3D tisk plastové dorazy

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 4:47

@lubbez: nechceš sem dát ten model ? Chtěl bych si to zkusit vytisknout pro porovnání jak to bude vypadat z Endera při 100mm/s
SABLE-2015
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 5:58

Ten tisk teda nevypada moc dobre, nemas to podextrudovane? A prilis vysoka vrstva sa mi zda ale to je jedno z druhym...
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 11. 2019, 6:27

packa píše: 14. 11. 2019, 4:24 nepíšeš kolik procent výplně a kolik obvodů?
0,4 tryska, 100% výplň, jeden kus tisku, nejhorší kvalita.(přesto rozměry +-0,1mm) Nepředpokládám, že na doraz by bylo potřeba něco víc. Pokud tiskneš víc kusů, je to ve výsledku o přejezdy delší, tedy případná představa že ušetříš je mylná. Ono celkově přemýšlet o produktivitě ve 3D tisku je složité. Taky je dobré si uvědomit, že obrázek je cca 8x zvětšený
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 11. 2019, 6:46

lubbez píše: 14. 11. 2019, 6:27
packa píše: 14. 11. 2019, 4:24 nepíšeš kolik procent výplně a kolik obvodů?
0,4 tryska, 100% výplň, jeden kus tisku, nejhorší kvalita.(přesto rozměry +-0,1mm) Nepředpokládám, že na doraz by bylo potřeba něco víc. Pokud tiskneš víc kusů, je to ve výsledku o přejezdy delší, tedy případná představa že ušetříš je mylná. Ono celkově přemýšlet o produktivitě ve 3D tisku je složité. Taky je dobré si uvědomit, že obrázek je cca 8x zvětšený
řekl bych, že ty originál dorazy jsou z litého PU - a nejspíš ten, co je vyráběl, taky velmi dobře věděl, proč je zrovna z toho polyuretanu, takhle složitě dělá - obvykle všechno mívá svoje důvody.
Takže si to zkus místo nějakého pofiderního PETu ten doraz vytisknout z čehokoli, co má stejnou rázovou (i mechanickou) odolnost jako ten původní PU a hned uvidíš jak :mrgreen: dopadneš.
Ono totiž není umění něco nějak vytisknout (aby to vypadalo podobně), ale taky někdy je třeba aby to pak v provozu i fungovalo :mrgreen:
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 11. 2019, 7:05

milan584 píše: 14. 11. 2019, 6:46
lubbez píše: 14. 11. 2019, 6:27
packa píše: 14. 11. 2019, 4:24 nepíšeš kolik procent výplně a kolik obvodů?
0,4 tryska, 100% výplň, jeden kus tisku, nejhorší kvalita.(přesto rozměry +-0,1mm) Nepředpokládám, že na doraz by bylo potřeba něco víc. Pokud tiskneš víc kusů, je to ve výsledku o přejezdy delší, tedy případná představa že ušetříš je mylná. Ono celkově přemýšlet o produktivitě ve 3D tisku je složité. Taky je dobré si uvědomit, že obrázek je cca 8x zvětšený
řekl bych, že ty originál dorazy jsou z litého PU - a nejspíš ten, co je vyráběl, taky velmi dobře věděl, proč je zrovna z toho polyuretanu, takhle složitě dělá - obvykle všechno mívá svoje důvody.
Takže si to zkus místo nějakého pofiderního PETu ten doraz vytisknout z čehokoli, co má stejnou rázovou (i mechanickou) odolnost jako ten původní PU a hned uvidíš jak :mrgreen: dopadneš.
Ono totiž není umění něco nějak vytisknout (aby to vypadalo podobně), ale taky někdy je třeba aby to pak v provozu i fungovalo :mrgreen:
Nezlob se, umíš číst? Dost o tom pochybuji. Jasně jsem napsal, že jsem si to jenom zkoušel a nechtěl jsem měnit filament. Proč taky, když to nikomu nenabízím, že? A místo simulace v nějakém sliceru (které nejsou nijak vypovídající) jsem udělal reálnej kousek. Ale bohužel tenhle tvůj příspěvek je přesně v duchu toho, co psal MEX.
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

14. 11. 2019, 7:11

No, z TPE by se to jelo petinovou rychlosti...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

15. 11. 2019, 5:05

oscar píše: 14. 11. 2019, 7:11 No, z TPE by se to jelo petinovou rychlosti...
A on jako nějaký TPE co se dá koupit jako filament do tiskárny, má i nepatrně srovnatelné mechanické vlastnosti jako litý polyuretan?
Když totiž jakýkoli doraz (pružinu, podpatek, doraz, obrazivní kryt, pneumatiku na VZV.........) uděláš místo z toho polyuretanu, z čehokoli jiného, tak životnost, bude naprosto nesrovnatelná - minimální .
Proto se taky ten litý PU používá.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

