čerpadlo na kal - jaký zvolit princip

komponenty ktere lze doporucit na stavbu stroje, a to s oduvodnenim proc, plynoucim z konkretni praxe
Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 5. 2023, 9:41

prosím, potřebuji radu jaké - hlavně princip - zvolit čerpadlo pro přečerpávání kalů z čištění zaolejované vody
čerpané medium: kal obsahující saze, motorové oleje, vodu, alkalická odmašťovadla a zbytky tuhých částic menší než cca 1 mm, konzistence olejovitá až medovitá
potřebný výkon: cca 5 l/min
nátok tlakový - samospádem z výšky asi 0,5 m
potřebný výtlak: cca 5 m
doba chodu: občasný, max deset minut denně
....
děkuji předem za radu od někoho s větším přehledem o možnostech
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

31. 5. 2023, 10:02

testone píše: 29. 5. 2023, 9:41 prosím, potřebuji radu jaké - hlavně princip - zvolit čerpadlo pro přečerpávání kalů z čištění zaolejované vody
čerpané medium: kal obsahující saze, motorové oleje, vodu, alkalická odmašťovadla a zbytky tuhých částic menší než cca 1 mm, konzistence olejovitá až medovitá
potřebný výkon: cca 5 l/min
nátok tlakový - samospádem z výšky asi 0,5 m
potřebný výtlak: cca 5 m
doba chodu: občasný, max deset minut denně
....
děkuji předem za radu od někoho s větším přehledem o možnostech
To by dle mne mělo zvládnout běžné kalové čerpadlo. Problém může být pouze v materiálu, který musí zvládnout tebou popisované agresivní prostředí. Kontaktoval bych Sigmu, určitě poradí.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 6. 2023, 8:31

Možná by to zvládlo membránové čerpadlo je jich velké množství druhů a za docela velké peníze. Přečerpá to cokoliv, akorát nevím s tou medovitou konzistencí? Záleží i na materiálové provedení membránového čerpadla tady dám odkaz na chemicky odolné.
Tyto čerpala pohání tlakový vzduch a mají typický zvukový projev a docela hlučný, zaleží jak je odfukovaný vzduch utlumen.
Každopádně to čerpadlo poptej a nech si poradit od profíků. to co jsem napsal jsou jenom moje osobní zkušenosti a nemůžu zaručit že to pro tvou aplikaci bude 100% fungovat.
https://www.e-cerpadla.cz/membranove-ce ... -9349.html
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2023, 10:51

Nemám to odzkoušené, ani netuším, jak by se projevila ta vyšší hustota kapaliny, ale zkusil bych princip mamutky:
https://automatizace.hw.cz/principy-pru ... a-cerpadla
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

1. 6. 2023, 11:37

Promiň, jestli ti to tady zaplevelím. Kdyžtak ať to admin smázne.

Taky bych potřeboval čerpadlo na jeden stroj, který má centrální mazání a celkem malou zásobou maziva. Na větší nádobu není prostor ani nelze udělat - vzhledem ke konstrukci. Mazací jednotka je plněná přes klasickou mazničku se závitem M10x1 (napojí se pneu mazací lis), přes nějaký systém filtrů. Zásoba cca 5 kg. Spotřeba je celkem velká, ale je to potřeba.

Potřeboval bych udělat přečerpávací jednotku, do který by se nalilo třeba 40 kg maziva - mazací medium je konzistence cca. mazacího tuku A00 - taková ta zelená žvýkačka. Ideál na napětí toho stroje - 24 V - diesel hydraulický agregát s alternátorem 24V. Protože teď to dělají přes pneumatiku a je to celkem opruz - pomalé a obsluha musí odstavit stroj plus natáhnout vzduch a stroj je bez obsluhy a nemůže premávat = vydělávat koruny. Kolem jezdí hromada aut. Takže problém.
Takže dotaz zní, jaký čerpadlo na 24V, tak aby zvládlo ten mazací tuk. Samo co nejlevněji a s nějakou životností. Mazací jednotky se dělají větší, ale to je překopat půl stroje. Je tam asi 50 mazacích míst.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2023, 12:23

