Přebroušení distančních kroužku

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

1. 6. 2021, 5:39

tumlik píše: 31. 5. 2021, 5:53
Sancho Panza píše: 29. 5. 2021, 8:56 Crisscross u Tripeta je celkem fantastická věc, ale (jako vše) má své "ale" - což ti okamžitě bude jasné, jakmile to uvidíš.
jj vím o tom, ale nekaž mě radost, jednu MHP mám už zazálohovanou na paletě :D
no jo, asi si měl neobvyklé :lol: štěstí, užij si to. To "ale" u Alberta ti vadit nebude - obsluha, co ví co dělá s tím problém nemá.
Zbytek jedině v poště.
Btw - na jakýho Alberta si měl tu životní kliku - bezšroubovýho a nebo s šroubem - a malýho nebo velkýho?
Jinak doufám, že starýho - bez toho krokáčovýho zvěrstva.
A až budeš sundavat stůl (dělá se to celkem rutinně a často) - tak bacha. Neměl by být v otočené poloze zbytečně dlouho (NE třeba do druhýho dne) - protože je riziko, že se vlastní váhou zdeformuje. Navíc měl by se zásadně otáčet bez magnetu - protože je lehčí a je to riziko pak menší - to ale Ty jistě stejně víš - takže jenom připomenutí.
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 6:02

fmodel píše: 31. 5. 2021, 9:45 Jakej má způsob broušení BRH20 ta nejezdí pásky (přískoky )jak píše Sancho Panza ale volně plave v ose Y od dorazu k dorazu a hydraulikou si řídím úhel .

od jergus.balaz
Na CrissCross hlavne treba kotúč na to určený. S "našimi" to nejde.

Jaký na to mají být kotouče a v čem je problém u našich kotoučů?
díky
Z toho kriskrosu sa tu robí zbytočne veľké haló. Mali to všetky brúsky s priečnym hydraulickým pohonom, tuším že aj BPH20. A áno mali to aj BRHáčky, ja mám Elliottku čo to tiež má, a keď máš dostatočne rýchlu pravačku a kurevský švih tak to urobíš aj na BPH20NA ručne fučne :lol:
Ono tam nejde o ten pohyb, ale ako už naznačil Milan583, tým že to plynulo jazdí priečne, tvorí sa rovnomerná olejová vrstva na vedení, čo zabezpečí tú rovinnosť (medzi iným).
Keď na to použiješ nevhodný kotúč, brúsne zrno sa vylúpe, otupí, začne sa miesto styku hriať a kotúč "vtiahne" do materiálu a ani nevieš ako si 5 stoviek pod rozmer. U nás z bežne dostupných kotúčov to ide dobre Nortonom 5SG/3SG, Tyrolit 454, Elbe má na to samostatnú radu napríklad. Arbort (CBNko) je na to zas úplne nevhodné.
Pred nedávnom sme robili do Holandska kalibračnú platňu z AISI304, požadovaná drsnosť pod Ra 0,4 (bola 0,36), rovinnosť pod 0,005 (na kalibrácií namerali 0,003 a 0,002), brúsilo sa to dosť zle kvôli tej bočnej dorazovej časti. Takže nakoniec som obrúsil zápichom časť pri bočnej dorazovej časti, bokom kotúča sa lizol okraj a práve cik cak sa dokončila tá rovná časť. Spodná dosadacia plocha išla na finiš cik cak. Robilo a to na BRHáčke práve s tým kotúčom od Elbe.
Přílohy
IMG_20210120_133531.jpg
BalazKovo.sk
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 6. 2021, 6:13

to znamená, že vieš obrúsiť krúžky, aby mali kolmé čelá, v nejakej rovine na tisíciny a pod.
vieš spraviť aj to, že jeden krúžok bude o tisícinku kratší ako druhý?
mám na arrowe dovrzané vreteno a premýšľam ako z toho von - potrebujem zväčšiť predpätie ložísk.
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

1. 6. 2021, 6:21

Sancho Panza píše: 1. 6. 2021, 5:32
ves178 píše: 1. 6. 2021, 5:00 Chlapi díky za informace.

Jergus.balaz. díky za kontakt, nejdříve bych to ale zkusil zadat v ČR, pochopil jsem to tak že na slušné magnetce by to šlo udělat, takže kdy někdo z místních měl možnost mi to přerovnat byl bych moč vděčný
Řekl bych, žes to pochopil špatně.
Na běžné magnetce v dezolátním stavu (většina magnetek v mém okolí nebo co vidím v tlachárnách na ynternetu) vůbec nejde brousit s požadovanou geometrií a přesností.
Na těch pár, co jsou v slušném stavu, by sice rovnoběžnost (ale ne absolutní rozměr) dodržet šla,
potřebuji dodržet rovnoběžnost, absolutní rozměr mě moc nezajímá, proto jsem psal že je třeba brousit v páru.
Takže zbývá najít někoho z magnetkou v dobrém stavu kdo ví co dělá
WEILER LZ280, FNA22
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 6:21

