Domecky

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

3. 3. 2022, 3:24

Zdar

Kluci, kdo mi tu bude schopen+ochoten vyrobit domecky na rotační matice? Obrázek je pro představu, modely dodám. 4ks té 2505 a 2ks té 1605. Pokud by jste to hrkali na nějaký cnc a nebylo tak víc kusů o tolik problematištějších (a dražších), tak když tak 6+5ks, že bych měl nějaký do foroty.

Materiál nějaký kus železa, asi. Ale asi by to sneslo i nějaký tvrdší hliník (50xx/20xx/70xx)

Jen abych nastínil problematiku - bylo by dobré aby ty zápustě pro ložiska na obou stranách byly pokud možno co nejvíce souosé, tj. tak odhadem do 0,03mm (možná si vymýšlím, když tak mi to vyvraťte). Ložiska se nelisují, ale ani by neměly zbytečně kvedlat (berou hlavně axiální síly, že jo), tak ten rozměr děr mi těch 0,02 navíc přijde akorát, nevím, nechal bych na vás. Středová průchozí díra +-0,5mm.
Celkový rozměr hranolu taky není úplně kritický, cca +-0,5mm, ani kolmost jeho stěn, ale bylo by dobré alespoň jednu stranu mít rovnoběžnou se středovou osou (i když její vzdálenost od osy může být taky klidně +-0,5mm.
Montážní děrozávity (4ks) není třeba dělat.

Díky za nabídky.
Přílohy
SF1605_domecek.jpg
SF2505_domecek.jpg
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 3. 2022, 4:45

Důležitá je axiální házivost dosedacích ploch těch ložisek a ta by měla být do 0,01 nejhůře !
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 3. 2022, 5:48

a nebylo by tedy vhodnější udělat díru pro ložiska durch a vložit tam rozpěrnou trubku s přebroušenými čely na brusce na plocho ?

Jen se ptám nerejpu .
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

3. 3. 2022, 6:29

Milan199 píše: 3. 3. 2022, 4:45 Důležitá je axiální házivost dosedacích ploch těch ložisek a ta by měla být do 0,01 nejhůře !
Ok, dík za tip pro toho kdo to bude dělat.
Ale zase kluci nestavím raketu, ani mikronovou mašinu, je to jen na větší portálovku, byť se jí teda snažim udělat svým způsobem trošku "lepší".
packa píše: 3. 3. 2022, 5:48 a nebylo by tedy vhodnější udělat díru pro ložiska durch a vložit tam rozpěrnou trubku s přebroušenými čely na brusce na plocho ?
To nezní blbě, dalo by se to tak udělat na jedno upnutí, to je fakt. Ale uděláš mi tu trubku? Ne každej soustružník má i brusku na plocho.
A jen mě tak napadá - jak pak ukotvíš tu trubku v tom těle? Šroubkama z radiály asi ne, ne?

A propo - vždycky jsem si myslel, že když osoustružím čelo, a pak odpichuju o pár cm vedle, tak tyto dvě plochy budou tak nějak automaticky rovnoběžný, ne? Je určitě nutná ta bruska? Nejsem soustružník, jen mám možná dětské představy :D
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 3. 2022, 7:04

já osobně bych to svrtal a zakolíkoval , ale bude i lepší způsob . upichování ? no já když upichuji tak ta plocha není nějak suprová - jsem taky amatér .
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 3. 2022, 7:33

Ta trubka co navrhuje Packa tam může být i volně. Pak by to držely víčka.

Není ale jasné, jakou kombinaci ložisek tam máš namyšlenou. Proč nepoužiješ dvouřadé kosoúhlé ložisko ? Bylo by to výrobně nejjednodušší.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

3. 3. 2022, 8:01

Milan199 píše: 3. 3. 2022, 7:33 Ta trubka co navrhuje Packa tam může být i volně. Pak by to držely víčka.

