hospudka

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Zamčeno
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 3. 2019, 5:35

chb píše: 2. 3. 2019, 3:38 už jsme blízko ...
https://www.lidovky.cz/svet/miliony-lid ... ranici_zdp
řekl bych, že v pozadí musí být špičková technologie - holt ... Čína :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 3. 2019, 6:03

Přečetl jsem si to a ze začátku mě z toho docela mrazilo.
Ale pak jsem se nad tím trochu zamyslel (myslím, že to stojí za zamyšlení). A zkusil to srovnat s něčím známým.

Nezaplatíš alimenty - seberou ti řidičák. Spácháš dopravní přestupek? Kromě pokuty ti taky seberou "kredit" - dostaneš body. Nesplácíš dluhy - budeš v registru dlužníků.
Je to špatně? Já myslím, že ne.
Ti Číňani to pojali "koncepčně" (ať už to v této souvislosti znamená cokoli), ale zas tak moc odlišné od nás (myšleno západu obecně) to nebude.

Lidí je na světě moc, žijí koncentrovaně a čím dál tím víc fungují "práva na všechno" a čím dál tím míň fungují přirozené korektivy chování. Takže musí nastoupit nějaké externí korektivy, abychom spolu nějak na malém prostoru vydrželi.
Nějaký ten kreditový systém asi funguje líp než finanční sankce, protože je spravedlivější. Výchozí kredit má každý stejný, ale stejná pokuta může pro někoho znamenat opravdu hodně, někdo jiný se jí jenom zasměje. Proto se taky lidi víc bojí při dopravních přestupcích bodů než peněz. Jiné státy na to jdou zase jinak, myslím že třeba v Norsku se platí pokuty přímo úměrné výši platu.
Z toho všemi mi skoro ten čínský kreditový systém přijde možná nejspravedlivější.

Samozřejmě jiná věc je, co všechno v komunistické Číně bude znamenat ztrátu kreditu. Pokud jsou to přestupky, neplacení dluhů a daní nebo třeba to kouření kde nemám a dělání bordelu, tak OK, proti tomu nic nemám. Pokud je to ale třeba i nedostatečně hlasitý potlesk po projevu generálního tajemníka, tak to je jistě něco zcela jiného a hnusného.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

2. 3. 2019, 6:11

Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2019, 6:34

Mex píše: 2. 3. 2019, 6:03 Z toho všemi mi skoro ten čínský kreditový systém přijde možná nejspravedlivější
:shock: Mám pátrat po nějakém ještě neobjeveném kontinentu nebo tohle není většinový názor?
Aleš Procháska
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

2. 3. 2019, 6:49

testone píše: 2. 3. 2019, 5:13 nic nového pod sluncem
jako malej kluk jsem na tohle téma četl nějakou scifi knížku
název si nevzpomenu
akorát jsem netušil,. že se toho dožijem
Že by 1984 od Orwella?
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

2. 3. 2019, 6:53

chb píše: 2. 3. 2019, 5:35
chb píše: 2. 3. 2019, 3:38 už jsme blízko ...
https://www.lidovky.cz/svet/miliony-lid ... ranici_zdp
řekl bych, že v pozadí musí být špičková technologie - holt ... Čína :-)
Huawei - k tomuhle jsou právě potřebné 5G sítě
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 3. 2019, 7:08

prochaska píše: 2. 3. 2019, 6:34 :shock: Mám pátrat po nějakém ještě neobjeveném kontinentu nebo tohle není většinový názor?
Srovnával jsem 3 přístupy:
- u nás - pokuta a body
- Norsko - pokuta, jejíž výše je úměrná platu
- Čína - odebrání sociálního kreditu

Z těchto 3 možností se mi zdá ta poslední nejspravedlivější. Předpokládám samozřejmě, že výchozí kredit mají všichni stejný a za stejný přestupek každému seberou stejnou dávku.

Samozřejmě ještě lepší je netrestat přestupky vůbec. To je moc fajn do chvíle, než se Ty sám nebo Tví blízcí stanou obětí přestupku někoho jiného.
V ideálním světě by to jistě nebylo třeba. Ale bohužel nežijeme v ideálním světě. A myslím, že když Ti třeba podruhé ukradou auto, případně Ti ho někdo v noci naboří a ujede nebo jenom tak z momentálního nápadu ojede hřebíkem, tak bys možná nějaké omezení pro ty, kteří tohle dělají, i schvaloval.
Auto mi ukradli jen jedno (firemní), kola už 2 (soukromá).

