17. 1. 2023, 11:12

Pokud vezmeme v uvahu pouze striktní předpoklad, že v celém zařízení není absolutně žádná jiná elektronika a obsahuje jen a pouze chip na pasívní příjem dat ze satelitní navigace a po celou svojí životnost zůstané dané zařízení of-line, tak lze konstatovat toto:
- žádná data zařízení s největší pravděpodobnosti neopustí, pokud se nedostane do nepovolaných rukou
- pominemeli spolehlivost daného zařízení, pak funkčnost=spolehlivost zařízení=přijímače na 100% ovládá ten, kdo ovládá vysílač

Pokusím se to osvětlit asi takto, jakákoliv závislost na cizí mocnosti v strategické oblasti, přináší rizika.
Evropě, která byla na tento základní princíp XX x upozorňovaná zvenči i zenvnitř a nechtěla to pochopit a prosazovala si svou, se to nakonec potvrdilo bohužel v praxi.
Zkušenost v energetice jí nestačila a pořád si jede tu svou...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... sel-223575
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

17. 1. 2023, 11:56

Pokusím se vrátit debatu k tomu o čem by měla být a to dotazem.
Jak by jste řešili problém, který je zmiňován i v jedné z těch reportáží.
Navigace na přistání v neznámém terénu.

Mne napadá poměrně jednoduché řešení udělat z neznámeho terénu známy a řešení bude více, žádné se lidem nebude líbít.
1. nařídí se z poměrně nepřesného katastru učinit 3D přesný model
2. provozovatel si všechny lety bude zaznamenávát = data ze všech senzorů

Pravděpodobnost realizace varianty č.2 je vysoce pravděpodobná.
K letu autonomnich dronů je nutno použít lidar, který skenuje teren kolem sebe a vytváří si 3D model, takže stačí toto vše pouze uchovávat a sehrávat do jednoho obřího modelu.
Jak se vám bude líbít, když si soused bude pravidelně objednávát doručování dronem a u toho někdo bude průběžně získávát data:
Kdy máte vytažené sezeni na terásce a kdy tam jste?
Jak a kde máte osázenou zahrádku?
Kde máte sušák na prádlo a kdy a co na něm je?
Pokud budete bydlet někde v dohlednosti droního koridoru už ani není potřeba rozebírát...
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2023, 1:58

Vzhledem k tomu, že drtivou většinu modulů na příjem i více typů navigačních systémů současně vyrábí "třetí strany" a tyto moduly jsou vždy v režimu "slave" a nemají žádný vysílač, tak přímé zneužití rozhodně nehrozí, pokud tak záměrně neučiní konstruktér zařízení v němž je modul použit a v tomto případě pak ani nerozhoduje jaký systém je k navigaci použit.

Zavislost na vrtoších provozovatele navigačního systému je samozřejmě věc jiná.
V době kdy jsem měl svoji první GPS, tak USA provozovala řízené znepřesňování signálu a muselo se to komplikovaně kompenzovat.

Ohledně 3D terénu.
Dá se použít jako základ to co má google + to co je v katastru (parcely) + permanentní 3D fotogrammetrie vznikající za provozu. Zpřesnění samotné navigace jako takové se provede pomocí diferenciální GPS (rower - base) . Doplněno o mikrovlné radary a lidary pro bezprostřední detekci překážek.

Všechna ta data bude samozřejmě někdo agregovat a zpracovávat (přeprodávat ;-).
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

17. 1. 2023, 2:05

Grad píše: 17. 1. 2023, 11:12 Pokud vezmeme v uvahu pouze striktní předpoklad, že v celém zařízení není absolutně žádná jiná elektronika a obsahuje jen a pouze chip na pasívní příjem dat ze satelitní navigace a po celou svojí životnost zůstané dané zařízení of-line, tak lze konstatovat toto:
- žádná data zařízení s největší pravděpodobnosti neopustí, pokud se nedostane do nepovolaných rukou
- pominemeli spolehlivost daného zařízení, pak funkčnost=spolehlivost zařízení=přijímače na 100% ovládá ten, kdo ovládá vysílač

Pokusím se to osvětlit asi takto, jakákoliv závislost na cizí mocnosti v strategické oblasti, přináší rizika.
Evropě, která byla na tento základní princíp XX x upozorňovaná zvenči i zenvnitř a nechtěla to pochopit a prosazovala si svou, se to nakonec potvrdilo bohužel v praxi.
Zkušenost v energetice jí nestačila a pořád si jede tu svou...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... sel-223575
Tam jde čistě o to, kdo dodává čip a má kontrolu nad firmwarem. GPS a jeho klony mají jako vedlejší funkci možnost doručování datových zpráv - třeba rozkazů na odpálení jaderných raket nebo znefunkčnění konkrétních zbraní pokud opustí určené území. Může to být napevno zadrátováno v čipu takže nad tím uživatel vůbec nemusí mít kontrolu.
Podobnou hračku má každý počítač od intelu - čip intel management engine sedí nad síťovou kartou a pokud má počítač přístup do internetu, tak Intel nebo NSA může kdykoliv cokoliv bez ohledu na instalovaný operační systém.
Nebo aféra s falešnými CISCO zařízeními - byl tam fake čip, který obcházel ochranu firmwaru proti běhu na neoriginálních zařízeních. Výrobce udělal nový firmware - po přehrání / automatické aktualizaci přestala zařízení fungovat.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