Nechtelo by to dat rovnou novy loziska nez menit predpeti? Ted jsem vytahl z vetsiho vretena loziska a na kulickach normalne pravidelne prouzky.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 6. 2021, 6:23

nové ložiská sú samozrejmosť, ale niekto sa rýpal v telese a rozperkách, keď prerábal mazanie. alebo je možnosť druhé vreteno.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 6:24

Aha, no tak to je dilo.
V nejhorsim ti to muzu zkusit nabrousit. Posledni takoveto brouseni vyslo dobre.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 8:59

Sancho Panza píše: 1. 6. 2021, 5:39 Btw - na jakýho Alberta si měl tu životní kliku - bezšroubovýho a nebo s šroubem - a malýho nebo velkýho?
Jinak doufám, že starýho - bez toho krokáčovýho zvěrstva.
sehnal jsem velkou 500 se šroubem, model před E, žádné krokáče tam nejsou, prostě klasika :)

Mimochodem to video co jsi sem předtím dával, tak to je william a ten má ještě válečný model bez tlakového mazání, od nějakých padesátých let se údajně dělal ten nejrozšířenější model 500 už s tlakovým mazáním tohle by měl být bezšroubý https://www.youtube.com/watch?v=RZg69bBYBrU , který má dokonce mikrometrické svislé přidávání což taky není obvyklé(cca v 1:00 s tím veksluje) no a já sehnal tento https://www.youtube.com/watch?v=4-Y9g2iEfmY
řeším dopravu ze švýcarska, když to klapne, tak do 14 dnů to snad bude doma, nicméně bn 102 půjde z baráku, 4 nástrojovky už jsou moc a dělám hlavně malé věci, toho tripeta rozhodně využiju víc a stejně bych ho neměl kam dát, leda do obýváku, ale než bych zpracoval manželku tak by zakořenil na dvoře :wink:
jergus.balaz píše: 1. 6. 2021, 6:02 Z toho kriskrosu sa tu robí zbytočne veľké haló. .....
to byl můj příspěvek k diskuzi v reakci na toho amíka co tam šudlal s deskama po magnetu :D nikdo z toho haló nedělá, na bph to uděláš rychloposuvem ručně taky i když ne automaticky
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2021, 5:08

r4cv píše: 1. 6. 2021, 6:13 to znamená, že vieš obrúsiť krúžky, aby mali kolmé čelá, v nejakej rovine na tisíciny a pod.
vieš spraviť aj to, že jeden krúžok bude o tisícinku kratší ako druhý?
mám na arrowe dovrzané vreteno a premýšľam ako z toho von - potrebujem zväčšiť predpätie ložísk.
Ak to bolo myslené na mňa, tak na tej brúske kde sa robia kalibračné platne je rozostup pólov magnetu cca 50mm, keďže sa jedná o mašinu s magnetom 400x1500mm, plus kotúč 350mm. Takže keby som nahodil malý krúžok, asi by letel 30 metrov cez celú dielňu :D
Tá malá Elliottka nie je až v takom presnom stave a odhadom by tie krúžky boli s rovnobežnosťou 2-3 tisíciny. A áno teoreticky ti viem jeden urobiť o tisícinu menší, aj keď nemyslím že by to malo nejaký zásadný vplyv vo funkcií.
BalazKovo.sk
Milan199
Příspěvky: 2923
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

2. 6. 2021, 5:21

jergus.balaz píše: 2. 6. 2021, 5:08 A áno teoreticky ti viem jeden urobiť o tisícinu menší, aj keď nemyslím že by to malo nejaký zásadný vplyv vo funkcií.
Předpětí ložisek se dělá 0,01 až 0,02. Zabývat se tisícinami nemá smysl - ani výrobce ložisek to nemá tak přesně vyrobené.

Důležitá je rovnoběžnost mezikroužků // a obecně dosedacích ploch // jinak se ložisko kříží // v podstatě se dotýká v jednom bodě // a jeho parametry a životnost jsou pryč. Tam je dobré honit tisícíny.
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

2. 6. 2021, 9:09

Podařilo se mi ty kroužky ručně dolapovat do maximální odchylky 0,002 jak v rovnoběžnosti tak ve výšce páru, 0,002 by měřená výchylka na hodinkách takže v realitě by se to do těch 3 mikronu mělo vejít.
Rovnoběžnost šla dohnat celkem bez problému horší bylo dotáhnout vyšku na druhém kroužku v páru a přitom držet rovnoběžnost, naštěstí výška není daná tak jsem to mohl do nekonečna upravovat a mrvit.
Klasický magnetický stojánek byl nepoužitelný pro mikrometrické hodinky, je hrozně blátivý. Ten na fotce po pár úpravách se osvědčil.
Chvíli mi trvalo než jsem si uvědomil že stačí abych kroužek trošku ohřál v ruce a byl z rozměrem úplně jinde, prakticky to už nešlo ani pořádně měřit, hrozně se to začalo lepit na desku ohřívalo se od prstu, musel jsem furt čekat až se srovnají teploty a tak jsem se na to vyprdl, tak mi no stačí
Přílohy
20210602_094516.jpg
WEILER LZ280, FNA22
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“