Mně úplně stačí chodníky, posrané od psů. 90% lidí už to po svých psech uklízí, ale pro nějakých 10% by bylo pod jejich úroveň to po svém miláčkovi uklidit. A chození po chodníku pak znamená mít oči přilepené na zem, pokud nechci mít přilepené hovno na botě. Takže pokud by se hlasovalo pro nějaké "trestné body" (ať už realizované jakkoli) pro takové majitele, já hlasuji pro.

Žít nahusto v městské aglomeraci předpokládá, že všichni mají nějakou výchovu a ctí pravidla soužití. Ale bohužel vždy jsou v populaci lidé, kteří je prostě dobrovolně nectí. Kdysi se jim sekaly ruce nebo se rovnou věšeli, takže jejich počet byl regulován. To dnes nejde, a do vězení kvůli dělání bordelu na ulici nebo ničení autobusové zastávky nelze každého strčit. Takže nějaké "body" nejsou špatný nápad.

Nebo Ty máš nějaký lepší tip jak se vypořádat s těmi, kteří pravidla dobrovolně nedodržují?
A ne, neplatí, že dobro vždy samo zvítězí nad zlem, a že boží mlýny melou atd. To je jen v pohádkách a filmech z Holywoodu.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

2. 3. 2019, 7:55

:lol: vítejte v budoucnosti, již dnes :?
- jdete do banky - nabídka příjde až po lustraci
- jdete do pojišťovny - bez lustrace nic nebude a když tak za raketu
- jdete na nákup - jste lustrování bankou časem i státem přes kreditku
- jdete či jedete po ulici - jste lustrování, kamer je tam jak máku v nudlích
- jdete na net - ... :twisted:
No kam to asi tak povede? Nemáte představu? Tak tady si můžete udělat docela reálnou představu...
https://www.csfd.cz/film/214772-cerne-z ... e/prehled/
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2019, 8:35

Jj dobrej serial
Jsou tam pekne ukazany kam vedou tyhle extremy

Bavilonme to
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 3. 2019, 8:42

Grad píše: 2. 3. 2019, 7:55 :lol: vítejte v budoucnosti, již dnes :?
- jdete do banky - nabídka příjde až po lustraci
- jdete do pojišťovny - bez lustrace nic nebude a když tak za raketu
- jdete na nákup - jste lustrování bankou časem i státem přes kreditku
- jdete či jedete po ulici - jste lustrování, kamer je tam jak máku v nudlích
- jdete na net - ... :twisted:
Lustrace v bance (předpokládám, že jsi myslel při žádosti o úvěr): OK. Nechci, abych coby poctivý člověk platil 3x vyšší úroky jen proto, že z nich banka musí sanovat neplatiče. Možná si pamatuješ situaci v devadesátkách, kde bylo "in" brát si úvěry na všelijaké bílé koně a prázdné firmy, které se pak samozřejmě nesplácely. Výsledek - poctivá firma se k úvěru pak už nedostala, nebo za děsných podmínek.

Lustrace v pojišťovně: OK. Proč má 50-letý slušný šofér, který v životě z vlastní viny neboural a jezdí defenzivně, platit stejně jako hovado, které už roztřískalo za poslední 3 roky 15 aut?

Lustrace při nákupu: nesmysl. K čemu by to komu bylo dobré? Možná, když si půjdeš koupit několik pytlů dusíkatých hnojiv, jinak snad ne. Bohužel se teda nějaké lustrace přidaly i při nákupu věcí, které se používají pro výrobu drog a případně při výrobě výbušnin. To je trochu daň za internet, kdy je snadné najít návody na výrobu těch výbušnin.

Lustrace kamerama na ulici: tohle snad nejvíc frčí v Anglii, teď je asi dožene i ta Čína. Nemám z toho dobrý pocit, hlavně když se tam doplní rozpoznávání obličejů. Zase na druhou stranu rozpoznávání obličejů bude fungovat proti databází hledaných, nikoli všech. A uznávám, že spousta nepříjemné pouliční kriminality (ničení zastávek, laviček, výkladů, aut, občas i napadení lidí) se s malým počtem policajtů v ulicích jinak řeší dost blbě.