17. 1. 2023, 2:10

Radhard píše: 17. 1. 2023, 1:58 Zavislost na vrtoších provozovatele navigačního systému je samozřejmě věc jiná.
V době kdy jsem měl svoji první GPS, tak USA provozovala řízené znepřesňování signálu a muselo se to komplikovaně kompenzovat.
Tohle na několika místech na světě funguje trvale. Vtip je v tom, že podle toho nelze řídit letadlo.
Častečně to řeší systém WAAS nebo EGNOS, ale není na to 100 procentní spolehnutí a musí mít člověk vždy zálohu.
Ohledně 3D terénu.
Dá se použít jako základ to co má google + to co je v katastru (parcely) + permanentní 3D fotogrammetrie vznikající za provozu. Zpřesnění samotné navigace jako takové se provede pomocí diferenciální GPS (rower - base) . Doplněno o mikrovlné radary a lidary pro bezprostřední detekci překážek.

Všechna ta data bude samozřejmě někdo agregovat a zpracovávat (přeprodávat ;-).
Je veřejně dostupná výšková mapa ČR v rastru 100x100m. Neveřejně má být i rozlišení 1x1m.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2023, 3:23

Selic píše: 17. 1. 2023, 2:05 Tam jde čistě o to, kdo dodává čip a má kontrolu nad firmwarem. GPS a jeho klony mají jako vedlejší funkci možnost doručování datových zpráv - třeba rozkazů na odpálení jaderných raket nebo znefunkčnění konkrétních zbraní pokud opustí určené území. Může to být napevno zadrátováno v čipu takže nad tím uživatel vůbec nemusí mít kontrolu.
Obvykle mám ve svém zařízení GPS modul (jedno jaký) a svůj mikroprocesor, takže kontrolu mám 100%. Může přestat fungovat ta GPS, ale zařízení rozhodně neudělá nic, co jsem sám neimplementoval. Takže z toho prosím nedělej drama. UAV pro armádu jsem vyvíjel, takže o tom docela něco vím.
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

17. 1. 2023, 4:52

Radhard píše: 17. 1. 2023, 3:23
Selic píše: 17. 1. 2023, 2:05 Tam jde čistě o to, kdo dodává čip a má kontrolu nad firmwarem. GPS a jeho klony mají jako vedlejší funkci možnost doručování datových zpráv - třeba rozkazů na odpálení jaderných raket nebo znefunkčnění konkrétních zbraní pokud opustí určené území. Může to být napevno zadrátováno v čipu takže nad tím uživatel vůbec nemusí mít kontrolu.
Obvykle mám ve svém zařízení GPS modul (jedno jaký) a svůj mikroprocesor, takže kontrolu mám 100%. Může přestat fungovat ta GPS, ale zařízení rozhodně neudělá nic, co jsem sám neimplementoval. Takže z toho prosím nedělej drama. UAV pro armádu jsem vyvíjel, takže o tom docela něco vím.
Já z toho drama nedělám. V tom malém GPS modulu je mikroprocesor s vlastním programem.
To že přestane pracovat je nejmenší problém. Dodáváme jistý druh zařízení na kterém je právě levný GPS modul a pro funkci zařízení potřebujeme přesný čas a sem tam polohu. Všechno funguje, dokud se zařízení nenamontuje v jedné středomořské zemi, kde někdo selektivně GPSku ruší. Problém je, že vzhledem k charakteru rušení se nějak spolehlivě nedá poznat, kdy se na údaj můžu nebo nemůžu spolehnout. Nejde přitom o nějakou kritickou věc. Když to přestane fungovat, tak to jenom přestane vydělávat peníze. Spoustu peněz :)
U toho GLONASSU jde vyloženě o to, že ze dne na den může přestat fungovat nebo začne "kreativně" dodávat nesmyslné údaje.

BTW.: Kdo dělá pro armádu, tak se tím nechlubí. Nás nutili podepsat mlčenlivost i komerční zákazníci na primitivní akce.