15. 11. 2019, 5:15

lubbez píše: 14. 11. 2019, 7:05
milan584 píše: 14. 11. 2019, 6:46
lubbez píše: 14. 11. 2019, 6:27

0,4 tryska, 100% výplň, jeden kus tisku, nejhorší kvalita.(přesto rozměry +-0,1mm) Nepředpokládám, že na doraz by bylo potřeba něco víc. Pokud tiskneš víc kusů, je to ve výsledku o přejezdy delší, tedy případná představa že ušetříš je mylná. Ono celkově přemýšlet o produktivitě ve 3D tisku je složité. Taky je dobré si uvědomit, že obrázek je cca 8x zvětšený
řekl bych, že ty originál dorazy jsou z litého PU - a nejspíš ten, co je vyráběl, taky velmi dobře věděl, proč je zrovna z toho polyuretanu, takhle složitě dělá - obvykle všechno mívá svoje důvody.
Takže si to zkus místo nějakého pofiderního PETu ten doraz vytisknout z čehokoli, co má stejnou rázovou (i mechanickou) odolnost jako ten původní PU a hned uvidíš jak :mrgreen: dopadneš.
Ono totiž není umění něco nějak vytisknout (aby to vypadalo podobně), ale taky někdy je třeba aby to pak v provozu i fungovalo :mrgreen:
Nezlob se, umíš číst? Dost o tom pochybuji. Jasně jsem napsal, že jsem si to jenom zkoušel a nechtěl jsem měnit filament. Proč taky, když to nikomu nenabízím, že? A místo simulace v nějakém sliceru (které nejsou nijak vypovídající) jsem udělal reálnej kousek. Ale bohužel tenhle tvůj příspěvek je přesně v duchu toho, co psal MEX.
Mám vážnou obavu, že jsi vůbec nepochopil, O ČEM je řeč - ty jsi jako na té tvojí tiskárně schopen tisknout z nějakého polyuretanu, co má podobné mechanické vlastnosti jako ten co se zpracovává gravitačním litím do forem?
Protože nějak mi uniká, k čemu je dobrá zkouška výroby lopatky do turbínového motoru, z lipového dřeva :shock:, když vhodný materiál stejně pak použít nemůžu, protože moje technologie to prostě neumí.
Vetšinou totiž u jakéhokoli předmětu, není uplně jedno z čeho je vyroben - to, že to má podobný tvar, nestačí.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 11. 2019, 6:25

Milane584, vůbec jsi nepochopil smysl Lubbezova pokusu a příspěvku o něm
on se NESNAŽÍ nahradit cosi laciným rychlým výtiskem !!!!!!!!!!!!
on zjevně z dlouhé chvíle a pro zajímavost vyrobil cosi pro porovnání s něčím jiným a předem to ve svém příspěvku DEKLAROVAL
zkus se příště zamyslet nad smyslem celého textu, než z něj vytrhneš část a začneš na něj plivat
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

15. 11. 2019, 6:31

milan584 píše: 15. 11. 2019, 5:05
oscar píše: 14. 11. 2019, 7:11 No, z TPE by se to jelo petinovou rychlosti...
A on jako nějaký TPE co se dá koupit jako filament do tiskárny, má i nepatrně srovnatelné mechanické vlastnosti jako litý polyuretan?
Když totiž jakýkoli doraz (pružinu, podpatek, doraz, obrazivní kryt, pneumatiku na VZV.........) uděláš místo z toho polyuretanu, z čehokoli jiného, tak životnost, bude naprosto nesrovnatelná - minimální .
Proto se taky ten litý PU používá.
Má.
Ale tiskne se VELMI pomalu. To bylo sdělení mého příspěvku. Na produkci x set kusů je to časově nesmysl.
Toť vše.
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

15. 11. 2019, 8:13

lubbez píše: 14. 11. 2019, 2:18 Původně jsem zeditoval svůj první příspěvek s tím, že "jedno ucho dovnitř a druhé ven". Když se tu objevil i výkres, tak mě to zaujalo natolik, že jsem to cca za pět minut namodeloval (jsem samouk a tak mi to jde pomalu) a zrovna jsem dokončoval tisk nějaké krabičky, tak jsem to fóknul do stroje. Je to PET G, protože s ním zrovna tisknu a nebudu měnit filamenty, to pouze pro vysvětlení barvy. Doba tisku toho jednoho kusu necelých 10 minut.
Zdar, díky za zprávu a snahu. Slušností a zároveň mojí povinností je zde uvést fakt, že v tuto chvíli již s jedním kolegou na vývoji a tisku spolupracuji v poměrně konkrétní podobě, s výhledem na uzavření následné kooperace. S komunikací i spoluprácí jsem zatím velmi spokojen.

