materiál CNC

komponenty ktere lze doporucit na stavbu stroje, a to s oduvodnenim proc, plynoucim z konkretni praxe
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

24. 2. 2015, 7:51

Už dlouho mně to vrtá hlavou :oops: . Proč se na ty různé portálovky, které vyrábíte, používá jako konstrukční materiál Al (slitiny) a ne třeba železo? Je to z důvodu hmotnosti,pevnosti, lepšího obrábění,......?
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2015, 7:53

obrobitelnost
jinak je to dost nevhodny material kvuli rezonancim
uz se to tu probiralo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

24. 2. 2015, 8:58

Asi jak kdo. Já používám železo.
www.mosaznevyrobky.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

24. 2. 2015, 11:56

a dá se to po internetu koupit ve formě celkem přesně (daleko za možnostmi a představami objednavatelů) nařezaných a ofrézovaných desek
a nemusí se to natírat a je to hezký blejskavý
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 2. 2015, 12:28

a když to skolíkuješ blbě tak se kolík vytlačí do protikusu na správné místo :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

24. 2. 2015, 6:53

A jak je to s pevností, resp. tuhostí stejné konstrukce v souvislosti s těmito dvěma materiály ?
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
ShadowWalker
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 10. 2015, 7:26

5. 10. 2015, 3:37

ono stavat mozes z coho chces ked sa rozhodnes pre hlinik nespravis chybu a to tiez aj ohladom ocele ide tu hlavne o to ci to dokazes opracovat. hlinikove dosky kupis pekne brusene a aj narezane su lahsie lepsia manipulacia atd. Ohladom ocele je narocnejsia na obrabanie a tu nekupis brusenu :) (teda este som o takej nepocul) vsetky plechy sa valcuju a maju nepresnosti kolko krat som kupil 10mm plech a hrubka bola skoro 11mm :D respektive sa daju narezat aj platy kociek ale cenou je to inde a presnost pasovej pili :D

a taktiez zalezi aku kvalitu materiálu použijes aj pri hliniku aj pri plechu
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

5. 10. 2015, 6:27

A jak je to s duralem pokud bych ho chtěl něčím vylévat .
U oceli to není problém díky podobné tepelné roztažnosti s betonem nebo polymer betonem .
Existuje nějaký materiál pro vyplnění duralové konstrukce , nebo je to kravina ?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 10. 2015, 6:34

ShadowWalker píše:ono stavat mozes z coho chces ked sa rozhodnes pre hlinik nespravis chybu a to tiez aj ohladom ocele ide tu hlavne o to ci to dokazes opracovat. hlinikove dosky kupis pekne brusene a aj narezane su lahsie lepsia manipulacia atd. Ohladom ocele je narocnejsia na obrabanie a tu nekupis brusenu :) (teda este som o takej nepocul) vsetky plechy sa valcuju a maju nepresnosti kolko krat som kupil 10mm plech a hrubka bola skoro 11mm :D respektive sa daju narezat aj platy kociek ale cenou je to inde a presnost pasovej pili :D

a taktiez zalezi aku kvalitu materiálu použijes aj pri hliniku aj pri plechu
si asi málo počul.. ocelové broušené desky se běžně prodávají.. jen ta cena je trošku jinde než u hliníku...) třeba firma Preciz.. tam najdeš dost.. přes konstrukční po nástrojovou ocel s obrovským výběrem rozměrů..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
ShadowWalker
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 10. 2015, 7:26

5. 10. 2015, 7:12

Tak to som rad ze je aj nieco take :D na slovensku som este nestretol firmu ktora by toto ponukala. Ale ja spolupracujem hlavne z velkoobchodmi ako raven,ferona,ferostav, klimex, metalkom a podobne.
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

