Opracování kuličkových šroubů v Praze ?

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Milan+
Příspěvky: 146
Registrován: 15. 9. 2007, 7:38

29. 2. 2020, 8:52

Pro kovosvit jsem s kolegou těch šroubů točil cca 60ks,protočené pakny a v pohodě,dodnes se nikdo neozval.
josef109
Příspěvky: 604
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

29. 2. 2020, 10:47

To mě vždycky zajímalo, jak ideálně protočit ty čelisti? Správně by se asi mělo upínat za tu dráhu pro kuličky... Má smysl do těch čelistí "řezat závit" nebo je jen projet kvůli souososti? :idea: Dík :)
Milan199
Příspěvky: 2927
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 3. 2020, 7:16

josef109 píše: 29. 2. 2020, 10:47 To mě vždycky zajímalo, jak ideálně protočit ty čelisti? Správně by se asi mělo upínat za tu dráhu pro kuličky... Má smysl do těch čelistí "řezat závit" nebo je jen projet kvůli souososti? :idea: Dík :)
Ty šrouby jsou výrobně tři technologie :

Broušené - dráha kuliček se brousí v lunetě a je tedy dokonale souběžná.

Okružované - technologie podobná ale závit je "frézovaný". Také velmi přesná souběžnost.

Válcované - ta válcovací hlava je docela komplexní zařízení a kalibruje zároveň povrch i dráhu kuliček.

Z uvedeného vyplývá, že stačí upínat přesně za válcový průměr šroubu. V Rexrothu na to měli kleštiny, domnívám se, že presné sklíčidlo s protočenými čelistmi vyhoví.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 3. 2020, 8:52

Milan možno to s toho síce vyplýva, ale (u čínskeho) šróbu to jednoznačne neplatí. Stáčal som ich dokopy 6, 3+3 kusy, neboli z jednej várky, ani od toho istého dodávateľa. Inak tie skrutky chodili dobre, neboli prehnuté ani inak vadné. Ale povrch nechodil z dnom drážky. Nie o moc, bolo to tak do 5-7 stoviek, ale nechodil.
Na potrebu rovnať skrutku na dno drážky som prišiel až po preštudovaní pár vlákien na cnczone, kde sa riešilo práve toto. Zrejme je to skôr pravidlo, aspoň u skrutiek ázijskej produkcie. Iné som nemal. Možno iný kraj, iný mrav :-).
Sústružil som ich s drôtom v drážke ako som uviedol vyššie a kontroloval pupitasmi ako písal Prochaska.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2020, 10:01

Tak mne teď napadá, ten drát, co nabídněte do závitu šroubů a pomocí něj ho pak zapněte, ten má taky nějakou nepřesnost. Nebo je síla drátu všude stejná? Mi přijde, že nejlepší by to bylo upnout do přesně kleštiny. Jak to dělají profici?

Díky
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 3. 2020, 10:26

Samozrejme ten drát nieje ideál. Ale je ťahaný, takže nepresnosti sú minimálne. Robil som to tak preto, lebo som vtedy nemal planšajbu a zmieňujem sa o tom iba preto, že možno niekomu sa bude tento postup hodiť. Bolo to robené na čínskych válcovaných šróboch na domáce kúsanie a výsledok bol lepší ako sme očakávali. Prvotná otázka zvoleného postupu je, akú presnosť očakávaš a potrebuješ v rámci použitej konštrukcie a skrutiek.
Podľa mňa je správny postup ten ktorý uvádza Prochaska. Tá klieština by bola použiteľná vtedy ak by si si bol istý, že vonkajší obvod skrutky a dno drážok sú súosé. To ale ako som zistil, nemusí byť zákonite pravda pokiaľ nemáš brúsené alebo značkové skrutky. A nakoľko vodiaca plocha guličiek matky je práve dno drážok, osadenie ložiska musí byť súosé s ním a nie s vonkajším obvodom skrutky.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Milan199
Příspěvky: 2927
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 3. 2020, 11:24

zverodoktor píše: 1. 3. 2020, 8:52 Milan možno to s toho síce vyplýva, ale (u čínskeho) šróbu to jednoznačne neplatí. Stáčal som ich dokopy 6, 3+3 kusy, neboli z jednej várky, ani od toho istého dodávateľa. Inak tie skrutky chodili dobre, neboli prehnuté ani inak vadné. Ale povrch nechodil z dnom drážky. Nie o moc, bolo to tak do 5-7 stoviek, ale nechodil.
Na potrebu rovnať skrutku na dno drážky som prišiel až po preštudovaní pár vlákien na cnczone, kde sa riešilo práve toto. Zrejme je to skôr pravidlo, aspoň u skrutiek ázijskej produkcie. Iné som nemal. Možno iný kraj, iný mrav :-).
Sústružil som ich s drôtom v drážke ako som uviedol vyššie a kontroloval pupitasmi ako písal Prochaska.
Je pravda že tu opravdovou čínu jsem v ruce měl naposledy před lety. Bylo to už od pohledu hrozné a klopýtaly v tom kuličky ...
Normálně používám Rexroth nebo Hiwin.
Jestli běží povrch šroubu s drážkou kuliček se dá ověřit snadno. Matici vyšroubuji před sklíčidlo a změřím házivost na ní, případně to dorovnám. Vzhledem k tomu, že šroub bude z upnutí vyložen více o délku matice, bylo by lepší to navrtat a podepřít hrotem.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 3. 2020, 12:37

Našiel som video od nejakého výrobcu:
https://www.youtube.com/watch?v=dzIsR4Mg158
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2020, 6:28

Ciao,

zkracoval jsem šrouby a potřeboval bych opracovat volné konce. Má někdo čas a chuť? Nevím kolik to zabere času, ale myslím že to nebude žádný velké džob. Praha? Do konce týdne?

