Cnc portalova frezka

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

25. 7. 2019, 7:10

V první řadě zační tím že odpovíš na dotazy které zde padly proto aby ti mohl kdokoliv nějak seriózně poradit.

Z informací které jsi dosud uvedl Ti můžu poradit, abys trochu více utáhl ten šroub nahoře vpravo. A naopak ta matička vlevo dole je asi vzhledem k ostatní konstrukci předimenzovaná.

O tom že to "dotáhnš do konce" tu nikdo nepochybuje a proto ani vetšina neplýtvá časem tě navést na cestu, kde by se ten "konec" alespoň trochu blížil vyrobené frézce.

Slovensky moc neumím tak si dovolím citaci:
darc píše: 1. 5. 2019, 8:01 Povedz aka je tvoja predstava o nakladoch, tym by som asi zacal....
až odpovíš na tuhle otázku má smysl pokračovat dál v nějaké všeobecné debatě. Bez toho Ti ani ten nejgeniálnější konstruktér nemůže dát užitečnou radu.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 7. 2019, 4:32

A ešte jedna vec. Toto je priatelské fórum a ľudia si tu chodia oddýchnuť a z vlastnej vôle a času tu zdielajú názory a skúsenosti. Systém arogancie zastav hneď na začiatku a zamysli sa nad odpoveďami skúsených ľudí...ak sa budeš tváriť ako poloboh, moc tu nedosiahneš. To len taká malá rada :)
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

26. 7. 2019, 7:24

Rony196 píše: 25. 7. 2019, 6:01 Co ti mam k nej viac povedat pytaj sa a nekritizuj, takych je na svete az az. Ale ano najlepsie je zhodit niekoho potom sa ti dvihne ego.

Presne pre take odpovede nestojim a ak sa najde niekto kto uz take nieco staval a vedel by mi poradit kludne mi moze napisat spravu ja mu za jeho cenne rady rad aj zaplatim lebo tento projekt je moj prvy a urcite ho dotiahnem dokonca...
Ty sa nevieš opýtať, ale hneď na prvej strane sa tu osopuješ na ľudí od ktorých chceš odpovede. Podľa kryštáľovej gule. Ak máš pocit že k informácii 800x600 nieje čo dodať a všetko je jasné, čo tak sa zmyslieť či nieje podstatné povedať že to chceš stavať s Al profilov, výpalkov, joklov, MDF-ky alebo čo ja viem s čoho, zvárať, nitovať, skrutkovať, lepiť. Či to chceš na výrobu ozdobnej dosky na krájanie chleba pre mamu, ozdobných sošiek na blší trh, alebo na rozbehnutie reklamnej agentúry, na produkciu presných polotovarov. Či máš 100 alebo 10.000€. To má každý tu s teba ťahať cez SZ alebo sa ťa na to dookola vypytovať? Myslíš, že to je jedno?
Beriem že si nedočkavo nadchnutý zo svojho projektu, ale ak chceš rady od tých pár ľudí čo tu sú ochotní vôbec s TVOJÍM projektom mrhať čas, podľa toho sa musíš v prvom rade chovať.
Inak ti ostane vo vlákne po pár dňoch ticho.
P.S: Keď už spomínaš tie platené rady: Koľko si ochotný zaplatiť za takú radu? :wink:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

26. 7. 2019, 9:19

Rony196 píše: 25. 7. 2019, 2:18 Podme spolu radsej cestou ako sa to da, a nie ako sa to neda a vytvorme temu aku som tu nenasiel a hladal som dost dlho. Aby aj druhy clovek ktory by si chcel take nieco postavit videl ze to ide :). Myslim ze ak spojime viac hlav dohromady mozem (mozeme) to dotiahnut na finalnu verziu.
Takze momentalne pockame chvilu pokial sa nakresli model. Ked bude model hotovy (predpokladam do dvoch tyzdnov) nahodim sem fotky.

Co sa tyka tych vedeni tak ake odporucate? hiwin alebo nejake ine alernativy?
Ja som pred par rokmi riesil tiez podobnu dilema.
Pozrel som si ceny na Ali, na EBay.. a zhodnotil som ze 1000€ na frezku je dostatocnou rezervou..
ved linearne vedenie aj s vozikom stoji 10€, - real 50€
Gulickovy srob je za 20 aj s maticou,
material nejaky jakel za 5€ kilo.. - real dural uz si nepamatam aky, ale bolo ho vela
dobry driver z ali za 8€ - potrebujes 3 tak to je naozaj za babku... real 4x 100€,
oddelovacia doska stala tusim podobne
krokac stal mozno 10€
atd..

