CNC soustruh - snímání otáček vřetene?

Odpovědět
Ondras
Příspěvky: 16
Registrován: 20. 6. 2007, 10:35
Bydliště: Oloví
Kontaktovat uživatele:

17. 4. 2008, 8:19

Předěláváme malý soustruh Optimum na CNC a řešíme problém čím snímat otáčky vřetene.
Ovladač H1, software Mach3

Jestli použít indukční čidlo nebo enkodér. A jak je zapojit do ovladače H1.
Jaké výstupy musí mít enkodér a kolik impulzů za minutu je schopný ovladač zpracovat?

Předem děkuji za pomoc.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 4. 2008, 7:12

pokud si dobre pamatuju co jsem nekde cetl tak encoder mach nezpracuje protoze ma velmi mnoho pulzu na to aby to mach stihal takze spis nejaka halovka a nekolik malo magnetu s indukcnim snimacem jsem to nevidel pracovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

21. 5. 2008, 11:09

Mach 3, aspon ten co mam ja, ma nastavenie pre enkodery A+B, MPG, dokonca aj pre krokace.
Je pravda ze LPT ma malo vstupov a H1 ma len 1 LPT konektor, ja uz mam obstaranu PCI kartu s 2 dalsimi LPT ale enkoder som este neskusal , momentalne neviem nastavit ani homing a +,- koncaky :x :evil: :roll:
Co sa tyka poctu pulzov je fakt, ze treba pouzivat odlahceny windows= ziadny firewal, antivir, ziadna siet, ziadne zvuky, minimalna graficka konfiguracia, zakazat vsetky nepouzivane porty v biose ...
Mne to ide pekne na 45KHz bez sekania
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

21. 5. 2008, 11:44

J0hny píše:Mach 3, aspon ten co mam ja, ma nastavenie pre enkodery A+B, MPG, dokonca aj pre krokace.
Je pravda ze LPT ma malo vstupov a H1 ma len 1 LPT konektor, ja uz mam obstaranu PCI kartu s 2 dalsimi LPT ale enkoder som este neskusal , momentalne neviem nastavit ani homing a +,- koncaky :x :evil: :roll:
Co sa tyka poctu pulzov je fakt, ze treba pouzivat odlahceny windows= ziadny firewal, antivir, ziadna siet, ziadne zvuky, minimalna graficka konfiguracia, zakazat vsetky nepouzivane porty v biose ...
Mne to ide pekne na 45KHz bez sekania
Viac ako 2 LPT porty v Machu nepoužiješ. Ak si myslel 3.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

21. 5. 2008, 12:01

Myslel som 2, vsimol som si ze viac nezere
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
data m
Příspěvky: 8
Registrován: 29. 1. 2008, 9:31

30. 6. 2008, 10:46

Čo takto tam použiť IRC namiesto enkoderu. Ja robím reguláciu mimo machu a bude priamo na mašine. Osobne si myslím že mach nemá šascu vzorkovať IRC alebo encoder. Prevádkové paramtre siahajú až do rádov 100kHz. Riešiť sa to dá všelijako.

Buď si pozstaviť čítač so vzorkovaním 6 alebo 0,6S a údaj o otáčkach zobrazovať na nejakej LED sedemsegmentovke alebo niečo zbastliť s x51 alebo AVR. Ak by sa to robilo s mikročipom tak by to mohlo mať aj PI regulátor takže by držal nastavené otáčky.

Smínanie miniatúrnim indukčným snímačom. Pri vysokích otážkach asi optika.

Moja varianta je nasledovná. vretno DC motor 24V 5A. Snímanie otáčok Ir optikou (závora - trochu háklivé na nečistotu). PWM regulácia otáčok v závislosti od nastavenej a spätnou kontrolou skutočných otáčok. Zatiaľ to mám len tak na stole a do materiálu to ešte nešlo. Riadim to 89C2051. Zadávam otáčky ktoré podľa možností aj drží. 100-10000ot/min. Samozrejme CW/CCW je priamo z LPT. Prípadný problém (zastavenie vretena, otáčky pod nastavenú hranicu, výpadok napájania posiela ESTOP.)
Odpovědět

Zpět na „H1 a jine z www.gravirovanie.sk“