Zvážení frézky

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 12. 2018, 9:38

Ahoj,
nenašel jsem lepší vlákno. Nemáte někdo k dispozici patkovou váhu jako je např. https://www.mifex.cz/vahy-pod-silanadrz ... palet.html ?
Mě čeká stěhování frézky FN22 ze sklepní dílny v jednom objektu do dílny v jiném objektu na druhém konci Prahy. Aktuálně je frézka již rozebraná a ke stěhování zbyl jen v podstatě samotný sloup (uvnitř zůstala jen rozvodová deska, ovládací tlačítka na boku a hřídel s řemenicí rychlostní skříně (hřídel se kvůli ucpávkám blbě montuje zpět, řemenici nesundám, protože stahováky jsou v nové dílně a už se mi k tomu nechce vracet - těch pár kg už to nevytrhne).
Potřebuju nějak určit hmotnost, abych měl konkrétní podklad pro stěhováky, protože na tom dost záleží kolik to bude stát a jestli to někteří budou schopni vůbec udělat. Já můžu akorát vyjít z manuálové hmotnosti základního stroje 830kg a pak zvážit všechny vymontované díly a odečíst to. Problém je, že FN22 se dělala postupně v několika modifikacích, takže 830kg je skutečně jen orientační.

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

16. 12. 2018, 10:34

alesi kouknu se ,kdysi jsme tyto vahy demontovali v coca-cole..z vahovych tanku..akorat nevim zda jsem je nevyhodil,..a propo na to by stacil i paletak s vahou..
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

17. 12. 2018, 12:06

OK díky. Tak dej pak vědět.
Na paleťák zapomeň. Paleťák má 80 - 100 kg a to se mi zrovna 100x tahat do sklepa a pak zase nahoru nechce. Mě už stačí tahat schodištovým rudlem příslušenství a obecně nástroje + teď jak jsem to přes víkend rozmontoval tak se mi tam vyrojilo zase plno dílů řádu desítek kg.
Hlavně bude pecka posuvová skříň. Jak je to taková kostka tak to bude mít těžiště daleko od nápravy a to je pak větší fuška. Vytahoval jsem třeba malé otočné stoly (po jednom) co mohly mít tak 30kg, měl jsem to naložené v mars bedně přikurtované k rudlu. Pak jsem vytahoval vodorovný a pevný stůl, co mají každý 50kg a jak bylo těžiště připláclé k nápravě tak to šlo daleko lépe než ty otočáky.
Horizontální rameno a nějaké další lehčí věci jsem nakonec raději vynesl v rukou. Já jsem totiž doplatil na svůj zvyk po zkušenostech se současnou kvalitou výroby raději kupovat všechno předimenzované. Takže jsem koupil schodišťový rudl s co největší nosností (tuším 300kg - to bych chtěl vidět jak by to někdo vezl, stejně tak 400kg na normálním), jenomže jak je bytelný tak je taky celkem těžký. Nějakých 15 nebo možná 20kg bude mít.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

17. 12. 2018, 6:26

Nuz neviem si predstavit ze by som 30kg otocny stol priviazal na rudl a s nim siel po schodoch.
30kg proste zodvihnem a kracam s tym.
Ak som zdravy. Ak nie tak nema ziaden vyznam trapit sa s tym a poziadal by som niekoho nech mi to odnesie.
50kg detto. Hlavne u rozmerovo malych veci ktore sa v pohode daju vziat do ruk.
Ten stlp bud odnesu 2-3 chlapi co sa s nim zmestia na schody alebo to neodnesu a je ti uplne jedno ci vazi 100kg alebo 300.

No a vacsinou uplne staci dovera ze to pojde a ono to pojde. A za tyden sa budes cudovat kolko casu si stravil tym aby si vymyslel ako to pojde. Zbytocne
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

17. 12. 2018, 8:18

Tak to je jen holá teorie.
Něco jiného je přenést jeden, slovy jeden stůl od regálu ke stroji, druhá věc je takových věcí třeba dohromady 14 nebo kolik (dělička, stoly, 40kg mars bedny s nářadím, ...) tahat celé odpoledne do schodů a pak ještě poměrně daleko do auta.