Není ale jasné, jakou kombinaci ložisek tam máš namyšlenou. Proč nepoužiješ dvouřadé kosoúhlé ložisko ? Bylo by to výrobně nejjednodušší.
Nejsou tam víčka. Ale mohly by být, jasně.
Tak samozřejmě dvě kosoúhlá. U dvouřadého nenastavím předpětí - musím spoléhat na to jak moc je přesné a bezvůlové. A navíc v téhle velikosti fakt nejsou zrovna levná. jak jsem psal - nestavím raketoplán, když tam dám levnější ložiska, jsou poměrně dost velká aby něco snesla a můžu jim předpětí nastavit. A když se časem vyserou, nebude mě to stát znova majlant.

...prosím vynechat diskuzi na téma kvalitní vs levná ložiska, a stejně tak téma že stavim mašinu za statisíce a kur...vim to levnýma ložiskama. ...
Děkuji :)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

3. 3. 2022, 8:10

packa píše: 3. 3. 2022, 7:04 já osobně bych to svrtal a zakolíkoval , ale bude i lepší způsob . upichování ? no já když upichuji tak ta plocha není nějak suprová - jsem taky amatér .
Nemusí bý suprová - definice rovné plochy je v rovnoměrném rozprostření výšek hrbolků :D
A to asi splňuje, ne? :)

No nakolik to může ustřelit, když si vezmu válec, ten obrobím na čisto, udělám na čele zápust pro jedno ložisko. Pak to přeupnu obráceně za už obrobený povrch, takže jsem i v centru, hodinkama doklepu (teda paličkou, ne hodinkama), a mám znova osu nakolik přesnou....?? A nakolik se pak může rozcházet rovinnost těch ploch? :?: :?:
Kostku z toho pak udělám zfrézováním těch čtyř stěn - souosost mám díky přerovnanému povrchu válce (pokud teda někomu neujíždí koník a válec není jehlan, že jo, ale to by byl dost divnej soustruh), a jak jsem psal, vzdálenost osy od boku má docela vysokou toleranci. Zbylé tři stěny už můžou být obrobeny jen tak aby nepřekážely.
V zásadě si to zkostkovatět můžu sám. Jen nemám soustruh.

Opakuji - nejsem soustruhář. Jen teoretik, ale rád se poučím že moje teorie je ad absurdum.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

4. 3. 2022, 6:05

Pipik píše: 3. 3. 2022, 8:10
packa píše: 3. 3. 2022, 7:04 já osobně bych to svrtal a zakolíkoval , ale bude i lepší způsob . upichování ? no já když upichuji tak ta plocha není nějak suprová - jsem taky amatér .
Nemusí bý suprová - definice rovné plochy je v rovnoměrném rozprostření výšek hrbolků :D
A to asi splňuje, ne? :)

No nakolik to může ustřelit, když si vezmu válec, ten obrobím na čisto, udělám na čele zápust pro jedno ložisko. Pak to přeupnu obráceně za už obrobený povrch, takže jsem i v centru, hodinkama doklepu (teda paličkou, ne hodinkama), a mám znova osu nakolik přesnou....?? A nakolik se pak může rozcházet rovinnost těch ploch? :?: :?:
Kostku z toho pak udělám zfrézováním těch čtyř stěn - souosost mám díky přerovnanému povrchu válce (pokud teda někomu neujíždí koník a válec není jehlan, že jo, ale to by byl dost divnej soustruh), a jak jsem psal, vzdálenost osy od boku má docela vysokou toleranci. Zbylé tři stěny už můžou být obrobeny jen tak aby nepřekážely.
V zásadě si to zkostkovatět můžu sám. Jen nemám soustruh.

Opakuji - nejsem soustruhář. Jen teoretik, ale rád se poučím že moje teorie je ad absurdum.
Pro ryzí obveselení, dobrý.
Normálně se takový předmět dělá tak, že se nejdřív udělá ta díra (s potřebnou přesností) a pak se podle té díry na trnu (trn opět s potřebnou přesností) obrobí přídavky na celým zbytku. Pak to bude kolmý a rovný.
S paličkou bych působil akorát na technologa :lol: .
Uživatelský avatar
Dratenik
Příspěvky: 410
Registrován: 29. 10. 2013, 8:18
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2022, 6:58

Rozměry ?

