Prebrouseni vnitrniho prumeru na ER40 upínači

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

2. 2. 2023, 12:58

Ahoj vespolek,
je to prosba na brusice z Prahy - pokud je tady nekdo.

Kdysi jsem z Ali koupil kleštinový upínač na ER40 (viz obrázek niže) na můj mini soustruh řady 300.
Až teď jsem ho chtěl použít a a zaboha mi nešel nasadit.

Nejdřív jsem podezříval špatně vlepené (nap. kolmost apod) upevňovací šrouby (3xM6), ale příčina je v tom, že soudruzi v číně vyrobili vnitřní průměr (plocha B) místo 55,00 (plus tolerance) s hodnotou kolem 54,97.
klestina_ER40.jpg
Měřeno čínskou digišuplérou, která mi na "kontrolních průměrech" (ložiscích, ať již d nebo D) ukazuje 55,00, takže jí v tomto věřím :).

Může mi nějaký člen fóra/brusič (Pražák, po dohodě dojedu kamkoliv v rámci tohoto města :) ) ty cca 2-3 setinky odbrousit?
Předpoklám, že brusič může mít nějaký trn pro ERxx (kužel 16°) a může to pro něj být relativně hračka.

Prosím případné navrhy do SZ nebo i sem, cena/odměna pro mne samozřejmě hraje nějakou roli :-) - vše je relativní :).

O "profi" broušení uvažuji, protože si myslím, že se tam nedá oproti mému pokusu nic pokazit - holt nástroje a grif ... :)

Muj pripadny pokus:
Do vřetene mého soustruhu (dutina MK3) upnu MK3 trn s válcem o prumeru cca 25 mm a delca cca 25 mm, ten valec "suportovou" bruskou líznu tak, aby stovkovými hodinkami neházel (presný průměr nehraje roli), na něj upnu kleštinou ten držák zády ke koníku, doklepu na te rovinné ploše A (obrázek) na nulovou hazivost a zase tou bruskou budu pomalinku ubírat z plochy B tak dlouho, dokud tam tesne nenasunu ložisko o D=55,00 (referencni valec).
Vic svou hobby vybavou nedám.

Prosim o pripadne nabidky nebo i pripominky.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2023, 9:40

Upnutie na samotnú kliestinu nie je presne + bude tam nulová tuhosť. Musíš to upnut do voľného sklucovadla za max priemer, vyklepat čelo A na nulu a vyklepat dutinu kliestiny na nulu. Potom obrusiť osadenie na D55.
Pokiaľ pouzijes ložisko ako "kaliber", tak v tom momente keď ti tam ložisko sadne, bude priemer mimo rozmer 5 až 10 stovák. Potrebuješ minimálne valčekovy kaliber s rúčkou, aby si to tam nasadzal kolmo. Ideál je avšak dutinomer.
BalazKovo.sk
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

2. 2. 2023, 9:58

Jergus.balaz: diky za info :).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 2. 2023, 6:01

lapa píše: 2. 2. 2023, 12:58 Ahoj vespolek,
je to prosba na brusice z Prahy - pokud je tady nekdo.

Kdysi jsem z Ali koupil kleštinový upínač na ER40 (viz obrázek niže) na můj mini soustruh řady 300.
Až teď jsem ho chtěl použít a a zaboha mi nešel nasadit.

Nejdřív jsem podezříval špatně vlepené (nap. kolmost apod) upevňovací šrouby (3xM6), ale příčina je v tom, že soudruzi v číně vyrobili vnitřní průměr (plocha B) místo 55,00 (plus tolerance) s hodnotou kolem 54,97.
klestina_ER40.jpg
Měřeno čínskou digišuplérou, která mi na "kontrolních průměrech" (ložiscích, ať již d nebo D) ukazuje 55,00, takže jí v tomto věřím :).

Může mi nějaký člen fóra/brusič (Pražák, po dohodě dojedu kamkoliv v rámci tohoto města :) ) ty cca 2-3 setinky odbrousit?
Předpoklám, že brusič může mít nějaký trn pro ERxx (kužel 16°) a může to pro něj být relativně hračka.

Prosím případné navrhy do SZ nebo i sem, cena/odměna pro mne samozřejmě hraje nějakou roli :-) - vše je relativní :).

O "profi" broušení uvažuji, protože si myslím, že se tam nedá oproti mému pokusu nic pokazit - holt nástroje a grif ... :)

Muj pripadny pokus:
Do vřetene mého soustruhu (dutina MK3) upnu MK3 trn s válcem o prumeru cca 25 mm a delca cca 25 mm, ten valec "suportovou" bruskou líznu tak, aby stovkovými hodinkami neházel (presný průměr nehraje roli), na něj upnu kleštinou ten držák zády ke koníku, doklepu na te rovinné ploše A (obrázek) na nulovou hazivost a zase tou bruskou budu pomalinku ubírat z plochy B tak dlouho, dokud tam tesne nenasunu ložisko o D=55,00 (referencni valec).
Vic svou hobby vybavou nedám.

