Oprava hřídele bez demontáže

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
nabocklish
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 12. 2021, 9:12

1. 1. 2023, 10:02

Dobrý den a vše nej v novém roce.
Zajímá mě, zda se zde nenajde někdo kdo by nám byl schopen pomoci při opravě hřídele stacionární míchačky na krmné směsi. Jedná se o nehnanou stranu. Ložisko je vysypané a hřídel projetá (o kolik se zjistí až při demontáži ložiska). Hřídel je 80mm. Místo kolem hřídele nějaké je. Otáčky stroje jsou minimální (desítky otáček za minutu - zjistím přesně), spíš tam kde o boční tlaky, takže oprava Bolzonou či podobným tmelem. Jde hlavně o finální obrobení
Pokud by se nikdo nenašel, uvažuji i o opravě svépomocí, tedy o výrobě nějakého přípravku se kterým si ovšem nevím úplně rady.
Termín opravy se bude slaďovat s další větší opravou na jiném zařízení. Předpoklad je letošní jaro.
t256
Příspěvky: 2834
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

1. 1. 2023, 11:26

U podobne techniky zemedelskych naroku na presnost to resim zalepenim primo loziska, pokud je to vybehane vic, takovym krouzkem. https://www.vkloziska.cz/opravna-hridel ... edi-sleeve
Vetsinou je to vybehane na krouzek malo, na lepidlo moc, takze hridel dotvorim flexou, abych tam krouzek strcil. Existuji i ocelove planzety ktere se do skviry vyplnene lepidlem daji nacpat, ale blbe se shani v malem, neda se predem odhadnout jakou tloustku budu potrebovat a je s tim celkove takova blba prace.

Strojarum budou asi vstavat vlasy na hlave, ale v praxi s takovou opavou opravdu nebyva velky problem a kdyz se to za par let vymacka, je to znovu opravene za hodku nebo dve bez nejakych vetsich naroku na vybaveni a cokoliv. Pokud hridel po sestaveni na sucho haze vic nez je moje predstava, nebo je tam porad vetsi vule, pripravim si 3 takove "kliny" z hrebiku s rozklepanou spickou do tenka a za pomoci hodinek a otaceni hridele ji vycentruju zatloukanim hrebiku do mezery mezi hridel a lozisko. Az lepidlo zaschne tak je odlomim. Vypada to jako pekna prasarna, ale ekonomika je neuprosna. Tohle prakticky nic nestoji a stroj je velice rychle znovu v provozu, narozdil od vymeny cele hridele, jeji odesilani kamsi na opravu apod. Kdyz se hridel vybeha do takove miry aniz by si toho nekdo vsiml, neni problem ani u stroju pro chod firmy celkem klicovych naplanovat opravu treba na vikend. Tu chvili uz to vydrzi, kdyz se to vybehavalo mesice a stroj svou praci delal.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

2. 1. 2023, 7:29

Něco podobného jsem řešil minulý rok na nápravě vleku za traktor. Osa pod ložiskem byla vymletá skoro o 1 mm. Nakonec jsem to lehce poprskal svářečkou a pak to s mikrometrem a bruskou ručně dobrušoval dokulata a na správný průměr. Svářel jsem co nejmenším proudem, aby to co nejméně ovlivnilo původní materiál.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 1. 2023, 7:34

Najst stred hriadele, urobit prioravok ktory sa naklepne na hriadel a vlozi do naklapacieho loziska. To upevnit navarit cockom hriadel. Upevnut vedenienpre flexu alebo fortunku, zapnut pohon bubna a tou bruskou to vybrusit na pocadovany rozmer.

Ked nechces zvarat, obrusit a nalisovat kruzok.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“