hospudka

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Zamčeno
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 2. 2020, 8:34

Další super věc jsou čerstvý brambory, stačí 5m řádek, a jednou za čas na večír si jeden trs čerstvejch malejch brambůrek vytrhnout, uvařit, hodit k nim máslo, nějakou slušnou flákotu, zbytek talíře zasypat čerstvou zeleninou, studený slušný pivko.. a může si gigafarmář trhnout nohou.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

17. 2. 2020, 8:52

nechcem ti brat iluzie ale -gigafarmar- ma zakaznikov plne -kralikarne- v gigamestach...

tiez mam to stastie ze co to si dopesutjeme /skor svokra/ a na masove produkty mam bratranca stareho chovatela...ale nie kazdy ma tuto moznost...

ked vidim ako sa ludia napchavaju na benzinkach...je to des...
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2020, 8:56

Mex píše: 17. 2. 2020, 6:48 Orná půda je další posvátná kráva. ....
Ano, vím, že je to "ošklivý" názor. Ale je i nepravdivý?
Mě se to "mršení" polí osobně vůbec nelíbí. Nějaká hala je postavená za pár měsíců, ale dobrá ornice vzniká roky /desetiletí ?/. Navíc mám pocit, že ty haly toho moc ekonomicky nepřinesou. Jo jsou tam zaměstnaný lidi, dostanou plat, zaplatěj za ně soc + zdrav, ale to je tak asi všechno. Veškerý zisk jde dopryč, přidaná hodnota 0. A stačí aby tenhle "průmysl" klopýtl, majitel to odpíská a co nám tady zbude ?

Tady v okolí hospodaří nějaký Agro... majitel je snad němec. Předloni všude zaseli ozimý ječmen, na jaře to komplet postříkali roundupem a pak do toho zaseli kukuřici. Nějaká moderní metoda. Další rok je tu všude ta hnusná řepka, pak kukuřice ... Na podzim to "pohnojí" kalama z bioplynových stanic. Smrad jak když se zuje "kamioňák". Vozej to sem celý kolony cisteren z německa. Hnojivo ! V německu je to odpad na likvidaci ve spalovně. A ten roundup mají taky zakázaný.
Nedaleko bagrovali rybník. Zajímal jsem se o to bahno jako o hnojivo na rekultivaci půdy. Ani náhodou ! Bifenily, insekticidy, herbicidy, ropný deriváty ! I ten Agent orange je proti tomu čajíček.

Za sebe - já bych do tý "posvátný krávy" nekopal. Možná nejsme tak daleko od doby kdy pytel brambor bude mnohem víc nežli si umíme představit !

Někdy v 96 roce jsem byl kupovat frézky Maho přímo u výrobce. Fabrika jak ze snů // v tý době jsme tu většinou hledali záchody podle much //. Skoro celá fabrika byla zakopaná ve stráni a pásly se na ní kravičky. Vedle hlavního vchodu byl naprosto debilní výklenek. Nějak mě nenapadlo nic lepšího nežli že projektant při kreslení kýchl. Tak jsem byl "vtipný" a pánovi o nás měl na starosti jsem to předhodil. No a on mi docela klidně vysvětlil, že tam rostl strom a tak se mu vyhnuli. Když později uschl vysadili tam nový. Nemám rád němce, ale tahle pokora je mi sympatická.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 2. 2020, 9:00

SO 545 píše: 17. 2. 2020, 8:52 ...ale nie kazdy ma tuto moznost...
Plno lidí si ten rozdíl ani nemá jak uvědomit, jsou zvyklí na komerční konzum a přijde jim to normální. Pak když někam dovezeš domácí okurky, višňovku, víno, vyvališ na sraze uzený, to pak lidí panelákový jen mlaskaj😀 domácí bezovou šťávu, med z pampelišek🙂
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

17. 2. 2020, 9:04

DwPetr píše: 17. 2. 2020, 9:00
SO 545 píše: 17. 2. 2020, 8:52 ...ale nie kazdy ma tuto moznost...
Plno lidí si ten rozdíl ani nemá jak uvědomit, jsou zvyklí na komerční konzum a přijde jim to normální. Pak když někam dovezeš domácí okurky, višňovku, víno, vyvališ na sraze uzený, to pak lidí panelákový jen mlaskaj😀 domácí bezovou šťávu, med z pampelišek🙂
To je rec z duse... Ak ochutnaju nieco fakt domace a dobre , padne sanka nie jednemu BIO odbornikovy z kauflandu.... :D
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 2. 2020, 9:25

Moderní BIO jsou vesměs zase blbosti, v tom měřítku to bio dělat nejde. Třeba co máme slepice, tak jsou svobodný volnomyšlenkáři, maj za barákem 2 ary, kromě pár aut je to tráva sad a les, takže si dělaj co chtěj, pak se seberou a jdou se courat za ves. Kohout je kápo, na toho je spoleh, cestu domů najde. Večer máš deset krásnejch vajec. Ale to obrovský množství v marketech, to se prostě nedá dělat jinak než v kleci, kde ta slépka stojí v hovnech celej život. To by byly nutný obrovský plochy, to není nikde vidět. Stejná fylosofie jako mám s prací, vajíčka jsou bonus, peníze jsou bonus, a oboje funguje dobře. Pokud by se obojí stalo prioritou, je výsledek v nejlepším kompromis, spíš bída.

