Poptavka - vrtani / frezovani acrylu / plexiskla

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Zdenalus
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 8. 2. 2023, 8:01

9. 2. 2023, 8:48

Dobry den,

hledam nekoho kdo by mi vyrobil pripadne poradil jak na to:

Obrázek

Rozmery bych upresnil.
Zavity jsou PG 13,5 a G1/4

Acrylove bloky bych mel.

Dekuji
Zdenek
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 2. 2023, 8:50

Kdysi dávno jsme ve fabrice vrtali podobnejch kostek spoustu, ale měli jsme od našeho chemika "vodičku" na vrtání. Minulej tok jsem dělal čtyři rozbočovací kostky a musely bý průhledné, neb dole byla odkalovací komůrka a nakonec jsem použil obyčejnou emulzi s olejem. Trochu jsem laboroval s vrtákem (kobalťák 12mm), musel jsem ho krapet otupit. Boční díry byly 9mm, tam to byl trochu problém, štípal se mi vnitřní okraj, ale nakonec to šlo. Všechno jenom svěráček a stojanovka. Závity jsem předříznul taky ve vrtačce a dodělal ručně a tam jsem mazal voskovým mazadlem. Celková hloubka díry byla 100mm, příprava cca 2 hodiny a finální výroba čtyřech kusů něco málo přes hodinu.
p.s. díry jsem vrtal bez předvrtání, pouze označené vrtákem 3mm do hloubky cca 2-3mm.
Zdenalus
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 8. 2. 2023, 8:01

15. 2. 2023, 8:58

Dobrý den,

děkuji za odpověď a radu.

Zřejmě to taky nějak takhle zkusím, pokud se nenajde nějaké jiné řešení nebo někdo kdo by s výrobou pomohl.

Zdeněk
Lukas55
Příspěvky: 7
Registrován: 27. 5. 2021, 8:22

15. 2. 2023, 4:26

Dobrý den, o jaký počet kusů jde?
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 2. 2023, 5:24

Ako píše Lubbez,
vrták nesmie byť "ostrý". Hodne pomôže drobná úprava ostria:
https://www.youtube.com/watch?v=pAngKHIZgyA
Mne sa osvedčilo vŕtať nízkymi otáčkami, hojne vlažiť. Dobre funguje roztok saponátu vo vode. Nesmú sa používať tekutiny s alkoholom, tie spôsobia vznik mikroprasklín v plexi. A často vyťahovať vrták, aby sa špóny teplom nelepili na vnútro diery. Je vhodné mať kocku pri vŕtaní upnutú tak, aby ju v prípade kusnutia vrták nevytrhol z ruky, najmä pri vŕtaní toho osadenia. Preostrený vrták podľa videa nemá však k tomu sklon.

P.S.: Teraz som si všimol, že pod tými čiernymi hadičníkmi majú diery ploché dno. Ak je to podmienka a keďže ide o diery pod závity, s bežnými vrtákmi či frézami to nebude také jednoduché, zrejme bude treba nabrúsiť vhodný nástroj. Naviac osadenia pre O-krúžky. Kedysi som dačo také vyrábal a na klasike bez špeciálneho nástroja je s tým docela dosť roboty :).
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“