Řezání plexi laserem

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Lenny
Příspěvky: 84
Registrován: 27. 11. 2014, 10:20

30. 7. 2018, 4:29

Zdravím,
Sháním řezání plexiskla laserem za rozumnou cenu.
Možná i dlouhodobá spolupráce.
Přikládám pro ukázku jeden z dílů ze 4mm plexi.

Poptával jsem to u "firem na řezání plexi" ale při objednávce 30ks/tvar si řekli přes 100kč na jeden kus výpalku což je opravdu směšné (cena materiálu asi 15kč u značkového plexi). To bych už po složení kompletu nikomu dál neprodal, nebo s takovou cenou že by si klepali na čelo....

sample.PDF
(13.59 KiB) Staženo 680 x
sample.DXF
(27.58 KiB) Staženo 167 x
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

30. 7. 2018, 4:44

Ahoj, večer napíšu.
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 7. 2018, 10:35

A kolik by sis představoval, když jen náklady na amortizaci stroje jsou cca 20 korun za kousek. Uděláš jich tak 6 kousků za hodinu.
radek01
Příspěvky: 213
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

7. 8. 2018, 8:45

Cena s plexisklem (teď máme jenom žluté plexi 4mm) cca 75,- ten kus co je na obr. v pdf, cena bez plexiskla (pokud bys dodal svoje plexi, které je vhodné k řezání laserem) cca 20,-

Kdyžtak písni na radek01@email.cz, nebo mrkni na naše stránky www.coolsvatba.cz a můžeme se domluvit.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 8. 2018, 8:29

lubbez píše: 30. 7. 2018, 10:35náklady na amortizaci stroje jsou cca 20 korun za kousek. Uděláš jich tak 6 kousků za hodinu.
Nemám vůbec ponětí o ekonomice práce laseru. Proto mě ta čísla celkem zaskočila.
Opravdu vychází amortizace na nějakých 700mm řezu tak vysoko? Ta strojová hodina CO2 trubice fakt vychází tak vysoko (tj. životnost je tak malá)?

A v těch 6 ks/hod je časové omezení hlavně upínání materiálu, nebo to řeže tak pomalu? Já jsem si naivně myslel, že plexi se na laseru řeže dobře. A že právě proto teď Číňani hodně prodávají různé laserem řezané krabičky z plexi.

Tak to jsem si teda zřejmě myslel blbě.
Každopádně je to pro mě překvapení, celkem nepříjemné překvapení. Nepříjemné proto, že pořád koketuju s myšlenkou si nějaký levný CO2 laser koupit, mimo jiné hlavně pro řezání plexi.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 8. 2018, 9:32

