Názvosloví drážek a výřezů.

vazne i nevazne pojmenovani soucasi stroju
Odpovědět
udirev
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2013, 1:11

25. 4. 2014, 10:03

Nejsem vyučený strojař, ale lecos si dovedu udělat sám. Jenže někdy se člověk nevejde do toho "lecos" a musí požádat někoho (s větší, či jinou mašinou) o pomoc. A začíná problém jak sdělit co potřebuje, při osobním styku pomůže tužka a papír, ale při dotazu přes paní, která bere telefony, to dostane šmrnc "tiché pošty" u táboráku. Dostal jsem nápad obohatit své vědomosti o drážkách, a začal googlit. Výsledek hledání v naprosté většině směřuje k nástrojům, k obrobkům ne. Našel jsem jediný skromný materiál z učiliště - kde se oni na to co jsem chtěl vědět ptali mne. Zkusím popisným způsobem zadat startovní dotaz: Vytvořím pravoúhlý výřez a v jeho vrcholu pod úhlem 45°kotoučovou nebo stopkovou frézou vytvořím drážku - existuje nějaký termín pro tuto drážku? Nebo když bude obrobek s výřezem krátký a já předem vrchol výřezu odvrtám - jak se to bude jmenovat? Můžete prozradit názvosloví u všech ostatních tvarů drážek a výřezů, které znáte?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 4. 2014, 11:33

tady máš výhodu že nejsi na telefonu a můžeš sem vložit ten obrázek... jinak já jsem asi jak ta paní na telefonu, ačkoliv jsem to přečetl 3x tak netuším co tím chtěl autor říci..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 4. 2014, 11:40

zápich, ČSN 01 4960
zdroj: Strojnické tabulky, Bartoš a kol., SNTL Praha 1970
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

25. 4. 2014, 3:28

je úplně fuk zda budeš umět přesné názvosloví, když na druhém konci drátu bude osoba ho neovládající a případně předávající požadavek někomu dalšímu. Jediná rozumná domluva je poslat výkres a tam pro jistotu zvýraznit o co ti jde.
udirev
Příspěvky: 21
Registrován: 14. 12. 2013, 1:11

25. 4. 2014, 5:19

Dik testone!
"zápich, ČSN 01 4960" , několik desítek let jsem "zápich" přisuzoval jen rotačním plochám - třebas hřídelím (to jsem opsal),
no a zápichům pro přímočará vedení jsem vnucoval striktně název "drážka". Proto jsem se nemohl na googlu chytit,
přes "zápich" jsem se dostal k výroku zkušenějšího, který to i slovně popsal "Protože není možné udělat "kout" s nulovým poloměrem,
tak se tam udělá taková drážka (zápich), takže ostrá hrana příruby se ocitne ve volném prostoru a přírubu je možno nasunout na těsno",
(v mém případě potřebuji umístit dlouhý rovný obrobek).
Jo ten název po kterém jsem toužil:
ČSN 01 4960/E(tvar zápichu) h(hloubka zápichu na plochu) x s(šířka zápichu) Vše ostatní je v tabulce uvedené normy.
Tak-že např.
ČSN 01 4960/E0,5x1,6

Pro RaS:
Myslím, že je zbytečné něco kreslit, když pohlédneš na strojařský úhelník - tak je to skoro přesně ono, o co mi jde. Jedině si představ,
že jeho tlouštka není 5mm ale třebas 500mm.
Odpovědět

Zpět na „slovnicek pojmu“