Díky
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 10. 2020, 7:15

zverodoktor píše: 1. 3. 2020, 12:37 Našiel som video od nejakého výrobcu:
https://www.youtube.com/watch?v=dzIsR4Mg158
Tohle video už je tu dost dlouho, ale tehdy jsem si ho nevšiml a podíval se na to až teď.

Trochu mě to překvapilo. Jednak, že popouští ten obráběný konec. Navíc délku jen tak podle oka. Kousek toho popuštěného zčernalého konce tam pak zbylo - stačí to pak jen přeleštit hadrem aby to bylo aspoň vizuálně OK?
Upnuté v soustruhu to pak má zřejmě za vnější obvod, nikoli za dno drážky.

Vždy jsem si myslel, že se to dělá jinak. Že se na napřed na brusce ojede horní tvrdá vrstva a závit pak se už soustruží do měkkého středu. Funkční obvod části, co se strká do ložiska, se pak případně ještě brousí napřesno.
A že se to upíná za oběžnou dráhu, nikoli za vnější obvod.

Když to pak ofukoval po řezu, tak to vypadalo, že to fouknul normálně na zem.
Ale to by snad měl za chvíli pod nohama děsný bordel, ne?

Asi mám coby laik hodně zkreslené představy.
Milan199
Příspěvky: 2927
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 10. 2020, 8:43

Mex píše: 13. 10. 2020, 7:15
zverodoktor píše: 1. 3. 2020, 12:37 Našiel som video od nejakého výrobcu:
https://www.youtube.com/watch?v=dzIsR4Mg158
Tohle video už je tu dost dlouho, ale tehdy jsem si ho nevšiml a podíval se na to až teď.

Trochu mě to překvapilo. Jednak, že popouští ten obráběný konec. Navíc délku jen tak podle oka. Kousek toho popuštěného zčernalého konce tam pak zbylo - stačí to pak jen přeleštit hadrem aby to bylo aspoň vizuálně OK?
Upnuté v soustruhu to pak má zřejmě za vnější obvod, nikoli za dno drážky.

Vždy jsem si myslel, že se to dělá jinak. Že se na napřed na brusce ojede horní tvrdá vrstva a závit pak se už soustruží do měkkého středu. Funkční obvod části, co se strká do ložiska, se pak případně ještě brousí napřesno.
A že se to upíná za oběžnou dráhu, nikoli za vnější obvod.

Když to pak ofukoval po řezu, tak to vypadalo, že to fouknul normálně na zem.
Ale to by snad měl za chvíli pod nohama děsný bordel, ne?

Asi mám coby laik hodně zkreslené představy.
Používal jsem jiný postup :

Indukčně kalenou vrstvu jsem odsoustružil. Plátek z toho nadšen není, ale zvládne to. Popustil jsem // dříve propan / butan později indukčně // konec kde bude závit // pro KM matici //. Protože je to ztenčené nezasáhne popuštění do funkčního závitu. Namontoval jsem kuličkovou matici a podle ní jsem dorovnal házivost. Osoustružil jsem to načisto včetně závitu matice ložisek.

Válcované šrouby je lepší centrovat na matici. Okružované a broušené jsou vyráběny v lunetě. Stačí je tedy centrovat na povrch // do kleštiny //.

Ofukovat obrobky na zem, fakt není dobrý nápad.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2020, 8:13

Chlapi, to je sice krásné, že víme jak to kdo dělá nebo jak jste to dělali, ale moje otázka je jasná. Víte možná kdo a kdy mi to udělá v Praze? Ideálně do konce týdne? Jen volné konce 3ks válcovaných šroubů velikostí 25mm.
Duper by byl nějaká "strejda", která má hooodně času a jde se s ním domluvit že přijedu, počkám a odjedu s hotovým. Jsem flexibilní.
Díky
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

14. 10. 2020, 8:28

porad nemas odpoved asi proto, ze je to utopie ..
obecne opracovani sroubu se spatne shani, natoz "u nosu" a jeste na pockani :-)
muzes se mrknout sem, ale jak cena tak dostupnost ..
https://cnc.inshop.cz/kulickovy-system-opracovani/
tomik.
p.s. pokud by jsi neco sehnal, dej vedet, urcite by se to hodilo kazdemu.
Mrosconi píše: 14. 10. 2020, 8:13 Chlapi, to je sice krásné, že víme jak to kdo dělá nebo jak jste to dělali, ale moje otázka je jasná. Víte možná kdo a kdy mi to udělá v Praze? Ideálně do konce týdne? Jen volné konce 3ks válcovaných šroubů velikostí 25mm.
Duper by byl nějaká "strejda", která má hooodně času a jde se s ním domluvit že přijedu, počkám a odjedu s hotovým. Jsem flexibilní.
Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2020, 9:18

Pro ně to taky dělá jeden externí pracovník a jezdí tam jednou týdně. Čeká se tak 10 dní.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 10. 2020, 9:41

Mrosconi> jsou valcovane, okruzovane a nebo brousene? Jak dlouhe?
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“