Možná slovo amortizace nebylo přesné, spíš náklady. Pořízení stroje dnes cca 100T vč. dopravy cla ... Pokud to myslíš s laserem vážně, chlazení trubky cca 30T, tohle vše by se mělo za cca 3-4 roky zaplatit a vygenerovat zisk. K tomu připočti nějakou tu spotřebu elektriky cca 1kW/hod, filtry - hlavně aktivní uhlí. Pak je tady výkon trubky, velký výkon znamená slušně řeže, ale blbě gravíruje. Skleněnka fyzicky končí s PWM regulací u cca 8% výkonu, ale opakovatelný výsledek je cca 15%. Takže univerzální řešení je 60-80W trubka. Lité plexi 4mm řežu nadvakrát, aby nebyl opálený okraj, výkon okolo 70 procent a rychlost cca 20mm. Další náklad je vlastní příprava výroby. A kdyxž to sečteš, tak se orosíš, co to stojí. Jednou za dva roky nová trubka + zdroj. Tam je ta 60W fakt pohoda, protože RECI trubku se zdrojem koupíš do cca 12T. 150W trubku ale už za 35T. Nevyčistíš zrcátka a trochu to ohulíš a máš na nich flek o čočce platí to samé.
S kolegou co má grafické studio a v něm 5 laserů 4x čínu a 1 GCC jsme o tom měli docela dlouhý rozhovor, podpořený reálnými náklady a dopracovali jsme se k číslu cca 10 korun za minutu práce laseru generuje hodinový zisk okolo 200 korun. (tedy jak amortizaci, tak i zisk) V podstatě lze říci, pokud máš velkého a stálého odběratele jsi schopen zaplatit laser za cca 2 roky a pak vydělávat víc. Na druhou stranu získat laserové know how není tak jednoduché. Dělat pro jednotlivce byl a je vojeb. Velká firma má materiál skladem, má člověka kterej to naformátuje na potřebný rozměr aby se to vešlo do stroje, má operátora co to pro laser připraví a dělníka, co to vypálí a stojí to třeba 100 korun. Já si musím spočítat kolik plexi budu potřebovat, pak ho objednám, formátování 1 kusu 20-30 korun, pak pro to dojedu a pak to udělám. V podstatě jsem na stejné ceně, ale jsem ochotnej dělat kusovku. První laser jsem si koupil před 10ti lety, dnes mám třetí a čtvrtej, protože jsem si k COčku koupil Fiber.
Všem těm né úplně spokojeným lidem doporučuju, kupte si svou mašinu, stojí to pár korun a uvidíte. Speciálně čínské mašinky za pár šupů fungují naprosto úžasně. Paradoxně ty lepší jsou prakticky bezporuchové.
K nákupu laseru lze říci jen jedno. Musí mít lineáry, 60W trubka stačí na vše a plocha 400x600 mm stačí na 99 procent projektů a cena tak těch 70T. Jde o to, že větší plochy většinou nemají úplně ideální geometrii a když se pak nastaví optika, tak to někde řeže trochu hůř. Na druhou stranu Thunder a Bodor jsou o něco lepší, ale zase 2x dražší. A to, že mají serva sice všichni vychvalujou, ale v praxi je to k ničemu. Skleněná trubka má nízký kmitočet PWM a tak rychlost pohybu při gravírování je limitovaná tím kmitočtem a při řezání třeba tý 4 plexi jedeš pomaloučku. U kovové trubky s PWM 100kHz je to jiné, ale 60W trubka stojí jako celý čínský laser.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 8. 2018, 10:08

Děkuji za obšírný rozbor. :-)
Prosím to, že skleněná trubka používá nízkou frekvenci PWM plyne nějak z fyzikálních principů, nebo je to jen tím, že ke skleněné trubce bude levná elektronika a ta umí jen nízkou frekvenci PWM?

O CO2 laseru vím houby, což je ostuda. Ale předpokládám, že ten laser nebliká, ale že PWM řídí proud trubící.
Nebo jsem mimo a ten laser jede v režimu ON/OFF?
Díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22395
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2018, 6:10

je to kvuli buzeni
sklenena trubka se budi vybojem vysokeho napeti
oproti tem kovovym ktere se budi tusim RF coz je mnohem rychlejsi
u te sklenenky musi byt preionizaca a vubec ten nabeh je radove pomalejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 8. 2018, 8:21

Tak tady jsi mě dostal. Nové zdroje mají možnost digitálního i analogového řízení. Výsledek je ale stejný v řezu jsou vidět tečky, tedy mění se výkon. Tady to ale nevím jistě, ale na trubce v návodech pro Thundera se s tímhle panáček zabývá jeden celý 20minutový návod. Já jsem tím blikáním měl na mysli něco jiného. Při gravírování jde o to, že řízení musí vypínat a zapínat trubku v reálném čase podle bitů obrázku a tam už kmitočet limituje reálnou rychlost posuvu.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 8. 2018, 3:55

Děkuji oběma za informace.
Tohle si ale určitě zaslouží pořádně nastudovat a následně zdokumentovat. Přece jen je tady trochu moc těch "asi" a "možná".
Zkusím kolem toho něco najít.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“