materiál CNC

komponenty ktere lze doporucit na stavbu stroje, a to s oduvodnenim proc, plynoucim z konkretni praxe
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 12. 2022, 6:43

To co popisuješ je každá druhá.. otázkou ovšem je čemu říkáš malá.. prostě stroj s rozjezdama 500mm bude vážit několik tun a zabere několik m2 .. to jen odvážný stavitel to zkusí navrhnout do pár set kg a velikostně na euro paletu.. ale většinou zůstane jen u snů a zničeného materiálu pripadne rendrovaneho pc modelu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 12. 2022, 7:08

Mrosconi píše: 27. 12. 2022, 8:45 ........
Třeba takových menších frézek, které mají rozjezdy cca X550-650, Y 300-400, Z300-400mm a vřeteno jak na hliník tak i ocel je naprosté minimum. Takže zas tak super výběr starších mašin na přestavbu není.
tady jednu máš
3 tuny vyzrálý litiny :D
viewtopic.php?p=466806#p466806
i s kuličkáčema (a nejsou čína :D ), pravítkama, servama, domečkama na šrouby, krytováním, vřetenem vč. pohonu a strojního upínání, držákama koncáků a koncákama ( a nebudou to mikrospínače z Ali), skříní rozvaděče.........
přidělat tam ještě jedno vysokootáčkový vřeteno už je sranda na jeden den
.....
a troufám si tvrdit, že i když je to 35 let jetá mašina z výroby, tak furt bude přesnější a tužší než jakákoli stavba......
koneckonců přebrousit někde u profíků vodící plochy bude tak za 50000,-
ani za těch 120 s přebroušením nic srovnatelnýho v garáži neuděláš kdyby ses na hlavu stavěl
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 7:37

Můžeš sem dát prosím přímý link na to co popisuješ? Nějak jsem se v tom zamotal a mašinu nevidím. Díky.

Jinak ano, občas jsou dobré kousky. Ale je tady vždy to ale. Většina z nás mám malou dílničku někde ve sklepě, za domem nebo v garáži a většinou jsou limitující ne peníze, ale prostor. Každá profi mašina, která má výše uvedené rozjezdy je 2x neli 3x větší než to co se nám do dílny vejde. Takže někdy hold nenajdeš.
Třeba můj požadavek. X 1300 Y 600 Z600 a ideálně na 2x 16A jednofázově. Chci obrábět velké obrobky, řadově 600-800kg a rozjezdy co jsem uvedl jsou opravdu bez rezervy.
Strop má 205cm. Mohu nabídnout 2m hloubku a 3,5m šířku. Ještě je třeba pamatovat na Ačkový jeřáb, kterým potřebuji najet nad stůl.
Prostě je díra na trhu. Buď jsou profi stroje nebo totální amatérské plotry nebo vrtačkofrézky. Tormach je snad jediný, který něco nabízí, ale to je dosti málo. Jak výkonem tak i rozjezdy.
No a pak zase nic a pak až nějaký mimiHaas, ale ten už je zase moc vysoký.

Apropo té přesnosti, to jsme už sice hodně krát řešili, ale fakt by mně zajímaly výsledky měření na obrobených obrobcích. Co jsem zatím viděl, tak nebyla žadná sláva.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 12. 2022, 7:49

obchodník DS Praha, je to z jejich nabídky z 20.12.2022
FGSQ 32 CNC B
podle fotky je na tom Heidenhain 355, tj. už souvislé řízení ve 3 osách (historie 3-4 generace, dělat na tom furt jde
asi v chodu
70000,- (asi + DPH)
FGSQ32 CNC B.jpg
FGSQ32CNC B štítek.jpg
FGSQ32CNC B.jpg
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 8:03

Jojo, pro někoho kdo má rád mechaniku, tak super věc. Já bych to nevyužil. Zajímaly by mně výsledné rovinnosti, jak přesnou kostku jde na tom udělat. Na podruhé a ne na 50x a 100x měřit.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

28. 12. 2022, 8:03

A ja jsem sem daval podobnou cca v rijnu, ze je k mání a nikdo nic :(
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 12. 2022, 8:15

Mrosconi píše: 28. 12. 2022, 8:03 Jojo, pro někoho kdo má rád mechaniku, tak super věc. Já bych to nevyužil. Zajímaly by mně výsledné rovinnosti, jak přesnou kostku jde na tom udělat. Na podruhé a ne na 50x a 100x měřit.
Bez komentáře.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 8:21

No k tomu by mně právě komentář zajímal. Všichni vždy rochtají, jak to jsou super přesné stroje, ale výsledky tomu neodpovídají. Tak schválně? Jaká je rovinnost takového stroje? Alespoň v jednom směru? Aby tomu všichni rozuměli... Chci opracovat plochách 500x250x50mm abych se vešel do 0,02mm na délku. Zvládne to taková mašina?
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