jova píše: 1. 6. 2023, 10:51 Nemám to odzkoušené, ani netuším, jak by se projevila ta vyšší hustota kapaliny, ale zkusil bych princip mamutky:
https://automatizace.hw.cz/principy-pru ... a-cerpadla
Mamutka je super, ale potřebuje nasávat z nějaké hloubky pod hladinou. Ze 30 metrů nasaje i šutry, ale tady asi nic moc.
Aleš Procháska
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 6. 2023, 1:39

díky za tipy - přemýšlím nad tím
......
staník84
mám pocit, že jsem před časem viděl ve slánské prodejně Ložisek Mělník elektrický mazací lis na tuk nasazený jako víko na 50l sudu s tukem
to by asi jako přečerpávačka šlo použít
ale tehdy mě to nijak nezaujalo, tak jsem to blíž nestudoval, možná se pletu
zkus tam zavolat
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2023, 5:41

kenybz píše: 1. 6. 2023, 8:31 Možná by to zvládlo membránové čerpadlo je jich velké množství druhů a za docela velké peníze. Přečerpá to cokoliv, akorát nevím s tou medovitou konzistencí? Záleží i na materiálové provedení membránového čerpadla tady dám odkaz na chemicky odolné.
Tyto čerpala pohání tlakový vzduch a mají typický zvukový projev a docela hlučný, zaleží jak je odfukovaný vzduch utlumen.
Každopádně to čerpadlo poptej a nech si poradit od profíků. to co jsem napsal jsou jenom moje osobní zkušenosti a nemůžu zaručit že to pro tvou aplikaci bude 100% fungovat.
https://www.e-cerpadla.cz/membranove-ce ... -9349.html
Určitě by to zvládlo, používáme ve velkém počtu na různé kapaliny až husté kaly.
Velká výhoda je že se nepoškodí větší nečistotou, max se může seknout. Taky může jet dlouho na sucho, hodiny aniž by to vadilo.
Jen je hlučné i když se dají dát tlumiče odfuku pak to jde.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 408
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

2. 6. 2023, 3:42

stanik84 píše: 1. 6. 2023, 11:37 Promiň, jestli ti to tady zaplevelím. Kdyžtak ať to admin smázne.

Taky bych potřeboval čerpadlo na jeden stroj, který má centrální mazání a celkem malou zásobou maziva. Na větší nádobu není prostor ani nelze udělat - vzhledem ke konstrukci. Mazací jednotka je plněná přes klasickou mazničku se závitem M10x1 (napojí se pneu mazací lis), přes nějaký systém filtrů. Zásoba cca 5 kg. Spotřeba je celkem velká, ale je to potřeba.

Potřeboval bych udělat přečerpávací jednotku, do který by se nalilo třeba 40 kg maziva - mazací medium je konzistence cca. mazacího tuku A00 - taková ta zelená žvýkačka. Ideál na napětí toho stroje - 24 V - diesel hydraulický agregát s alternátorem 24V. Protože teď to dělají přes pneumatiku a je to celkem opruz - pomalé a obsluha musí odstavit stroj plus natáhnout vzduch a stroj je bez obsluhy a nemůže premávat = vydělávat koruny. Kolem jezdí hromada aut. Takže problém.
Takže dotaz zní, jaký čerpadlo na 24V, tak aby zvládlo ten mazací tuk. Samo co nejlevněji a s nějakou životností. Mazací jednotky se dělají větší, ale to je překopat půl stroje. Je tam asi 50 mazacích míst.
Ahoj
Ja jsem teď koupil takové malé šikovné dávkovací čerpadlo . Původně jsem myslel , že je to nějaký ventil. Bylo to prý originál na mazání nějakého stroje. Hadičky jsou 8mm, ale toto čerpadélko je na 220v třeba dělali i na tvých požadovaných 24v
IMG_7887.jpeg
IMG_7888.jpeg
IMG_7895.jpeg
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Odpovědět

Zpět na „Co lze použít na stavbu stroje“