GVE64 - jak ztisit krokace / chyba zapojeni ?

CAD/CAM software
Odpovědět
tomik.tk
Příspěvky: 583
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 5. 2016, 1:38

dobry den.
asi jde o obecny dotaz, ale protoze provozuji GVE64+57HS09-22 krokace a M752 drivery a vsechno na +tronu z 5mm plechu, tak jsem to dal sem.
zatim zacinam a ted ladim, jakou rychlost pojezdu, aby to delalo co nejmensi kraval.
tedy nezalezi az tak na rychlosti, jako na tichosti.
kdyz pojizdim rucne a jen jednou osou, tak se mi libi skoro vsechno od 10mm do 50mm. ale jak to jede sikmo, nekdy ok, jindy to strasne rezonuje, nebo co je to za zvuk.
kdyz dam prejizdet sikmo dve polohy, tak nekdy ok, jindy to jeci, skoro pokazdy pri prvnim najezdu a pak pri parkovani.
potreboval bych treba vrtat xxx der a tam by mi pojezd jen v jedne ose stacil, nejde to nejak ty GVE64 porucit ?
nebo muze byt neco spatne zapojene na motorech ?
kdyz jsem totiz serizoval pravouhlost, usb mikroskopem(super vec), tak jsem si vsiml, ze osa Y pri zmene smeru, pri rucnim krokovani, jako o kousek couvne a pak jede ok.
pri kontinualu ale zvuk normalni.
ted jestli je nejaky reseni :-).
tomik.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 5. 2016, 3:07

a jak máš nastaveny drivery ? proud mikrokrok ?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 5. 2016, 3:13

Nastav co nejjemnější mikrokrok a seřiď decay příp. další parametry (možná i proud) driveru tak, aby byly jednotlivé mikrokroky při pomalé steprate co nejrovnoměrnější. Pokud to jde, do manuálu jsem nekoukal.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
tomik.tk
Příspěvky: 583
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 5. 2016, 3:22

krok 1/8, proud 4,09A/2,92A . zapojeni motoru seriove, zdroj je tam cncshop toroid 43V/7A.
je pravda, ze jsem mel v planu sahnout na ten zdroj osciloskopem, co se s napetim deje, jestli treba nepada atd. ale linej .. :)
tak jestli je to potreba, zmerim .
packa píše:a jak máš nastaveny drivery ? proud mikrokrok ?
tomik.tk
Příspěvky: 583
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 5. 2016, 3:26

me pripadalo, ze 1/16 je pro me zbytecna, rozliseni nepotrebuju a u omezeni verze GVE64/50khz nebylo mozny zkouset rychlost :)
ale kraval to dela sikmo i na pomalu.
"decay" na driveru neni.
t.
Thomeeque píše:Nastav co nejjemnější mikrokrok a seřiď decay příp. další parametry (možná i proud) driveru tak, aby byly jednotlivé mikrokroky při pomalé steprate co nejrovnoměrnější. Pokud to jde, do manuálu jsem nekoukal.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 5. 2016, 4:05

Mikrokrok neni ani tak o zvýšení rozlišení, jako o zjemnění a "zplynulení" pohybu, který je u krokáče skokový. Čim menší kmitočet, tim víc to hrká (při vyšších už se to stírá setrvačností), při šikmym pohybu jedou osy v závislosti na úhlu pomaleji a zároveň jedou dvě. Psals, že jsi ochoten obětovat rychlost..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
tomik.tk
Příspěvky: 583
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 5. 2016, 4:28

zmenit to muzu, ale 1/16 tam byla puvodne a tak nejak to mluvilo stejne.
ted vrtam nejakou sit der a pri zapichu 5m i 10mm to zase dela kraval a to jede v tu dobu jen to z_tko. rucne to nedela. az to dojede, tak budu zkoumat.
proste poprepinam x kombinaci kroku/proudu a uvidi se. neni tech pouzitelnejch az zas tolik .
no mrknu na ten zdroj osciloskopem .
t.
Thomeeque píše:Mikrokrok neni ani tak o zvýšení rozlišení, jako o zjemnění a "zplynulení" pohybu, který je u krokáče skokový. Čim menší kmitočet, tim víc to hrká (při vyšších už se to stírá setrvačností), při šikmym pohybu jedou osy v závislosti na úhlu pomaleji a zároveň jedou dvě. Psals, že jsi ochoten obětovat rychlost..
tomik.tk
Příspěvky: 583
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 5. 2016, 4:50

