gve84

CAD/CAM software
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 11. 2012, 10:06

Tak jsem týden šťastným majitelem 84 a učím se s ní pracovat. Protože jsem fakt začátečník, nezatíženej vědomostma, nejde to tak rychle, jak jsem si představoval. Stroj mám ale na hraní a tak mne nic a nikdo nehoní. Ale o tom psát nechci. Protože destička má jen tři vstupy na switche, ale pouze pro referenci a nejsou kam zapojit koncáky a E_stop. Postavil jsem tedy takovou malou destičku s 2051 Atmelem, která hlídá všechny koncáky a E_stop a ovládá relátko pro Enable driverů. Relátko proto, aby byl výstup galvanicky oddělenej a hlavně aby se tam dalo zapojit cokoliv - je vyvedenej přepínací kontakt. Aby se tam ten procík neflákal, kromě hlídání ještě zobrazuje typ chyby. První verze fungovala tak, že po odstranění chyby se vše opět zapnulo. Pokud však pošlu některou osu mimo limit, tak po opětném zapnutí tam vlítne znova. Druhá verze už s tímto počítá a po odstranění chyby se displej rozbliká a čeká na potvrzením tlačítkem START, které vše zapne. Toto zařízení lze použít i s Machem a v tu chvíli je k dispozici dost vstupů jak pro limit, tak pro pozici. Pro MACHaře je tu ještě jedna vychytávka a to vyhodnocování signálu charge pump. Pokud není signál, není "enable". Pokud by to někoho zajímalo, dejte vědět.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

22. 11. 2012, 8:11

Já doposud žil v domění, že stačí použít koncáky zapojené do série a je po problému. V softwaru je snad řešitelný směr reference a co se týká e-stopu, pak je snad úplně jednoduché ho zapojit na některou osu v sérii s koncáky. Jakmile dojde k rozepnutí jakéhokoliv koncáku či jiného spínače, stroj se okamžitě zastaví.
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

22. 11. 2012, 10:01

Gve84 byla od zacatku koncipovana jako mala levna, snadno pouzitelna pro drobnou
automatizaci, ruzne roboticke hracky apod...
Proto je na ni i rezerva pro rozsirujici konektor 2x4 piny.
Okolo pinu 1 je kolecko.
Signaly jsou v 3.3V urovni.
Jak to tak sleduji, bylo by uzitecne z nich udelat dalsi vstupy.

1 - IO / PWM - zatim nedela nic, jde doprgat (ja)
2 - IO / ADC - zatim nedela nic, jde doprgat (ja)
3 - IO / ADC - zatim nedela nic, jde doprgat (ja)
4 - TXD TTL - nadrazeny proc. si tu muze povidat s gve84 po TTL bez prevodu na rs232
5 - RXD TTL - nadrazeny proc. si tu muze povidat s gve84 po TTL bez prevodu na rs232
6 +5V OUT - pro napajeni nadrazeneho systemu
7 +3.3V OUT - pro napajeni nadrazeneho systemu
8 GND
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 11. 2012, 11:25

To sidonie: na gve84 nemáš žádný další vstupy k připojení čehokoliv, a protože tam není Mach a LPT port, musíš si udělat něco sám.
To gravos: určitě bych tu destičku neměnil, za málo peněz je i málo muziky a když chce někdo profi zařízení holt si musí připlatit. Můj příspěvek byl spíš podělit se o radost s hezkou věcí (tím myslím GVE84) a udělátkem které na tebe svítí a bliká a vcelku blbuvzdorně ukáže, kde je chyba.
Zdraví Luboš
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

22. 11. 2012, 12:14

Nechtel jsem menit desticku, docela se povedla, jen doprgat ty 3 vstupy v nepouzitem konektoru,
aby se daly pouzit, kdyz si je uzivatel pripoji.
Systemove to Armote umi vyuzit treba na Start/Stop obrabeni.
Pridavna desticka = hezky pocinek, at to vsechno slouzi.
P.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

23. 11. 2012, 7:20

Tak to se omlouvám za svoji neznalost, měl jsem za to, že i na GVE84 je vstup na koncové spínače. Teoreticky by měl stačit pouze jeden vstup a softwarově řešit momentální referenci jednotlivých os, pomalu a postupně na jednotlivé koncové spínače propojené do série.
Po referenci osy x odjet určitý počet mm od spínače, tak, aby bylo možno opět referovat jinou osu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2012, 7:30

samozrejme ze to umi reference
normalne tam jsou odjakziva
bez tech to nejde

pletes jablka a hrusky
koncove a referencni spinace
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