Lustrace na netu: zavrženíhodné, mimo jasně definovaného úzkého seznamu vysloveně kriminálních věci (ale ty plynou už z jiných zákonů). Velmi jsem fandil návrhu Klause ml. s jeho návrhem na zákaz svévolného omezování svobody slova na netu.
Tady s Tebou silně souhlasím, že trend jde do ( ; ).
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

2. 3. 2019, 9:04

prochaska píše: 2. 3. 2019, 6:34
Mex píše: 2. 3. 2019, 6:03 Z toho všemi mi skoro ten čínský kreditový systém přijde možná nejspravedlivější
:shock: Mám pátrat po nějakém ještě neobjeveném kontinentu nebo tohle není většinový názor?
Možná ještě intenzivně ne, ale porozhlédnout se nebude špatné. Mně tak trochu Mex připomíná snahy neomarxistů vytvořit nového člověka. O to už se pokoušeli téměř všichni diktátoři a jak to dopadalo víme, snad kromě Mexe, všichni. Miliony mrtvých, miliony zničených životů a tak by šlo pokračovat. To jen ten Hradní násoska společně s Falmerovou partají k tomu vzhlíží jako ke stabilizaci společnosti? A že ti největší vrazi v novodobých dějinách byli a jsou levicového založení.... :(
Když se spustilo EET, tak přibrali hafo nových úředníků na jeho sledování. Kolik nových pracovních míst pro vyvolené přinese tento Velký bratr? Kdo bude určovat pravidla přidělování puntíků, jejich aplikaci, bude informován postižený, bude se moci odvolat a kde? Prostě komouši.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2019, 9:13

Lidi nedonutíš ke slušnému chování ani tresty, ani přísnými tresty. A nutit někoho, aby byl konformní s většinovou společností když nechce je snad ještě horší. Člověk má mít právo být rebel a ta většina nikdy nerozpozná jestli je podivín nebo génius :-) Kdybys takhle donutil Newtona aby slušně zdravil sousedy, tak možná doteď nebudeme znát gravitační zákon a neurčitý integrál :-)
Aleš Procháska
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2019, 9:38

to: Josef
Nadáváš na komouše, ale sorry, jsi trochu mimo správný směr. To byli břídilové, těm se ani nezdálo o možnostech "moderních demokracií". Projdi se dnes kdekoliv ve městě po ulici a koukej okolo sebe - sledují tě kamerami na každém kroku, díky mobilu a internetu o tobě ví úplně všechno... :roll: Proč? Protože "demokracii je třeba chránit" :|
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 3. 2019, 9:58

Josef píše: 2. 3. 2019, 9:04 ... Mně tak trochu Mex připomíná snahy neomarxistů vytvořit nového člověka ...
To jako když považuju za správné, aby před získáním úvěru mohla banka prověřila, jestli třeba nemá několik průserově nesplacených?
Nebo když souhlasím s tím, že střelec co likviduje jedno auto za druhým má mít vyšší pojistné než slušný klient?
Tím se jako snažím vytvořit nového člověka a jsem neomarxista?
Ty se snad chováš stejně k dlouhodobě dobrému zákazníkovi jako k tomu, který Ti už několikrát nezaplatil? Nebo to musí jen ti ostatní?

Proč do toho taháš EET? Proti EET jsem byl od začátku a velmi silně. Nakonec jsme si o tom psali myslím i tady.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

2. 3. 2019, 10:01

Ten spravnej totac prijde az s pokrocilymi technologiemi - Cina je pouze ochutnavka.

To Mex - v principu mas bohuzel pravdu, ale jinak vubec ne - dabel je skryt v detailech - kdo hlida ty, kteri urcuji "hodnotici kriteria" ...

V podstate to je asi princip, ktery dostal Hitlera/Stalina (/dosad dle svych preferenci) k moci - vse, co se deje tem zbytecnym ci divnym (dle mne a meho souseda/sefa/farare/strejdy ...) je spravne- mne se to prece netyka a nikdy tykat nebude.

Staci pravidlo napr. o "limitnim veku" a ... par velice chytrych/zajimavych/prinosnych lidi z tohoto fora uz nikdy (mozna jenom virtualne) neuvidime ...
protoze provedli/neprovedli neco naprosto ... nebo jsou jenom stari ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Zamčeno

Zpět na „Prevazne nevazne“