26. 12. 2022, 2:34

Krásný den přeji
Dovolím si použít toto zapadlé vlákno, nechci zbytečně zakládat nové, když dotaz se sem hodí.
Mohu se prosím zeptat zkušenějších, má tento základ potenciál? "Má potenciál" pro mě znamená - šla by z toho postavit portálovka schopná obrábět dural, ocel, titan.
Chtěl jsem to dát vyloženě do vlákna hospoda, protože mě zajímá jak polemika nad materiálem a typem této konstrukce, tak trochu i tím, jestli byste se dnes pouštěli do stavby.
Prosím berte to opravdu jen jako obecnou úvahu, která mně má pomoci teď rozhodnout jak s tím naložit, protože jsem to pořídil z jiného důvodu než je stavba cnc frézky. Čím víc se na to doma dívám, tím víc mě je líto to rozebrat a použít jako základny pod mé stroje. To byl původní důvod pořízení. Vím, že se tady mnoho již řešilo a mnoho jsem četl, ale přece jen doba se mění a co platilo před 5 roky dnes už je jinak. (A raději bych viděl živou diskuzi tady než v některých vláknech.)
Děkuji moc za diskuzi. A krásný zbytek Vánoc.
Ondřej
Pro rozměrovou představu lineární vedení je dlouhé 950mm a 600mm od sebe vzdálené.
Přílohy
gr.jpg
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2022, 8:40

Připojuji se k tématu. A rovněž šťastné a veselé. Hlavně že je už po nich:) Svátky obžerství a lenošení...

Postavil jsem pár mašin a každá byla jiná. Neberu teď přestavbu, ale kompletní stavbu. Měl jsem obří portál z obyčejného betonu, kde deska stolu byla ocelové a vše ostatní bylo z obyčejného hliníku 5083 vylité obyčejným betonem. Když jsem to rozebíral, což nebylo jednoduché, tak beton k hliníku přilehl tak, že to nešlo rozlepit. takže s tou roztažlivostí je to trochu složitější. Původně jsem měl strach, že beton ke stěně ani nepřilne a tudíž bude výplň k ničemu. Další tři frézky byly ryze ocelové a dvě jenom hliníkové. Všechny byly šroubované a plněné nějakou směsí proti vibracím.
První celoocelová měla špatnou konstrukci, takže bylo zbytečně moc šroubování a pak i s regulací geometrie byla celkem jízda, nicméně díky broušení (vlastní domácí technika) jsem se u ní dostal na pro mně dostatečnou přesnost a to kolem 2 setin na celou délku osy. Rozjezdy cca 1300x600x600mm. Takto bych už nikdy nestavěl.
Další byla celokovová s využitím HEM profilu. To se zdá nejlepší a nejjednodušší varianta a jde to poměrně lehce montovat. Výhoda ocelových konstrukcí je jasná. Magnetický vrtačka drží všude a není třeba vymýšlet aj k vrtat některé díry, které nešlo předem připravit. Ta konstrukce byla plněná lehkým betonem. Je to klasický beton, který se používá na stropy. Velmi se mi osvědčil.
Pak jsem potřeboval postavit nejlehčí možnou frézku s poměrně dlouhým stolem a tak jsem zvolil hliník. Vše je tedy z obyčejné 5083 a 2017A. Plněno je tentokrát polymerovou pryskyřicí a keramzitem. Váha je poloviční a jak se zdá je to zatím nejlepší konstrukce kterou jsem postavil. Je to zřejmě samotným modelem, protože stůl je pevný a jezdí portál něco jako dělá DMC Momoblock. S hliníkem se pracuje i dobře i špatně. Desky od Alqual jsou sice na první pohled rovné, ale není to v setinách ale desetinách. Takže ano, jde to lehce dorovnat případně dobrousit. Při současné ceně hliníku je taková konstrukce poměrně nákladná. Ono i ta ocel je dražší a to značně, ale třeba moje poslední mašina stála něco kolem 130tis jen za hliník. Je fakt, že i obyčejná 5083 stála 260Kč. Teď je o něco levnější.
Když jsem kalkuloval cenu ocelové konstrukce sloupovky s rozjezdy cca 650x400x550, tak při ceně 21,20Kč/kg HEM profilu S355 to bylo kolem 30tis. Dnes je to 70tis.
Polymerbeton je taky drahý a představa že dělám ten monoblock z něj, tak to je 200tis jen za materiál bez nutné formy. Jasně, formu bych použil opakovaně, jenže to bych musel udělat alespoň 5 takových frézek, aby se to vyplatilo.
Po tom všem nevím co je lepší. Díky lehkostí opracování a možností dodání poměrně dobře naporcovaného materiály bych zřejmě zvolil hliník. Když to dobře nakreslím, tak v Alupě a Alqualu mi to nařežou opravdu přesně a není třeba nic upravovat. Prostě jen skládat. Na výpalcích udělají i díry. Ty stačí zahloubit a je to.
U železa se mi líbí ta prestiž. Většina lidí zde uznává pouze litinu a vše ostatní je na prd. Chápu, mají pravdu ale ne za všech okolností. 6elezo mi nikde nenařežou tak přesně, takže vše je třeba opracovat. Je to zdlouhavé a tím se to i prodražuje. Ale lépe se dělají díry magnetkou.
Beton je použitelný jen na opravdu megastavby, ale nebál bych se znovu postavit takový portál co jsem měl. Jen ne doma v garáži:)