Linearne vedenia som kupil nejake nemecke, taky zlaty stred, gulickove som kupil nakoniec v cine, ale som spokojny, ostatny material bol kupovany v cechach.
Elektronika je komplet z nejakého ceskeho cnc shopu.. v podstate na odporucenie som tam kupil len to najdrahsie.. ale co uz .-(.. je to tak isto ako vsetko ostatne cina.. ale aspon v nejakej garantovanej kvalite..

Nehovorim, ze som si staval frezku sam, ale vdaka ludom ktori boli ochotni poradit/pomoct/postavit som sa dostal na cca 4000€ + ich praca a to hovorim o obrábatelnej ploche cca 200 x 200mm

Dnes nelutujem ani jeden cent co som dal do Frezky... frezujem si spokojne svoje drobnosti z mosadze a duralu.. a robim si radost pri mojich hobby hratkach..
za podobne peniaze si kupil kamarat starsie obrabacie centrum HASS.. mne by sa le nemestilo do dielne.. .-)

neviem co je tvoj ciel, ci funkcna frrezka, aby si si dokazal ze to dokazes, alebo nieco na nej vyrabat pre svoju radost.. ja robim male parne motory, lode s parnym motorom.. atd..
Rony196
Příspěvky: 24
Registrován: 29. 3. 2019, 8:32

26. 7. 2019, 9:32

CZ_Pascal- Takze predstava o nakladoch je zhruba okolo 4000 e.

shaolin- System arogancie som presne chcel zastavit a uz na zaciatku som chcel zamedzit prispevky typu "to sa neda". Ak vam moja odpoved prisla arogantna tak to sa ospravedlnujem neslo mi o to.

zverodoktor- Na nikoho sa neosopujem. Frezka bude vyrobena z frezovaneho hliniku zoskrutkovana a skolikovana. Chcem to na gravirovanie do dreva a frezovanie hlinikovych dielov.
PS: Ak mas s takym niecim skusenosti tak mi napis spravu a mozno sa dohodneme :wink:
[URL=https://matchnow.info]Unsurpassed Сasual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 7. 2019, 10:44

Rony196 píše: 26. 7. 2019, 9:32 Frezka bude vyrobena z frezovaneho hliniku zoskrutkovana a skolikovana.
POZOR musí to bejt slitina na výrobu forem která nemá tolik vnitřního pnutí jako válcovaná!!! EN AW 7021
třeba https://gleich.de/cz/produkty/g-al-c330/
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

26. 7. 2019, 10:56

Ahoj Rony,
no vidíš, to všetko si mohol napísať hneď na začiatku, veď nakoniec keď si listoval podobné vlákna tu na fóre, vždy sa každý práve na toto pýtal. Možno by nebolo od veci ak bude diskusia v tomto vlákne pokračovať, uviesť všetky tieto informácie ako doplnenie tvojho príspevku na začiatku vlákna. Keď niekto nový časom nahliadne, hneď bude vedieť o čo ide a ľahšie ti poradí-nebude musieť tie info vyzobávať na 2 stranách.
Ešte možno by si mal uviesť, či ten hliník bude plech (teda využitie viacmenej ako router), alebo by si potreboval (chcel) obrábať aj väčšie kusy. To je tiež konštrukčne dosť dôležité, najmä pri takých pojazdoch.
Skúsenosti som skoro mal, ale nakoniec bolo všetko inak. Napíšem ti, ako som dopadol ja. Pôvodný plán, dlho hlodajúci v hlave bola vlastná konštrukcia nejakého nenáročného CNC na nepodopretých tyčiach s trapézmi. Povedal som si, že to nemôže byť drahé aby to frézovalo plasty, hliník a drevo. Mám voľne k dispozícii veľkú frézu na kov a solídny sústruh, teda väčšinu vecí by som si vyrobil a upravil sám. Po dni čítania tohoto fóra som zmenil konštrukciu na podopreté tyče a trapézy. Za týždeň som už na Bazoši kúpil 4 lineáry (dodnes sú dakde v kúte dielne :) ). Po mesiaci pri hľadaní kdejakých bazárových a čínsky dielcov som natrafil na Bazoši na zánovný ISEL 4433. Cena bola 1500 €, vymenil som pôvodnú elektroniku a káble (+ 600€) a vytiahol 1,5kW Teknomotor zo skrine kde čakal už asi 2 roky na zvyšok CNC. Od kúpy po prvú špónu ubehol asi mesiac. Stroj je celý z hliníkových profilov a odliatkov, behá na lineároch ISEL a má guľové skrutky, má zakrytované vedenie. Váži bez vretena asi 125 kg. A je k nemu malá 4 os.