Bohužel je vidět, že jsi něco takového nikdy neřešil.
Hele ta frézka se nějak dostala dolů. Úplně stejnou metodou. Tenkrát to nesli 4 stěhováci a měli s tím co dělat. Ceny stěhování jsou dle hmotnosti. Něco jiného je cenově 100kg a něco 300kg, nebo dokonce 500kg. Nemluvě že plno part třeba stěhuje max. 250kg atd.
Navíc já neřeším, jestli to má 100kg nebo 300kg. Já řeším, jestli to má 500kg nebo 600kg , nebo dokonce jen 400kg. Jestliže v celku má 830kg tak ty vymontované věci 100% nemají 500kg. Odhadem to je +/- 200kg.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

17. 12. 2018, 9:36

ssmak3050 píše: 16. 12. 2018, 10:34 alesi kouknu se ,kdysi jsme tyto vahy demontovali v coca-cole..z vahovych tanku..akorat nevim zda jsem je nevyhodil,..a propo na to by stacil i paletak s vahou..
alesi -tak jsem to vyhodil ,jediny co se tyka vah mam je meraky(jen streva) od toleda.-pouzivalo se to na vahove paletaky ..pro externi zobrazovaci jednotku vahy na zed.s lan vystupem.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 12. 2018, 10:09

Běžná osobní váha váží do nějakých 150kg, a v Kauflandech atd. stojí tak 200-250Kč.
Tak když koupíš 4 kusy, dáš na ně desku abys je nepoškrábal, tak bys to na tom mohl zvládnout.
A jako bonus pak ty váhy zase zabalíš a máš vánoční dárky pro celou širokou rodinu.
(svině by pak případně ty váhy šla vrátit s využitím práva "ochrany spotřebitele", fuj)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 12. 2018, 10:42

no jen to nějak rovnoměrně na ty čtyři osobní váhy položit že? z Prahy je vás tu dost tak se domluvte na stěhovací akcičce no né?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 12. 2018, 11:46

Předpokládám, že kolega není absolvent nějakých sociálních věd, takže umí vzít do ruky nářadí.
A udělat si nějaké špalíky, najít pár kusů lešeňové trubky, použít panenku atd. asi bude zvládat.
I na tu profi váhu za 12 litrů by to musel nějak položit.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

17. 12. 2018, 2:12

Mex píše: 17. 12. 2018, 11:46 Předpokládám, že kolega není absolvent nějakých sociálních věd, takže umí vzít do ruky nářadí.
A udělat si nějaké špalíky, najít pár kusů lešeňové trubky, použít panenku atd. asi bude zvládat.
I na tu profi váhu za 12 litrů by to musel nějak položit.
... a udělat páku 1:10 a pak to zvládne i ta osobní váha ... ale dost záleží co v tom sklepě ještě najde za "polotovary"

nakonec ti co toto umí stěhovat tak na nějaké to kilo při stěhování nekoukají - při následné fakturaci asi ano :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

17. 12. 2018, 7:55

Jak píše Mex, ty čtyři váhy bych tam musel dostávat stejně jako patky té za 12 000,-. On je spíš praktický problém, že v té dílně už prakticky nic není. Co nepřivezu z nové dílny tak tam nenajdu. Tam mam i "stěhovácké" roury.
Já asi začnu zvážením vymontovaných dílů a uvidím, co vyjde a jak mě to uspokojí. Když budu pod 500kg tak budu v pohodě. Ideální by bylo pod 400kg, ale na to moc nevěřím.

A ano, přesně tak. Ti, co to umí stěhovat, na nějaké kg nehledí. Spíš jde o to, že je to dobrý důvod natáhnout cenu.
Já už jsem totiž zkusil poptat jestli to zvládne někdo v celku. Sundal jsem svislou hlavu s trámem, vodorovný stůl a pak jsem kvůli šířce vytočil podélný šroub a sundal i svislý stůl ze suportu a domky co drží podélný šroub spojený se stolem. Váhu zbytku stroje jsem odhadl na cca 770kg.
A ne že by se nenašli firmy, co by to nezvládli. Nicméně padaly takové částky, že jsem to jednoznačně zamítl.
Tak přišel na řadu plán B, tj. co nejvíce ze sloupu vytahat. Stěhování 500kg už má přímo v ceníku celá řada firem a za akceptovatelnou cenu. U těch 3/4 tuny už to bylo závislé na nějakém jejich nacenění a to byl průšvih. Rozhodně tu nebyla nějaká proporčnost, že vystěhovat třeba 400kg stojí X CZK a vystěhovat 800kg bude za dejme tomu 2X - 3X CZK.