28. 12. 2022, 8:33

Krásný den přeji
Moc děkuji za diskuzi. Chápu proč se názory liší a proč někdo preferuje to a ten zas tamto.
testone - pěkný stroj a mně přijde, že za pěkné peníze, bohužel je to jak píše Mrosconi, pro mě je to prostě obr s nároky na připojení nereálnými. Je mně líto těchto mašin, ale chápu, že po nich není poptávka. Já taky koupil FH2A místo malinko modernější frézky v lepším stavu která stála hned vedle, jen z důvodu, že by mě ta druhá nevešla a neutáhl jí jistič.
Mně by určitě stačila obrobitelná plocha do 400×300mm i míň.
Jak jsem psal na začátku, chtěl sem se zeptat ve vlákně hospoda, že by se to tam hodilo, abych si vyslechl názory, které mně pomohou vyřešit, jestli ten granitový základ má smysl zachovat. Bohužel to vlákno je zamknuté. Cnc frézka je můj sen, ale není to něco, co potřebuji nutně dnes, tak pokud to nemá smysl, použiju ten materiál jak jsem měl původně v plánu a budu číhat na hotový stroj.
Ondřej
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 8:40

oOvOo píše: 28. 12. 2022, 8:33 Krásný den přeji
Moc děkuji za diskuzi. Chápu proč se názory liší a proč někdo preferuje to a ten zas tamto.
testone - pěkný stroj a mně přijde, že za pěkné peníze, bohužel je to jak píše Mrosconi, pro mě je to prostě obr s nároky na připojení nereálnými. Je mně líto těchto mašin, ale chápu, že po nich není poptávka. Já taky koupil FH2A místo malinko modernější frézky v lepším stavu která stála hned vedle, jen z důvodu, že by mě ta druhá nevešla a neutáhl jí jistič.
Mně by určitě stačila obrobitelná plocha do 400×300mm i míň.
Jak jsem psal na začátku, chtěl sem se zeptat ve vlákně hospoda, že by se to tam hodilo, abych si vyslechl názory, které mně pomohou vyřešit, jestli ten granitový základ má smysl zachovat. Bohužel to vlákno je zamknuté. Cnc frézka je můj sen, ale není to něco, co potřebuji nutně dnes, tak pokud to nemá smysl, použiju ten materiál jak jsem měl původně v plánu a budu číhat na hotový stroj.
Ondřej
Ten granit vypada celkem použitelně. Spíš bych to ale přehodil na horní gantry, ale to by asi bylo moc krátké. Mě se obecně ty horní gantry docela líbí, protože není třeba zakrývat stůl a jde využít hodně prostoru. to bylo z nějakého měřícího přístroje?
Jinak řezat granit mi v kamenolomu vymluvili z hlavy. Měl jsem jednou chuť postavit žulovou mašinu:)
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 12. 2022, 8:44

Mrosconi píše: 28. 12. 2022, 8:21 No k tomu by mně právě komentář zajímal. Všichni vždy rochtají, jak to jsou super přesné stroje, ale výsledky tomu neodpovídají. Tak schválně? Jaká je rovinnost takového stroje? Alespoň v jednom směru? Aby tomu všichni rozuměli... Chci opracovat plochách 500x250x50mm abych se vešel do 0,02mm na délku. Zvládne to taková mašina?
Pokud to nebude úplná hajtra, tak ta přesnost pohybu mašiny, není nic mimořádného.

Větší problém bude to upnout abys to neprošponoval a pak i vlastní obrábění. Zase to toho nesmíš vnést pnutí a frézovat takovouhle "špejli" nebude nic jednoduchého.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 12. 2022, 8:46

oOvOo píše: 28. 12. 2022, 8:33 ...... jen z důvodu, že by mě ta druhá nevešla a neutáhl jí jistič.
.....
to je právě docela rozřířený omyl
jestli ta mašina má trochu slušné pohony, hlavně na vřetenu - a to ta FGSQ podle fotky vřetenového motoru mít bude, tak to žádné extra nároky na síť nemá
myslím že zrovna tuhle by v pohodě udržel i 3f B16 jistič
Hermle UWF 1200 s instalovaným příkonem někde ke 30 kW mi úplně v pohodě drží B25
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 8:57

Waw Mílo, teď jsi zaperlil:) Já myslel, že napíšeš jak se věci mají, a Ty na to s teorii. No to já právě bych chtěl vidět, zda to není nějaké hajtra. Po tom co mi říkali lidé, kteří dennodeně u takových strojů dělali, tak jsou vychozeny všechny a to značně, takže není problém naměřit i 2-3 desetiny rozdíl ve výšce. Takže pokud bych měl takovou mašinu doma předělávat a měl i dobrého brusiče, uměl škrábat a měl fakt spoustu času, tak bych se do toho možná pustil. Když je to už čistokrevné CNCčko a ne mechanika...
A ano, i na křivé mašině jde obrobit relativně přesný díl. Mne však zajímá jak je po těch létech na tom geometrie těchto strojů. A s tím se nikdo nikdy nepochlubil.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 12. 2022, 9:07

Mrosconi píše: 28. 12. 2022, 8:57 ..... Mne však zajímá jak je po těch létech na tom geometrie těchto strojů. A s tím se nikdo nikdy nepochlubil.
Hermle UWF 1202CNC, TNC 415, r.v. cca 1992, těžce olítaná z několika nástrojáren v Pardubicích (na počitadle tuším asi 140 000 hodin chodu) rozjezd v X 850 mm, má na vedení X uprostřed plynulý lavor podle +- informativního měření asi tak 12 - 15 stovek
Y na rozjezdu 660 mm spadne směrem ke stolu taky asi o desetinu
nějakým přesnějším měřením jsem se nezabýval, nemám důvod, na to co děláme to bohatě stačí
.....
ty dvě stovky na délku napolohuje kdykoli s prstem v nose - má na osách o řád přesnější pravítka a jezdí podle nich
.....
A ty ses někdy pochlubil něčím konkrétním?
Fotkou, protokolem z měření + výkresem atd. nějakého svého stroje nebo obrobku?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 12. 2022, 9:26

Mariane ty 2 až 3 desetiny jsou asi nesmysl. Pokud je mašina na kluzném vedení a je hodně "jetá" bude na těch 500 mm šajdat tak do 0,05. Potom už je to vrak.

U mašiny na lineárech můžeš vyměnit ty lineáry.

Konkrétně to ale musíš proměřit kus od kusu.
Odpovědět

Zpět na „Co lze použít na stavbu stroje“