Jak ta 7mi letá whisky z dubovejch sudů.... každej tejden z fabriky vyjede cisterna, nebo kamion do marketů... a těch 7 let je kde? Je to jen tahák na peníze, BIO, BIOnafta, EKo, Elektroauta.....

Jak budou mladý ořechy, tak letos udělám zas pár litrů ořechovky, a zase bude mlaskot :lol:
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 2. 2020, 9:42

Celé zemědělství jde s dotacema pro velké do kytek. Dříve se na vesnici alespoň v každém druhém baráku zabíjelo prase. Dnes to prostě bez dotací za cenu velkochovu nedáš. Ne že by mně to chybělo, už bych ty zabíjačky dvě a více za týden nedal. Možná i z toho mám záda ne zrovna v dobrém stavu. Velkofarmář v minulosti skoupil (nebo kdovíjak k nim přišel) zemědělské podniky a první co udělal, vybil chovy a nepokračoval. Maso dováží (pokus se tomu dá ještě maso říkat) z Polska atd. Na orné půdě pěstuje řepku a kukuřici na přísady do PHN. Protože stáda skotu vybil, nemá hnůj, tak hnojí umělými hnojivy ze svých chemiček a nutí to i svým odběratelům. Jenže chemie, jak známo, vláhu v půdě neudrží a navíc devastuje zeminu. Pak přijde větší déšť nebo bouřka a eroze jak blázen. Hlavně, že chce vytvořit program pro zachytávání vláhy v půdě. Co za levárnu to asi bude? Nedovedu si představit, že sázím brambory a hnojím je práškama. Nějaké pozemky jsem pronajal zem. podniku (nepatřícímu holdingu, samozřejmě) a ti mně co druhý rok dovezou vlečku kravského a nemusím kupovat od Andyho nic na hnojení. Nevím proč, ale ty brambory prostě chutnají jinak, než z obchodu, i když se jedná o stejnou odrůdu. Ještě k těm dotacím. malí je někdy ani raději nežádají, protože na tu byrokracii prostě nemají žaludek a holding má zase právníků a jiných expertů na rozdávání a dělá vše pro to, aby malí nic nedostali a na ně zbyl větší díl koláče. Je mně taky líto jak se staví třeba logistická centra na krásné rovině a výborné půdě. Jakou přidanou hodnotu to ale přinese?
2DwPetr: s tím chlastem nemáš úplnou pravdu. Před pěti léty jsem dostal Metuzaléma. Ten by měl mít min 15 let. Letos by se měl dožít 20ti. Jenže jsem jej načal a opravdu to bylo eňo ňůňo. :) Bylo to na počest hosta z Latinské Ameriky a ten mrkal na drát, jak je to dobré a dlouho študoval vinětu. Když se dozvěděl, kolik ta sedmička stojí, tak už se nedivil. Ztrestali jsme ji ve trojku celkem rychle. Ještě mám více jak čtyřicetiletou trnkovou, ale do té zatím nepůjdu. Před deseti lety byla super. :)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 2. 2020, 10:06

Dobře, ne všechny jsou cinklý, ale ty archivy mají jinou cenovku a proto se tý doby třeba líp dožijou, protože se to nechlastá jak standartní chemie po 300 za litr. Kvalitní rumy jako třeba Diplomatico nebo ten Metuzalem můžou bejt určitě odležený.

Ale ta radost s vlastní trnkovice, nebo xxx určitě nebude menší, a dokážeš si ji sám vypiplat, od keříku, až po lahev v archivu, a to potěší úplně nejvíc, je v tom kus poctivýho řemesla 8)
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2020, 10:11

Josef píše: 17. 2. 2020, 9:42 ... Ještě mám více jak čtyřicetiletou trnkovou, ale do té zatím nepůjdu. Před deseti lety byla super. :)
Mám po dědovi hruškovici // cca 1965 -1968 //. Bojím se to otevřít, abych nebyl zklamaný. Jaký je impulz otevřít "čtyřicetiletou trnkovou" ? To přece nejde jen tak vychlastat - to musí mít nějakou "štábní" kulturu.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 2. 2020, 10:16

Otevřít archiv není problém, pokud si další archivy sám založil pro další :wink:
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 2. 2020, 10:20

prcek píše: 17. 2. 2020, 7:19 Mexi, nějak s tebou nemůžu souhlasit. Jednak ti v tom chybí nějaký plán "B" až se na nás kámoši vykašlou ...
Grad píše: 17. 2. 2020, 7:44 Dnes přeci vše dovezem, bude li časem od kud, co a hlavně aby se to žrát ještě dalo...
Dovolím si zareagovat oponentně na tyhle 2 názory, protože jsou představitelem toho, co se často traduje.

