Strunový řezač

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
smejch
Příspěvky: 26
Registrován: 6. 5. 2021, 8:09

4. 6. 2021, 10:56

Zdravím,
měl bych poptávku (10 ks), nebo spíš dotaz na tip, jak vyrobit kotouček podobně, jak je na obrázku:
Obrázek

Vnější průměr cca 110 mm, průměr vnitřního kruhu cca 60 mm a ve středu díra 8mm. Napnuté drátky/struny, které by měly být z nerezu o průměru 0,1 -0,2 mm v počtu 24-48 ks. Celé se to bude točit v rozsahu 5-20 tis. ot./min. Zásadní je aby dráty byly v jedné rovině - stříká se do toho proud roztoku polymeru, který je tak rozsekán na malé kapky, které pak padají do tvrdící lázně a vznikají pevné částice (viz https://nanohybrids.eu/html/wp-content/ ... ds.mp4?_=1).

Prototypově jsem zkusil vyfrézovat kruhy z cuprextitu a napájet na ně přes šablonu napnutý nerezový 0,16 drát. Kapky to seká, ale trochu to ale pokulhavá v rovinatosti :-D ideálně by měly mít částice dost úzký rozptyl velikosti, čehož se mi nepodařilo dosáhnout.
Napadlo mně řezání laserem, ale tuším, že tak tenké linky lase propálí a navíc by se nějak musely zabrousit okuje. Další z nápadů je drátky bodově navařit, ale tady už jen spekuluji - o tom jestli se drát přepálí/nepřepálí a jak to po vaření udrží rovinu nemám nejmenší šajn.
Za nápady předem díky, pokud to patří jinam tak klidně přesunout :-)
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 459
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

4. 6. 2021, 1:02

Pripada mi to, ze je to vyrobene z jednoho kusu. Vyleptat nebo vyjisktrit?
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2021, 1:21

není zvětši si obrázek ,jsou tam drážky na strunu a po vypnutí asi bodovaný . Tak že jednoduchý přípravek ,pár závaží (na každou strunu jedno) a nakonec zabodovat něco jako má Číňan za pár korun na bodování akupaku .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2021, 2:28

To mi prijde jako prace na leptani. Treba mistni modelari poradi kam se s timto chodi.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 6. 2021, 4:49

Udělal bych 2x vnější a 2x vnitřní kolo z tenkého tišťáku (nebo jen sklolaminátu).
Navrtat do toho díry, do kterých by se dala natlačit třeba krátká ložisková jehla.
Takže když by se daly ty dvě vrstvy na sebe a natlačily tam ty jehly, tak by vzniklo něco jako tenká "špulka".
Ten nerezový drát bych tam natahal. Prostě to vyplést, jeden dlouhý kus drátu, ze kterého by vznikly ty "loukotě".
Prostě něco jako výplet na kole (na bicyklu).
Po natahání srazit ty 2 vrstvy na těsno k sobě a případně plošně slepit.

Z tišťáku nebo jen sklolaminátu by se to dělalo snadno. Ale jistě by to šlo udělat i z hliníkového plechu. Nebo dokonce třeba z nerezového plechu, pak asi na laseru.
smejch
Příspěvky: 26
Registrován: 6. 5. 2021, 8:09

4. 6. 2021, 7:37

Díky za reakce.
Leptání je super nápad, že mne to nenapadlo - jen mám obavy aby to tak tenký proužek nepodleptalo, ale vyzkouším. Technologicky by to bylo nejjednodušší

Nějaký způsob alá výplet tenisová raketa bylo první, co mne napadlo a vyzkoušel jsem, ale napnout rozumně ten drát a nepřervat ho při tom byl docela záběr na moji trpělivost :-D a i když jsem pár koleček vypletl, tak se projevily rozdíly v napětí a nebylo to soustředně, což si při těch otáčkách asi umíte představit.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2021, 7:46

Leptání nerezi neumím, takže bych to dělal jako sestavu.
Slepit těch 20ks planžet pod tlakem k sobě, po zatuhnutí klasicky vyfrézovat, a pak rozpustit lepidlo.
Možná by to dal i drátořez kdyby se prostě na hodně místech sešroubovali.

Ale určitě bych je nedělal po jednom ks.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2021, 7:49

Tohle Ti vyřežou z nerezu tam kde dělají šablony na nanášení pájecí pasty.
pcbontim_image_8.jpg
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2021, 7:56

Je tam vůbec nutný ten vnější prstenec? Při 20 000 otáčkách budou ty drátky namáhány na nějakých 10 % své pevnosti v tahu už jen samy o sobě (rozměry jsem si jen tak vycucal z prstu), nestačilo by je udělat kvůli větší hmotnosti delší, mít je přibodované k tomu náboji a jen uplatnit princip strunové sekačky?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

4. 6. 2021, 9:04

prochaska píše: 4. 6. 2021, 7:56 Je tam vůbec nutný ten vnější prstenec? Při 20 000 otáčkách budou ty drátky namáhány na nějakých 10 % své pevnosti v tahu už jen samy o sobě (rozměry jsem si jen tak vycucal z prstu), nestačilo by je udělat kvůli větší hmotnosti delší, mít je přibodované k tomu náboji a jen uplatnit princip strunové sekačky?
dobrá myšlenka . možná bych promyslel na konce nějaká závažíčka , a byla by to tutovka .
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 6. 2021, 9:49

struny u strunový sekačky umřou na to, že se ulámou těsně u hlavy
některý struny (materiály) dřív, některý později
docela bych se bál, že ty nerezový drátky se ulámou naopak velmi brzo
pokusy s ocelovým lankem místo plastové struny už mám za sebou
ten drátek na ohyb a únavu určitě nesnese to co plastová struna
jako schůdný řešení bych viděl to co navrhoval fmodel nahoře
celkem jednoduchej přípravek na smontování, vypnutí drátů pomocí závaží a sbodování
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

4. 6. 2021, 10:01

testone píše: 4. 6. 2021, 9:49 struny u strunový sekačky umřou na to, že se ulámou těsně u hlavy
některý struny (materiály) dřív, některý později
docela bych se bál, že ty nerezový drátky se ulámou naopak velmi brzo
pokusy s ocelovým lankem místo plastové struny už mám za sebou
ten drátek na ohyb a únavu určitě nesnese to co plastová struna
jako schůdný řešení bych viděl to co navrhoval fmodel nahoře
celkem jednoduchej přípravek na smontování, vypnutí drátů pomocí závaží a sbodování
Taky jsem toho názoru. Ten vnější kroužek taky působí coby setrvačník, který brání nechtěnému ohybu drátů, které by při letmém uchycení nastávalo.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 6. 2021, 10:34

A musely by být ty dráty napevno nabodované?
Co udělat ten vnitřek s nějakými čepy (třeba nýty), na které navlíknout malou podložku s nabodovaným drátem. Nebo to nabodovat jako očko.
Takže by ten drát byl upevněný volně-otočně.
smejch
Příspěvky: 26
Registrován: 6. 5. 2021, 8:09

5. 6. 2021, 12:43

Origo výrobce opravdu používá i sekáčky bez vnějšího prstence, ale právě až od průměru drátu cca 0,5 mm. Jinak je životnost u tenčích drátů bídná - ony i ty polymerní roztoky mají běžně dost vysokou viskozitu.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

5. 6. 2021, 1:09

3d tisk z nerezu?
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“