Já vím, zákony fyziky nepřechčíme, ale nebál bych se hliníku. Podle mého je to na malé stroje stejně dobrý neli lepší materiál než ocel. Samotný ne, ale v kombinaci s výplní právě nějakou "vzdušnou" směsí jako je ten keramzit. Ve výsledku to skoro nic neváží a na přesností obrábění to nemá vliv. A jsme u přesnosti. Nejlepší moje mašina je právě ta hliniková. Je to ale neobjektivní porovnání, protože hliníková je monoportál a ocelové byly sloupovky. Takže odlišná konstrukce. Nicméně změny přesností při obrábění v létě a z zimě nejsou měřitelné. Prostě neumím obrobit ani změřit nic abych to mohl objektivně porovnat. Mi výsledná přesnost stačí v řadě 5ti setin u těch nejpřesnějších věcí a to hravě dosáhnu na všech mašinách. A zase je to už dáno nejen samotným materiálem mašiny, ale zejména kvalitou obráběče a toho jak si s tím poradí. Ale bavíme se o tom udělat to na první dobrou. Prostě jeden model na zkoušku a změření a druhý na ostro. Takže za mně říkám, nebojte se hliníku ani jiných alternativních materiálů. Myslím že více chyb nasekáme samotnou konstrukcí a montáži než jsou fyzikální rozdíly jednotlivých materiálů.

Sloupovka z HEM profilů
Mrosconi No.1 - FrameKit - 01.png
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

27. 12. 2022, 3:33

Krásný den přeji
Mrosconi děkuji za postřehy. Čím víc to studuji, tím víc je mně líto to rozebrat. Doma mám ještě jinou granitovou desku o síle 200mm, ze které by šel asi říznout nahoru ten příčník. Je-li tedy taková konstrukce na frézku vhodná, protože původně to frézka nebyla.
Ondřej
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 12. 2022, 7:36

Nejdřív by jsi si měl ujasnit co od toho čekáš? Jaké rozjezdy co budeš obrábět atd.. jestli stavíš hračku pro radost a nebo produkční stroj na skutečnou práci.. od toho se pak může odvíjet rada jakou cestou jít..
Další důležitá věc je rozpočet.. dneska podle mě vyjde nejlevněji koupit hotový stroj a ten retrofitovat, stavět něco od nuly v naprosté většině případů skončí krachem.. čest těm vyjimkam co své dílo dokončí ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2022, 8:45

Někdy je fajn koupit starší CNCčko a prostě jej předělat. Pokud je takové, které vyhovuje... Když ale není, a to byl i můj problém, tak hold nic jiného než kompromisní stavba nezbývá. No a někdy je takové řešení dokonce lepší a levnější.
Ono s těmi předělávkami je to poměrně těžké. Doporučuji projít si různé fóra a poptat se lidí na jejích zkušenosti. Většina sice na webu řekne, že to bylo fajn a jeto určitě nejlepší možná volba, ale pak u piva fejs tu fejs řekne "nezabarvenou" verzi a ta už tak vesele nevypadá. Takže za mně asi tak. Pokud existuje mašina, která se mi vejde do garáže a oprava nebude dražší než stavba nové, tak jsem pro přestavbu. V opačném případě stavět.

Třeba takových menších frézek, které mají rozjezdy cca X550-650, Y 300-400, Z300-400mm a vřeteno jak na hliník tak i ocel je naprosté minimum. Takže zas tak super výběr starších mašin na přestavbu není.
Odpovědět

Zpět na „Co lze použít na stavbu stroje“