Prosim o pripadne nabidky nebo i pripominky.
Pokud na ložisku této velikosti naměříš čistou nulu, tak s 99,99% je to pouze signál, že měříš blbě.
Protože žádný normální ložisko nemá čistě nulové rozměry (viz tolerance) a běžný ložiska tu toleranci (kvůli ekonomice výroby) skutečně využívají.
Takže pokud by to mělo být udělané skutečně přesně, tak to musíš měřit dutinoměrem a finál stejně pasovat (zkontrolovat) na kalibr (což bych teda dělal i já - protože opět na mašině to (díru) změřit a mít jistotu, že to náhodou není nulový a nebo o 0.002 menší není příliš jednoduché. A jekmile to bude malý a sundáš to z brusky, tak pak už jedině šmirgl :lol: protože zpátky to rozumně zase už neupneš. O tom, že to nebude kruhový, ani nemluvě.
Takže já bych si udělal pomocný kalibr s plusovou nulou (co nejmíň ale plus), na ten to pak nabrousil.
Jinak já si osobně nedělám sebemenší iluze jak to bude od těch číňanů rovný a kruhový - a pokud jsou tam jenom dvě stovky, a běží to, tak bych to normálně došmirgloval, protože pak to bude stejně nejpřesnější :lol: dílec na celým tom soustruhu, co máš.
Dvě stovky je tak na 5-10 minut, maximálně. A že tam uděláš stovku bombírunk? - to je sice blbě, ale v tomto případě - stejně to je pak dotažený těma šroubama.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

3. 2. 2023, 10:40

Sancho Panza: díky za info.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 2. 2023, 6:54

No Láďo šuplera je na to krátká,
chce to aspoň mikrometr. Potřebuješ dva typy dutinový a klasický.
1. Změř si průměr osazení na vřeteni zda ho máš opravdu 55,00
2. Pak si změř dutinu na tom upínači
Pokud nemáš tak zítra jedu do Prahy s holkou na vlak do Brna.
Pujčil bych Ti případně i svůj upínač.
Jedině tak změříš tu odchylku.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 2. 2023, 7:17

Sancho Panza píše: 3. 2. 2023, 6:01 Pokud na ložisku této velikosti naměříš čistou nulu, tak s 99,99% je to pouze signál, že měříš blbě.
Protože žádný normální ložisko nemá čistě nulové rozměry (viz tolerance) a běžný ložiska tu toleranci (kvůli ekonomice výroby) skutečně využívají.
Takže pokud by to mělo být udělané skutečně přesně, tak to musíš měřit dutinoměrem a finál stejně pasovat (zkontrolovat) na kalibr (což bych teda dělal i já - protože opět na mašině to (díru) změřit a mít jistotu, že to náhodou není nulový a nebo o 0.002 menší není příliš jednoduché. A jekmile to bude malý a sundáš to z brusky, tak pak už jedině šmirgl :lol: protože zpátky to rozumně zase už neupneš. O tom, že to nebude kruhový, ani nemluvě.
Takže já bych si udělal pomocný kalibr s plusovou nulou (co nejmíň ale plus), na ten to pak nabrousil.
Jinak já si osobně nedělám sebemenší iluze jak to bude od těch číňanů rovný a kruhový - a pokud jsou tam jenom dvě stovky, a běží to, tak bych to normálně došmirgloval, protože pak to bude stejně nejpřesnější :lol: dílec na celým tom soustruhu, co máš.
Dvě stovky je tak na 5-10 minut, maximálně. A že tam uděláš stovku bombírunk? - to je sice blbě, ale v tomto případě - stejně to je pak dotažený těma šroubama.
Jen na vysvětlenou na mašině tedy na vřeteni je válec a ne díra - ta je v tom upínači
Takhle jsem to dělal já:
viewtopic.php?t=25732&p=265975&hilit=p% ... ba#p265975
Jinak bohužel ten osazovací válec nemusí být opravdu přesný a je nutné ho změřit - nejenom průměr mikrometrem ale i hodinkama jestli nehází!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

4. 2. 2023, 7:23

Z. Valter:
Diky za nabídku, ale zkusím to zvládnout.
Už si struzim/brousim kopyto 55.00 (kalibr se stydím říct :)) a mám několik "dutin 55.00" - jiné upínace (ER25 a 32, ty se Číňanům asi povedly, nasazovat jdou velmi tesne) - tak postupně je budu testovat při broušení toho kopyta 55.00.
Takže ještě jednou děkuji, ale nabídku nevyužiju.

