ARMOTE

CAD/CAM software
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2021, 7:36

jedno plati vzdy
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kart%C3%A ... C5%99adnic

a druhe je taky dost dobrym pravidlem (cest ten velmi malo vyjimkam), monitor mas horizontalne takze i osu X na nem mas horizontalne a je to ta delsi strana obrazu takze je vyplati ji dat na tu delsi osu stroje paklize k nemu pak muzes pristupovat tak aby jsi nemel otoceny system
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
stanekl
Příspěvky: 49
Registrován: 11. 5. 2017, 7:19

3. 7. 2021, 8:49

Děkuji všem za rady. Prohodil jsem osy X a Y a tím je po starostech a bude to tak snad i lepší.

První frézku Comagrav, kterou jsem koupil použitou mám obráceně, takže mě ze začátku ani nenepadlo to udělat jinak a hledal jsem problém tam, kde není, příště už budu chytřejší.
stanekl
Příspěvky: 49
Registrován: 11. 5. 2017, 7:19

15. 7. 2021, 6:16

Ahoj všichni,

rád bych se ještě zeptal než případně podpora Gravosu odpoví, lze nějakým způsobem upravit rychlost rychlopojezdu v Armote na více než 50mm/s?

Taky by mě zajímalo, zda má Armote číslování řádku a při celkovém přerušení a zaparkování stroje lze začít až v určité části G-kódu bez toho, abych ho musel ručně upravovat nebo chystat nový v ArtCamu?

Děkuji,

Lukáš
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2021, 7:17

stanekl píše: 15. 7. 2021, 6:16 Ahoj všichni,

rád bych se ještě zeptal než případně podpora Gravosu odpoví, lze nějakým způsobem upravit rychlost rychlopojezdu v Armote na více než 50mm/s?

Taky by mě zajímalo, zda má Armote číslování řádku a při celkovém přerušení a zaparkování stroje lze začít až v určité části G-kódu bez toho, abych ho musel ručně upravovat nebo chystat nový v ArtCamu?

Děkuji,

Lukáš
zde už bez záruky - asi by bylo lepší obrátit se na podporu. Rychlopojezdy se definují v nastavení: Mechanika, sloupec Vmax - mm/s Ale pozor, jsou ovlivněny nastavením Nástroje - Parametry obrábění - společné parametry. Toto nastavení má přednost. A aby to bylo komplikovanější - ještě to ovlivňuje frekvence karty - pokud máte tu nejnižší verzi, tak to prostě víc nenastavíte. Doporučuji prostudovat jejich dokumentaci.
stanekl
Příspěvky: 49
Registrován: 11. 5. 2017, 7:19

15. 7. 2021, 8:51

Děkuji za odpověď, kouknu na to.

Kartu mám tu nejvyšší verzi - 500kHz. Maximální rychlost pojezdů mám nastavenou v záložce Mechanika na 150mm/s, stroj tak pracovním pojezdem umí jet, ale rychlopojezd při přejezdu na jinou pozici jede právě jen těch 50mm/s, takže rychlopojezd je pomalejší než samotná rychlost obrábění :-(
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

17. 7. 2021, 7:09

stanekl píše: 15. 7. 2021, 8:51 Děkuji za odpověď, kouknu na to.

Kartu mám tu nejvyšší verzi - 500kHz. Maximální rychlost pojezdů mám nastavenou v záložce Mechanika na 150mm/s, stroj tak pracovním pojezdem umí jet, ale rychlopojezd při přejezdu na jinou pozici jede právě jen těch 50mm/s, takže rychlopojezd je pomalejší než samotná rychlost obrábění :-(
Trochu jsem nad tím přemýšlel - možná ta hodnota bude muset být nastavena trochu jinak. Já mám totiž v mechanice zadanou hodnotu 78,125 - podle dokumentace by to měla být max rychlost posuvu pro obrábění a za desetinnou čárkou max rychlost přejezdu. nicméně toto jsem netestoval - na mé mašině používám defaultní nastavení, protože ty rychlosti mě plně vyhovují - spíše jezdím pomaleji. Zkuste nějak otestovat, jak se to bude chovat pokud zadáte za desetinnou čárku jinou rychlost.

