Rotor vřetenového čerpadla

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 7:06

Podle modelu ne spis parametrickej g kod bych to videl

Jde o to nastudovat moznosti jak na to
To frezovani je jasne a zkusil bych synchroni soustruzeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 5. 2019, 7:06

To má po celé délce stejný průměr a kulatý průřez?
Nikdy jsem takové čerpadlo neměl v ruce, soudím jenom podle toho neostrého obrázku.
Pokud to nemusí být bůhví jak přesné - co to ručně naohýbat z hlazenky?
A pokud se průměr nějak mění - tak to napřed osoustružit nebo obrousit v rovném tvaru a pak naohýbat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 7:10

Původní provedení je šroubovice s kruhovým příčným průřezem (tj. průřez kolmý na šroubovici je eliptický), takže to navinout z tyče nejde. Ale třeba už je vymyšlený i tvar statoru pro rotor tvářený z kulatiny.
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 7:42

robokop: Pokud dostanu nějaký vzorek kódu a instrukce jak má být ta dráha udělaná, tak bych z toho snad byl schopný vygenerovat i g kod. Synchronní soustružení by bylo ideální.

Mex: Ano, rotor má v každém bodě kruhový průřez. Stator má zase v každém bodě oválný průřez (rotor se v něm hýbe po hypocykloidě, v tomto konkrétním případě po přímce) . Díky tomu tam jsou uzavřené dutiny, které se postupně posouvají z jednoho konce na druhý. Teoreticky se to naohýbat dá, ale nedovedu si představit jak. Ono se to tak i dělá, ale je na to speciální válcovací stroj. Něco jako válcovačka závitů.

https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_cavity_pump
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 5. 2019, 7:58

Bylo tam, že průměr kulatiny, ze které by se to dalo obráběním udělat, by byl 12-16mm.
Takže kdyby se ohýbal jenom ten klikyhák, tak by na to stačila kulutina tak 8mm nebo i míň. A s tím už se dá celkem dobře pracovat i ručně.
Materiál by to byl skoro zadarmo. Navíc by se to dalo nazkoušet třeba na kousku hliníkového kabelu a teprve po testech přistoupit k oceli.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 8:07

To stoupání je tak malé a vyosení tak velké, že nějakým ručním ohýbáním to nepůjde. Ono tam bude docházet k dost velkému přetvoření. Tohle asi jedině strojně tím válcováním.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 8:51

Tady by ten 3D tisk použít celkem šel.
Udělat přesný model z vosku (z plastu) na 3D, odlít silikonovou formu na další voskové modely a pak to už jen odlévat na stromečku ve skořepině.
Navíc povrchy odlitků jsou hodně dobré.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

13. 5. 2019, 12:10

Jo, jenže origo je pochromovaný. Sigma to dělala/dělá z trubky. Jen bacha na to, že nesmí dojít tekutina. Pak se to zahřeje tak, že to taví a nabaluje na sebe tu gumu že statoru. Je to hnané přes hřídelku.
EVGU-cerpadlo_do_vrt_a_studni-vretenove-tifazove-Sigma_Lutin.jpg
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2019, 1:57

stanik84: Ano, na některých je tvrdochrom, ta NORIA je jen nerez bez tvrdochromu.
Zatím nemám představu, jakou životnost můžu čekat od jednotlivých materiálů a způsobů tepelného zpracování, případně povlakování. Obzvlášť v kontextu cena-životnost. Servisní náklady nejsou podstatné, stejně se to bude po každém použití rozebírat a čistit a tak se snadno může měnit i rotor. Pokud tedy získám dvojnásobnou životnost za trojnásobnou cenu, tak to nemá moc velký smysl řešit. To už si můžu necht nadělat víc levnějších rotorů. V tom malém průměru by to snad šlo vybrousit i z tvrdokovu na nějaké CNC nástrojové brusce, ale netuším, jestli by ten jejich systém dokázal brousit libovolný patvar, nebo jestli je to naprogromavané vyloženě jen na nástroje s břity.

Ta hřídelka se navíc i vaklá, protože na tom konci u statoru opisuje její střed hypocykloidu. Proto tam je gumová spojka, nebo u velkých kardanka.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

13. 5. 2019, 7:58

Neslo by pouzit peristaltické čerpadlo?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2019, 10:36

atlan: Když jsem naposledy něco čerpal s peristaltickým čerpadlem, tak jsem byl nepříjemně překvapený. Při konstantních otáčkách to nedávalo konstantní průtok. Potřebuju čerpat beton při 3D tisku a tam by mi to dost vadilo. Na prosté čerpání betonu při malém tlaku by to asi šlo.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

13. 5. 2019, 10:46

Prietok sa da merať, alebo zabezpecit aby cerpadli nemuselo sat, tj cerpadlo pod urovnou kvapaliny.
Akurat zrovna pri betone to asi vplyv nebude mat.

Beton pumpa ma ake cerpadlo?
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2019, 5:55

QNX píše: 13. 5. 2019, 10:36 atlan: Když jsem naposledy něco čerpal s peristaltickým čerpadlem, tak jsem byl nepříjemně překvapený. Při konstantních otáčkách to nedávalo konstantní průtok. Potřebuju čerpat beton při 3D tisku a tam by mi to dost vadilo. Na prosté čerpání betonu při malém tlaku by to asi šlo.
zes to nerek hned, kontinualitu davkovani muzes resit zasobnikem nad "tryskou" a do zasobniku to muzes plivat cimkoliv, do zasobniku das snimani hladiny, ktery ti v pripade vyprazdneni pozastavi tisk
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2019, 8:29

atlan: Betonpumpa má většinou vřetenové (ty menší), nebo pístové (ty velké) čerpadlo.

filla: To nemůžu, protože ze zásobníku to samo moc nepoteče. Tlačit se to musí skrz trysku o průměru někde od 2mm (na to chci to malé čerpadlo) po 10-20mm u těch větších provedení. Ten beton musí být navržený jako vysokopevnostní, takže s nízkým vodním součinitelem. Dokonce i při použití superplastifikátorů to bude stále víc "pasta", než "kapalina". Mám dokonce i nějaké tixotropní materiály a to neteče vůbec. Z toho můžeš postavit věž třeba půl metru vysokou (aniž by to ztuhlo) a stále to stojí. To vřetenové čerpadlo dává tlak v jednotkách MPa, takže to skrz tu trysku protlačí. Navíc tam je dost velký průtok materiálu. Například SIKA má materiál a zařízení se kterým tiskne s posuvem 1m/s. To fakt nemůže jen tak ucmrdávat z nějakého zásobníku.
Pozastavit tisk taky spíš nemůžeš. Jakmile dáš delší pauzu, tak už to většinou udělá viditelný spoj, protože si ten výtisk sedne. I když třeba u toho materiálu od SIKA by to nemuselo být tak hrozné, těm to tuhne velice rychle. Tu malou pumpu mám jako dávkovou, tam se bude dávat materiál na celý výtisk. Tu velkou mám s kontinuální míchačkou, takže může tisknout třeba celý den bez přestávky. Kdybych měl silo, tak třeba i přímo ze sila. Mimochodem, nautamix (50-100l, nebo nějaký jiný homogenizátor) na připravu práškové směsi a silo (500-1000l) na její skladování, to by se mi taky hodilo
Michal123
Příspěvky: 1
Registrován: 16. 5. 2019, 9:16

16. 5. 2019, 10:50

Sigma vyrábí tyto čerpadla pod označením EVGU.
https://www.sigmashop.cz/nahradni-dily/1-evgu-vreteno
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“