Ten vadný upínac ER40 má skutečně o pár setin menší dutinu než ty dva ER25/ER32. Tedy zjištěno tou digisuplerou :).
Ten osazovaci válec 55 na vřetenu hodinkami (ještě staré Somet 0.01) hází tak ani ne čtvrt dílku.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

4. 2. 2023, 7:43

O.K Jak chceš ale kalibr bys měl dělat ne podle příruby ale podle toho osazovacího válce na vřeteni.
Sorry ale šuplera není přesná a ty bys potřeboval měřit na setiny tedy mikrometrem ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

14. 2. 2023, 10:37

Tak to nedopadlo uplne dobre ... upinac sice tesne nasunu na vreteno, ale ...
Podle jergusova postupu jsem postupne doklepal upinac na svisle rovine a na kuzelu na nulu - stovkove hodinky (jak obycejne/prime - na tu rovinu, tak ty s packou do dutiny) kmitaly v cca 1/4 stovky a pote s pouzitim jak vnejsiho, tak vnitrniho mikrometru 50-75 jsem pomalicku dobrousil dutinu na 54,99.
Soucasne jsem pouzival jiny valec "jako kalibr" - mel jsem ho z drivejska jako fixacni pro pripojeni sklicidla na otocny stul - vnejsim mikrometrem mel presne potrebnych 54,99 jako ma vreteno.
Po dobrouseni a nasazeni upinace na vreteno jsem na kuzelu ER40 nameril (packovymi hodinkami) na vnitrni (mensi prumer kuzele) strane hazivost cca pul stovky a na vnejsi strane cca 1,5 stovky. Ani doklepavani s tim nic neudelalo - sedi to hodne na tesno.
Takze se mi pri brouseni asi neco hnulo ...

Jeste jsem nezkousel, co namerim s pouzitim klestiny a nejakeho relativne presneho valce (brousena tyc z tiskarny nebo neco jineho) a zda to pujde nejak doklepat.
Ale to ceka az na vlastni mikrometry - mel jsem pujcene.
No, zkusenost je taky dobra ...

Napada mne jeste tam (v dutine) dobrousit umyslny "vakl v neprospech chyby" a pak doklepavat - hobik si mysli na nemozne, protoze nevi ... :lol:
Ale musim nad tim dlouho premyslet :lol: .

A nesmim zapomenout - dekuji timto Zdenkovi Valterovi za pujceni obou 50-75 mikrometru - jednak, ze mne mne k tomu zapujceni "dokopal" :) a za zapujceni jako takove.
Jeste jednou diky.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2023, 2:32

lapa píše: 14. 2. 2023, 10:37 Tak to nedopadlo uplne dobre ...
Treba dávať hlavne pozor pri skúšaní kalibru, a priebežne kontrolovať či sa kus nepohol. Pri tej ER dutine je jedna podstatná vec, či bola originál obrusena dobre. Ja si na takýchto upinačoch vždy dutiny prebrusujem.
BalazKovo.sk
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

14. 2. 2023, 4:17

Jsem jenom hobby garážník ale podle mě je pro tebe nejvíc důležitá házivost vnitřní dutiny upínače (?). Zkus dát kleštinu s upnutým nástrojem nebo přesným válečkem a změř to. Třeba budeš překvapen. Při nejhorším to lízneš znovu a při nasazování doklepneš na nulu.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

15. 2. 2023, 10:57

Radek335 píše: 14. 2. 2023, 4:17 Jsem jenom hobby garážník ale podle mě je pro tebe nejvíc důležitá házivost vnitřní dutiny upínače (?). Zkus dát kleštinu s upnutým nástrojem nebo přesným válečkem a změř to. Třeba budeš překvapen. Při nejhorším to lízneš znovu a při nasazování doklepneš na nulu.
Souhlasim, myslim si to taky a nechavam si tam nadeji, ze se to nejak sejde - trebas doklepanim, vzajemnym vyrusenim chyb dutiny a klestiny a/nebo pootacenim klestiny v dutine ...
Klestiny maji byt podle vyrobce s chybou/runout 0.008 - ale samozrejme cina ...
Ale jak jsem psal, jeste jsem to s klestinou a valeckem nezkusil - neni to uplne akutni ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2023, 3:04

lapa píše: 15. 2. 2023, 10:57 Klestiny maji byt podle vyrobce s chybou/runout 0.008 - ale samozrejme cina
PRC je tak do 0.02mm, všetko pod je náhodná zhoda okolností. Napr presné upínacie kliestiny nástrojov ponúka Walter. Ešte v bývalej robote sme to riešili a HSK63 ER32 upinac so zvýšenou presnosťou, matica so zvýšenou presnosťou a asi tri kliestiny so zvýšenou presnosťou boli skoro za tisícku. Len cena jednej kliestiny bola 80€/ks.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

15. 2. 2023, 4:37

Než začneš dál laborovat tak bych rád věděl, jestli jsi vyzkoušel všechny polohy toho upínače na vřeteni a jestli je ve všech polohách stejná. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“