Ale bez záruky - toto je fakt jen teorie a nikdy jsem to nezkoušel.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

25. 7. 2021, 3:36

pravděpodobně to bere ještě rychlost z nastavení u materialu, tam je default 50mm .nastroje, společné parametry, myslím že tam někde to je
ty rychlosti je potřeba nastavit na třech mistech.
taky zaleží od velikosti kroku.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

25. 7. 2021, 3:51

111.png
stanekl
Příspěvky: 49
Registrován: 11. 5. 2017, 7:19

26. 7. 2021, 6:42

Našel jsem, upravil jsem, vyzkoušel a pak to přepsal v konfiguračním souboru tak, aby se to pořád nevracelo zpátky na 50 mm/s.

Existuje nějaký způsob, jak se dá začít až od nějakého příkazu souboru? Gravíroval jsem plast a některou část jsem potřeboval přejet znovu. Musím buď ručně upravid G-kód nebo běžet k PC a vytvořit nový jen pro danou část. U Comagravu SW Pilot načetl soubor spolu s počtem příkazů a dalo se klasicky začít od 1 nebo od jakéhokoliv řádku prostým zadáním čísla příkazu.

Děkuji za pomoc :-)
Telemaster
Příspěvky: 368
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

12. 4. 2023, 8:27

R - stick píše: 3. 7. 2021, 9:02 Je to :
Nastavení stroje - Mechanika

V posledním sloupci si nastavujete, kde chcete referovat, jestli na počátku osy, nebo na konci osy. U příslušné osy to stačí přehodit. V souvislosti s tímto je pak důležité, kde si nastavujete parkování osy. To je ve volbě:

Výměna - řádek Park.

Tady nastavujete parkování os zadáním vzdálenosti od referenčního bodu. V souvislost s tím ještě záleží na zaškrtnutí políček výše - parkovat osu (označení osy) a parkoval osu po její referenci. Nezaškrtávat výměnu.

Mělo by to takto chodit.
[/quote

Mohu se Tě prosím zeptat, koukal jsem do mého Armote a hledal políčko v mechanice na určení kde chci referovat. Nemám ho tam :-(. Mám verzi 1.7.... , co máš za verzi Armote ? Děkuji.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2023, 11:11

Telemaster píše: 12. 4. 2023, 8:27
Mohu se Tě prosím zeptat, koukal jsem do mého Armote a hledal políčko v mechanice na určení kde chci referovat. Nemám ho tam :-(. Mám verzi 1.7.... , co máš za verzi Armote ? Děkuji.
Je to v nastavení stroje:
Mechanika
Tady jsou 4 řádky, každý představuje jednu osu. Ve druhém sloupci u os definuješ pracovní rozsah - např u osy X si nastavíš 250 mm. TZN osa ti bude fungovat v rozsahu od 0 mm do 250 mm. Pokud tento rozsah u výrobku překročíš, mašina ti vyhodí chybu.

Referenci této osy určuješ v posledním sloupečku Poloha Ref. Je tam roletka s hodnotami Počátek osy a Limita osy. Počátek osy znamená, že referuješ v bodu 0 mm a Limita osy znamená, že referuješ na konci osy - v tomto vzor případě ve 250 mm.

Souvisí s tím parkování osy po referenci - to je v nastavení Výměna, první řádek, kde zadáváš souřadnici, na kterou má osa po referenci odjet současně se zaškrtnutím volby parkovat osu po referenci.

EDIT - musí to v nastavení být a to bez ohledu na verzi programu. Já mám starší verzi - ale ArmoTurn uzpůsobenou pro soustružení, ale jinak v každé verzi Armote by toto nastavení být mělo.
Telemaster
Příspěvky: 368
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

13. 4. 2023, 6:26

Ahoj, tak jsem koukal do nastavení stroje - záložka mechanika, a já tam to okno na konci kde se volí odkud referovat nemám :-( . Koukal jsem do manuálu třeba na Armote light , tam je a je to jasné . Já mám Armote verzi 1.173, asi stará . Zavolám do Gravosu . Děkuji za pomoc.
Honza - GRAVOS
Příspěvky: 76
Registrován: 8. 2. 2011, 6:29

15. 4. 2023, 12:41

Dobrý den,

ve verzi 1.173 toto nastavení skutečně není. Je až v novější verzi Armote nebo v Armote Light.

Honza Gravos
Odpovědět

Zpět na „Gravostar“