Tím nikoho neodrazuji od testů a laborování a vážím si toho, jen to považuji za nutné zde sdělit.
Jinak za foto díky, vypadá to fajnově. Barva není podstatná, pokud to splní funkci a rozměr, může to být třeba růžové :D Jen tam nevidím úplně to zkosení hrany po obvodu a zdá se mi ten okraj rovný.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 11. 2019, 8:39

Původně jsem se na to chtěl vyprdnout a celé forum pustit k ledu. Nakonec mi to nedalo, protože je tu spousta lidí, kteří mi toho hodně dali a tak ráno u kafíčka plodím ještě pár řádků. Jak jste si jistě všichni všimli, autor vlákna v té době všem poděkoval a považoval svůj problém za vyřešený.

Když jsem ráno zjistil, že do vlákna přibyla i malůvka a tak jsem opět jenom jako malou fíčurku doraz namaloval a vytisknul, jenom aby bylo vidět, jak to v reálu z tiskárny vypadá. Prostě oživit diskuzi, aby se tady nekafralo o "ničem", nic víc nic míň. Ovšem jak vidím, to jsem si naběhnul. Výtisk stojí za hovno, tlusté vrstvy a podextrudovaný. Jedinou chybu vidím v několikanásobném zvětšení a přílišném "doostření" fotky. Tloušťka vrstvy je přímo úměrná "kvalitě" tisku a na doraz asi nemusí být super hifi. I když, rád se podívám a případně i přiučím něčemu novému, když sem kolega dá něco svého.

Ale vraťme se k meritu věci. Kolega wurm napsal ve svém prvním postu toto: "Zdravím,
poptávám možnost výroby plastových dorazů 3D tiskem viz. foto. Žádná extra přesnost, jedná se o pružný měkčí materiál, typ ani složení bohužel neznám.
" Tedy všechny oba příspěvky milana jsou poněkud mimo mísu. Po prvním jsem se snažil uvést věci na pravou míru, ale nějak se to nepovedlo. Prostě ten člověk neumí číst :D
krabička 90x100mm
krabička 90x100mm
bok krabičky 28mm
bok krabičky 28mm
Docela bych byl rád, kdyby mi někdo řekl, jestli je to blbě vytisknuté a proč.

to wurm: tam je chyba, není to zkosení ale zaoblení a jenom 0,5mm u hrany na které to stojí.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

15. 11. 2019, 9:14

To Lubbez--- No hele blbě je to určitě.... sice nevím co ale na něco určitě přijdeme :D :D :D . A teď vážně, tiskneš to v nějakém temperovaném boxu nebo na volno? co používáš za podložku a na kolik topíš? dík :wink:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
reta
Příspěvky: 657
Registrován: 22. 7. 2014, 1:50
Bydliště: Pardubice

15. 11. 2019, 10:35

Zdar.
01 a.zip
(211.2 KiB) Staženo 91 x
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 11. 2019, 11:38

grade065 píše: 15. 11. 2019, 9:14 To Lubbez--- No hele blbě je to určitě.... sice nevím co ale na něco určitě přijdeme :D :D :D . A teď vážně, tiskneš to v nějakém temperovaném boxu nebo na volno? co používáš za podložku a na kolik topíš? dík :wink:
Zrovna to PETko jsem si oblíbil kvůli pevnosti a tisknu z něho prakticky většinu dílů. Teď bych měl zamachrovat, jak jsem ladil profil :-), ale to bych kecal. Na netu jsem si našel parametry a nacpal je do tiskárny. Tohle je tisklý na Ultimakeru 2+, podložka je teplá 70°C a samozřejmě je to v boxu. Ulťas má jeden "problém", že tiskne z 2,85 - 3,0mm filamentu a tak finální nastavení množství je krapet hoňka. Třeba tady používám 3,0materiál, ale průměr mám nastavený na 2,98mm. Když jsem měl 3mm tak to sem tam udělalo "prdeček" filamentu navíc. Jako test mám udělanou kostičku cca 15x15x15 mm, je dutá a mám v ní různě šikmé dírky a na tom si vždy doladím novou špulku materiálu. Je fakt, že Ultimaker je docela kurevsky drahá tiskárna, ale asi bych neměnil. Mou spokojenost může potvrdit jenom to, že jsem si po roce koupil druhou, větší.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“