Pak je ještě plán C, a to že to budu muset vyřešit svépomocí. Mam v hlavě postavit takový jeřáb co by to postupně po pár schodech přesouval. Nicméně problém je, že je tam na výšku málo místa atd. Takže když na plná C nedojde bude to jen dobře.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 12. 2018, 8:51

tak udělej nákres jak složité to je snad to nebude točité schodiště a 4 patra
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

18. 12. 2018, 11:05

Nevzal si to příliš akademicky ? Proč nepoložís na schody pár fošen, pres prvni futro trám a něj hupcuka ? Tomu je docela fuck zda tahne 500 nebo 800kg. Jinak způsob, který píše Kenny mi vždy funguje nejlépe. Uvařit guláš a poprosit pár kamaradů.
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

18. 12. 2018, 12:31

elbarto píše: 18. 12. 2018, 11:05 Nevzal si to příliš akademicky ? Proč nepoložís na schody pár fošen, pres prvni futro trám a něj hupcuka ? Tomu je docela fuck zda tahne 500 nebo 800kg. Jinak způsob, který píše Kenny mi vždy funguje nejlépe. Uvařit guláš a poprosit pár kamaradů.

No ja fn22 tahal .z dodavky a do dilny po 45 stupnovym svahu sam ..,jeden lanak a par kurt a jedna bible(co kdyby...bylo neco potreba podlozit.. :D ).
jina par desitek nadrzi .. pat stovek tun uz jsem odtahal a vetšinou to je :..jerab..jesterka..paletak.....stehovaci kolecka....hupcuk....lanak...,panenka...pajsr..,kladivo a nakonec (dejte mi lidi ne moc chytry a je to) :D
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

18. 12. 2018, 1:49

elbarto píše: 18. 12. 2018, 11:05 Nevzal si to příliš akademicky ? Proč nepoložís na schody pár fošen, pres prvni futro trám a něj hupcuka ? Tomu je docela fuck zda tahne 500 nebo 800kg. Jinak způsob, který píše Kenny mi vždy funguje nejlépe. Uvařit guláš a poprosit pár kamaradů.
No, když pominu, že to asi nebude jedno těm futrům, tak hlavní problém je, že tam nikde není nic o co zaháknout nějakou tyč s hupcukem nebo napínák.
Dveře tam sice jsou, ale jejich rám je ke zdi přichycen na každé straně přes 3 hmoždinky ke zdi. Navíc jsou jen před druhým ramene schodiště a před prvním už není vůbec nic.
Bohužel nejde použít ani schodolez. Ten na 1t se nevytočí na mezipodestě a na 600kg to nejspíše do toho stoupání neuveze.

Kamarády bych do tohoto vůbec netahal. Jednak já jsem první kdo by odmítl tahat něco na popruhách (já bych kvůli hnuté potýnce neměl správně zvedat ani ten malý otočák, natož třeba díly co mají 50 a více kg, ale to je jen lékařská teorie, protože páni doktoři neřekli, kdo to bude za mě zvedat) a z potenciálních kamarádů a známých mají něco hnutého další 3, takže mi zbývá tak jeden člověk co to zvládne a zbytek co by teoreticky přišel by zase nezvládl ani ten otočák (kancelářské typy). Takže partu 6 prostě dohromady nedám.
Popravdě dle ceníků vystěhovat max. 500kg by mělo stát řekněme 5 - 8 tisíc a to beru jako akceptovatelné. Jsou to stěhováci s pojištěním a hlavně co tohle už dělali. Já bych tohle s klidným svědomím nesvěřil lidem, co mají 0 praxi, protože nenesli na popruhách přes kříže ani třeba metrákovou skříň. Když s tím pak někde křápnou, tak mi ušetřených 8k bude k ničemu. Tohle prostě není akce pro učení se metodou pokus/omyl. Nemluvě o riziku úrazu - ono i těm stěhovákům občas praskne koleno nebo se hnou záda, proto si taky za práci co trvá třeba 1/4 hodiny berou jako normální člověk za den. Tohle prostě není zrovna vhodný prostor pro šetření za každou cenu.
Samozřejmě jiná situace je, když to nespadne do té výše uvedené ceny. To už se pak vyplatí koupit materiál a postavit ten speciální jeřáb. Jenomže to je jiná situace, protože já bych schody vypodkládal do roviny fošnami, takže i kdyby třeba prasknul řetěz u kladky tak by frézka spadla z max. z výšky pár cm na fošny a neskutálela by se dolů, jako když to někdo pustí při nesení na popruhách.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“