60 x 60 x 70 ..... OK ? 4ks

80 x 80 x .... ?? (osazení pro ložiska jsou na obou stranách?) 2ks ?


navrhuju 7075, ale otázka ceny
CNC: frézování 4-osy, Heidenhain iTNC530, soustruhy Heidenhain 4110, Fanuc Oi TC, 3x drátové řezačky, až Z+400, (+9let praxe)
CAD/CAM: SolidWorks 2015, HSMWorks 2016, MasterCam X5, X6, Kovoprog
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 3. 2022, 9:48

Oukej. Proč ne.

Můžu se tu jen bokem (zapomeňte na zadání) někoho tedy zeptat, jak se na soustruhu vyrobí válec s dírou na obou koncích, tak aby oba konce byly soustředné a čelní plochy kolmé k ose rotace? S omezením že se obě díry dělají zvlášť, s přeupnutím, ne že to prostě provrtám a uříznu.
Technologický postup, prosím, popřípadě nějaké vysvětlení proč ty kroky. Abych věděl jak mám příště věci navrhovat a nekomplikoval zbytečně výrobu. Ptám se opravdu jen ze zvědavosti, žádný sarkasmus. Nikdy bych neřekl že je to takový problém.
Děkuju za vysvětlení.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

4. 3. 2022, 4:40

Pipik píše: 4. 3. 2022, 9:48 Oukej. Proč ne.

Můžu se tu jen bokem (zapomeňte na zadání) někoho tedy zeptat, jak se na soustruhu vyrobí válec s dírou na obou koncích, tak aby oba konce byly soustředné a čelní plochy kolmé k ose rotace? S omezením že se obě díry dělají zvlášť, s přeupnutím, ne že to prostě provrtám a uříznu.
Technologický postup, prosím, popřípadě nějaké vysvětlení proč ty kroky. Abych věděl jak mám příště věci navrhovat a nekomplikoval zbytečně výrobu. Ptám se opravdu jen ze zvědavosti, žádný sarkasmus. Nikdy bych neřekl že je to takový problém.
Děkuju za vysvětlení.
já to upnu na suport.....sundáš nožovku a uděláš si upínací přípravek polotovaru a vystředíš ho na osu soustruhu, z univerzálky dám vyvrtávací tyč na hrot která prochází obrobkem..odvrtám jednu stranu, otočím nůž, přesunu vyvrtám druhou....a vemu i čela . dojíždím vždy na mikrometrický doraz který me zajistí že budu končit s vrtáním přesně tam kde potřebuju, alespon sem to tak dělal, nejsem soustružník...vyvrtávací tyč si udělám podle průměru co potřebuju z hlazenky a posuvný nůž na červíky z vyvrtávací hlavy s letovaným plátkem...je to sraní...nemám to rád
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1291
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

4. 3. 2022, 6:30

Jednoduše se to vyrobí s přídavkem a pak se to odnese do brusírny.
Obrousí to, změří ti to v optimálních podmínkách, ty si to odvezeš domů a v garáži při 7° je to křivé, atd.....
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 3. 2022, 6:37

otázkou je jak to má být přesné.. pokud stačí souosost třeba 0,01 tak to osoustružíš z jedné strany a otočíš do měkkejch paken, u slušného soustruhu a rozumného výrobku se tam trefíš.. pokud do 0,03 tak to stačí jen otočit .. případně můžeš použít zpětnej nůž a vytočit osazení zadního ložiska najednou na jedno upnutí.. ono to stejně potom zabiješ nějakejma noname ložiskama s vůlí několik stovek..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 3. 2022, 6:47

Modros píše: 4. 3. 2022, 4:40 já to upnu na suport.....sundáš nožovku a uděláš si upínací přípravek polotovaru a vystředíš ho na osu soustruhu, z univerzálky dám ......
...a dál ti jako nesoustruhař nerozumím ani slovo :lol: :lol: :lol:
Ale zkusím to přečíst ještě tak desetkrát až dvacetkrát a možná to pochopím :wink: :D
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“