S těmi CISCO prvky jsem se setkal u dodavatelské středně velké firmy. Po aktualizaci firmwaru přestala fungovat síť. Výpadek IT systémů trval asi 3 pracovní dny. Vidět ksichty manažerů byl pocit k nezaplacení.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2023, 5:59

BTW: Jako externí dodavatel mám povoleno to uvést ve svých referencích. Komu jsi co podepsal je Tvoje věc, né moje. Co přesně a jak jsem dělal nikdy nikde neuvádím.

Uvedl jsi, že někdo někde ruší Vaše zařízení - no tak to máte smůlu ;-)

Firmware v CISCO taky evidentně nemáte pod kontrolou...

A evidentně jsi nepochopil mojí předchozí technickou argumentaci o zneužití dat přes konkrétního poskytovatele satelitní navigace. Kromě vypnutí, případně znepřesnění s tím nic jinýho udělat nelze - tady snad máme na věc stejný názor.

Politický podtext mě nezajímá. Včera to bylo USA, dnes Rusko, zítra Čína....
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

18. 1. 2023, 9:06

Děkuji všem, tušil jsem, že zde bude více lidi co s tím budou mít zkušenosti. :wink:

Aby bylo jasno, nebrojím ani proti pokroku - dronům ani proti těm co se tím živí.
Mám problém a to obrovský, že se to tlačí hlava nehlava, až to připadá tak, že je to zcela cíleně za účelem zneužití, ale to už jsem zmiňoval.

Jasně že jakýkoliv pokrok lze zneužít. Ovšem v tomto případě se ještě ani nezačalo a zcela cíleně to má již oběti:
- modeláří - na odpis
- vlastnící nemovitosti - okradeni
Ale je ticho po pěšině a to mne tedy vysloveně vytáčí.

Kde jsou všechny ty "nezávislá média", kde jsou ti ochráncí práv a neziskovky.
Ano ČT si těmi reportážemi svojí povinost veřejno právního média splnila, pokud to nebylo záměrné vypuštění indikačního balónku...
Ale tím to skončilo nikoho dál to nezajíma?
Nic, vůvec nikde nic, ani příbuzná odborná média, všichni mlčí. Poněkud hrozivě divné.
Lidi rovněž jsou zticha, ale zde bych to i chápal, ti obyčejní to nejspíše ani neumějí pobrat, natož aby poznali v tom možné konce...

Nechce se mne věřit, že jsem jedinej co v tom vidí problémy, které už proběhli, natož ty co teprve přijdou.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

18. 1. 2023, 9:25

Já osobně považuji za mnohem větší zlo, prolomení ochrany domovní svobody tím, že zákon umožnil vstup ůředníků na soukromý pozemek, bez soudního povolení. Stačí "občanské upozornění z místa bydliště" čti udání a máš tam kontrolu. ČEZ to dotáhl ještě dál, ten může zákonným způsobem vstoupit na tvůj pozemek, bez tvého souhlasu. Nebudu dávat odkazy, ale každý, kdo má zájem, může si je dohledat nebo zavolat na ČEZ. Zažil jsem oboje a Policie ČR na mé oznámení sice přijela, ale přišlo mi sdělení, že zákon nebyl porušen i když se nenašly žádné důkazy porušení podstaty trestného činu.
Shrnu li to, je to jako za války, " Otevřete, Gestapo!"
Tohle jste opravdu chtěli?
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

18. 1. 2023, 10:00

No vidíš a to tebou popsaný problém je pouze v jednotlivostech - tu a tam, rozhodně to ale je průser pokud to je v zákonech a nechci to tím zlehčovat.
Ty odkazy sem rozhodně dej.
Zde ale popisuji přípravu na masové prolomení domovní svobody, které se dotklo a dotkne každého.
Příprava probíha v plném proudu a je otevřeně přiznaná přímo z EU....

Jak jsem již zmiňoval, tak jako se nepohodlných šmírovacích prostředků jako je mobil či internet se můžeme zbavit a přestat je používát, tak se lze zbavit i této možnosti gestapáckého přepadení ze strany ČEZu - změnit dodavatele, nebo se dokonce odstřihnou úplně a přejít na ostrovní provoz.

Ovšem až se ta Droní strategie z EU z odkazu v prvním postu tohoto vlákna převede do praxe, nebude úniku...
Velký bratr se už bude dívát na všechny a všecho, všude a už napořád...
Pokud se někomu zdají "bezpečnostní kamery" všude přítomné (pořád se jim dá vyhnout a víte kde jsou a komu patří), tak věřte že dronum už neutečete, bude koukat všude a ti hlídaní nebudou mít tucha komu patří a kdo se zrovna díva = komu ty dronem zbíraná data budou patřit...
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 1. 2023, 11:18

Pojďme to otočit v něco pozitivního a položme otázku takto:
Utečou ty drony nám ?
More drones, more fun :lol:
Zamčeno

Zpět na „Prevazne nevazne“