23. 11. 2012, 7:37

Mno pak je to ještě lepší :D Osobně používám referenční spínače zároveň i jako koncové, respektive referuji na jeden spínač na ose. Na každé ose mám pouze dva spínače zapojené do série, levý, pravý nebo prostě jak chcete. Prozatím se mi ještě nestalo, že bych strojem najel na druhý spínač, vždy pouze na první, na který se stroj referuje.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2012, 8:05

zase si asi nerozumime
nejlip jukni do manualu a bude vse hned jasne

referak je tam jeden pro kazdou osu
koncove/prejezdove havarijni tam nejsou
ty si jednoduse vyresis tim ze das vsechny havarijni do serie jeste s estopem a odepnes napajeni akcnich clenu jakmile dojde k preruseni obvodu nebo jako viz vyse pomocnou destickou daleko sofistikovaneji

referenci se to vubec netyka
muzes chtit sdruzit funkci referencniho a havarijniho spinace do jednoho ale ja osobne to nedelam ani u velkych systemu kde na to muzes napsat plc
za tech par jednotek korun mi ty komplikace nestojej
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

26. 11. 2012, 11:18

Mno pak naprosto nechápu výhodu odpojení celého stroje od proudu, takový stav je poté velmi těžké překonat, nestačilo by pouze tyto další do série zapojené "havarijní" spínače zapojit s tlačítkem stop? Po stisku tohoto tlačítka se software ARMOTE postará o "bezpečné" odpojení stroje, ze kterého se poté dá i případně po odstranění problému dále jednoduše pokračovat bez použití mechanických nástrojů, případně hrubé síly.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2012, 6:51

jak pisu odpojuj akcni cleny a ne cely stroj

estop a havarijni spinace prohnany systemem ve chvili kdy ti selze neco v systemu a ten ti pojede nesmyslne nekam
to muzes rovnou predpokladat ze ani na ten estop ani ty havarijni spinace ti to pak nezaregistruje naboura a rozstipe masinu

teoreticky muzes na tlakove nadobe udelat poruchovej mechanizmus pomoci snimace tlaku s prevodnikem na napeti a nebo proud, vyhodnocovaci merak a servoventil ktery to otevre a pusti ven ale terykoliv z techto clenu muze selhat nebo nepujde elektrina a ty proste vybouchnes a proto se pouziva 2x kulicka pod perkem, tam se nema temer co posrat

stejnetak na havarijni stavy na cnc se davaji bezpecnostni relata ktery proste odpojej silovinu do akcnich clenu
kde neni proud tam to dal nepojede
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

27. 11. 2012, 7:55

Tak tomuhle rozumím pouze v mém konkrétním případě by to znamenalo vypnout úplně vše :) Vlastním totiž vytuněnou GVE66, která obsahuje drivery krokových motorů. Deska je velmi spolehlivá a opravdu jsem doposud nepotřeboval řešit nějaký nouzový nebo dokonce havarijní stav. Vlastně ani nevím jak by se dali a na co zapojit havarijní spínače na této konkrétní desce. Kdo má možnost odpojit jednotlivé drivery motorů, jistě má kam zapojit havarijní spínače. Tímto velmi děkuji za osvětlení problematiky,až budu vlastnit nějaké to lepší železo, pravděpodobně to bude něco v duchu GVE94, pak havarijní spínače budou na stroji aktuální. Ještě jednou děkuji.
PepaKr@l
Příspěvky: 40
Registrován: 14. 11. 2012, 5:51

19. 2. 2014, 6:54

Snad nevadí když to napíšu sem, nechci zakládat nové vlákno.Mám problém s připojením gve k notebooku.Na pc destička funguje (komunikuje s armote) ale na ntb jí armote nenajde.Nastavení a ovladače com portu mám úplně stejné na obou počítačích.Zajímavé ještě je, že když otevřu na ntb armote, nezobrazí se, pouze je vidět na liště a v správci úloh.Vím že chyba je na straně notebooku, už nevím co s tím.Budu rád za každou radu. Pepa
PC-P4 winxp sp3 1G ram
NTB-P3 winxp sp2 384mb ram
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

19. 2. 2014, 6:59

to by ti mělo fungovat vpohodě. ja to mam taky na noťasu. maš nainstalovane opengl ? vedšinou je problem z ovladačeem grafiky. skus nainstalovat nove ovladače.
jedeš na rs232?
PepaKr@l
Příspěvky: 40
Registrován: 14. 11. 2012, 5:51

19. 2. 2014, 8:13

Ok zkusím ty ovladače, jj rs232.
Odpovědět

Zpět na „Gravostar“