Kapitalismus není o kámoších. Je to naopak docela tvrdá soutěž. Takže jde jen o to, abych něco uměl udělat líp než ti ostatní, aby oni měli zájem se mnou směnit své produkty.
V praxi myslím, že to bude vycházet tak, že z fabriky na 1ha pozemku budeme mít tolik, za kolik si můžeme koupit produkty nejméně z 10ha pozemků jinde. Takže to zřejmě nevychází zas tak špatně.

Babička vždycky říkala: "... ale když bude vojna..." atd. Tedy téma soběstačnosti. Tehdy jako malý jsem tomu věřil, dneska už moc ne.
Pokud by skutečně vypukla válka, tak ta by asi dneska probíhala jinak než předchozí Velká válka (která začala 1914 a trvala do 1945 s 20-letým příměřím). Ale i kdyby náhodou přece jen probíhala podobně, tak nakonec stejně vždy zvítězí spíš ten, kdo má větší průmyslovou základnu, než kdo má pokročilé zemědělství.
Prostě všeobecná soběstačnost myslím dneska není to, k čemu je třeba se nějak šíleně upínat.
Samozřejmě je ale dobré to, co se případně postaví, stavět co nejšetrněji. Ale to se už dneska docela děje. Takže nevymlátit toho zbytečně moc kolem, chovat se šetrně k vodě, případně udělat "zahradní" střechy hal atd.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 2. 2020, 10:38

TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 2. 2020, 10:50

Ale téma této debaty přece není o tom jestli zemědělství v malém doma na zahrádce, nebo ve velkém na megafarmě.
Ale jestli megazemědělství u nás na "zachráněné" orné půdě, nebo megazemědělství jinde směnou na výrobky z fabriky, které stojí na té naší původně zemědělské půdě.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

17. 2. 2020, 10:58

Podle mě to megazemědělství jinde za to nestojí. Něco jako vy nám traktory a my vám cenné zkušenosti, v případě zemědělství, sračky. To odbočení k vlastní zahrádce je jen pro parádu, že třeba všechno co je mega stojí za ...
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 2. 2020, 11:19

Mex píše: 17. 2. 2020, 10:20
V praxi myslím, že to bude vycházet tak, že z fabriky na 1ha pozemku budeme mít tolik, za kolik si můžeme koupit produkty nejméně z 10ha pozemků jinde. Takže to zřejmě nevychází zas tak špatně.
Problém je, že my nemáme ani ty fabriky ! Navíc pomalu vymíraj ti, co by tam byli schopni něco dělat. To co máme jsou montovny, někdy ani to ne.
Kousek ode mne je firma, kde dělají svítidla. Vedle Vasyla montuje Nacagín a kontroluje to Dymitrij. Marie, Žaneta, Adam, ani Jan, nebo Štěpán, sem dělat nepůjdou. Mají totiž VZDĚLÁNÍ !
Přece nepůjdou se svou "genderovou komunikací", "sociologií skupin" nebo "kulturní antropologií" montovat zářivky. Na poli máme řepku, ve fabrice magory. Řepka zničila půdu a magoři mají volební právo. Nevidím to růžově.

Jistě s tebou souhlasím že firma zabírající 1 ha a produkující nanotechnologie // antivirové algoritmy, biologické substance ...// vytvoří násobně větší přidanou hodnotu nežli pole tuřínu. Ale máme ty biochemiky, nanoinženýry, programátory ? Máme prd !
Máme haly kde chodí s deskami v podpaží "manager kvality" a hledí zda "operátor logistiky" //dříve ještěrkář// neobšourává Nastěnku // lidský zdroj //. Poslanci řeší zda týrat maturanty znalostí analytické geometrie či posloupností. Trojčlenka se zdá být dostačující pro "inkluzivní naději národa". Klidně se může stát, že za přidanou hodnotu práce tohodle výkvětu národa si nekoupíme ani ten pytlík brambor.
Naposledy upravil(a) Milan199 dne 18. 2. 2020, 2:42, celkem upraveno 1 x.
Zamčeno

Zpět na „Prevazne nevazne“