Nepíšem ti to pretože ťa chcem odhovárať. Iba snáď priateľsky upozorniť, že je veľmi málo pravdepodobné že nech investuješ koľko koľvek peňazí, tak sa ti podarí vyrobiť čo i len o trochu lepší stroj ako kúpiš za tie isté peniaze fabrický, aj keď nie nový a prípadne ho opravíš, alebo prerobíš. Ovšem ak cesta je cieľ, samozrejme je to úplne iná situácia a smelo pokračuj v tom čo si začal.
Andrej.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Rony196
Příspěvky: 24
Registrován: 29. 3. 2019, 8:32

21. 4. 2020, 9:54

Zdar. Tak konstrukciu mam poriesenu a uz "stoji" na mieste. Prikladam fotku pre predstavu.

Rad by som to rozhybal ale kedze som v zivote nezapajal servo motory, a celkovo som do elektroniky laik (ale rad sa to naucim ak by sa dalo) skusil by som poprosit niekoho skusenejsieho o rady. Forum mam prejde nieco som aj googlil ale nic "pouzitelne" som nenasiel. Hladam nejaky navod ako spojazdnit a zapojit motory s drievermi a pc.
(Prikladam aj foto servomotorov a driverov)
Přílohy
C92D05B8-4B85-49A3-B1E2-68F7322F846B.jpeg
A4D96CAA-60AA-4CB2-87A4-BA892F10F307.jpeg
C716AFF9-6B6F-4148-BFCA-1B28114FC73B.jpeg
3FCF0C68-3680-430C-9F5B-177E008DC484.jpeg
63AB4942-3B6E-466E-BEE2-6C752DFCE4A7.jpeg
E0772E98-B97B-4E0A-B825-C875A75090D9.jpeg
[URL=https://matchnow.info]Unsurpassed Сasual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

21. 4. 2020, 1:39

No poviem ti to na rovinu:
Ak hladáš návod "krok-po-kroku" ako pre (zatiaľ) necvičené opice, tak taký asi nenájdeš..

I keď na Trubke by sa iste dačo dalo nájsť, takmer určite to ale nebude priamo aplikovatelné pre tvoj prípad, a keby aj ± áno, tak to i tak bude vo výsledku celé na pikaču (také to zvieratko z rozprávky) :D

Ak si to chceš spraviť celé sám (a v tom procese sa to aj bezpodmienečne celé naučiť), priprav sa na stovky až tisícky hodín čítania a študovania rôznych dokumentov a náučných materiálov. Ak si ako-tak technicky vzdatný, a chybajúce el-tech poznatky doženieš rýchlejšie ako ťa ich nedostatok privedie k fatálnemu úrazu, tak sa časom dokážeš dopracovať k akceptovatelnému výsledku :wink:

Ak je to pre teba úplne nová parketa, či nemáš aspoň ako-tak decentné el-tech poznatky/zručnosti, tak to radšej zver dakomu, kto sa v tom naozaj (a komplexne) vyzná. Výsledok sa dostaví neporovnatelne rýchlejšie, a bude aspoň ako-taká šanca, že to bude aj funkčné a bezpečné :)

Začať môžeš napr. naštudovaním manuálu pre tie servá:
https://assets.omron.eu/downloads/manua ... ual_en.pdf

8)
Rony196
Příspěvky: 24
Registrován: 29. 3. 2019, 8:32

21. 4. 2020, 1:57

tak to potom skusim inak.:) niekto z vychodneho slovenska popripade z okolia Kosic co by sa do toho pustil? :)
[URL=https://matchnow.info]Unsurpassed Сasual Dating[/URL]
robyb
Příspěvky: 307
Registrován: 21. 11. 2018, 8:05

18. 1. 2022, 9:26

Neviem ako si pokrocil ale take serva som mal aj ja.
Potom som ich vymenil za novsie.
Zapojenie neni az take hrozne.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“