tak 1/16 nepomohlo, ale snizeni proudu driveru na 2,36A/1,68A uz jo :)
to znamena ze ten zdroj na to nema, asi .. ?
nemeril jsem ho, to az zitra.
t.
tomik.tk píše:zmenit to muzu, ale 1/16 tam byla puvodne a tak nejak to mluvilo stejne.
ted vrtam nejakou sit der a pri zapichu 5m i 10mm to zase dela kraval a to jede v tu dobu jen to z_tko. rucne to nedela. az to dojede, tak budu zkoumat.
proste poprepinam x kombinaci kroku/proudu a uvidi se. neni tech pouzitelnejch az zas tolik .
no mrknu na ten zdroj osciloskopem .
t.
Thomeeque píše:Mikrokrok neni ani tak o zvýšení rozlišení, jako o zjemnění a "zplynulení" pohybu, který je u krokáče skokový. Čim menší kmitočet, tim víc to hrká (při vyšších už se to stírá setrvačností), při šikmym pohybu jedou osy v závislosti na úhlu pomaleji a zároveň jedou dvě. Psals, že jsi ochoten obětovat rychlost..
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

28. 5. 2016, 5:59

Spis by to chtelo pruzne spojky mezi motorem a sroubem.
Pokud je ram svareny z jeklu, vyplnil bych jekly piskem.
Pod stroj gumove spunty.
Proste mechanicke doladeni.
A ty mikrokroky co nejjemnejsi, podle toho kam az jsi ochoten slevit z rychlosti.
P.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 5. 2016, 6:11

pavel-gravos píše:A ty mikrokroky co nejjemnejsi, podle toho kam az jsi ochoten slevit z rychlosti.
Taky je dobrý se ujistit, že mikrokroky opravdu mikrokrokují - pokud to neni dobře vyladěno, úhel pootočení může být v jednotlivých fázích hodně odlišný, v extrému můžou hopkat jen půlkroky (ale třeba to maj tyto drivery líp ošéfováno, já mám zkušenosti jen s levnými kousky).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

30. 5. 2016, 8:53

Kvalitu vlastnich mikrokroku ovlivnuje predevsim konstrukce motoru.
Horsi motory maji u polu mesi kroky a mezi poly vetsi.
S tim se neda nic moc podnikat. leda koupit kvalitnejsi motory.
Drivery se snazi dodat sinusovy (ale schodovity) proud, a drtiva vetsina driveru to dela dobre.
I s horsimi motory mikrokroky znacne pomohou tichemu chodu.
Hladsi chod posuvu se taky projevi kvalitnejsim povrchem po obrobeni.
Co ale dela nastroj v materialu, pripadne vreteno s kartacovym motorem je jina vec :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 5. 2016, 10:02

pavel-gravos píše:Drivery se snazi dodat sinusovy (ale schodovity) proud, a drtiva vetsina driveru to dela dobre.
Já měl tento problém hlavně s 8825 drivery, mám na stroji malý 0.24Nm motory a při VM kolem 32V driver nestíhal proud regulovat (jak tam později vysvětlil Pascal, i jsem si to pak prakticky ověřil připojením na nižší VM). Při těch 32V motor při jednotlivých mikrokrocích jen pocukával a opravdu se to pohnulo jen v nulté a čtvrté fázi (pří 1/8 mikrokroku)*. Když jsem to pak experimentálně připojil na VM=12V, začlo to mikrokrokovat krásně rovnoměrně. Asi by trochu pomohlo nastavit modulky na slow decay, ale zvolil jsem jinou cestu (na modulcích je to natvrdo, byl by to celkem opruz s nejistým výsledkem a byly tam i jiný trable), dal jsem tam Toshiby. U nich se dělo něco podobnýho, i když ne tak výrazně, bylo to spíš slyšet než vidět, pomohlo snížit decay ze 100 na 50%. Nesrovnávám svoje drivery s M752, ale já osobně bych si určitě ověřil, jestli se tam něco takovýho neděje.

T.

*EDIT: Teď ty svoje původní posty čtu znovu a dokonce se to hýbalo jen po celých krocích (v nulté fázi). Já pak experimentoval i s větším motorem, tak se mi to asi pomíchalo, je to už dýl..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Gravostar“